Kościół
Słowo zawsze „na teraz” 
15/2024 (1494) 2024-04-10

Słowo zawsze „na teraz” 

W niedzielę 14 kwietnia rozpocznie się XVI Ogólnopolski Tydzień Biblijny. Jest on okazją do przypomnienia roli słowa Bożego w życiu każdego z nas.

Temu tygodniowi towarzyszą różne inicjatywy biblijne, m.in. rekolekcje, spotkania z biblistami i maratony czytania Biblii. Niedziela rozpoczynająca ten czas jest Narodowym Dniem Czytania Pisma Świętego. Te wszystkie działania mają nas zachęcić do sięgania po słowo Boże. Tak często słuchamy wszystkiego, co płynie ze świata, tak łatwo czytamy to, co on wkłada nam w dłonie, a tak mało wagi przywiązujemy do tego, co otrzymaliśmy od Boga w Piśmie Świętym.
Modlitwa doskonała
15/2024 (1494) 2024-04-10

Modlitwa doskonała

Modlitwa jest i zawsze pozostanie tajemnicą. Ale można się do niej zbliżyć - uwrażliwia ks. dr Jerzy Jastrzębski, zachęcając do głębszego zrozumienia Modlitwy Pańskiej, a zarazem poznania nauczania bł. kard. Stefana Wyszyńskiego.

To zwykle pierwsza modlitwa, jakiej się uczymy. Prosta i piękna. Obecna podczas każdej Mszy św., rozpoczynająca pacierz, powtarzana w Różańcu i różnego rodzaju koronkach. Paradoksalnie - odmawiamy ją często bezrefleksyjnie. Każde z wezwań kryje tymczasem ogrom treści, które warto zgłębić z pomocą innych. Takie podpowiedzi kryje publikacja „Modlitwa doskonała. «Ojcze nasz» oczami prymasa Wyszyńskiego”.
14/2024 (1493) 2024-04-03
Obietnice Pana Jezusa przekazane nam przez św. s. Faustynę Kowalską spełniają się na naszych oczach. Jego zapewnienia, o których czytamy w „Dzienniczku”, dotyczą każdego z nas, bo wszyscy jesteśmy ich adresatami.
14/2024 (1493) 2024-04-03
Byli o krok od tego, by zabić swoje dziecko. Dziś odważnie mówią, że Bóg uratował ich od największego grzechu i błędu. A kiedy Kacper podbiega do Marzeny i bez powodu mówi: „dziękuję, mamusiu”, wiedzą, że dziękuje im za życie.
13/2024 (1492) 2024-03-27
Lubimy filmy, które dobrze się kończą. Wielokrotnie podejmowano próby ekranizowania Ewangelii: to znakomity materiał na zapisaną na celuloidzie historię: kończy się happy endem!
13/2024 (1492) 2024-03-27
Rozmowa z o. prof. Narcyzem Klimasem OFM, wykładowcą historii Kościoła i archiwistą Kustodii Ziemi Świętej, badaczem autentyczności Grobu Pańskiego.
Rozmowy
Aborcji nie da się usprawiedliwić
15/2024 (1494) 2024-04-10

Aborcji nie da się usprawiedliwić

Rozmowa z ks. prałatem dr. Zbigniewem Sobolewskim, teologiem moralistą, dyrektorem Dzieła Pomocy „Ad Gentes”.

Jeszcze kilka lat temu rozgrzeszać z aborcji mogli tylko wyznaczeni kapłani, zwykle podczas misji parafialnych, rekolekcji czy spowiedzi generalnej. Od 2016 r., czyli od Roku Miłosierdzia, takie upoważnienie ma każdy duchowny. Jakie konsekwencje ma aborcja w sferze duchowej człowieka?

Aborcja, jak od wieków uczy Kościół, jest grzechem ciężkim, dosłownie mówiąc: „śmiertelnym” dla dziecka poczętego. Chociaż obecnie próbuje się ukryć tę prawdę, posługując takimi określeniami jak „terminacja ciąży”, to fakt pozostaje faktem: podczas zabiegu przerywania ciąży życie traci dziecko.
Głoszę miłosierdzie
14/2024 (1493) 2024-04-04

Głoszę miłosierdzie

Rozmowa z ks. dr. Łukaszem Mazurkiem MIC, dyrektorem Apostolatu Bożego Miłosierdzia w Londynie.

Skąd w charyzmacie mariańskim idea głoszenia miłosierdzia Bożego?

Charyzmat marianów, najstarszego polskiego męskiego zakonu, wyraża się przede wszystkim w misterium Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny rozumianego jako owoc i dzieło Bożego miłosierdzia, bo Bóg z miłości do człowieka stał się jednym z nas, przygotowując swoje miejsce na tej ziemi przez przeczyste serce i łono Maryi.
Opinie
Współodczuwam, czyli…
15/2024 (1494) 2024-04-10

Współodczuwam, czyli…

Miłość, przyjaźń i zdrowie nie są możliwe bez empatii. Powinna być ona tym większa, im bliższe łączą nas relacje. Nie można bowiem kochać drugiego człowieka, jeśli się go nie rozumie - zauważa psycholog.

„Wiem, co przeżywasz” - mówimy, chcąc okazać współczucie oraz wsparcie osobie, której towarzyszymy w cierpieniu bądź żałobie. Nieraz solidarnie uronimy łzę, potrzymamy za rękę, jednak przede wszystkim - cierpliwie słuchamy. Nasz rozmówca jest wówczas usatysfakcjonowany możliwością „wygadania się”, a my egzamin z empatii zdajemy na pięć.
Seniorze, nie daj się!
15/2024 (1494) 2024-04-10

Seniorze, nie daj się!

Dlaczego przestępcy za cel obierają najczęściej osoby starsze? Bo są ufne, chętne do pomocy i posiadają oszczędności.

Oszuści, którzy działają przez telefon, zazwyczaj dzwonią do potencjalnej ofiary na numer stacjonarny. Robią tak, bo mają dostęp do starych książek telefonicznych, w których podane były wszystkie niezbędne im informacje: imię i nazwisko, adres. Jeżeli numer stacjonarny jest nadal aktywny, z dużym prawdopodobieństwem jego właściciel to osoba starsza. Dla złodziei ta informacja stanowi wskazówkę, że istnieje szansa na łup.
14/2024 (1493) 2024-04-03
„Nie dajcie się omamić nachalnemu hejtowi skierowanemu przeciwko Fundacji Profeto przez media, których niestety głównym celem jest szukanie taniej sensacji i próba zniszczenia jakiejś organizacji tylko dlatego, że została założona przez Kościół katolicki” - prosił w styczniu br., kiedy rozpoczęła się medialna nagonka na Archipelag, ks. Michał Olszewski.
14/2024 (1493) 2024-04-03
1 kwietnia zaczęły obowiązywać nowe przepisy w edukacji, m.in. zakaz zadawania prac domowych lub nieocenianie ich. A od września czekają kolejne - równie kontrowersyjne.
13/2024 (1492) 2024-03-27
Dzisiaj wiem, że Maryja nie biegnie do grobu Jezusa nie dlatego, że Go nie kocha. Ona wie, że będzie pusty - mówi Marta Przybyła, która doświadczając nawrócenia, zmartwychwstała do nowego życia.
Komentarze
Anna Wolańska

Pożyjemy, zobaczymy…

W kwestii kulturowego ubogacania Europy 46 eurodeputowanych wstrzymało się od głosu, 272 było przeciw, a 301 zatwierdziło pakt migracyjny zakładający „udzielanie wsparcia krajom pod presją migracyjną”.

Jak ta migracyjna presja wygląda, każdy może zobaczyć, ale nie każdy chce widzieć. Przeciwko wskazanemu przez Komisję Europejską rozwiązaniu wystąpiło ok. 50 organizacji międzynarodowych, które ostrzegają, że zaproponowana umowa nie tylko nie rozwiązuje problemów, ale wręcz pogarsza sytuację migrantów, ale nawet autorytet Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka w tym przypadku nie pomógł.
Anna Wolańska

W kupie siła

Od czasu ostatnich wyborów parlamentarnych, czyli od kilku miesięcy, mamy uśmiechniętą Polskę. Nawet wiosna z tej radości wcześniej przybieżała.

Więc choć z zapowiadanych przez uśmiechniętą władzę 100 obietnic w pełni zrealizowano zaledwie sześć, euforia zarówno aktualnego aparatu, jak i jego popleczników trwa. Wszak Bruksela sypnęła(?) groszem, kraj nasz dołączył do Prokuratury Europejskiej i prawie-prawie została zalegalizowana „awaryjna antykoncepcja”, czyli pigułka „dzień po”. Jak wiadomo, w tej ostatniej kwestii rząd robił, co mógł, ale nie mógł zbyt wiele, bo nieustająco kij w szprychy wkładał i piach w tryby sypał (premier Tusk ustalił, że to „z braku rozumu”) nieczujący oddechu ducha czasu prezydent Duda.
Leszek Sawicki

Ciepło, coraz cieplej

Leszek Sawicki

Lecimy głową w dół

Janusz Eleryk

Kalendarzowa karuzela

Anna Wolańska

Przy wielkanocnym stole

Kultura
Cierpienie z dwóch perspektyw
16/2024 (1495) 2024-04-16

Cierpienie z dwóch perspektyw

13 kwietnia w Centrum Kultury Chrześcijańskiej w Wisznicach odbył się wernisaż wystawy zatytułowanej „Droga krzyżowa”. Na ekspozycji zaprezentowano prace Edwarda i Adama Korszunów.

E. Korszun zasłynął jako rzeźbiarz ludowy. Urodził się w 1943 r. Przez całe życie mieszkał i pracował w Rossoszu. Swoją przygodę z rzeźbą rozpoczął w wieku 27 lat. Był samoukiem. Własne umiejętności doskonalił na warsztatach i plenerach rzeźbiarskich. Początkowo tworzył rzeźby o tematyce ludowej z motywami wiejskimi. Potem poświęcił się tematyce sakralnej. Jego ulubionymi motywami był Chrystus frasobliwy, Matka z Dzieciątkiem, Pieta i ukrzyżowanie Jezusa.
Lisiowólkę mam w sercu
16/2024 (1495) 2024-04-16

Lisiowólkę mam w sercu

Warto pielęgnować dawne tradycje i zwyczaje, bo dzięki nim znamy swoje korzenie, wiemy, kim jesteśmy, skąd pochodzimy, kim byli nasi przodkowie - przekonuje Teresa Pływacz, autorka książki pt. „Lisiowólka. Tak to kiedyś było...”, która przybliża dawne obrzędy tej wsi. Choć - jak się okazuje - były one znane mieszkańcom innych miejscowości powiatu radzyńskiego.

Lisiowólka to wieś położona w gminie Wohyń w powiecie radzyńskim. Ta niewielka miejscowość, która liczy zaledwie kilkuset mieszkańców, doczekała się dwóch publikacji. Pierwsza to niezwykły album pt. „Lisiowólka w starej fotografii”, druga, która ukazała się kilka tygodni temu, przypomina dawne tradycje i zwyczaje obchodzone na tej wsi.
15/2024 (1494) 2024-04-10
Śpiewy ludowe a capella to nie jest łatwa sprawa, ale fakt, że aż w dwóch zespołach wystąpiły młode osoby napawa nadzieją, iż ta muzyka nie zaginie - twierdzi Łukasz Zdolski, dyrektor Włodawskiego Domu Kultury.
15/2024 (1494) 2024-04-10
Kto pamięta jeszcze odkurzacze alfa k2, rzutniki „Ania”, meblościanki, książeczki walutowe czy zabawki z czasów PRL?
Historia
Dwór na skalę państwa polsko-litewskiego
16/2024 (1495) 2024-04-16

Dwór na skalę państwa polsko-litewskiego

Odnalezione zabytki cechują się dużym kunsztem. wykonania, a niektóre z nich nadal mogą nadawać się do użytku. Takie wnioski płyną z podsumowania ubiegłorocznych badań archeologicznych na terenie zamku Ciołków w Żelechowie.

Już od ośmiu lat nieopodal centrum miasta, na prywatnej działce należącej m.in. do Stanisława Kawki, trwają badania archeologiczne. Charakterystyczne ukształtowanie terenu, miejsce po dawnych obwałowaniach, majdanie i przejściu umieszczonym od strony drogi na Wilczyska zainteresowały naukowców do tego stopnia, że regularnie powracają do Żelechowa.
Bez znajomości historii tracimy tożsamość
16/2024 (1495) 2024-04-16

Bez znajomości historii tracimy tożsamość

Nasi bracia, którzy zostali zamordowani w Katyniu i innych miejscach kaźni, przypominają nam przede wszystkim o wartości naszej ojczyzny, Polski mówił bp Kazimierz Gurda podczas Mszy św. w intencji Polaków pomordowanych na Wschodzie.

W piątek 12 kwietnia w kościele św. Stanisława BM w Siedlcach modlono się o dar życia wiecznego dla tych, którzy z miłości do bliźnich i ojczyzny oddali swe życie. W Eucharystii uczestniczyli przedstawiciele władz miasta oraz służb mundurowych. Do kościoła przybyły liczne poczty sztandarowe siedleckich szkół na czele z kompanią honorową 18 Dywizji Zmechanizowanej z Siedlec.
15/2024 (1494) 2024-04-10
Żywa - i pielęgnowana - jest pamięć o słynącej cudami figurce Chrystusa Miłosiernego - Frasobliwego. Przez lata figurka odbierała kult w Krzymoszach. Dzisiaj omadlana jest w łukowskiej parafii Podwyższenia Krzyża Świętego.
15/2024 (1494) 2024-04-10
Dawniej upamiętniały ofiary epidemii. Teraz są obiektem kultu, a dla turystów - okoliczną atrakcją. Koło Gospodyń i Gospodarzy Wiejskich w Krystynie „Krystynianki” spisało i udostępniło historię trzech kamiennych krzyży.
14/2024 (1493) 2024-04-03
Jak obrona krzyża w Miętnem wpływała na rzeczywistość Polski 40 lat temu, ale także dziś, dyskutowano podczas konferencji „Miętne. Nauka o miłości, odwadze i krzyżu”.
14/2024 (1493) 2024-04-03
Urodzony we Włodawie Alfred Marcin Sokołowski był jednym z propagatorów nowoczesnego leczenia chorób układu oddechowego, pionierem polskiej pulmonologii i sanatoryjnego leczenia chorób płuc.
Diecezja
Siła ojcostwa
16/2024 (1495) 2024-04-16

Siła ojcostwa

„Przywilejem Ojca jest brać odpowiedzialność na siebie” - takie hasło towarzyszyło uczestnikom VII Ojcowskiego Poligonu Duchowego 13 kwietnia. A w tym roku odbywał się on w cieniu wielkiej historii i w niezwykłym miejscu - w sanktuarium Matki Bożej Patronki Żołnierzy Września

. Zwiedzanie Muzeum Czynu Bojowego Kleeberczyków, piękne świadectwa o różnych wymiarach ojcostwa, nabożeństwo Droga światła i Eucharystia złożyły się na bogaty program spotkania ojców z całej diecezji siedleckiej. Kolorytu przydała mu historia Woli Gułowskiej i losy Samodzielnej Grupy Operacyjnej „Polesie” dowodzonej przez gen. Franciszka Kleeberga, a w przerwach - śpiew piosenek żołnierskich przy gitarze, które w wykonaniu dużej grupy mężczyzn wybrzmiały donośnie i bardzo konkretnie.
Zespół jak wielka rodzina
16/2024 (1495) 2024-04-16

Zespół jak wielka rodzina

Śpiewają na chwałę Dobrego Pasterza i ku radości słuchaczy, występując we własnej parafii, w różnych częściach Polski, a nawet za granicą. Rycka schola Niebieskie Owieczki świętuje w tym roku 20-lecie istnienia.

Chóralny głos złożony z ponad 30-osobowej grupy kilkulatków i dorastającej młodzieży wrósł w życie parafii Najświętszego Zbawiciela. Na wybranych Mszach, zamiast tradycyjnego chóru, o oprawę liturgii dbają w Rykach właśnie Owieczki. Od lat kieruje nimi jedna z pierwszych scholanek - Weronika Falenta-Brodowska, zaś akompaniatorem przez całe dwie dekady jest Tomasz Antolak. 14 kwietnia połączone siły dawnych i obecnych wokalistów dały koncert najważniejszych piosenek w historii zespołu.
14/2024 (1493) 2024-04-03
Do sanktuarium Krzyża Świętego w Skórcu powrócił po renowacji obraz zatytułowany „Sen św. Józefa” namalowany przez marianina o. Jana Niezabitowskiego.
14/2024 (1493) 2024-04-03
W orchowskiej parafii trwa peregrynacja obrazu św. Antoniego - rozpoczęła się po rekolekcjach adwentowych 13 grudnia 2023 r., zakończy przed odpustem ku czci tego świętego.
Region
Pod patronatem lotników
16/2024 (1495) 2024-04-16

Pod patronatem lotników

11 kwietnia rondo u zbiegu ulic Adama Mickiewicza, Tadeusza Kościuszki i drogi nr 801, tzw. Nadwiślanki, w Dęblinie otrzymało nazwę 58 Lotniczego Pułku Szkolnego.

W uroczystości wzięli udział pomysłodawcy nazwy - członkowie dęblińskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP z prezesem ppłk. Mirosławem Michalukiem, a także burmistrz miasta Beata Siedlecka i wójt Stężycy Zbigniew Chlaściak, przedstawiciele Lotniczej Akademii Wojskowej. Ważny moment uświetniła orkiestra wojskowa, pod tablicą złożono również kwiaty.
Biogazowni mówią: „nie”!
16/2024 (1495) 2024-04-16

Biogazowni mówią: „nie”!

Mieszkańcy sprzeciwiają się budowie biogazowni w pobliżu ich domów. Obawiają się zanieczyszczenia powietrza i zagrożenia bezpieczeństwa sanitarnego, które może przyciągnąć gryzonie i owady, co zwiększy ryzyko rozprzestrzeniania się chorób.

Pod petycją podpisało się blisko 200 osób, wśród nich artysta malarz prof. Stanisław Baj, honorowy mieszkaniec gminy Hanna. Biogazownię chce wybudować firma z województwa warmińsko-mazurskiego. Inwestycji stanowczo sprzeciwiają się mieszkańcy miejscowości, którzy w geście protestu zebrali niemal 200 podpisów i przekazali władzom gminy.
14/2024 (1493) 2024-04-03
Podczas sesji rady miasta, która miała miejsce 27 marca i była ostatnią w tej kadencji, dyskutowano na temat sporów zbiorowych w Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie oraz Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacji w Siedlcach.
14/2024 (1493) 2024-04-03
Szpitalny oddział ratunkowy w Białej Podlaskiej został rozbudowany o pracownię radiologiczną oraz wyposażony w aparat RTG i tomograf komputerowy. Inwestycja kosztowała 1,6 mln zł.
Rozmaitości
Cichy zabójca
16/2024 (1495) 2024-04-16

Cichy zabójca

Nadciśnienie bardzo długo nie daje objawów, powolnie wyniszczając organizm. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, a także kontrolowanie jego wartości.

Swoją wiedzą w tym obszarze podczas dni otwartych w Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach MEDYK, które miały miejsce 10 kwietnia, dzieliła się lek. med. Hanna Wilk-Manowiec, kardiolog, internista, ordynator oddziału kardiologicznego SPZOZ w Siedlcach. Jak przyznała, po 30 latach pracy ma jedną ważną wskazówkę dla każdego: aby być zdrowym, trzeba nauczyć się mądrze żyć. - Zrozumienie roli profilaktyki jest za małe w społeczeństwie, nie takie jak powinno - podkreślała.
Kolory i smaki regionu
16/2024 (1495) 2024-04-16

Kolory i smaki regionu

Kolejna edycja „Wiosny na polu i w ogrodzie” za nami. Oferta była bogata, pogoda sprzyjała plenerowej imprezie, stąd kupujących nie brakowało.

Handlowcy, doradcy oraz zwiedzający spotkali się przy ul. Kazimierzowskiej w niedzielę 14 kwietnia. Była to już 16 edycja wystawy, na którą zaprosił siedlecki oddział Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we współpracy z Miastem Siedlce. - „Wiosna...” od lat gwarantuje bogatą i różnorodną ofertę handlową, gdzie każdy z przybyłych gości nie tylko znajduje dla siebie odpowiedni asortyment wzbogacający przydomowy ogród, ale też jest w pełni usatysfakcjonowany z czasu spędzonego na imprezie wystawienniczo-targowej.
15/2024 (1494) 2024-04-10
Jak nie dać się oszukać, nie stracić oszczędności, ale też dbać o swoje finanse, mogli dowiedzieć się seniorzy, którzy 3 kwietnia spotkali się w świetlicy w Grabianowie.
15/2024 (1494) 2024-04-10
Przybywa osób rozważających hodowlę kur na przydomowej działce. Mówimy tu nie o rolnikach, tylko o mieszkańcach miast.
14/2024 (1493) 2024-04-03
Rozmowa z dr. n. med. Krzysztofem Szaleckim - specjalistą neurochirurgii w Pododdziale Neuroortopedii Mazowieckiego Szpitala Wojewódzkiego w Siedlcach i Klinice Nowotworów Układu Nerwowego Narodowego Instytutu Onkologii w Warszawie.
14/2024 (1493) 2024-04-03
Laury Marszałka Województwa Mazowieckiego zostały przyznane. W grupie wyróżnionych znaleźli się przedstawiciele naszego regionu - m.in. Koło Gospodyń Wiejskich w Świniarowie z powiatu łosickiego.
Sport
Oczekiwania były większe
16/2024 (1495) 2024-04-16

Oczekiwania były większe

Rozmowa z Bartłomiejem Kurkusem, prezesem PSG KPS Siedlec.

10 miejsce zespołu PSG KPS w rozgrywkach I ligi sezonu 23/24 zapewne nikogo związanego z klubem nie zadowala?

Nie jesteśmy usatysfakcjonowani tym wynikiem. Przed sezonem nasze oczekiwania były znacznie wyższe, przede wszystkim chcieliśmy awansować do pierwszej ósemki zespołów i potem zagrać w play-offach, a tym samym walczyć o jak najwyższe cele w lidze. Nie udało się to ze względu na pewne problemy z kontuzjami zawodników, a chodzi głównie o pierwszego rozgrywającego.
Mam nadzieję na lepszy sezon
16/2024 (1495) 2024-04-16

Mam nadzieję na lepszy sezon

Rozmowa z Maciejem Staręga, biegaczem narciarskim UKS Rawa Siedlce.

Gratuluję zdobycia tytułu mistrza Polski w sprincie techniką dowolną na zakończenie sezonu 2023/2024. Który to już twój tytuł mistrza Polski?

Tata powiedział mi, że jest to mój 22 tytuł. Sam nie wiedziałem o tym, bo tego nie liczę i nie jestem fanem takich statystyk. Myślę, że jako sportowiec pamięta się fajne rzeczy, ale niekoniecznie wszystkie swoje wyniki, stąd osoby postronne czasami wiedzą więcej na temat jego osiągnięć niż on sam.
15/2024 (1494) 2024-04-10
Rozmowa z Łukaszem Jarkowskim, prezesem Miejskiego Klubu Piłkarskiego Pogoń Siedlce. Jak Pan oceni dotychczasowe występy Pogoni Siedlce w rundzie wiosennej II ligi?