22 listopada 2017 r. Imieniny obchodzą: Cecylia, Jonatan, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 46
16-22 listopada 2017r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmowy

 
 

Rozmowa ECHA

7 grudnia 2016 r.

Przynagla nas Miłość


fot. SOSW.LUKOW.PL

Rozmowa z s. Bożeną z łukowskiej wspólnoty Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo.

Siostry pragną we wszystkim naśladować Pana Jezusa, który świadczył miłosierdzie na każdym kroku. Specyfiką charyzmatu jest służba ubogim: zarówno w ich potrzebach materialnych, jak i duchowych. Skoro Pan Bóg, stwarzając człowieka, powołał go do miłości i miłosierdzia, nie można nie odpowiedzieć na to wezwanie. Przynaglane miłością Chrystusa - i do miłości - siostry starają się realizować to wezwanie, pomagając z roztropnością człowiekowi słabemu i biednemu w wychodzeniu z trudnych sytuacji. Zgromadzenie ma charakter międzynarodowy, siostry pracują obecnie na całym świecie. Są też posyłane do pomocy biednym w ramach misji Ad Gentes.

Miłosierdzie, na które uwrażliwiał nas zakończony już Rok Jubileuszowy - wyznacza drogę tych, którzy podejmują dzieło zapoczątkowane przed 400 laty przez św. Wincentego a Paulo.

Historia Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia sięga daleko w głąb dziejów Kościoła, Europy i Polski. Niemal cztery wieki temu ubogi francuski kapłan, ks. Wincenty a Paulo, przemierzając najbiedniejsze dzielnice ówczesnego Paryża, zatrzymał się przy żebraku wyciągającym rękę po chleb. Ksiądz z miłością i troską popatrzył na umęczoną twarz tego człowieka i w jego oczach doświadczył spojrzenia Chrystusowych oczu, proszących o pomoc. Nie można zapomnieć spojrzenia Jezusowych oczu. One angażują, przynaglają, wzywają. Ks. Wincenty poczuł się wezwany i całym sercem zaangażował się w pomoc ubogim Paryża. Szybko zauważył, że potrzebuje współpracowników, ponieważ ubogich było wielu: chorzy, głodni, sieroty, więźniowie, galernicy, starcy opuszczeni przez najbliższych, borykające się z biedą rodziny wielodzietne, porzucone niemowlęta, osoby bezdomne… Jego wrażliwe serce, pracowite dłonie, wspaniały zmysł organizacyjny i pełen prostoty kontakt z człowiekiem pozwoliły uruchomić nowe dzieło i pozyskać współpracowników wśród kapłanów, pobożnych i majętnych kobiet, a potem młodych dziewcząt, które zapragnęły oddać życie, by Chrystusowi obecnemu w człowieku potrzebującym nieść pomoc i ulgę.

Św. Wincenty a Paulo jest Założycielem Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia, ale do jego powstania przyczyniła się również św. Ludwika.

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia powstało przy współudziale Ludwiki de Marillac, kobiety dobrze wykształconej i mądrej życiowo. Za początek działalności uznaje się datę 29 listopada 1633 r. Dynamiczny rozwój sprawił, że zgromadzenie zapoczątkowane w Paryżu bardzo szybko objęło swą działalnością całą Francję, a następnie rozprzestrzeniło się poza jej granicami.

Jakie były okoliczności rozwoju zgromadzenia w Polsce?

Pierwsze trzy siostry przyjechały do Polski w 1652 r., odpowiadając na usilne prośby Marii Ludwiki Gonzagi, małżonki króla Jana Kazimierza, która znała siostry miłosierdzia z Paryża. Przez Łowicz dotarły do Warszawy i tu rozpoczęły swą działalność. Był to czas nawiedzających Polskę epidemii, które dziesiątkowały ludność stolicy, ale również okres wojen szwedzkich. Pracy i ubogich nie brakowało. Do pomocy przybywały z Francji kolejne siostry - fundament Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w Polsce budowało w sumie 88 sióstr francuskich. Dość szybko zaczęły do nich dołączać polskie dziewczęta, poruszone świadectwem ofiarnego życia, poświęconego Bogu i człowiekowi ubogiemu. Wiele z nich zmarło bardzo młodo, zarażając się chorobami zakaźnymi od chorych, których pielęgnacji się podejmowały. Jednak te ofiary nie tylko nie odstraszały, ale wręcz przyciągały kolejne dziewczęta, pragnące zastąpić w posłudze te, które odeszły do nieba. Ich życie wypływające z miłości Boga i potrzebującego pomocy człowieka było jak magnes skupiający szlachetne serca wokół bezgranicznego cierpienia bliźnich…

Ponad 300 lat temu, dokładnie 31 marca 1712 r., została erygowana samodzielna Polska Prowincja Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia z siedzibą w Warszawie. Z Warszawy siostry wyruszyły do innych miast i wiosek naszej ojczyzny.

Hasło Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo brzmi: „Miłość Chrystusa Ukrzyżowanego przynagla nas”… Jak jest ono realizowane współcześnie?

Siostry pragną we wszystkim naśladować Pana Jezusa, który świadczył miłosierdzie na każdym kroku. Specyfiką charyzmatu jest służba ubogim: zarówno w ich potrzebach materialnych, jak i duchowych. Skoro Pan Bóg, stwarzając człowieka, powołał go do miłości i miłosierdzia, nie można nie odpowiedzieć na to wezwanie. Przynaglane miłością Chrystusa - i do miłości - siostry starają się realizować to wezwanie, pomagając z roztropnością człowiekowi słabemu i biednemu w wychodzeniu z trudnych sytuacji.

Zgromadzenie ma charakter międzynarodowy, siostry pracują obecnie na całym świecie. Są też posyłane do pomocy biednym w ramach misji Ad Gentes.

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo obecne jest w Łukowie od 141 lat. Jakie były początki?

Do Łukowa siostry miłosierdzia przyjechały 13 sierpnia 1875 r. i podjęły pracę w szpitalu św. Tadeusza. 29 września 1909 r., we wspomnienie liturgiczne św. Michała Archanioła, nastąpiło uroczyste otwarcie ochronki dla sierot i dzieci z ubogich rodzin. Na pamiątkę tego wydarzenia św. Michał Archanioł został uznany za patrona nowo powstałego dzieła. Ochronka początkowo funkcjonowała przy szpitalu św. Tadeusza, ale rok później siostry przeniosły się z dziećmi do domu przy ul. Stodolnej (wówczas była to ul. Błotna). Należy zaznaczyć, że pierwszy wpis do księgi wizytacyjnej pochodzi z roku 1912; dokonano go w języku rosyjskim, gdyż był to teren zaboru rosyjskiego.

W jaki sposób charyzmat zgromadzenia wyznaczał posługę sióstr w tym środowisku?

W Łukowie siostry miłosierdzia zawsze pracowały z dziećmi, odpowiadając na aktualne potrzeby. Już w 1917 r. przy ochronce otwarto przedszkole i schronisko dla sierot i dzieci bezdomnych, natomiast w 1928 r. placówkę przekształcono w dom dziecka. W czasie II wojny światowej budynki uległy prawie całkowitemu zniszczeniu. Jednak dzięki ofiarnej pomocy społeczeństwa łukowskiego, dom dziecka niebawem odbudowano i już 1 września 1946 r. zaczął ponownie funkcjonować. W 1963 r. nastąpiło przekształcenie placówki w Zakład Wychowawczy Caritas dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Obecnie prowadzony jest tam Specjalny Ośrodek Wychowawczy dla dzieci i młodzieży uczęszczających do Zespołu Placówek w Łukowie. W ośrodku przebywało niegdyś 80 wychowanków, obecnie liczba ta zmniejszyła się do 26.

Na czym dzisiaj skupia się praca w środowisku Łukowa?

W 2015 r., wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Prowincji Warszawskiej otworzyło Niepubliczne Przedszkole Integracyjne. W domu przy ul. Stodolnej 3 zainaugurowało także swoją działalność duszpasterstwo niepełnosprawnych i ich rodzin. Ponadto dwie siostry katechizują w szkołach na terenie parafii Przemienienia Pańskiego.

Za nami Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia ogłoszony przed rokiem przez papieża Franciszka. Czym był on dla Sióstr - zważywszy na to, że miłosierdzie nierozerwalnie związane jest ze zgromadzeniem?

Ponad 300 lat istnienia Polskiej Prowincji Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia to wielki wkład w historię Kościoła, ojczyzny i tutejszej, łukowskiej społeczności. Nie byłoby to możliwe bez Bożej pomocy, która zawsze, we wszystkich sytuacjach i okolicznościach, wspierała zgromadzenie i ochraniała kierowane przez nie placówki. W tej posłudze siostry zawsze mogą liczyć na ofiarną pomoc innych - współpracowników świeckich, przyjaciół, znajomych i dobrodziejów.

Rok Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia w sposób szczególny był okazją do wyrażenia Bogu wdzięczności za Jego łaski i za wszystkich ludzi dobrej woli wspierających zgromadzenie. Niech przez wszystko i we wszystkich Bóg będzie uwielbiony!

Dziękuję za rozmowę.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Laureaci nagrody Aleksandria


11 listopada w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczystość wręczenia Aleksandrii. Honorowa Nagroda Prezydenta Miasta Siedlce przyznawana jest od 1996 r. Wyróżnia osoby i instytucje, które swoją pracą, talentem, umiejętnościami i społecznikowską pasją przyczyniły się do rozwoju Siedlec w różnych sferach życia. Laureatami tegorocznej edycji nagrody zostali: Jolanta Kowalska - dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Siedlcach, Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa - organizator festiwali muzyki organowej, st. bryg. Andrzej Celiński - komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach, Wojciech Cylwik - naczelnik wydziału dróg w siedleckim magistracie, Józef Fąk - ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Miejskiego, Sławomir Zawieska - właściciel firmy Bozamet oraz ks. Paweł Siedlanowski - dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej w Siedlcach, a zarazem współpracujący z nami od lat publicysta. Serdecznie gratulujemy! [fot. www.siedlce.pl]

FOTOGALERIA

Święto Niepodległości


Mieszkańcy regionu licznie wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. W programie uroczystości były: Msze św., przemarsze z udziałem pocztów sztandarowych, wystawy i konkursy.

PATRONAT "ECHO"


Historia skarbnicą mądrości - konkurs
W związku z przygotowaniami do jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej, który obchodzić będziemy w 2018 r., Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkursy adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów.
więcej »
Tablica pamiątkowa
3 grudnia w Siedlcach odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy dedykowanej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu z okazji 150 rocznicy jego urodzin.
więcej »
Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017
NoveKino Siedlce organizuje Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017. Wydarzenie ukierunkowane jest na promocję filmów, które wpisując się w polską i światową kinematografię o wysokich walorach etycznych, artystycznych i filmowych, stanowią zapis historii i kultury.
więcej »
Siedlce - moje miasto
W czwartek 16 listopada, o 18.00, w Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego odbędzie się wernisaż fotografii Jarosława Grudzińskiego „Siedlce - moje miasto”.
więcej »
 

POLECAMY


Recepta na codzienność
Jak na nowo spojrzeć na wiarę i dostrzec w niej pełną radości drogę do zbawienia? Na te i wiele innych pytań odpowiada amerykański jezuita, doświadczony kierownik duchowy, dziennikarz i pisarz James Martin SJ w swojej najnowszej książce „Radość życia”.
więcej »
Boży poradnik antydepresyjny
Słowa Jezusa dzieją się dzisiaj! On zajmuje się teraźniejszością! Bóg nie przyjdzie do ciebie kiedyś! On przychodzi teraz i tu, gdzie jesteś!
więcej »
 

SONDA

 

Święto Niepodległości jest dla mnie...

dniem pamięci o rodakach, którzy poświęcili życie w walce o wolną Polskę

okazją do zamanifestowania swojego patriotyzmu, np. przez udział w stołecznym marszu

przypomnieniem o chlubnej historii naszego kraju

dniem, jak każdy inny w roku

podobnie jak wszystkie inne - okazją do świętowaniaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
2 Mch 7,1.20-31; Ps 17,1.5-6.8.15
Ewangelia:
Łk 19,11-28

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR