17 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Zbigniew, Julian, Łukasz

Pogoda: Siedlce

Numer 7
15-21 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmowy

 
 

Rozmowa ECHA

7 grudnia 2016 r.

Przynagla nas Miłość


fot. SOSW.LUKOW.PL

Rozmowa z s. Bożeną z łukowskiej wspólnoty Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo.

Siostry pragną we wszystkim naśladować Pana Jezusa, który świadczył miłosierdzie na każdym kroku. Specyfiką charyzmatu jest służba ubogim: zarówno w ich potrzebach materialnych, jak i duchowych. Skoro Pan Bóg, stwarzając człowieka, powołał go do miłości i miłosierdzia, nie można nie odpowiedzieć na to wezwanie. Przynaglane miłością Chrystusa - i do miłości - siostry starają się realizować to wezwanie, pomagając z roztropnością człowiekowi słabemu i biednemu w wychodzeniu z trudnych sytuacji. Zgromadzenie ma charakter międzynarodowy, siostry pracują obecnie na całym świecie. Są też posyłane do pomocy biednym w ramach misji Ad Gentes.

Miłosierdzie, na które uwrażliwiał nas zakończony już Rok Jubileuszowy - wyznacza drogę tych, którzy podejmują dzieło zapoczątkowane przed 400 laty przez św. Wincentego a Paulo.

Historia Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia sięga daleko w głąb dziejów Kościoła, Europy i Polski. Niemal cztery wieki temu ubogi francuski kapłan, ks. Wincenty a Paulo, przemierzając najbiedniejsze dzielnice ówczesnego Paryża, zatrzymał się przy żebraku wyciągającym rękę po chleb. Ksiądz z miłością i troską popatrzył na umęczoną twarz tego człowieka i w jego oczach doświadczył spojrzenia Chrystusowych oczu, proszących o pomoc. Nie można zapomnieć spojrzenia Jezusowych oczu. One angażują, przynaglają, wzywają. Ks. Wincenty poczuł się wezwany i całym sercem zaangażował się w pomoc ubogim Paryża. Szybko zauważył, że potrzebuje współpracowników, ponieważ ubogich było wielu: chorzy, głodni, sieroty, więźniowie, galernicy, starcy opuszczeni przez najbliższych, borykające się z biedą rodziny wielodzietne, porzucone niemowlęta, osoby bezdomne… Jego wrażliwe serce, pracowite dłonie, wspaniały zmysł organizacyjny i pełen prostoty kontakt z człowiekiem pozwoliły uruchomić nowe dzieło i pozyskać współpracowników wśród kapłanów, pobożnych i majętnych kobiet, a potem młodych dziewcząt, które zapragnęły oddać życie, by Chrystusowi obecnemu w człowieku potrzebującym nieść pomoc i ulgę.

Św. Wincenty a Paulo jest Założycielem Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia, ale do jego powstania przyczyniła się również św. Ludwika.

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia powstało przy współudziale Ludwiki de Marillac, kobiety dobrze wykształconej i mądrej życiowo. Za początek działalności uznaje się datę 29 listopada 1633 r. Dynamiczny rozwój sprawił, że zgromadzenie zapoczątkowane w Paryżu bardzo szybko objęło swą działalnością całą Francję, a następnie rozprzestrzeniło się poza jej granicami.

Jakie były okoliczności rozwoju zgromadzenia w Polsce?

Pierwsze trzy siostry przyjechały do Polski w 1652 r., odpowiadając na usilne prośby Marii Ludwiki Gonzagi, małżonki króla Jana Kazimierza, która znała siostry miłosierdzia z Paryża. Przez Łowicz dotarły do Warszawy i tu rozpoczęły swą działalność. Był to czas nawiedzających Polskę epidemii, które dziesiątkowały ludność stolicy, ale również okres wojen szwedzkich. Pracy i ubogich nie brakowało. Do pomocy przybywały z Francji kolejne siostry - fundament Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w Polsce budowało w sumie 88 sióstr francuskich. Dość szybko zaczęły do nich dołączać polskie dziewczęta, poruszone świadectwem ofiarnego życia, poświęconego Bogu i człowiekowi ubogiemu. Wiele z nich zmarło bardzo młodo, zarażając się chorobami zakaźnymi od chorych, których pielęgnacji się podejmowały. Jednak te ofiary nie tylko nie odstraszały, ale wręcz przyciągały kolejne dziewczęta, pragnące zastąpić w posłudze te, które odeszły do nieba. Ich życie wypływające z miłości Boga i potrzebującego pomocy człowieka było jak magnes skupiający szlachetne serca wokół bezgranicznego cierpienia bliźnich…

Ponad 300 lat temu, dokładnie 31 marca 1712 r., została erygowana samodzielna Polska Prowincja Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia z siedzibą w Warszawie. Z Warszawy siostry wyruszyły do innych miast i wiosek naszej ojczyzny.

Hasło Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo brzmi: „Miłość Chrystusa Ukrzyżowanego przynagla nas”… Jak jest ono realizowane współcześnie?

Siostry pragną we wszystkim naśladować Pana Jezusa, który świadczył miłosierdzie na każdym kroku. Specyfiką charyzmatu jest służba ubogim: zarówno w ich potrzebach materialnych, jak i duchowych. Skoro Pan Bóg, stwarzając człowieka, powołał go do miłości i miłosierdzia, nie można nie odpowiedzieć na to wezwanie. Przynaglane miłością Chrystusa - i do miłości - siostry starają się realizować to wezwanie, pomagając z roztropnością człowiekowi słabemu i biednemu w wychodzeniu z trudnych sytuacji.

Zgromadzenie ma charakter międzynarodowy, siostry pracują obecnie na całym świecie. Są też posyłane do pomocy biednym w ramach misji Ad Gentes.

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo obecne jest w Łukowie od 141 lat. Jakie były początki?

Do Łukowa siostry miłosierdzia przyjechały 13 sierpnia 1875 r. i podjęły pracę w szpitalu św. Tadeusza. 29 września 1909 r., we wspomnienie liturgiczne św. Michała Archanioła, nastąpiło uroczyste otwarcie ochronki dla sierot i dzieci z ubogich rodzin. Na pamiątkę tego wydarzenia św. Michał Archanioł został uznany za patrona nowo powstałego dzieła. Ochronka początkowo funkcjonowała przy szpitalu św. Tadeusza, ale rok później siostry przeniosły się z dziećmi do domu przy ul. Stodolnej (wówczas była to ul. Błotna). Należy zaznaczyć, że pierwszy wpis do księgi wizytacyjnej pochodzi z roku 1912; dokonano go w języku rosyjskim, gdyż był to teren zaboru rosyjskiego.

W jaki sposób charyzmat zgromadzenia wyznaczał posługę sióstr w tym środowisku?

W Łukowie siostry miłosierdzia zawsze pracowały z dziećmi, odpowiadając na aktualne potrzeby. Już w 1917 r. przy ochronce otwarto przedszkole i schronisko dla sierot i dzieci bezdomnych, natomiast w 1928 r. placówkę przekształcono w dom dziecka. W czasie II wojny światowej budynki uległy prawie całkowitemu zniszczeniu. Jednak dzięki ofiarnej pomocy społeczeństwa łukowskiego, dom dziecka niebawem odbudowano i już 1 września 1946 r. zaczął ponownie funkcjonować. W 1963 r. nastąpiło przekształcenie placówki w Zakład Wychowawczy Caritas dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Obecnie prowadzony jest tam Specjalny Ośrodek Wychowawczy dla dzieci i młodzieży uczęszczających do Zespołu Placówek w Łukowie. W ośrodku przebywało niegdyś 80 wychowanków, obecnie liczba ta zmniejszyła się do 26.

Na czym dzisiaj skupia się praca w środowisku Łukowa?

W 2015 r., wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Prowincji Warszawskiej otworzyło Niepubliczne Przedszkole Integracyjne. W domu przy ul. Stodolnej 3 zainaugurowało także swoją działalność duszpasterstwo niepełnosprawnych i ich rodzin. Ponadto dwie siostry katechizują w szkołach na terenie parafii Przemienienia Pańskiego.

Za nami Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia ogłoszony przed rokiem przez papieża Franciszka. Czym był on dla Sióstr - zważywszy na to, że miłosierdzie nierozerwalnie związane jest ze zgromadzeniem?

Ponad 300 lat istnienia Polskiej Prowincji Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia to wielki wkład w historię Kościoła, ojczyzny i tutejszej, łukowskiej społeczności. Nie byłoby to możliwe bez Bożej pomocy, która zawsze, we wszystkich sytuacjach i okolicznościach, wspierała zgromadzenie i ochraniała kierowane przez nie placówki. W tej posłudze siostry zawsze mogą liczyć na ofiarną pomoc innych - współpracowników świeckich, przyjaciół, znajomych i dobrodziejów.

Rok Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia w sposób szczególny był okazją do wyrażenia Bogu wdzięczności za Jego łaski i za wszystkich ludzi dobrej woli wspierających zgromadzenie. Niech przez wszystko i we wszystkich Bóg będzie uwielbiony!

Dziękuję za rozmowę.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
Iz 58, 9b-14; Ps 86 (85), 1b-2. 3-4. 5-6
Ewangelia:
Łk 5, 27-32

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR