18 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Paula, Marek

Pogoda: Siedlce

Numer 24
14-20 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmowy

 
 

Rozmowa ECHA

7 grudnia 2016 r.

Przynagla nas Miłość


fot. SOSW.LUKOW.PL

Rozmowa z s. Bożeną z łukowskiej wspólnoty Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo.

Siostry pragną we wszystkim naśladować Pana Jezusa, który świadczył miłosierdzie na każdym kroku. Specyfiką charyzmatu jest służba ubogim: zarówno w ich potrzebach materialnych, jak i duchowych. Skoro Pan Bóg, stwarzając człowieka, powołał go do miłości i miłosierdzia, nie można nie odpowiedzieć na to wezwanie. Przynaglane miłością Chrystusa - i do miłości - siostry starają się realizować to wezwanie, pomagając z roztropnością człowiekowi słabemu i biednemu w wychodzeniu z trudnych sytuacji. Zgromadzenie ma charakter międzynarodowy, siostry pracują obecnie na całym świecie. Są też posyłane do pomocy biednym w ramach misji Ad Gentes.

Miłosierdzie, na które uwrażliwiał nas zakończony już Rok Jubileuszowy - wyznacza drogę tych, którzy podejmują dzieło zapoczątkowane przed 400 laty przez św. Wincentego a Paulo.

Historia Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia sięga daleko w głąb dziejów Kościoła, Europy i Polski. Niemal cztery wieki temu ubogi francuski kapłan, ks. Wincenty a Paulo, przemierzając najbiedniejsze dzielnice ówczesnego Paryża, zatrzymał się przy żebraku wyciągającym rękę po chleb. Ksiądz z miłością i troską popatrzył na umęczoną twarz tego człowieka i w jego oczach doświadczył spojrzenia Chrystusowych oczu, proszących o pomoc. Nie można zapomnieć spojrzenia Jezusowych oczu. One angażują, przynaglają, wzywają. Ks. Wincenty poczuł się wezwany i całym sercem zaangażował się w pomoc ubogim Paryża. Szybko zauważył, że potrzebuje współpracowników, ponieważ ubogich było wielu: chorzy, głodni, sieroty, więźniowie, galernicy, starcy opuszczeni przez najbliższych, borykające się z biedą rodziny wielodzietne, porzucone niemowlęta, osoby bezdomne… Jego wrażliwe serce, pracowite dłonie, wspaniały zmysł organizacyjny i pełen prostoty kontakt z człowiekiem pozwoliły uruchomić nowe dzieło i pozyskać współpracowników wśród kapłanów, pobożnych i majętnych kobiet, a potem młodych dziewcząt, które zapragnęły oddać życie, by Chrystusowi obecnemu w człowieku potrzebującym nieść pomoc i ulgę.

Św. Wincenty a Paulo jest Założycielem Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia, ale do jego powstania przyczyniła się również św. Ludwika.

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia powstało przy współudziale Ludwiki de Marillac, kobiety dobrze wykształconej i mądrej życiowo. Za początek działalności uznaje się datę 29 listopada 1633 r. Dynamiczny rozwój sprawił, że zgromadzenie zapoczątkowane w Paryżu bardzo szybko objęło swą działalnością całą Francję, a następnie rozprzestrzeniło się poza jej granicami.

Jakie były okoliczności rozwoju zgromadzenia w Polsce?

Pierwsze trzy siostry przyjechały do Polski w 1652 r., odpowiadając na usilne prośby Marii Ludwiki Gonzagi, małżonki króla Jana Kazimierza, która znała siostry miłosierdzia z Paryża. Przez Łowicz dotarły do Warszawy i tu rozpoczęły swą działalność. Był to czas nawiedzających Polskę epidemii, które dziesiątkowały ludność stolicy, ale również okres wojen szwedzkich. Pracy i ubogich nie brakowało. Do pomocy przybywały z Francji kolejne siostry - fundament Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia w Polsce budowało w sumie 88 sióstr francuskich. Dość szybko zaczęły do nich dołączać polskie dziewczęta, poruszone świadectwem ofiarnego życia, poświęconego Bogu i człowiekowi ubogiemu. Wiele z nich zmarło bardzo młodo, zarażając się chorobami zakaźnymi od chorych, których pielęgnacji się podejmowały. Jednak te ofiary nie tylko nie odstraszały, ale wręcz przyciągały kolejne dziewczęta, pragnące zastąpić w posłudze te, które odeszły do nieba. Ich życie wypływające z miłości Boga i potrzebującego pomocy człowieka było jak magnes skupiający szlachetne serca wokół bezgranicznego cierpienia bliźnich…

Ponad 300 lat temu, dokładnie 31 marca 1712 r., została erygowana samodzielna Polska Prowincja Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia z siedzibą w Warszawie. Z Warszawy siostry wyruszyły do innych miast i wiosek naszej ojczyzny.

Hasło Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo brzmi: „Miłość Chrystusa Ukrzyżowanego przynagla nas”… Jak jest ono realizowane współcześnie?

Siostry pragną we wszystkim naśladować Pana Jezusa, który świadczył miłosierdzie na każdym kroku. Specyfiką charyzmatu jest służba ubogim: zarówno w ich potrzebach materialnych, jak i duchowych. Skoro Pan Bóg, stwarzając człowieka, powołał go do miłości i miłosierdzia, nie można nie odpowiedzieć na to wezwanie. Przynaglane miłością Chrystusa - i do miłości - siostry starają się realizować to wezwanie, pomagając z roztropnością człowiekowi słabemu i biednemu w wychodzeniu z trudnych sytuacji.

Zgromadzenie ma charakter międzynarodowy, siostry pracują obecnie na całym świecie. Są też posyłane do pomocy biednym w ramach misji Ad Gentes.

Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo obecne jest w Łukowie od 141 lat. Jakie były początki?

Do Łukowa siostry miłosierdzia przyjechały 13 sierpnia 1875 r. i podjęły pracę w szpitalu św. Tadeusza. 29 września 1909 r., we wspomnienie liturgiczne św. Michała Archanioła, nastąpiło uroczyste otwarcie ochronki dla sierot i dzieci z ubogich rodzin. Na pamiątkę tego wydarzenia św. Michał Archanioł został uznany za patrona nowo powstałego dzieła. Ochronka początkowo funkcjonowała przy szpitalu św. Tadeusza, ale rok później siostry przeniosły się z dziećmi do domu przy ul. Stodolnej (wówczas była to ul. Błotna). Należy zaznaczyć, że pierwszy wpis do księgi wizytacyjnej pochodzi z roku 1912; dokonano go w języku rosyjskim, gdyż był to teren zaboru rosyjskiego.

W jaki sposób charyzmat zgromadzenia wyznaczał posługę sióstr w tym środowisku?

W Łukowie siostry miłosierdzia zawsze pracowały z dziećmi, odpowiadając na aktualne potrzeby. Już w 1917 r. przy ochronce otwarto przedszkole i schronisko dla sierot i dzieci bezdomnych, natomiast w 1928 r. placówkę przekształcono w dom dziecka. W czasie II wojny światowej budynki uległy prawie całkowitemu zniszczeniu. Jednak dzięki ofiarnej pomocy społeczeństwa łukowskiego, dom dziecka niebawem odbudowano i już 1 września 1946 r. zaczął ponownie funkcjonować. W 1963 r. nastąpiło przekształcenie placówki w Zakład Wychowawczy Caritas dla dzieci niepełnosprawnych intelektualnie. Obecnie prowadzony jest tam Specjalny Ośrodek Wychowawczy dla dzieci i młodzieży uczęszczających do Zespołu Placówek w Łukowie. W ośrodku przebywało niegdyś 80 wychowanków, obecnie liczba ta zmniejszyła się do 26.

Na czym dzisiaj skupia się praca w środowisku Łukowa?

W 2015 r., wraz z rozpoczęciem roku szkolnego, Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia Prowincji Warszawskiej otworzyło Niepubliczne Przedszkole Integracyjne. W domu przy ul. Stodolnej 3 zainaugurowało także swoją działalność duszpasterstwo niepełnosprawnych i ich rodzin. Ponadto dwie siostry katechizują w szkołach na terenie parafii Przemienienia Pańskiego.

Za nami Nadzwyczajny Jubileusz Miłosierdzia ogłoszony przed rokiem przez papieża Franciszka. Czym był on dla Sióstr - zważywszy na to, że miłosierdzie nierozerwalnie związane jest ze zgromadzeniem?

Ponad 300 lat istnienia Polskiej Prowincji Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia to wielki wkład w historię Kościoła, ojczyzny i tutejszej, łukowskiej społeczności. Nie byłoby to możliwe bez Bożej pomocy, która zawsze, we wszystkich sytuacjach i okolicznościach, wspierała zgromadzenie i ochraniała kierowane przez nie placówki. W tej posłudze siostry zawsze mogą liczyć na ofiarną pomoc innych - współpracowników świeckich, przyjaciół, znajomych i dobrodziejów.

Rok Nadzwyczajnego Jubileuszu Miłosierdzia w sposób szczególny był okazją do wyrażenia Bogu wdzięczności za Jego łaski i za wszystkich ludzi dobrej woli wspierających zgromadzenie. Niech przez wszystko i we wszystkich Bóg będzie uwielbiony!

Dziękuję za rozmowę.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Para prezydencka na Dniu Dziecka


1 czerwca do Białej Podlaskiej przybył Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Para prezydencka wzięła udział w festynie z okazji Dnia Dziecka.

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Zjazd rodziny szkół im. Papieża Polaka
W dniach 15-16 czerwca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim odbędzie się XXXI Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
 

POLECAMY


Specjalnie dla rodziny
Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy parafii św. Teresy w Siedlcach zapraszają na dzień poświęcony rodzinie.
więcej »
Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
1 Krl 21, 1b-16; Ps 5, 2-3. 5-6a. 6b-7
Ewangelia:
Mt 5, 38-42

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR