21 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alicja, Marta, Alojz

Pogoda: Siedlce

Numer 25
21-27 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Historia

 
 

Apel o pomoc!

27 grudnia 2016 r.

Życie pełne cudów


fot. ARCHIWUM

Możesz być jak człowiek - to tytuł reportażu Żanety Walentyn i Adriany Andrzejewskiej, dziennikarek Polskiego Radia Pomorza i Kujaw, o Chavie Nissimov z Izraela, która życie zawdzięcza Bronisławie i Wawrzyńcowi Walczakom z Siedlec. Jej historia jest jednym z epizodów ostatniej wojny, widzianym z perspektywy dziecka. Opowieść o czasach grozy zapisała - już jako osoba dorosła - na kartach książek. W Siedlcach historia ocalenia żydowskiej dziewczynki przez rodzinę Walczaków jest nadal nieznana.

Chava Nissimov urodziła się 9 czerwca 1939 r. w Warszawie. W chwili wybuchu wojny miała 12 tygodni. Nie uchroniło jej to jednak przed koszmarem zagłady. Od początku musiała wraz z bliskimi żyć w ukryciu. Zagrożenie minęło wraz z wyzwoleniem spod okupacji niemieckiej Siedlec, gdzie wówczas przebywała.

Miała wtedy zaledwie pięć lat. Traumatyczne przeżycia z dzieciństwa położyły się cieniem na jej życiu. Dopiero kiedy przeszła na emeryturę, zaczęła pisać o tamtych wydarzeniach, patrząc na nie już z perspektywy osoby bogatej o doświadczenia swojego długiego życia.

Między Polską a Izraelem

Matce Chavy udało się przeżyć wojnę na robotach w Niemczech. Po wojnie razem z córką zamieszkała w Izraelu. Dziecku trudno było przyzwyczaić się do nowej sytuacji. „Mam korzenie w Polsce i mam korzenie w Izraelu. Tu, w Polsce, jest moja rodzina, dzięki której żyję” - podkreśla wielokrotnie w swoich wystąpieniach. Mówi również, że jej życie było pełne cudów, dzięki którym ocalała.

Dziś Chava mieszka w Holon, mieście położonym na nadmorskiej równinie Szaron w dystrykcie Tel Aviv. Jej książki doczekały się tłumaczenia na język angielski. Zespół Thunder dokonał adaptacji teatralnej jej opowieści, którą wystawia na różnych scenach europejskich. Brakuje tylko tłumaczenia książek na język polski. Ze względu na pamięć o rodzinie Walczaków polska edycja byłaby szczególnie cenna dla blisko 80-letniej autorki. Z relacji Chavy wiemy, że małżonkowie ukrywali jeszcze jedną Żydówkę, osobę dorosłą.

Walczakowie z Topolowej

Dwa lata przed wybuchem wojny Bronisława i Wawrzyniec Walczakowie zamieszkali przy ulicy Topolowej 6 (obecnie 10), w typowym domu na osiedlu robotniczym, pobudowanym we wschodniej części miasta w celu rozwiązania problemów lokalowych. Niewiele takich domów zachowało się do czasów współczesnych. Były to drewniane bliźniaki, w których każda połowa składała się z pokoju i kuchni. Dom Walczaków już nie istnieje.

Wawrzyniec, który przed wojną pracował w magistracie siedleckim, urodził się w Nakorach, na terenie parafii Suchożebry. Bronisława z domu Śledź pochodziła ze wsi Lipniaki w parafii Kąkolewnica. Pobrali się na wiosnę 1915 r. Mieli czterech synów: Zdzisława, Jerzego, Kazimierza i Symforiana. Najstarszy w czasie wojny wyjechał do Radomia. Dwaj następni zamieszkali w Warszawie. Obaj walczyli w powstaniu warszawskim w pułku „Baszta”. Jerzy zginął 24 września na ul. Puławskiej 162. Kazimierz trafił do obozu jenieckiego. Zmarł w 1986 r. w Warszawie, a jego żona w 2008 r. w Nadarzynie.

Audycja radiowa

Reportażu zrealizowanego przez Żanetę Walentyn i Adrianę Andrzejewską o Chavie Nissimov można wysłuchać za pośrednictwem strony internetowej Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. Link do audycji: http://www.radiopik.pl/87,86,mozesz-byc-czlowiek


Apel

Chava Nissimov poszukuje potomków oraz krewnych Bronisławy i Wawrzyńca Walczaków. Prosimy również osoby, które znały rodzinę Walczaków z Topolowej o pomoc w ustaleniu ich losów. Informacje prosimy przesyłać na adres „Echa Katolickiego” lub Polskiego Radia Pomorza i Kujaw.

Witold Bobryk

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Syr 48, 1-14; Ps 97 (96), 1-2. 3-4. 5-6. 7
Ewangelia:
Mt 6, 7-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR