19 marca 2018 r. Imieniny obchodzą: Józef, Bogdan, Marek

Pogoda: Siedlce

Numer 11
15-21 marca 2018r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Historia

 
 

Apel o pomoc!

27 grudnia 2016 r.

Życie pełne cudów


fot. ARCHIWUM

Możesz być jak człowiek - to tytuł reportażu Żanety Walentyn i Adriany Andrzejewskiej, dziennikarek Polskiego Radia Pomorza i Kujaw, o Chavie Nissimov z Izraela, która życie zawdzięcza Bronisławie i Wawrzyńcowi Walczakom z Siedlec. Jej historia jest jednym z epizodów ostatniej wojny, widzianym z perspektywy dziecka. Opowieść o czasach grozy zapisała - już jako osoba dorosła - na kartach książek. W Siedlcach historia ocalenia żydowskiej dziewczynki przez rodzinę Walczaków jest nadal nieznana.

Chava Nissimov urodziła się 9 czerwca 1939 r. w Warszawie. W chwili wybuchu wojny miała 12 tygodni. Nie uchroniło jej to jednak przed koszmarem zagłady. Od początku musiała wraz z bliskimi żyć w ukryciu. Zagrożenie minęło wraz z wyzwoleniem spod okupacji niemieckiej Siedlec, gdzie wówczas przebywała.

Miała wtedy zaledwie pięć lat. Traumatyczne przeżycia z dzieciństwa położyły się cieniem na jej życiu. Dopiero kiedy przeszła na emeryturę, zaczęła pisać o tamtych wydarzeniach, patrząc na nie już z perspektywy osoby bogatej o doświadczenia swojego długiego życia.

Między Polską a Izraelem

Matce Chavy udało się przeżyć wojnę na robotach w Niemczech. Po wojnie razem z córką zamieszkała w Izraelu. Dziecku trudno było przyzwyczaić się do nowej sytuacji. „Mam korzenie w Polsce i mam korzenie w Izraelu. Tu, w Polsce, jest moja rodzina, dzięki której żyję” - podkreśla wielokrotnie w swoich wystąpieniach. Mówi również, że jej życie było pełne cudów, dzięki którym ocalała.

Dziś Chava mieszka w Holon, mieście położonym na nadmorskiej równinie Szaron w dystrykcie Tel Aviv. Jej książki doczekały się tłumaczenia na język angielski. Zespół Thunder dokonał adaptacji teatralnej jej opowieści, którą wystawia na różnych scenach europejskich. Brakuje tylko tłumaczenia książek na język polski. Ze względu na pamięć o rodzinie Walczaków polska edycja byłaby szczególnie cenna dla blisko 80-letniej autorki. Z relacji Chavy wiemy, że małżonkowie ukrywali jeszcze jedną Żydówkę, osobę dorosłą.

Walczakowie z Topolowej

Dwa lata przed wybuchem wojny Bronisława i Wawrzyniec Walczakowie zamieszkali przy ulicy Topolowej 6 (obecnie 10), w typowym domu na osiedlu robotniczym, pobudowanym we wschodniej części miasta w celu rozwiązania problemów lokalowych. Niewiele takich domów zachowało się do czasów współczesnych. Były to drewniane bliźniaki, w których każda połowa składała się z pokoju i kuchni. Dom Walczaków już nie istnieje.

Wawrzyniec, który przed wojną pracował w magistracie siedleckim, urodził się w Nakorach, na terenie parafii Suchożebry. Bronisława z domu Śledź pochodziła ze wsi Lipniaki w parafii Kąkolewnica. Pobrali się na wiosnę 1915 r. Mieli czterech synów: Zdzisława, Jerzego, Kazimierza i Symforiana. Najstarszy w czasie wojny wyjechał do Radomia. Dwaj następni zamieszkali w Warszawie. Obaj walczyli w powstaniu warszawskim w pułku „Baszta”. Jerzy zginął 24 września na ul. Puławskiej 162. Kazimierz trafił do obozu jenieckiego. Zmarł w 1986 r. w Warszawie, a jego żona w 2008 r. w Nadarzynie.

Audycja radiowa

Reportażu zrealizowanego przez Żanetę Walentyn i Adrianę Andrzejewską o Chavie Nissimov można wysłuchać za pośrednictwem strony internetowej Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. Link do audycji: http://www.radiopik.pl/87,86,mozesz-byc-czlowiek


Apel

Chava Nissimov poszukuje potomków oraz krewnych Bronisławy i Wawrzyńca Walczaków. Prosimy również osoby, które znały rodzinę Walczaków z Topolowej o pomoc w ustaleniu ich losów. Informacje prosimy przesyłać na adres „Echa Katolickiego” lub Polskiego Radia Pomorza i Kujaw.

Witold Bobryk

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Z miłości do sztuki


Od 16 marca w Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej można oglądać wystawę „Z miłości do sztuki”. Eksponaty pochodzą z Muzeum Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Oddali hołd niezłomnym


Apele pamięci, marsze, składanie wieńców, wystawy, prelekcje, biegi - tak mieszkańcy regionu obchodzili Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Kapelan wyklętych
W piątek 2 marca na ekrany kin wchodzi film „Gurgacz. Kapelan Niezłomnych”. To filmowy portret niezwykłego kapłana, który nie wahał się konsekwentnie podążać drogą sumienia w najczarniejszych latach powojennej Polski.
więcej »
Msza F-dur J.M.K. Poniatowskiego
W sobotę 24 marca, o 19.00, w siedleckiej katedrze odbędzie się koncert Msza F-dur J.M.K. Poniatowskiego.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
Nowenna do św. Józefa
Zapraszamy do Szpaków na nowennę i odpust ku czci św. Józefa, Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
2 Sm 7, 4-5a. 12-14a. 16; Ps 89, 2-3. 4-5. 27 i 29
Ewangelia:
Mt 1, 16. 18-21. 24a lub Łk 2, 41-51a

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR