26 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Justyna, Łucja, Cyprian

Pogoda: Siedlce

Numer 39
27-03 października 2018r.

menu

NEWS

W numerze materiały formacyjne dla Kół Żywego Różańca...

STRONA GŁÓWNA


Podgląd chwilowo niedostępny

Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Historia

 
 

Apel o pomoc!

27 grudnia 2016 r.

Życie pełne cudów


fot. ARCHIWUM

Możesz być jak człowiek - to tytuł reportażu Żanety Walentyn i Adriany Andrzejewskiej, dziennikarek Polskiego Radia Pomorza i Kujaw, o Chavie Nissimov z Izraela, która życie zawdzięcza Bronisławie i Wawrzyńcowi Walczakom z Siedlec. Jej historia jest jednym z epizodów ostatniej wojny, widzianym z perspektywy dziecka. Opowieść o czasach grozy zapisała - już jako osoba dorosła - na kartach książek. W Siedlcach historia ocalenia żydowskiej dziewczynki przez rodzinę Walczaków jest nadal nieznana.

Chava Nissimov urodziła się 9 czerwca 1939 r. w Warszawie. W chwili wybuchu wojny miała 12 tygodni. Nie uchroniło jej to jednak przed koszmarem zagłady. Od początku musiała wraz z bliskimi żyć w ukryciu. Zagrożenie minęło wraz z wyzwoleniem spod okupacji niemieckiej Siedlec, gdzie wówczas przebywała.

Miała wtedy zaledwie pięć lat. Traumatyczne przeżycia z dzieciństwa położyły się cieniem na jej życiu. Dopiero kiedy przeszła na emeryturę, zaczęła pisać o tamtych wydarzeniach, patrząc na nie już z perspektywy osoby bogatej o doświadczenia swojego długiego życia.

Między Polską a Izraelem

Matce Chavy udało się przeżyć wojnę na robotach w Niemczech. Po wojnie razem z córką zamieszkała w Izraelu. Dziecku trudno było przyzwyczaić się do nowej sytuacji. „Mam korzenie w Polsce i mam korzenie w Izraelu. Tu, w Polsce, jest moja rodzina, dzięki której żyję” - podkreśla wielokrotnie w swoich wystąpieniach. Mówi również, że jej życie było pełne cudów, dzięki którym ocalała.

Dziś Chava mieszka w Holon, mieście położonym na nadmorskiej równinie Szaron w dystrykcie Tel Aviv. Jej książki doczekały się tłumaczenia na język angielski. Zespół Thunder dokonał adaptacji teatralnej jej opowieści, którą wystawia na różnych scenach europejskich. Brakuje tylko tłumaczenia książek na język polski. Ze względu na pamięć o rodzinie Walczaków polska edycja byłaby szczególnie cenna dla blisko 80-letniej autorki. Z relacji Chavy wiemy, że małżonkowie ukrywali jeszcze jedną Żydówkę, osobę dorosłą.

Walczakowie z Topolowej

Dwa lata przed wybuchem wojny Bronisława i Wawrzyniec Walczakowie zamieszkali przy ulicy Topolowej 6 (obecnie 10), w typowym domu na osiedlu robotniczym, pobudowanym we wschodniej części miasta w celu rozwiązania problemów lokalowych. Niewiele takich domów zachowało się do czasów współczesnych. Były to drewniane bliźniaki, w których każda połowa składała się z pokoju i kuchni. Dom Walczaków już nie istnieje.

Wawrzyniec, który przed wojną pracował w magistracie siedleckim, urodził się w Nakorach, na terenie parafii Suchożebry. Bronisława z domu Śledź pochodziła ze wsi Lipniaki w parafii Kąkolewnica. Pobrali się na wiosnę 1915 r. Mieli czterech synów: Zdzisława, Jerzego, Kazimierza i Symforiana. Najstarszy w czasie wojny wyjechał do Radomia. Dwaj następni zamieszkali w Warszawie. Obaj walczyli w powstaniu warszawskim w pułku „Baszta”. Jerzy zginął 24 września na ul. Puławskiej 162. Kazimierz trafił do obozu jenieckiego. Zmarł w 1986 r. w Warszawie, a jego żona w 2008 r. w Nadarzynie.

Audycja radiowa

Reportażu zrealizowanego przez Żanetę Walentyn i Adrianę Andrzejewską o Chavie Nissimov można wysłuchać za pośrednictwem strony internetowej Polskiego Radia Pomorza i Kujaw. Link do audycji: http://www.radiopik.pl/87,86,mozesz-byc-czlowiek


Apel

Chava Nissimov poszukuje potomków oraz krewnych Bronisławy i Wawrzyńca Walczaków. Prosimy również osoby, które znały rodzinę Walczaków z Topolowej o pomoc w ustaleniu ich losów. Informacje prosimy przesyłać na adres „Echa Katolickiego” lub Polskiego Radia Pomorza i Kujaw.

Witold Bobryk

Powrót

STRONA GŁÓWNA


Podgląd chwilowo niedostępny

Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Centrum przesiadkowe


24 września uroczyście otwarto w Siedlcach centrum przesiadkowe, na które składają się nowy dworzec autobusowy oraz dwupoziomowy parking. Centrum zlokalizowane na terenach miejskich, które w przeszłości należały do kolei, w obrębie ulic: Składowej, Orlicz-Dreszera i Partyzantów, to jedna z inwestycji, które mają usprawnić transport w tej części miasta. [fot. K. Ochnio]

FOTOGALERIA

W rocznicę bitwy


„Przekazujmy pamięć o tych żołnierzach kolejnym pokoleniom. Jesteśmy im to winni…” - mówił wójt gminy Wodynie Wojciech Klepacki podczas uroczystości na cmentarzu wojennym w Woli Wodyńskiej. 16 września odbyły się tam uroczystości upamiętniające 79 rocznicę bitwy.

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Jubileusz szkoły w Celinach
W niedzielę 7 października Szkoła Podstawowa im. Heleny Mniszkówny w Celinach obchodzić będzie 100-lecie istnienia. W programie jubileuszowych uroczystości jest m.in. Msza św. i odsłonięcie tablicy pamiątkowej.
więcej »
VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn
Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyć będzie 7 października uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Czy pamiętamy o weteranach walk o wolną Polskę?

tak, ich obecność uświetnia uroczystości państwowe

nie, należy patrzeć w przyszłość, a nie skupiać się na tym, co minęło...

poszanowanie historii jest obowiązkiem każdego patrioty

patriotyzm to pusty slogan

nie mam zdaniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 30, 5-9; Ps 119 (118), 29 i 72. 89 i 101. 104 i 163 ;
Łk 9, 1-6

Ewangelia:
Łk 9, 1-6

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR