29 kwietnia 2017 r. Imieniny obchodzą: Piotr, Robert, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 17
27-03 maja 2017r.

menu

NEWS

Triduum Paschalne i Wielkanoc są okazją, by naśladować Maryję w Jej wierze i zaufaniu. Życzymy zatem, by zbliżające się Święta Wielkanocne były dla wszystkich naszych Czytelników, Współpracowników i Przyjaciół czasem doświadczenia zwycięstwa Boga nad tym, co złe, raniące i niszczące. Niech pusty grób stanie się znakiem nadziei, a wstawiennictwo Matki Bożej wyprasza łaskę głębokiej wiary i zaufania Bogu w każdej chwili życia. Zespół Echa Katolickiego

Diecezja

 
 

Powrót dawnej tradycji

8 marca 2017 r.

W nim znajdziemy nasze ukojenie


fot. Z. JOŃCZYK

Choć przez lata zapomniany, wciąż był obecny wśród wiernych gromadzących się na Eucharystii. Dziś blask Jego chwały przyciąga ze zdwojoną siłą. Parafia Jana Chrzciciela powtórnie rozpoczęła kult odnalezionych relikwii Krzyża Świętego.

Adorujcie Krzyż, pokazujcie Go jako znak zbawienia - wzywał pasterz diecezji siedleckiej, bp Kazimierz Gurda. Uczestnicy liturgii z tkliwością wpatrywali się w 280-letni relikwiarz. W tak wyjątkowy sposób Kłoczew przeżywał pierwszy piątek Wielkiego Postu.

Uroczystości rozpoczęły się o 15.00, w chwili upamiętniającej moment śmierci Jezusa. Z cmentarza parafialnego wyruszyła procesja pod przewodnictwem biskupa i kapłanów. Wszyscy podążali za relikwiarzem niesionym przez mieszkańców okolicznych wsi. Z ust pątników płynęły słowa Koronki do Miłosierdzia Bożego. Nabożeństwu przewodniczył dziekan dekanatu ryckiego ks. kan. Krzysztof Czyrka.

Po drodze procesja kilkakrotnie zatrzymywała się. Wierni wsłuchiwali się w rozważania głoszone przez prowadzącego. Przy każdej stacji relikwie przejmowały delegacje kolejnych wiosek należących do parafii. W ten sposób udział w adoracji zaznaczyli mieszkańcy: Czernica, Janopola, Julianowa, Kawęczyna, Padarza, Przykwy, Sosnówki i Wylezina. Zakończenie pochodu miało miejsce w świątyni.

Oczekując na rozpoczęcie Mszy, kapłan prowadził dalsze modlitwy. W tym czasie kościół systematycznie zapełniał się ludźmi. Oprócz miejscowych parafian i gości, do Kłoczewa przybyła grupa pielgrzymkowa z Ostrowa Lubelskiego i Kaznowa - rodzinnych stron księdza proboszcza. Liczba wiernych była tak wielka, że zajęte były nawet boczne kruchty.

Oczekiwane słowa

Eucharystia rozpoczęła się wniesieniem relikwii Krzyża Świętego. Dokonał tego wójt gminy Kłoczew Zenon Stefanowski w asyście strażaków OSP. Tuż za nim podążał zaproszony na uroczystości górnik, trzymając w rękach relikwie patronki parafii św. Barbary. Obydwa relikwiarze zostały umieszczone przy ołtarzu. Honorową wartę przy nich wystawili harcerze z Kłoczewa i Czernica.

Mszę celebrował bp Kazimierz Gurda wraz z ks. kan. K. Czyrką i proboszczem Kłoczewa ks. Markiem Kotem. Towarzyszył im ks. kan. Andrzej Olszewski oraz wywodzący się z parafii ks. Mieczysław Lipniacki.

- Gromadzimy się, by na nowo przywrócić kult relikwii Krzyża Świętego - powiedział bp K. Gurda, rozpoczynając Eucharystię. Były to długo wyczekiwane słowa. Wyrażały pełną aprobatę władzy kościelnej dla odradzającej się czci świętych znaków.

Głębsze rozważania na temat krzyża hierarcha podjął w homilii. Przypomniał historię cennej relikwii i ukazał jej znaczenie dla nas, współczesnych. - Przy tej świętej cząstce możemy stawać z tym, co mamy w sercach, i znajdziemy w niej ukojenie. Naszego cierpienia nie można bowiem zrozumieć bez wejścia w tajemnicę krzyża - zauważył bp K. Gurda.

Otwarte źródło łask

Zwieńczeniem uroczystości była Droga krzyżowa. Modlitewną wędrówkę szlakiem kolejnych stacji poprowadzili parafianie z miejscowości Kurzelaty i Zaryte. Końcowym elementem nabożeństwa było indywidualne uwielbienie relikwii. Wierni tłumnie występowali z ławek, kierując się w stronę ołtarza. Każdy z obecnych podchodząc, ucałował cząstkę świętego znaku.

Tak wielki udział uczestników piątkowych uroczystości stwarza dobre prognozy na przyszłość. - Mam nadzieję na dynamiczny rozwój kultu Krzyża - mówi ks. M. Kot. Ksiądz proboszcz wspólnie z władzami dekanatu i diecezji ustalił, że spotkania modlitewne ku czci relikwii będą odbywały się 14 dnia każdego miesiąca. Pierwsze zaplanowano na maj. Za każdym razem nabożeństwo będzie składało się z wieczornej Mszy, Drogi krzyżowej i adoracji Krzyża Świętego. - Chciałbym, aby z czasem wierni przynosili kartki z prośbami i intencjami. A gdy udział w spotkaniu zgłosi większa liczba pielgrzymów, postaram się o wystawienie relikwiarza w ciągu dnia na widok publiczny - przewiduje ks. M. Kot.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o s. Faustynie


21 kwietnia w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej wystawiono spektakl o św. s. Faustynie. Tematem sztuki było życie apostołki Miłosierdzia oraz propagowanie orędzia, jakie otrzymała od Jezusa. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Odpust w sanktuarium


23 kwietnia w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej obchodzono doroczny odpust. Uroczystości przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Diecezjalny Dzień Rodziny
W niedzielę,7 maja, w bazylice w Parczewie odbędzie się doroczne spotkanie ph. Diecezjalny Dzień Rodziny. W programie uroczystości m.in.: Eucharystia, prelekcja, modlitwa różańcowa ze świadectwami. Zapraszamy!
więcej »
I Konkurs Piosenki Religijnej Cantate Deo 2017
Zgłoszenia należy przesyłać do 28 kwietnia: pocztą elektroniczną na adres: cantatedeo.ksp@gmail.com lub pocztą na adres: Katolicki Zespół Edukacyjny, ul. Sokołowska 172, 08-119 Siedlce. 
więcej »
Zaproszenie do udziału w konkursie
Siostry nazaretanki wraz z parafią św. Brata Alberta, szkołą i Łukowskim Ośrodkiem Kultury organizują konkurs poświęcony św. Albertowi Chmielowskiemu. Do udziału zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych.
więcej »
Jarmark św. Stanisława
Promocja regionalnych produktów i tradycyjnych potraw, prezentacja ginących zawodów rzemieślniczych oraz występy zespołów ludowych znalazły się w programie X Jarmarku św. Stanisława, który odbędzie się w dniach 5-6 maja.
więcej »
Wspólne szycie flagi
2 maja, o 15.30, rozpoczną się Gminno-Parafialne Obchody Dnia Flagi RP. W programie spotkania m.in. wspólne szycie flagi narodowej i maryjnej.
więcej »
VI Gminny Rajd Rowerowy
2 maja w Czołomyjach odbędzie się VI Gminny Rajd Rowerowy ph. „Z flagą w tle”. Szczegółowe informacje na plakacie.
więcej »
Kleryckie mistrzostwa
14 maja galą otwarcia w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej rozpoczną się Kleryckie Mistrzostwa Piłkarskie.
więcej »
I Ty możesz zostać gwiazdą!
Pierwszej edycji Konkursu Piosenki Optymistycznej w Języku Obcym Eurosong 2017 przyświeca myśl stworzenia młodym ludziom szansy prezentacji umiejętności wokalno-lingwistycznych.
więcej »
Na bajkową nutę
Zespół Oświatowy w Nowych Iganiach organizuje II Międzyszkolny Festiwal Piosenki Szkół Gminy Siedlce Bajeczna muzyka, który odbędzie się 19 maja.
więcej »
 

POLECAMY


200 lamp na drodze do Boga
Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa - pisał św. Hieronim. Wśród wszystkich książek świata to właśnie Biblia ma bezdyskusyjnie największy nakład, została też przetłumaczona na największą liczbę języków. Dlaczego?
więcej »
Podręcznik dla każdej rodziny
Rodzice są dla swoich dzieci pierwszymi nauczycielami - także jeśli chodzi o modlitwę i cnoty chrześcijańskie. Z pomocą w wypełnieniu tego zadania przychodzi Mały rytuał rodzinny - swoiste vademecum życia chrześcijańskiego.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy inny


LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
1J 1,5-2,2; Ps 103,1-4.8-9.13-14.17-18
Ewangelia:
Mt 11,25-30

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR