25 marca 2017 r. Imieniny obchodzą: Maria, Wieńczysław, Ireneusz

Redakcja Kontakt Reklama Patronat Archiwum

www.echokatolickie.pl

Ogłaszaj się w Echu SMS-em

redakcja@echokatolickie.pl

     

  Aktualności Rozmowy Opinie Kościół Region Diecezja Komentarze Historia Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

 

Numer 12 - 23-29 marca 2017r.

NEWS

Diecezja

 
 

Powrót dawnej tradycji

8 marca 2017 r.

W nim znajdziemy nasze ukojenie


fot. Z. JOŃCZYK

Choć przez lata zapomniany, wciąż był obecny wśród wiernych gromadzących się na Eucharystii. Dziś blask Jego chwały przyciąga ze zdwojoną siłą. Parafia Jana Chrzciciela powtórnie rozpoczęła kult odnalezionych relikwii Krzyża Świętego.

Adorujcie Krzyż, pokazujcie Go jako znak zbawienia - wzywał pasterz diecezji siedleckiej, bp Kazimierz Gurda. Uczestnicy liturgii z tkliwością wpatrywali się w 280-letni relikwiarz. W tak wyjątkowy sposób Kłoczew przeżywał pierwszy piątek Wielkiego Postu.

Uroczystości rozpoczęły się o 15.00, w chwili upamiętniającej moment śmierci Jezusa. Z cmentarza parafialnego wyruszyła procesja pod przewodnictwem biskupa i kapłanów. Wszyscy podążali za relikwiarzem niesionym przez mieszkańców okolicznych wsi. Z ust pątników płynęły słowa Koronki do Miłosierdzia Bożego. Nabożeństwu przewodniczył dziekan dekanatu ryckiego ks. kan. Krzysztof Czyrka.

Po drodze procesja kilkakrotnie zatrzymywała się. Wierni wsłuchiwali się w rozważania głoszone przez prowadzącego. Przy każdej stacji relikwie przejmowały delegacje kolejnych wiosek należących do parafii. W ten sposób udział w adoracji zaznaczyli mieszkańcy: Czernica, Janopola, Julianowa, Kawęczyna, Padarza, Przykwy, Sosnówki i Wylezina. Zakończenie pochodu miało miejsce w świątyni.

Oczekując na rozpoczęcie Mszy, kapłan prowadził dalsze modlitwy. W tym czasie kościół systematycznie zapełniał się ludźmi. Oprócz miejscowych parafian i gości, do Kłoczewa przybyła grupa pielgrzymkowa z Ostrowa Lubelskiego i Kaznowa - rodzinnych stron księdza proboszcza. Liczba wiernych była tak wielka, że zajęte były nawet boczne kruchty.

Oczekiwane słowa

Eucharystia rozpoczęła się wniesieniem relikwii Krzyża Świętego. Dokonał tego wójt gminy Kłoczew Zenon Stefanowski w asyście strażaków OSP. Tuż za nim podążał zaproszony na uroczystości górnik, trzymając w rękach relikwie patronki parafii św. Barbary. Obydwa relikwiarze zostały umieszczone przy ołtarzu. Honorową wartę przy nich wystawili harcerze z Kłoczewa i Czernica.

Mszę celebrował bp Kazimierz Gurda wraz z ks. kan. K. Czyrką i proboszczem Kłoczewa ks. Markiem Kotem. Towarzyszył im ks. kan. Andrzej Olszewski oraz wywodzący się z parafii ks. Mieczysław Lipniacki.

- Gromadzimy się, by na nowo przywrócić kult relikwii Krzyża Świętego - powiedział bp K. Gurda, rozpoczynając Eucharystię. Były to długo wyczekiwane słowa. Wyrażały pełną aprobatę władzy kościelnej dla odradzającej się czci świętych znaków.

Głębsze rozważania na temat krzyża hierarcha podjął w homilii. Przypomniał historię cennej relikwii i ukazał jej znaczenie dla nas, współczesnych. - Przy tej świętej cząstce możemy stawać z tym, co mamy w sercach, i znajdziemy w niej ukojenie. Naszego cierpienia nie można bowiem zrozumieć bez wejścia w tajemnicę krzyża - zauważył bp K. Gurda.

Otwarte źródło łask

Zwieńczeniem uroczystości była Droga krzyżowa. Modlitewną wędrówkę szlakiem kolejnych stacji poprowadzili parafianie z miejscowości Kurzelaty i Zaryte. Końcowym elementem nabożeństwa było indywidualne uwielbienie relikwii. Wierni tłumnie występowali z ławek, kierując się w stronę ołtarza. Każdy z obecnych podchodząc, ucałował cząstkę świętego znaku.

Tak wielki udział uczestników piątkowych uroczystości stwarza dobre prognozy na przyszłość. - Mam nadzieję na dynamiczny rozwój kultu Krzyża - mówi ks. M. Kot. Ksiądz proboszcz wspólnie z władzami dekanatu i diecezji ustalił, że spotkania modlitewne ku czci relikwii będą odbywały się 14 dnia każdego miesiąca. Pierwsze zaplanowano na maj. Za każdym razem nabożeństwo będzie składało się z wieczornej Mszy, Drogi krzyżowej i adoracji Krzyża Świętego. - Chciałbym, aby z czasem wierni przynosili kartki z prośbami i intencjami. A gdy udział w spotkaniu zgłosi większa liczba pielgrzymów, postaram się o wystawienie relikwiarza w ciągu dnia na widok publiczny - przewiduje ks. M. Kot.

Tomasz Kępka

Powrót


 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kongres Różańcowy


11 marca w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim odbył się Kongres Różańcowy. Jego uczestnikom, którzy zaimponowali liczebnością - przybyło ponad 2 tys. osób - towarzyszyło hasło trwającego roku pracy duszpasterskiej: Głosić Chrystusa wraz z Maryją.

FOTOGALERIA

Nocne Czuwanie Młodych


W piątek, 10 marca, w Kodniu odbyło się kolejne Nocne Czuwanie Młodych. Wzięło w nim udział kilkaset osób z diecezji siedleckiej. Tematem była pokuta...

PATRONAT "ECHO"


Konkurs papieski
Patriotyzm Karola Wojtyły - 1920-2005 - to hasło tegorocznej, 13 już edycji konkursu wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II organizowanego przez Instytut Tertio Millennio.
więcej »
Wielkanocna pisanka
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach ogłasza konkurs na Wielkanocną Pisankę. Prace można zgłaszać do 10 kwietnia.
więcej »
Depresja - porozmawiajmy o niej
Tak brzmi hasło konferencji organizowanej przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, która odbędzie się 7 kwietnia w siedzibie placówki przy ul. Młynarskiej 17 w Siedlcach.
więcej »
 

POLECAMY


Zapraszamy do kin!
Na ekrany kin wchodzi ekranizacja bestsellerowej książki pt. Chata Williama P. Younga.
więcej »
Z Wilna do Nieba
We wtorek, 28 marca, o 19.00, w sali widowiskowej Podlasie w Siedlcach odbędzie się premierowy pokaz filmu pt. Z Wilna do Nieba, upamiętniającego śp. bp. Ignacego Świrskiego.
więcej »
Wolność w Sercu Jezusa
„Brak wiary” - to tytuł szóstego odcinka internetowych rekolekcji wielkopostnych pt. „Wolność w Sercu Jezusa” autorstwa o. Remigiusza Recława SJ.
więcej »
Budował ludzi wiarą i pobożnością
Najnowsza publikacja poświęcona bp. Adolfowi Piotrowi Szelążkowi pozwala spojrzeć na duszpasterza - dzisiaj sługę Bożego - przez pryzmat jego dzieł.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma Świętego


LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
Iz 7,10-14; Ps 40,7-11
Ewangelia:
Łk 1,26-38

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

  Aktualności Rozmowy Opinie Kościół Region Diecezja Komentarze Historia Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

Copyright ?2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR