29 kwietnia 2017 r. Imieniny obchodzą: Piotr, Robert, Bogusław

Pogoda: Siedlce

Numer 17
27-03 maja 2017r.

menu

NEWS

Triduum Paschalne i Wielkanoc są okazją, by naśladować Maryję w Jej wierze i zaufaniu. Życzymy zatem, by zbliżające się Święta Wielkanocne były dla wszystkich naszych Czytelników, Współpracowników i Przyjaciół czasem doświadczenia zwycięstwa Boga nad tym, co złe, raniące i niszczące. Niech pusty grób stanie się znakiem nadziei, a wstawiennictwo Matki Bożej wyprasza łaskę głębokiej wiary i zaufania Bogu w każdej chwili życia. Zespół Echa Katolickiego

Kultura

 
 

Wystawa IPN

8 marca 2017 r.

Godni naśladowania


fot. ARCHIWUM

Historia Polskiego Państwa Podziemnego i Polski Walczącej to przede wszystkim opowieść o ludziach, którzy swoimi czynami zaświadczyli o żywotności wartości, za jakie gotowi byli oddać życie.
Dlatego dziś nie wahamy się przed określaniem ich bohaterami godnymi naśladowania - stwierdził dr Paweł Rokicki z Instytutu Pamięci Narodowej podczas otwarcia wystawy pt. Polska Walcząca.

Ekspozycję składającą się z kilkunastu tablic zaprezentowano 3 marca w delegaturze mazowieckiego urzędu wojewódzkiego. - Premierę miała kilka lat temu na Zamku Królewskim w Warszawie. Od tego czasu pokazywana była w wielu miejscach w Polsce, a nawet zagranicą - w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie - przypomniał historyk.

Antysowiecki ruch oporu

Przygotowana przez IPN wystawa przypomina o Polskim Państwie Podziemnym, zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie, początkach konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom - Niemcom i Sowietom. - Temat Polska Walcząca od razu sygnalizuje nam, że będzie to opowieść o ogóle wysiłków podejmowanych przez różne środowiska, grupy Polaków, instytucje mające wspólny mianownik - dążenie do odbudowy wolnej Polski - podkreślił autor wystawy. Za dzień powstania PPP przyjmuje się 27 września 1939 r., czyli czas kampanii wrześniowej. - Przez kilka lat trwało budowanie czegoś, co przybrało finalnie postać bardzo dobrze zorganizowanej machiny, której głównym celem stała się odbudowa państwa, jego instytucji, przywrócenia terytorium Rzeczpospolitej, budowa armii, odzyskanie podmiotowości na arenie międzynarodowej oraz zwycięskie zakończenie wojny - wyliczał P. Rokicki. Ciągłość tej walki datuje się na okres od września 1939 r. do lipca 1945 r. - Dwa miesiące po zakończeniu II wojny światowej państwo podziemne samo się rozwiązało. Oznaczało to koniec PPP zorganizowanego, natomiast nie był to koniec wysiłku Polski Walczącej. Po lipcu 1945 r. mówimy o kolejnym etapie tej walki - antysowieckim ruchu oporu - zaznaczył historyk.

Współpraca ponad podziałami

Zdaniem autora wystawy godnym podkreślenia jest to, że sukces organizacyjny PPP był możliwy dzięki współpracy różnych środowisk politycznych, ludzi różnych poglądów i grup społecznych. - Ich współpraca wymuszona przez wroga zewnętrznego spowodowała zdefiniowanie wspólnych celów - wyjaśnił P. Rokicki.

Ekspozycja prezentuje sylwetki bohaterów, w tym także żołnierzy wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze. - Historia PPP i Polski Walczącej to przede wszystkim opowieść o ludziach, którzy swoimi czynami zaświadczyli o żywotności wartości, za jakie gotowi byli oddać życie. Dlatego dziś nie wahamy się przed określaniem ich bohaterami godnymi naśladowania. Na wystawie można znaleźć portrety tak znanych osób, jak zamordowany przez komunistów rotmistrz Witold Pilecki, ale też tych mniej pamiętanych - choćby starszego strzelca Stefanii Firkowskiej „Feluś”- podkreślił historyk. Opisano także różne obszary działalności PPP - tajne sądownictwo oraz nauczanie będące najbardziej masową formą oporu wśród Polaków. Jak zapowiedział Marek Renik, kierownik siedleckiej delegatury mazowieckiego urzędu wojewódzkiego, to dopiero początek współpracy z IPN, co oznacza, że w najbliższym czasie będą prezentowane kolejne wystawy przygotowane przez instytut.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o s. Faustynie


21 kwietnia w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej wystawiono spektakl o św. s. Faustynie. Tematem sztuki było życie apostołki Miłosierdzia oraz propagowanie orędzia, jakie otrzymała od Jezusa. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Odpust w sanktuarium


23 kwietnia w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej obchodzono doroczny odpust. Uroczystości przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Diecezjalny Dzień Rodziny
W niedzielę,7 maja, w bazylice w Parczewie odbędzie się doroczne spotkanie ph. Diecezjalny Dzień Rodziny. W programie uroczystości m.in.: Eucharystia, prelekcja, modlitwa różańcowa ze świadectwami. Zapraszamy!
więcej »
I Konkurs Piosenki Religijnej Cantate Deo 2017
Zgłoszenia należy przesyłać do 28 kwietnia: pocztą elektroniczną na adres: cantatedeo.ksp@gmail.com lub pocztą na adres: Katolicki Zespół Edukacyjny, ul. Sokołowska 172, 08-119 Siedlce. 
więcej »
Zaproszenie do udziału w konkursie
Siostry nazaretanki wraz z parafią św. Brata Alberta, szkołą i Łukowskim Ośrodkiem Kultury organizują konkurs poświęcony św. Albertowi Chmielowskiemu. Do udziału zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych.
więcej »
Jarmark św. Stanisława
Promocja regionalnych produktów i tradycyjnych potraw, prezentacja ginących zawodów rzemieślniczych oraz występy zespołów ludowych znalazły się w programie X Jarmarku św. Stanisława, który odbędzie się w dniach 5-6 maja.
więcej »
Wspólne szycie flagi
2 maja, o 15.30, rozpoczną się Gminno-Parafialne Obchody Dnia Flagi RP. W programie spotkania m.in. wspólne szycie flagi narodowej i maryjnej.
więcej »
VI Gminny Rajd Rowerowy
2 maja w Czołomyjach odbędzie się VI Gminny Rajd Rowerowy ph. „Z flagą w tle”. Szczegółowe informacje na plakacie.
więcej »
Kleryckie mistrzostwa
14 maja galą otwarcia w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej rozpoczną się Kleryckie Mistrzostwa Piłkarskie.
więcej »
I Ty możesz zostać gwiazdą!
Pierwszej edycji Konkursu Piosenki Optymistycznej w Języku Obcym Eurosong 2017 przyświeca myśl stworzenia młodym ludziom szansy prezentacji umiejętności wokalno-lingwistycznych.
więcej »
Na bajkową nutę
Zespół Oświatowy w Nowych Iganiach organizuje II Międzyszkolny Festiwal Piosenki Szkół Gminy Siedlce Bajeczna muzyka, który odbędzie się 19 maja.
więcej »
 

POLECAMY


200 lamp na drodze do Boga
Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa - pisał św. Hieronim. Wśród wszystkich książek świata to właśnie Biblia ma bezdyskusyjnie największy nakład, została też przetłumaczona na największą liczbę języków. Dlaczego?
więcej »
Podręcznik dla każdej rodziny
Rodzice są dla swoich dzieci pierwszymi nauczycielami - także jeśli chodzi o modlitwę i cnoty chrześcijańskie. Z pomocą w wypełnieniu tego zadania przychodzi Mały rytuał rodzinny - swoiste vademecum życia chrześcijańskiego.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy inny


LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
1J 1,5-2,2; Ps 103,1-4.8-9.13-14.17-18
Ewangelia:
Mt 11,25-30

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR