25 marca 2017 r. Imieniny obchodzą: Maria, Wieńczysław, Ireneusz

Redakcja Kontakt Reklama Patronat Archiwum

www.echokatolickie.pl

Ogłaszaj się w Echu SMS-em

redakcja@echokatolickie.pl

     

  Aktualności Rozmowy Opinie Kościół Region Diecezja Komentarze Historia Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

 

Numer 12 - 23-29 marca 2017r.

NEWS

Kultura

 
 

Wystawa IPN

8 marca 2017 r.

Godni naśladowania


fot. ARCHIWUM

Historia Polskiego Państwa Podziemnego i Polski Walczącej to przede wszystkim opowieść o ludziach, którzy swoimi czynami zaświadczyli o żywotności wartości, za jakie gotowi byli oddać życie.
Dlatego dziś nie wahamy się przed określaniem ich bohaterami godnymi naśladowania - stwierdził dr Paweł Rokicki z Instytutu Pamięci Narodowej podczas otwarcia wystawy pt. Polska Walcząca.

Ekspozycję składającą się z kilkunastu tablic zaprezentowano 3 marca w delegaturze mazowieckiego urzędu wojewódzkiego. - Premierę miała kilka lat temu na Zamku Królewskim w Warszawie. Od tego czasu pokazywana była w wielu miejscach w Polsce, a nawet zagranicą - w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie - przypomniał historyk.

Antysowiecki ruch oporu

Przygotowana przez IPN wystawa przypomina o Polskim Państwie Podziemnym, zjawisku wyjątkowym w okupowanej w latach II wojny światowej Europie, początkach konspiracji we wrześniu 1939 r., jej rozwoju i różnorodnych formach walki podziemnej przeciwko obu okupantom - Niemcom i Sowietom. - Temat Polska Walcząca od razu sygnalizuje nam, że będzie to opowieść o ogóle wysiłków podejmowanych przez różne środowiska, grupy Polaków, instytucje mające wspólny mianownik - dążenie do odbudowy wolnej Polski - podkreślił autor wystawy. Za dzień powstania PPP przyjmuje się 27 września 1939 r., czyli czas kampanii wrześniowej. - Przez kilka lat trwało budowanie czegoś, co przybrało finalnie postać bardzo dobrze zorganizowanej machiny, której głównym celem stała się odbudowa państwa, jego instytucji, przywrócenia terytorium Rzeczpospolitej, budowa armii, odzyskanie podmiotowości na arenie międzynarodowej oraz zwycięskie zakończenie wojny - wyliczał P. Rokicki. Ciągłość tej walki datuje się na okres od września 1939 r. do lipca 1945 r. - Dwa miesiące po zakończeniu II wojny światowej państwo podziemne samo się rozwiązało. Oznaczało to koniec PPP zorganizowanego, natomiast nie był to koniec wysiłku Polski Walczącej. Po lipcu 1945 r. mówimy o kolejnym etapie tej walki - antysowieckim ruchu oporu - zaznaczył historyk.

Współpraca ponad podziałami

Zdaniem autora wystawy godnym podkreślenia jest to, że sukces organizacyjny PPP był możliwy dzięki współpracy różnych środowisk politycznych, ludzi różnych poglądów i grup społecznych. - Ich współpraca wymuszona przez wroga zewnętrznego spowodowała zdefiniowanie wspólnych celów - wyjaśnił P. Rokicki.

Ekspozycja prezentuje sylwetki bohaterów, w tym także żołnierzy wyklętych, którzy kontynuowali walkę o niepodległość Polski, stawiając opór komunistycznej dyktaturze. - Historia PPP i Polski Walczącej to przede wszystkim opowieść o ludziach, którzy swoimi czynami zaświadczyli o żywotności wartości, za jakie gotowi byli oddać życie. Dlatego dziś nie wahamy się przed określaniem ich bohaterami godnymi naśladowania. Na wystawie można znaleźć portrety tak znanych osób, jak zamordowany przez komunistów rotmistrz Witold Pilecki, ale też tych mniej pamiętanych - choćby starszego strzelca Stefanii Firkowskiej „Feluś”- podkreślił historyk. Opisano także różne obszary działalności PPP - tajne sądownictwo oraz nauczanie będące najbardziej masową formą oporu wśród Polaków. Jak zapowiedział Marek Renik, kierownik siedleckiej delegatury mazowieckiego urzędu wojewódzkiego, to dopiero początek współpracy z IPN, co oznacza, że w najbliższym czasie będą prezentowane kolejne wystawy przygotowane przez instytut.

HAH

Powrót


 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kongres Różańcowy


11 marca w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim odbył się Kongres Różańcowy. Jego uczestnikom, którzy zaimponowali liczebnością - przybyło ponad 2 tys. osób - towarzyszyło hasło trwającego roku pracy duszpasterskiej: Głosić Chrystusa wraz z Maryją.

FOTOGALERIA

Nocne Czuwanie Młodych


W piątek, 10 marca, w Kodniu odbyło się kolejne Nocne Czuwanie Młodych. Wzięło w nim udział kilkaset osób z diecezji siedleckiej. Tematem była pokuta...

PATRONAT "ECHO"


Konkurs papieski
Patriotyzm Karola Wojtyły - 1920-2005 - to hasło tegorocznej, 13 już edycji konkursu wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II organizowanego przez Instytut Tertio Millennio.
więcej »
Wielkanocna pisanka
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach ogłasza konkurs na Wielkanocną Pisankę. Prace można zgłaszać do 10 kwietnia.
więcej »
Depresja - porozmawiajmy o niej
Tak brzmi hasło konferencji organizowanej przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, która odbędzie się 7 kwietnia w siedzibie placówki przy ul. Młynarskiej 17 w Siedlcach.
więcej »
 

POLECAMY


Zapraszamy do kin!
Na ekrany kin wchodzi ekranizacja bestsellerowej książki pt. Chata Williama P. Younga.
więcej »
Z Wilna do Nieba
We wtorek, 28 marca, o 19.00, w sali widowiskowej Podlasie w Siedlcach odbędzie się premierowy pokaz filmu pt. Z Wilna do Nieba, upamiętniającego śp. bp. Ignacego Świrskiego.
więcej »
Wolność w Sercu Jezusa
„Brak wiary” - to tytuł szóstego odcinka internetowych rekolekcji wielkopostnych pt. „Wolność w Sercu Jezusa” autorstwa o. Remigiusza Recława SJ.
więcej »
Budował ludzi wiarą i pobożnością
Najnowsza publikacja poświęcona bp. Adolfowi Piotrowi Szelążkowi pozwala spojrzeć na duszpasterza - dzisiaj sługę Bożego - przez pryzmat jego dzieł.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma Świętego


LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
Iz 7,10-14; Ps 40,7-11
Ewangelia:
Łk 1,26-38

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

  Aktualności Rozmowy Opinie Kościół Region Diecezja Komentarze Historia Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

Copyright ?2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR