28 czerwca 2017 r. Imieniny obchodzą: Florentyna, Leon, Ireneusz

Pogoda: Siedlce

Numer 25
22-28 czerwca 2017r.

menu

NEWS

W niedzielę, 25 czerwca, będzie okazja do modlitwy za Ojczyznę. Jej sprawy zostaną powierzone w Mszy św. odprawionej o 13.00 w katedrze siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Film i wystawa o lokalnych bohaterach

8 marca 2017 r.

Pamięci Kulawego Antka i innych niezłomnych


fot. MG

Ważnym elementem obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych była projekcja filmu pt. Wyklęci - Niepokonani Lubelszczyzny oraz wystawa prac żołnierza niezłomnego chor. Antoniego Dołęgi Kulawego Antka.

Film wyświetlono w Kinie Łuków, prace natomiast prezentowano w Galerii PROwizorium Łukowskiego Ośrodka Kultury. Ekranizacja opowiadała o losach chor. A. Dołęgi, ostatniego dowódcy WiN w Łukowie, rodowitego mieszkańca miasta, który ukrywał się przed UB, SB i Milicją Obywatelską do końca swego życia, czyli do 1982 r.

Pochowali go towarzysze broni, a miejsce spoczynku pozostaje nieznane do dzisiaj. Prelekcję przed rozpoczęciem seansu wygłosiła autorka filmu Bogna Bender-Motyka.

Młodzi o wyklętych

Dalsza część odbyła się w ŁOK, gdzie przybyłych na wystawę powitał dyrektor Grzegorz Skwarek. Następnie młodzi artyści zaprezentowali krótką część artystyczną. Wiersze i piosenki były związane z tematyką partyzancką i żołnierzami wyklętymi. Zebrani usłyszeli Kacpra Siwiaka, który wyrecytował utwór Zbigniewa Herberta „Wilki”, oraz wiersz Andrzeja Waligórskiego „Żywi i martwi” w wykonaniu

Bartłomieja Niewęgłowskiego. Karolina Kuba Jastrzębscy zaśpiewali „Deszcz jesienny deszcz” i „Serce w plecaku”.

Unikatowe fotografie

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał siostrzeniec chor. Dołęgi Ronald Werelich, który wygłosił również krótką prelekcję dotyczącą ekspozycji oraz żołnierzy niezłomnych ziemi łukowskiej. Oprócz prac chor. Dołęgi i fotografii innych wyklętych można zobaczyć m.in. donos komunistycznego konfidenta, który za ówczesne 5 tys. zł (obecna wartość nabywcza to ok. 6 tys. zł) wydał na śmierć trzech bohaterów ziemi łukowskiej. Wystawa potrwa do 13 marca. Wszystkich, którzy jeszcze jej nie widzieli, zachęcamy, bo naprawdę warto.

Marcin Gomółka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto młodzieży


16 czerwca w pratulińskim sanktuarium odbyło się Jerycho Młodych. Spotkanie minęło pod hasłem „Buty i kanapa!”; nawiązywało też do 100-rocznicy objawień fatimskich. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Bóg jest wielki!


W ubiegły czwartek, 15 czerwca, w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, na miejskim lodowisku odbył się koncert uwielbieniowy „Siedlce dla Jezusa 2017”. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Festyn w Pratulinie
W niedzielę, 9 lipca, w Pratulinie odbędzie się festyn rodzinno-myśliwski. W programie m.in. Msza św. i atrakcje dla dzieci.
więcej »
 

POLECAMY


Wielka tajemnica
Objawienia w Fatimie od 100 lat budzą nie tylko zdumienie, ale przede wszystkim wielką nadzieję katolików na całym świecie na triumf Niepokalanego Serca Maryi.
więcej »
Cierpienie przychodzi znienacka
Nie można uciec przed cierpieniem… Starą jak świat prawdę potwierdza życie. Jak jednak żyć w cierpieniu, nie tracąc godności?
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec jest dla mnie...

początkiem lata

ostatnim miesiącem nauki

ulubioną porą rekreacji

miesiącem czci Serca Jezusowego

czasem jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
Rdz 15,1-12.17-18; Ps 105,1-4.6-9
Ewangelia:
Mt 7,15-20

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR