25 marca 2017 r. Imieniny obchodzą: Maria, Wieńczysław, Ireneusz

Redakcja Kontakt Reklama Patronat Archiwum

www.echokatolickie.pl

Ogłaszaj się w Echu SMS-em

redakcja@echokatolickie.pl

     

  Aktualności Rozmowy Opinie Kościół Region Diecezja Komentarze Historia Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

 

Numer 12 - 23-29 marca 2017r.

NEWS

Rozmaitości

 
 

Spółdzielnia rolników

8 marca 2017 r.

Na zachętę zwolnienia podatkowe


fot. ARCHIWUM

Kompleksowa regulacja zasad i sposobu funkcjonowania spółdzielni rolników to cel projektu ustawy zatwierdzonej przez rząd. Rada Ministrów przyjęła także uchwałę w sprawie udzielenia zgody na dokonanie notyfikacji tego projektu w Komisji Europejskiej.

Obydwa dokumenty przedłożył minister rolnictwa. Projekt ustawy o spółdzielniach rolników zawiera przepisy zachęcające do powoływania spółdzielni i ich związków, aby stworzyć w ten sposób lepsze warunki ekonomiczne do prowadzenia działalności przez producentów rolnych.

„Przewidziany system zachęt oparto głównie na zwolnieniach podatkowych. Ponieważ stanowią pomoc publiczną, projekt wymaga notyfikacji w Komisji Europejskiej” - czytamy w komunikacie Centrum Informacyjnego Rządu.

Spółdzielnia ma sprzyjać dostosowaniu produkcji do potrzeb klientów, zdobywaniu nowych rynków zbytu i obniżaniu kosztów produkcji, a w efekcie osiąganiu lepszych efektów ekonomicznych w rolnictwie oraz służyć poprawie gospodarowania na obszarach wiejskich. Rolnikom zrzeszonym w spółdzielniach łatwiej sprostać wyzwaniom gospodarki rynkowej. W ocenie rządu, dzięki nowym przepisom spółdzielnie rolników będą miały silniejszą pozycję negocjacyjną wobec odbiorców ich produktów, co ma szczególne znaczenie w sytuacji dużej presji na obniżanie cen.

Prowadzenie działalności gospodarczej

Projekt zakłada, że spółdzielnia rolników jest dobrowolnym zrzeszeniem osób fizycznych lub prawnych prowadzących gospodarstwo rolne lub działalność rolniczą oraz osób niebędących rolnikami, zajmujących się przechowywaniem, magazynowaniem, sortowaniem, pakowaniem lub przetwarzaniem produktów rolnych lub grup tych produktów bądź ryb. Spółdzielnię będzie mogło założyć co najmniej dziesięciu rolników. Ma ona prowadzić wspólną działalność gospodarczą w interesie członków. Chodzi o planowanie przez rolników produkcji rolnej oraz dostosowywanie jej do warunków rynkowych, m.in. poprzez zwiększenie podaży produktów. Z drugiej strony będzie m.in. zajmowała się zaopatrzeniem członków spółdzielni w środki do produkcji.

Według CIR podmioty, które uzyskały status spółdzielni rolników, będą mogły również prowadzić działalność gospodarczą polegającą na przechowywaniu, konfekcjonowaniu i standaryzacji produktów wyprodukowanych przez rolników. Spółdzielnie będą mogły także zająć się sprzedażą i przetwarzaniem produktów oraz ich obrotem, a także upowszechnianiem wśród swoich członków korzystnych dla środowiska metod uprawy, technologii produkcji lub metod gospodarki odpadami.

W interesie spółdzielców

W skład rady nadzorczej spółdzielni jako organu kontrolnego będą mogli być wybierani jedynie jej członkowie będący rolnikami. Ma to zapewnić spółdzielni charakter rolniczy i dbałość o interesy rolników. Projekt ponadto wprowadza zasady gospodarowania w spółdzielniach, w tym wykorzystywania nadwyżki bilansowej oraz tworzenia funduszy własnych. Zawiera również przepis, który umożliwi pokrywanie strat bilansowych poniesionych przez spółdzielnię rolników w danym roku, w kolejno następujących po sobie pięciu latach obrotowych.

W projekcie wskazano także przypadki, kiedy będzie można zlikwidować spółdzielnię, oraz wprowadzono przepisy karne, które będą stosowane wobec członków organów spółdzielni lub likwidatora w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości.

Ustawa ma wejść w życie po 30 dniach od daty jej ogłoszenia w Dzienniku ustaw.

HAH

Powrót


 

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kongres Różańcowy


11 marca w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim odbył się Kongres Różańcowy. Jego uczestnikom, którzy zaimponowali liczebnością - przybyło ponad 2 tys. osób - towarzyszyło hasło trwającego roku pracy duszpasterskiej: Głosić Chrystusa wraz z Maryją.

FOTOGALERIA

Nocne Czuwanie Młodych


W piątek, 10 marca, w Kodniu odbyło się kolejne Nocne Czuwanie Młodych. Wzięło w nim udział kilkaset osób z diecezji siedleckiej. Tematem była pokuta...

PATRONAT "ECHO"


Konkurs papieski
Patriotyzm Karola Wojtyły - 1920-2005 - to hasło tegorocznej, 13 już edycji konkursu wiedzy o życiu i nauczaniu Jana Pawła II organizowanego przez Instytut Tertio Millennio.
więcej »
Wielkanocna pisanka
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach ogłasza konkurs na Wielkanocną Pisankę. Prace można zgłaszać do 10 kwietnia.
więcej »
Depresja - porozmawiajmy o niej
Tak brzmi hasło konferencji organizowanej przez Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego, która odbędzie się 7 kwietnia w siedzibie placówki przy ul. Młynarskiej 17 w Siedlcach.
więcej »
 

POLECAMY


Zapraszamy do kin!
Na ekrany kin wchodzi ekranizacja bestsellerowej książki pt. Chata Williama P. Younga.
więcej »
Z Wilna do Nieba
We wtorek, 28 marca, o 19.00, w sali widowiskowej Podlasie w Siedlcach odbędzie się premierowy pokaz filmu pt. Z Wilna do Nieba, upamiętniającego śp. bp. Ignacego Świrskiego.
więcej »
Wolność w Sercu Jezusa
„Brak wiary” - to tytuł szóstego odcinka internetowych rekolekcji wielkopostnych pt. „Wolność w Sercu Jezusa” autorstwa o. Remigiusza Recława SJ.
więcej »
Budował ludzi wiarą i pobożnością
Najnowsza publikacja poświęcona bp. Adolfowi Piotrowi Szelążkowi pozwala spojrzeć na duszpasterza - dzisiaj sługę Bożego - przez pryzmat jego dzieł.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma Świętego


LITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
Iz 7,10-14; Ps 40,7-11
Ewangelia:
Łk 1,26-38

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

  Aktualności Rozmowy Opinie Kościół Region Diecezja Komentarze Historia Kultura Rozmaitości Sport Ogłoszenia  

Copyright ?2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR