16 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Edmund, Marek

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Kongres Różańcowy

15 marca 2017 r.

Idźmy śladami Maryi


fot. T. MŁYNARCZYK

11 marca w sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim odbył się Kongres Różańcowy. Jego uczestnikom, którzy zaimponowali liczebnością - przybyło ponad 2 tys. osób - towarzyszyło hasło trwającego roku pracy duszpasterskiej: Głosić Chrystusa wraz z Maryją.

Kongres rozpoczął ks. Grzegorz Koc, diecezjalny duszpasterz ds. ruchów maryjnych i moderator Kół Żywego Różańca, który wprowadził w temat spotkania. - Wasza obecność, tak liczna, świadczy o tym, że jesteśmy najpotężniejszą armią w diecezji, takim oddziałem specjalnym - niezawodnym i skutecznym w walce ze złem. Posługujemy się potężną bronią - Różańcem, a jest to modlitwa pokornych, która uderza w samo czoło pychy szatańskiej - mówił, witając uczestników zjazdu.

- Chcemy dzisiaj oddać cześć Matce Bożej i pogłębić duchowość maryjną - dodał. Nawiązując do hasła spotkania, przypomniał również o potrzebie głoszenia Chrystusa - wraz z Maryją, ze względu na Jej wielką skuteczność w rozszerzaniu królestwa Bożego.

Przekazać blask wiary

Kolejnym elementem spotkania była wspólna modlitwa różańcowa i modlitwa uwielbienia przed Najświętszym Sakramentem. Uczestników poruszyło świadectwo członkini ewangelizacyjnej grupy różańcowej z Warszawy. Opowiedziała o tym, w jaki sposób Różaniec wpisuje się w jej życie i jak je zmienia, o wartości przebaczenia i zawierzenia swego życia Maryi. Do zebranych skierował także słowo dyrektor Katolickiego Radia Podlasie ks. Andrzej Sochal, wyrażając uznanie wszystkim Kołom Żywego Różańca.

„Tryumf Niepokalanego Serca Maryi w moim życiu” to tytuł konferencji wygłoszonej przez szczególnego gościa kongresu - Wincentego Łaszewskiego, znanego publicystę, mariologa. Prelegent scharakteryzował m.in. objawienia, jakie miały miejsce w Fatimie.

Po konferencji rozpoczęła się koncelebrowana Msza św. pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Kustosza radzyńskiego sanktuarium ks. prałat Roman Wiszniewski, witając czcicieli Matki Bożej Różańcowej, podkreślił, że kongres jest spotkaniem szczególnym. - Nasza obecność, nasza modlitwa i ten kongres wpisują się w jubileusz diecezji, 200 lat jej istnienia - zaznaczył. - Stajemy tutaj wszyscy do wspólnej modlitwy, by blask wiary świętej nie tylko zachować, ale i przekazać tym pokoleniom, które idą po nas - mówił dziekan radzyński.

Zasłuchani na wzór Maryi

Rozpoczynając naukę, ksiądz biskup nawiązał do tekstów z liturgii czytań, zawierających zachętę do słuchania Pana Boga. - W języku biblijnym „słuchać” oznacza nie tylko usłyszeć, ale wykazać posłuszeństwo. Ze względu na to słuchający nazwany jest szczęśliwym - zauważył. - W słuchaniu Boga patronuje nam Matka Boża. Ona jest tą, która słuchała i uwierzyła. Każdy słuchający słowa Boga staje się do Niej podobny - wchodzi na Jej ślady. Prowadzą one zawsze do Jej Syna. Dlatego uczniowie pragną kroczyć nimi przez całe życie - stwierdził bp Gurda. Podkreślając fakt nieustannej obecności Maryi w Kościele, gwarantujący trwanie przy Jezusie, zapewnił: - Jako wierzący i należący do wspólnoty Kościoła jesteśmy zainteresowani śladami Maryi pozostawionymi we współczesnym świecie. Przybywamy tutaj, by zobaczyć Jej ślady - mówił biskup, dziękując zelatorom i zelatorkom oraz członkom Kół Żywego Różańca za przybycie, ks. G. Kocowi za zorganizowanie spotkania, a ks. R. Wiszniewskiemu - za przyjęcie uczestników kongresu.

Wiara, modlitwa, pokuta

W dalszej części rozważań ksiądz biskup pochylił się nad przypadającym w 2017 r. 100-leciu objawień w Fatimie oraz ich treści, które - jak zaznaczył - potwierdzają troskę Pana Boga o człowieka i jego zbawienie, jak też obrazują prawdę o grzechu. - Maryja pokazała piekło i cierpienia tych, którzy tam się dostali. Dlatego wezwała poprzez tych małych wizjonerów - Łucję. Hiacyntę i Franciszka - do modlitwy. Najbardziej skuteczną, prowadzącą do nawrócenia jest - jak mówiła - modlitwa różańcowa - podkreślił. Przypomniał też fenomen podjętego przez dzieci fatimskie postu, cierpienia fizycznego i duchowego - jako ich odpowiedź na prośby Maryi.

Bp Gurda nawiązał również do trzeciej tajemnicy fatimskiej i jej interpretacji. Kard. Ratzinger, analizując jej tekst, powiedział, że kluczem są słowa wypowiedziane przez anioła w kierunku ziemi: „Pokuta, pokuta, pokuta”. - Maryja pokazuje szansę ratunku dla człowieka, to droga wiary, modlitwy różańcowej i pokuty. Są one siłami zdolnymi kształtować historię, mocniejszymi niż kule pocisków - mówił. Przypomniał też akt zawierzenia Kościoła i świata Matce Bożej Fatimskiej i słowa Jana Pawła II, który wzywał Maryję na pomoc ludzkości, oraz znaczenie nabożeństwa do Maryi Niepokalanie Poczętej.

Ksiądz biskup przestrzegł również, że największa batalia toczy się dzisiaj o rodzinę. Szatan chce ją zniszczyć, Maryja - pragnie ją chronić. Rodzina zapewnia poczucie bezpieczeństwa, właściwego rozwoju o tyle - o ile jest miejscem miłości, troski, przebaczenia i pomocy - warunkowanych przez posłuszeństwo słowu Bożemu. - Jako ludzie związani z Matką Bożą, którzy trzymamy w rękach różańce, musimy stanąć po stronie Maryi i wynagradzać jej Niepokalanemu Sercu za popełnione grzechy. Mamy być tymi, którzy głoszą to, czego pragnie Chrystus - nawiązał do przesłania roku duszpasterskiego.

Spotkanie w Radzyniu zakończyła Koronka do Bożego Miłosierdzia.


MOIM ZDANIEM

Ks. Grzegorz Koc, diecezjalny duszpasterz ruchów maryjnych

Słuchając świadectw uczestników kongresu, wnioskuję, że warto organizować takie spotkania. Umacniają one wiarę w potęgę Różańca, z którym związanych jest tak wielu naszych diecezjan, i wiarę w szczególną moc Maryi. Liczba osób gromadzących się wraz ze swym biskupem wokół Matki Bożej, by oddać Jej cześć, ożywia nadzieję na tryumf Jej Niepokalanego Serca w świecie. Myślę, że dowodzi też siły pragnienia uczestników, by oni sami i ich rodziny były wolne od zniewoleń, a Maryja uprosiła każdemu czyste serce - na wzór swojego Niepokalanego Serca. Takie spotkania kształtują ponadto zdrową pobożność maryjną.

Na całym świecie ludzie zaczynają widzieć ratunek w Maryi, swojej Matce. Wnioskować o tym można, obserwując choćby odradzanie się kół różańcowych. Matka Boża nie zastępuje Chrystusa, ale zawsze do Niego prowadzi. Historia pokazuje, że Maryja w trudnych sprawach i niełatwych momentach dziejowych jest niezawodna i skora do pomocy. Odkrywajmy tę prawdę i zachęcajmy do tego innych.

LA

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR