24 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor

Pogoda: Siedlce

Numer 38
20-26 września 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z diecezjalnej pielgrzymki do Krakowa będącej dziękczynieniem za jubileusz 200-lecia diecezji!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Inwestycje w PEC

15 marca 2017 r.

Innowacyjne podejście


fot. AWAW

Bialskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej stawia na ekologię i rozwój. W tym celu władze spółki planują m.in. montaż dwóch kotłów na biomasę.

Inwestycje, które mają być przeprowadzone w PEC w ciągu najbliższych trzech lat, opiewają na sumę ponad 40 mln zł. W planach jest: budowa przyłączy do miejskiego systemu ciepłowniczego, budowa i modernizacja sieci oraz źródeł ciepła, a także odnowienie bazy. - Dyrektywy unijne, które wejdą w życie za kilka lat, wymuszają obniżenie emisji dwutlenku węgla, dwutlenku siarki, tlenku azotu i pyłów - mówi Aleksander Kompa, prezes bialskiego PEC.

- Z roku na rok rosną kwoty za emisję dwutlenku węgla. W związku z tym musimy być bardziej ekologiczni. Trzeba zrobić wszystko, by zmieścić się w wymaganych pułapach i uniknąć płacenia kar. Koncentrujemy się na trzech aspektach: by nasze przedsiębiorstwo było jak najbardziej ekologiczne, na zwiększeniu ilości odbiorców ciepła oraz na konkurencyjności cen - wylicza.

Razem łatwiej

Władze miasta zachęcają bialczan, będących właścicielami domów jednorodzinnych do przyłączania się do miejskiego systemu ciepłowniczego. - Rozmawialiśmy z mieszkańcami, gdzie taka sieć jest już wybudowana. Część z nich miała obawy związane głównie z czynnikiem ekonomicznym. Pytali o koszty przyłączenia i o to, czy po podłączeniu większej liczby gospodarstw spółka nie będzie sterowała cenami. Zapewniamy, że nie dojdzie do czegoś takiego, ponieważ ceny kontroluje Urząd Regulacji Energetyki. Również samo podłączenie do sieci nie będzie wiązało się z dużymi kosztami. To bardzo komfortowe rozwiązanie - zaznacza Adam Chodziński, zastępca prezydenta Białej Podlaskiej.

Do tej pory do sieci podłączono 100 gospodarstw. PEC współfinansuje koszty podłączenia w granicach 75%. Osoba, która zdecyduje się na taki krok, musidokupić odpowiedni wymiennik ciepła. Jeśli zakup zostanie sfinansowany przez PEC, koszty będą rozłożone i doliczane do opłat za pobór ciepła. Jeśli mieszkaniec zechce kupić wymiennik samodzielnie, przedsiębiorstwo pomoże w znalezieniu odpowiedniego urządzenia (w najkorzystniejszej cenie); zajmie się także jego montażem i regulacją. - Na przyłączenia przeznaczymy ponad 1 mln zł. Jeśli chętnych będzie więcej, wyasygnujemy na ten cel każdą kwotę - podkreśla A. Kompa.

Miejsca pracy

PEC ma w planach budowę dwóch kotłów na biomasę. - Chcemy wybudować kotły o mocy 5 MW i 12 MW. Ten pierwszy pracowałby w okresie letnim i zimowym i byłby przeznaczony głównie do grzania wody. Drugi działałby w okresie zimowym. Oba wytwarzałyby łącznie 60% ciepła potrzebnego w mieście. Jeśli uda się to spełnić, ciepłownia będzie „efektywna ekologicznie”. Budowa kotłów otworzy przedsiębiorstwo na kolejne modernizacje. Urządzenia, z których korzystamy obecnie, są w bardzo dobrym stanie. Będą one tzw. szczytowymi. Mają bowiem pracować w trudnych warunkach przy ponad 20-stopniowym mrozie - tłumaczy A. Kompa.

Na oba kotły PEC będzie ubiegał się o środki w Narodowym i Wojewódzkim Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ekologiczna energia ma pochodzić ze spalania zrębków. Władze PEC uważają, że zamiana węgla na biomasę przyczyni się do zwiększenia miejsc pracy w regionie. Powstanie rynku biomasy będzie więc korzystne zarówno dla spółki, jak i dla mieszkańców.

Prezes PEC zapowiada, że w związku z rozbudową ciepłowni po raz drugi będzie prosił prezydenta miasta o pomoc w stworzeniu klasy zamawianej, która kształciłaby przyszłą kadrę przedsiębiorstwa. Dzięki pierwszej edycji pozyskał 11 młodych i wykwalifikowanych pracowników. Była to pierwsza „energetyczna klasa” w Polsce. Z takiego rozwiązania chcą skorzystać także burmistrzowie innych miast i prezesi PEC.

Dotacja lub BO

Władze miasta zastanawiają się nad zakupem stacji pomiarowej, która automatycznie badałaby poziom zanieczyszczenia powietrza (m.in. wskaźniki pyłów PM 2,5 i PM 10, które są odpowiedzialne za powstawanie smogu). Petycję w tej sprawie złożył jeden z mieszkańców Białej Podlaskiej (pisaliśmy o tym w styczniu).

- Petycję pana Andrzeja Halickiego poparło wielu bialczan. Pismo otrzymaliśmy nie tylko my, ale także WIOŚ w Lublinie i Białej Podlaskiej. Stacja kosztuje ok. 90 tys. zł. Miasto nie dysponuje środkami na ten cel. Chcemy ubiegać się o dofinansowanie w WIOŚ. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, środki otrzymamy w 2018 r. - mówi Gabriela Janicka, naczelnik wydziału gospodarki komunalnej w urzędzie miasta.

W przypadku decyzji odmownej automatyczna stacja mogłaby powstać w ramach budżetu obywatelskiego. Takie rozwiązanie sugeruje wiceprezydent. - Sama stacja nie wpłynie jednak na jakość powietrza w mieście. Musimy zmienić swoje podejście do pewnych spraw. Na polepszenie czystości powietrza z pewnością będą miały wpływ zaplanowane przez nasz PEC działania. Zachęcam wszystkich mieszkańców do skorzystania z możliwości, które proponuje - podsumowuje A. Chodziński.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek XXV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 3, 27-35; Ps 15 (14), 1b-2. 3 i 4b. 4c-5 ;
Łk 8, 16-18

Ewangelia:
Łk 8, 16-18

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR