24 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor

Pogoda: Siedlce

Numer 38
20-26 września 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z diecezjalnej pielgrzymki do Krakowa będącej dziękczynieniem za jubileusz 200-lecia diecezji!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Minister z wizytą w Mostostalu

15 marca 2017 r.

Z nadzieją w przyszłość


fot. KO

Widmo upadłości zostało odsunięte - stwierdził minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas zwiedzania siedleckiego Mostostalu, podkreślając, że spółka jako konsorcjum ma otwartą drogę do osiągnięcia pozycji lidera w przetargach nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Dzięki staraniom ministra cztery spółki energetyczne: Enea, Energa, Tauron i PGE dokapitalizowała Polimex-Mostostal kwotą 300 mln zł. K. Tchórzewski przyznał, że zanim podjęto decyzję o wzmocnieniu firmy, przeprowadzono analizę finansową. - Wykazała, iż potencjał Polimexu- Mostostalu jest jeszcze stabilny i firma nie przeszła destrukcji wewnętrznych związanych z możliwością upadłości. Ocena końcowa była pozytywna - firma ma szansę na przyszłość. Stąd decyzja o dokapitalizowaniu - powiedział minister.

- Widmo upadłości zostało odsunięte. Dzisiaj spółka jako konsorcjum ma otwartą drogę do osiągnięcia pozycji lidera w przetargach nie tylko w Polsce, ale i w Europie - doprecyzował K. Tchórzewski.

Nowe rynki zbytu

Mostostal Siedlce to jedna z czterech strategicznych spółek grupy Polimex-Mostostal. W lutym 2016 r. zakład konstrukcji został wydzielony ze struktur Polimexu i od tamtego czasu działa jako odrębna spółka. - Rok temu na rynki europejskie powróciła marka Mostostal Siedlce. Mamy nadzieję, że ten powrót będzie sukcesem. Pierwsze jaskółki już widać - stwierdził Andrzej Hojna, prezes siedleckiego zakładu. - Bez pomocy ministra Tchórzewskiego, prezydenta Wojciecha Kudelskiego i prezesa Antoniego Józwowicza to by się nie udało. Wchodzimy na nowe rynki, mamy coraz więcej pracy. Liczymy na to, że nasza marka będzie rozwijać się z korzyścią dla lokalnej wspólnoty i stanie się widoczna w całej Europie - podkreślił A. Hojna.

6 marca - podczas wizyty w siedleckiej firmie - zwiedzano tzw. stary zakład, czyli wydział zabezpieczeń antykorozyjnych i krat pomostowych oraz „nowy zakład” z wydziałem konstrukcji stalowych, który rozpoczął produkcję w 2009 r. - Z wielką satysfakcją i radością spacerowaliśmy i patrzyliśmy na to, że wszystkie hale Mostostalu żyją, produkcja wre. Cieszy mnie też to, że w ciągu ostatniego roku wzrosło zatrudnienie. Przyszłość firmy jest zapewniona - podkreślił minister, życząc pozytywnie rozstrzygniętych przetargów, zleceń oraz dobrych relacji załogi z zarządem. - W ramach dużej grupy Polimexu-Mostostalu siedlecki zakład zajmuje się produkcją najważniejszych elementów konstrukcji pod elektrownie wiatrowe czy mosty. Zakład jest nie tylko ostoją miasta, ale stał się bardzo ważny w Polsce - zwrócił uwagę K. Tchórzewski.

Bez upadku - na prostą

Za zaangażowanie K. Tchórzewskiego w poprawę kondycji firmy dziękował prezydent Siedlec. - Dzięki trafionym decyzjom kadrowym naszego ministra i polskiego rządu siedleckim zakładem zarządzają dobrzy fachowcy - ludzie, którzy potrafili w krótkim czasie spowodować ponowny rozwój Mostostalu Siedlce. Dziś to 1,8 tys. miejsc pracy, zlecenia na rynki całej Europy i świata. Przekłada się to na warunki życia mieszkańców naszego miasta. Dziękuję prezesom i ministrowi Tchórzewskiemu, że Siedlce nie zostały pozostawione same sobie - przyznał W. Kudelski.

Z kolei prezes Polimexu-Mostostalu Antoni Józwowicz zwrócił uwagę, iż „w życiu ważne jest, aby mieć szczęście”. - W ostatnim czasie zarówno Siedlce, jak i Polimex-Mostostal miały je: nasz krajan jest ministrem - zauważył A. Józwowicz. - Minister Tchórzewski zrobił jedną prostą rzecz: sprawdził, co by się stało, gdyby nastąpiła upadłość Polimexu-Mostostalu. Straty, które poniosłaby energetyka, wyniosłyby ok. 1 mld zł, banki straciłyby kilkaset milionów złotych. Te 300 mln zł jest ważne, ale jeszcze ważniejszy jest nasz nowy właściciel - grupa energetyczna i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. To inwestor, który daje nam przyszłość, pokazując, w jaką stronę mamy iść. To nie tylko inwestor finansowy, ale i branżowy. Dzięki temu - po pierwsze - udało się zatrzymać upadłość, która nastąpiłaby już w marcu tego roku, a pod drugie - wyjść na prostą - uzupełnił A. Józwowicz, podkreślając, że z Polimexem-Mostostalem jako poważną grupą budowlaną wszyscy w Polsce zaczynają się liczyć. - Siedlce są perłą w tej grupie, perłą, która pierwsza wróciła na tory zysku i zapewniła sobie pracę. Macie duży pakiet zleceń w każdej działalności - w konstrukcjach, kratach, ocynkowniach. Dziękując ministrowi za to, że nas uratował, dziękuję i wam. Mam nadzieję, że odpłacimy naszemu krajowi za to, iż nam pomógł - podkreślił prezes Polimexu-Mostostalu.

Zlecenia na cały rok

Spółki energetyczne posiadają obecnie 66% udziałów Polimexu-Mostostalu, co ma zapewnić firmie kapitał i stabilny rozwój. - Nie mamy w Polsce drugiej takiej firmy budowlanej z polskim kapitałem, o takim potencjale i referencjach. Realizacje wykonane przez przedsiębiorstwo upoważniają ją do startowania w poważnych kontraktach międzynarodowych. Tym bardziej mam satysfakcję, że mogłem przyłożyć rękę, by ważna firma w skali kraju została uratowana, a jako siedlczanin mam pełną satysfakcję, że wszędzie wre praca, są zadania - stwierdził K. Tchórzewski.

Mostostal Siedlce jest jednym z największych producentów konstrukcji stalowych w Polsce. W ubiegłym roku osiągnął sprzedaż na poziomie 400 mln zł - w dużej mierze dzięki eksportowi. - Od kiedy spółka uzyskała samodzielność, przyjęliśmy do pracy ponad 100 nowych osób i wciąż szukamy pracowników. Chętnie przyjmiemy spawaczy i inżynierów - przyznał A. Hojna, dodając, że liczba zleceń wypełnia już cały rok. - To w ostatnim czasie rzadka dla nas sytuacja - stwierdził prezes Mostostalu Siedlce. - Teraz, kiedy otwiera się droga rozwoju polskiej energetyki, mamy nadzieję, że i my z tego skorzystamy - dodał A. Hojna.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek XXV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 3, 27-35; Ps 15 (14), 1b-2. 3 i 4b. 4c-5 ;
Łk 8, 16-18

Ewangelia:
Łk 8, 16-18

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR