18 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Paula, Marek

Pogoda: Siedlce

Numer 24
14-20 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Minister z wizytą w Mostostalu

15 marca 2017 r.

Z nadzieją w przyszłość


fot. KO

Widmo upadłości zostało odsunięte - stwierdził minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas zwiedzania siedleckiego Mostostalu, podkreślając, że spółka jako konsorcjum ma otwartą drogę do osiągnięcia pozycji lidera w przetargach nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Dzięki staraniom ministra cztery spółki energetyczne: Enea, Energa, Tauron i PGE dokapitalizowała Polimex-Mostostal kwotą 300 mln zł. K. Tchórzewski przyznał, że zanim podjęto decyzję o wzmocnieniu firmy, przeprowadzono analizę finansową. - Wykazała, iż potencjał Polimexu- Mostostalu jest jeszcze stabilny i firma nie przeszła destrukcji wewnętrznych związanych z możliwością upadłości. Ocena końcowa była pozytywna - firma ma szansę na przyszłość. Stąd decyzja o dokapitalizowaniu - powiedział minister.

- Widmo upadłości zostało odsunięte. Dzisiaj spółka jako konsorcjum ma otwartą drogę do osiągnięcia pozycji lidera w przetargach nie tylko w Polsce, ale i w Europie - doprecyzował K. Tchórzewski.

Nowe rynki zbytu

Mostostal Siedlce to jedna z czterech strategicznych spółek grupy Polimex-Mostostal. W lutym 2016 r. zakład konstrukcji został wydzielony ze struktur Polimexu i od tamtego czasu działa jako odrębna spółka. - Rok temu na rynki europejskie powróciła marka Mostostal Siedlce. Mamy nadzieję, że ten powrót będzie sukcesem. Pierwsze jaskółki już widać - stwierdził Andrzej Hojna, prezes siedleckiego zakładu. - Bez pomocy ministra Tchórzewskiego, prezydenta Wojciecha Kudelskiego i prezesa Antoniego Józwowicza to by się nie udało. Wchodzimy na nowe rynki, mamy coraz więcej pracy. Liczymy na to, że nasza marka będzie rozwijać się z korzyścią dla lokalnej wspólnoty i stanie się widoczna w całej Europie - podkreślił A. Hojna.

6 marca - podczas wizyty w siedleckiej firmie - zwiedzano tzw. stary zakład, czyli wydział zabezpieczeń antykorozyjnych i krat pomostowych oraz „nowy zakład” z wydziałem konstrukcji stalowych, który rozpoczął produkcję w 2009 r. - Z wielką satysfakcją i radością spacerowaliśmy i patrzyliśmy na to, że wszystkie hale Mostostalu żyją, produkcja wre. Cieszy mnie też to, że w ciągu ostatniego roku wzrosło zatrudnienie. Przyszłość firmy jest zapewniona - podkreślił minister, życząc pozytywnie rozstrzygniętych przetargów, zleceń oraz dobrych relacji załogi z zarządem. - W ramach dużej grupy Polimexu-Mostostalu siedlecki zakład zajmuje się produkcją najważniejszych elementów konstrukcji pod elektrownie wiatrowe czy mosty. Zakład jest nie tylko ostoją miasta, ale stał się bardzo ważny w Polsce - zwrócił uwagę K. Tchórzewski.

Bez upadku - na prostą

Za zaangażowanie K. Tchórzewskiego w poprawę kondycji firmy dziękował prezydent Siedlec. - Dzięki trafionym decyzjom kadrowym naszego ministra i polskiego rządu siedleckim zakładem zarządzają dobrzy fachowcy - ludzie, którzy potrafili w krótkim czasie spowodować ponowny rozwój Mostostalu Siedlce. Dziś to 1,8 tys. miejsc pracy, zlecenia na rynki całej Europy i świata. Przekłada się to na warunki życia mieszkańców naszego miasta. Dziękuję prezesom i ministrowi Tchórzewskiemu, że Siedlce nie zostały pozostawione same sobie - przyznał W. Kudelski.

Z kolei prezes Polimexu-Mostostalu Antoni Józwowicz zwrócił uwagę, iż „w życiu ważne jest, aby mieć szczęście”. - W ostatnim czasie zarówno Siedlce, jak i Polimex-Mostostal miały je: nasz krajan jest ministrem - zauważył A. Józwowicz. - Minister Tchórzewski zrobił jedną prostą rzecz: sprawdził, co by się stało, gdyby nastąpiła upadłość Polimexu-Mostostalu. Straty, które poniosłaby energetyka, wyniosłyby ok. 1 mld zł, banki straciłyby kilkaset milionów złotych. Te 300 mln zł jest ważne, ale jeszcze ważniejszy jest nasz nowy właściciel - grupa energetyczna i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. To inwestor, który daje nam przyszłość, pokazując, w jaką stronę mamy iść. To nie tylko inwestor finansowy, ale i branżowy. Dzięki temu - po pierwsze - udało się zatrzymać upadłość, która nastąpiłaby już w marcu tego roku, a pod drugie - wyjść na prostą - uzupełnił A. Józwowicz, podkreślając, że z Polimexem-Mostostalem jako poważną grupą budowlaną wszyscy w Polsce zaczynają się liczyć. - Siedlce są perłą w tej grupie, perłą, która pierwsza wróciła na tory zysku i zapewniła sobie pracę. Macie duży pakiet zleceń w każdej działalności - w konstrukcjach, kratach, ocynkowniach. Dziękując ministrowi za to, że nas uratował, dziękuję i wam. Mam nadzieję, że odpłacimy naszemu krajowi za to, iż nam pomógł - podkreślił prezes Polimexu-Mostostalu.

Zlecenia na cały rok

Spółki energetyczne posiadają obecnie 66% udziałów Polimexu-Mostostalu, co ma zapewnić firmie kapitał i stabilny rozwój. - Nie mamy w Polsce drugiej takiej firmy budowlanej z polskim kapitałem, o takim potencjale i referencjach. Realizacje wykonane przez przedsiębiorstwo upoważniają ją do startowania w poważnych kontraktach międzynarodowych. Tym bardziej mam satysfakcję, że mogłem przyłożyć rękę, by ważna firma w skali kraju została uratowana, a jako siedlczanin mam pełną satysfakcję, że wszędzie wre praca, są zadania - stwierdził K. Tchórzewski.

Mostostal Siedlce jest jednym z największych producentów konstrukcji stalowych w Polsce. W ubiegłym roku osiągnął sprzedaż na poziomie 400 mln zł - w dużej mierze dzięki eksportowi. - Od kiedy spółka uzyskała samodzielność, przyjęliśmy do pracy ponad 100 nowych osób i wciąż szukamy pracowników. Chętnie przyjmiemy spawaczy i inżynierów - przyznał A. Hojna, dodając, że liczba zleceń wypełnia już cały rok. - To w ostatnim czasie rzadka dla nas sytuacja - stwierdził prezes Mostostalu Siedlce. - Teraz, kiedy otwiera się droga rozwoju polskiej energetyki, mamy nadzieję, że i my z tego skorzystamy - dodał A. Hojna.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Para prezydencka na Dniu Dziecka


1 czerwca do Białej Podlaskiej przybył Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Para prezydencka wzięła udział w festynie z okazji Dnia Dziecka.

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Zjazd rodziny szkół im. Papieża Polaka
W dniach 15-16 czerwca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim odbędzie się XXXI Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
 

POLECAMY


Specjalnie dla rodziny
Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy parafii św. Teresy w Siedlcach zapraszają na dzień poświęcony rodzinie.
więcej »
Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
1 Krl 21, 1b-16; Ps 5, 2-3. 5-6a. 6b-7
Ewangelia:
Mt 5, 38-42

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR