21 listopada 2017 r. Imieniny obchodzą: Albert, Janusz, Konrad

Pogoda: Siedlce

Numer 46
16-22 listopada 2017r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Minister z wizytą w Mostostalu

15 marca 2017 r.

Z nadzieją w przyszłość


fot. KO

Widmo upadłości zostało odsunięte - stwierdził minister energii Krzysztof Tchórzewski podczas zwiedzania siedleckiego Mostostalu, podkreślając, że spółka jako konsorcjum ma otwartą drogę do osiągnięcia pozycji lidera w przetargach nie tylko w Polsce, ale i w Europie.

Dzięki staraniom ministra cztery spółki energetyczne: Enea, Energa, Tauron i PGE dokapitalizowała Polimex-Mostostal kwotą 300 mln zł. K. Tchórzewski przyznał, że zanim podjęto decyzję o wzmocnieniu firmy, przeprowadzono analizę finansową. - Wykazała, iż potencjał Polimexu- Mostostalu jest jeszcze stabilny i firma nie przeszła destrukcji wewnętrznych związanych z możliwością upadłości. Ocena końcowa była pozytywna - firma ma szansę na przyszłość. Stąd decyzja o dokapitalizowaniu - powiedział minister.

- Widmo upadłości zostało odsunięte. Dzisiaj spółka jako konsorcjum ma otwartą drogę do osiągnięcia pozycji lidera w przetargach nie tylko w Polsce, ale i w Europie - doprecyzował K. Tchórzewski.

Nowe rynki zbytu

Mostostal Siedlce to jedna z czterech strategicznych spółek grupy Polimex-Mostostal. W lutym 2016 r. zakład konstrukcji został wydzielony ze struktur Polimexu i od tamtego czasu działa jako odrębna spółka. - Rok temu na rynki europejskie powróciła marka Mostostal Siedlce. Mamy nadzieję, że ten powrót będzie sukcesem. Pierwsze jaskółki już widać - stwierdził Andrzej Hojna, prezes siedleckiego zakładu. - Bez pomocy ministra Tchórzewskiego, prezydenta Wojciecha Kudelskiego i prezesa Antoniego Józwowicza to by się nie udało. Wchodzimy na nowe rynki, mamy coraz więcej pracy. Liczymy na to, że nasza marka będzie rozwijać się z korzyścią dla lokalnej wspólnoty i stanie się widoczna w całej Europie - podkreślił A. Hojna.

6 marca - podczas wizyty w siedleckiej firmie - zwiedzano tzw. stary zakład, czyli wydział zabezpieczeń antykorozyjnych i krat pomostowych oraz „nowy zakład” z wydziałem konstrukcji stalowych, który rozpoczął produkcję w 2009 r. - Z wielką satysfakcją i radością spacerowaliśmy i patrzyliśmy na to, że wszystkie hale Mostostalu żyją, produkcja wre. Cieszy mnie też to, że w ciągu ostatniego roku wzrosło zatrudnienie. Przyszłość firmy jest zapewniona - podkreślił minister, życząc pozytywnie rozstrzygniętych przetargów, zleceń oraz dobrych relacji załogi z zarządem. - W ramach dużej grupy Polimexu-Mostostalu siedlecki zakład zajmuje się produkcją najważniejszych elementów konstrukcji pod elektrownie wiatrowe czy mosty. Zakład jest nie tylko ostoją miasta, ale stał się bardzo ważny w Polsce - zwrócił uwagę K. Tchórzewski.

Bez upadku - na prostą

Za zaangażowanie K. Tchórzewskiego w poprawę kondycji firmy dziękował prezydent Siedlec. - Dzięki trafionym decyzjom kadrowym naszego ministra i polskiego rządu siedleckim zakładem zarządzają dobrzy fachowcy - ludzie, którzy potrafili w krótkim czasie spowodować ponowny rozwój Mostostalu Siedlce. Dziś to 1,8 tys. miejsc pracy, zlecenia na rynki całej Europy i świata. Przekłada się to na warunki życia mieszkańców naszego miasta. Dziękuję prezesom i ministrowi Tchórzewskiemu, że Siedlce nie zostały pozostawione same sobie - przyznał W. Kudelski.

Z kolei prezes Polimexu-Mostostalu Antoni Józwowicz zwrócił uwagę, iż „w życiu ważne jest, aby mieć szczęście”. - W ostatnim czasie zarówno Siedlce, jak i Polimex-Mostostal miały je: nasz krajan jest ministrem - zauważył A. Józwowicz. - Minister Tchórzewski zrobił jedną prostą rzecz: sprawdził, co by się stało, gdyby nastąpiła upadłość Polimexu-Mostostalu. Straty, które poniosłaby energetyka, wyniosłyby ok. 1 mld zł, banki straciłyby kilkaset milionów złotych. Te 300 mln zł jest ważne, ale jeszcze ważniejszy jest nasz nowy właściciel - grupa energetyczna i Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo. To inwestor, który daje nam przyszłość, pokazując, w jaką stronę mamy iść. To nie tylko inwestor finansowy, ale i branżowy. Dzięki temu - po pierwsze - udało się zatrzymać upadłość, która nastąpiłaby już w marcu tego roku, a pod drugie - wyjść na prostą - uzupełnił A. Józwowicz, podkreślając, że z Polimexem-Mostostalem jako poważną grupą budowlaną wszyscy w Polsce zaczynają się liczyć. - Siedlce są perłą w tej grupie, perłą, która pierwsza wróciła na tory zysku i zapewniła sobie pracę. Macie duży pakiet zleceń w każdej działalności - w konstrukcjach, kratach, ocynkowniach. Dziękując ministrowi za to, że nas uratował, dziękuję i wam. Mam nadzieję, że odpłacimy naszemu krajowi za to, iż nam pomógł - podkreślił prezes Polimexu-Mostostalu.

Zlecenia na cały rok

Spółki energetyczne posiadają obecnie 66% udziałów Polimexu-Mostostalu, co ma zapewnić firmie kapitał i stabilny rozwój. - Nie mamy w Polsce drugiej takiej firmy budowlanej z polskim kapitałem, o takim potencjale i referencjach. Realizacje wykonane przez przedsiębiorstwo upoważniają ją do startowania w poważnych kontraktach międzynarodowych. Tym bardziej mam satysfakcję, że mogłem przyłożyć rękę, by ważna firma w skali kraju została uratowana, a jako siedlczanin mam pełną satysfakcję, że wszędzie wre praca, są zadania - stwierdził K. Tchórzewski.

Mostostal Siedlce jest jednym z największych producentów konstrukcji stalowych w Polsce. W ubiegłym roku osiągnął sprzedaż na poziomie 400 mln zł - w dużej mierze dzięki eksportowi. - Od kiedy spółka uzyskała samodzielność, przyjęliśmy do pracy ponad 100 nowych osób i wciąż szukamy pracowników. Chętnie przyjmiemy spawaczy i inżynierów - przyznał A. Hojna, dodając, że liczba zleceń wypełnia już cały rok. - To w ostatnim czasie rzadka dla nas sytuacja - stwierdził prezes Mostostalu Siedlce. - Teraz, kiedy otwiera się droga rozwoju polskiej energetyki, mamy nadzieję, że i my z tego skorzystamy - dodał A. Hojna.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Laureaci nagrody Aleksandria


11 listopada w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczystość wręczenia Aleksandrii. Honorowa Nagroda Prezydenta Miasta Siedlce przyznawana jest od 1996 r. Wyróżnia osoby i instytucje, które swoją pracą, talentem, umiejętnościami i społecznikowską pasją przyczyniły się do rozwoju Siedlec w różnych sferach życia. Laureatami tegorocznej edycji nagrody zostali: Jolanta Kowalska - dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Siedlcach, Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa - organizator festiwali muzyki organowej, st. bryg. Andrzej Celiński - komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach, Wojciech Cylwik - naczelnik wydziału dróg w siedleckim magistracie, Józef Fąk - ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Miejskiego, Sławomir Zawieska - właściciel firmy Bozamet oraz ks. Paweł Siedlanowski - dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej w Siedlcach, a zarazem współpracujący z nami od lat publicysta. Serdecznie gratulujemy! [fot. www.siedlce.pl]

FOTOGALERIA

Święto Niepodległości


Mieszkańcy regionu licznie wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. W programie uroczystości były: Msze św., przemarsze z udziałem pocztów sztandarowych, wystawy i konkursy.

PATRONAT "ECHO"


Historia skarbnicą mądrości - konkurs
W związku z przygotowaniami do jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej, który obchodzić będziemy w 2018 r., Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkursy adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów.
więcej »
Tablica pamiątkowa
3 grudnia w Siedlcach odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy dedykowanej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu z okazji 150 rocznicy jego urodzin.
więcej »
Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017
NoveKino Siedlce organizuje Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017. Wydarzenie ukierunkowane jest na promocję filmów, które wpisując się w polską i światową kinematografię o wysokich walorach etycznych, artystycznych i filmowych, stanowią zapis historii i kultury.
więcej »
Siedlce - moje miasto
W czwartek 16 listopada, o 18.00, w Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego odbędzie się wernisaż fotografii Jarosława Grudzińskiego „Siedlce - moje miasto”.
więcej »
 

POLECAMY


Recepta na codzienność
Jak na nowo spojrzeć na wiarę i dostrzec w niej pełną radości drogę do zbawienia? Na te i wiele innych pytań odpowiada amerykański jezuita, doświadczony kierownik duchowy, dziennikarz i pisarz James Martin SJ w swojej najnowszej książce „Radość życia”.
więcej »
Boży poradnik antydepresyjny
Słowa Jezusa dzieją się dzisiaj! On zajmuje się teraźniejszością! Bóg nie przyjdzie do ciebie kiedyś! On przychodzi teraz i tu, gdzie jesteś!
więcej »
 

SONDA

 

Święto Niepodległości jest dla mnie...

dniem pamięci o rodakach, którzy poświęcili życie w walce o wolną Polskę

okazją do zamanifestowania swojego patriotyzmu, np. przez udział w stołecznym marszu

przypomnieniem o chlubnej historii naszego kraju

dniem, jak każdy inny w roku

podobnie jak wszystkie inne - okazją do świętowaniaLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
2 Mch 6,18-31; Ps 3,2-7
Ewangelia:
Łk 19,1-10

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR