17 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Zbigniew, Julian, Łukasz

Pogoda: Siedlce

Numer 7
15-21 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Budżet obywatelski

29 marca 2017 r.

Czas na propozycje

Od kilku tygodni mieszkańcy miasta mogą składać propozycje inwestycji do budżetu obywatelskiego. Na razie tylko jeden wniosek spełnia wszystkie wymogi formalne. Siedlczanie mają do dyspozycji 500 tys. zł. O tym, co powstanie za pieniądze wydzielone z budżetu miasta, zadecydują w jesiennym głosowaniu. Wezmą w nim udział nawet 16-letni mieszkańcy.

Kwota zabezpieczona w budżecie będzie podzielona na cztery części miasta, których granice pokrywają się z okręgami wyborczymi. Każdy z nich otrzyma bazowe 62 tys. zł. Pozostałe 250 tys. zł. podzielone zostanie przez liczbę mieszkańców w danym okręgu. To pokaże, kto ile otrzyma. Średnio mieszkańcy w każdym okręgu będą mieli do dyspozycji ok. 125 tys. zł.

Co za to można zrealizować? Przykładowo 300 m drogi asfaltowej (bez chodnika i kosztów projektu) czy 400-metrowy chodnik o szerokości 2 m z kostki brukowej. Projekty i pomysły muszą dotyczyć obszaru danego okręgu. Zgłoszone inwestycje będą musiały dotyczyć gruntów, których właścicielem jest miasto lub być oddanymi w jego wieczyste użytkowanie. Reszta zależy wyłącznie od pomysłowości i aktywności siedlczan. Jak pokazują przykłady innych miast, jednymi z najczęściej realizowanych inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego są tereny rekreacyjne, place zabaw, siłownie plenerowe, tereny z urządzeniami do ćwiczeń sprawnościowych. Realizowane są też chodniki, urządzanie terenów zielonych, ścieżki rowerowe, mała architektura, likwidowane są bariery architektoniczne.

Koszty i podpisy

Urząd miasta czeka na propozycje mieszkańców. - Do tej pory wpłynęła tylko jedna propozycja, która jest kompletna, czyli zawiera wypełniony wniosek i wszystko, co jest niezbędne do jego oceny, w tym kosztorys inwestycji. Dotyczy budowy chodnika na osiedlu Wyszyńskiego - zdradza Grzegorz Kołodziejak, zastępca skarbnika urzędu miasta. - Pozostałych propozycji nie możemy uznać za formalne wnioski, gdyż jest to tylko przedstawienie oczekiwań - bez wypełnionych formularzy, których wymaga uchwała rady miasta - precyzuje zastępca skarbnika.

Jaki powinien wyglądać prawidłowo wypełniony wniosek? Pomocy należy szukać na stronie internetowej miasta w zakładce „budżet obywatelski”. Tam też opisany jest cały mechanizm jego funkcjonowania. - Osoby, które nie korzystają z internetu albo nie mają możliwości wydrukowania wniosku, mogą odebrać komplet formularzy w biurze obsługi interesanta urzędu miasta - informuje G. Kołodziejak. Przede wszystkim wniosek musi zawierać szacunkowe koszty proponowanej inwestycji. - Chodzi o wstępny kosztorys zadania. Wszystko i tak będzie później podlegało weryfikacji - precyzuje zastępca skarbnika. Koniecznie jest też zebranie co najmniej 15 podpisów osób popierających projekt i mieszkających na terenie, którego dotyczy proponowana inwestycja. - Być może w wielu przypadkach uzyskanie podpisów stanowi barierę. Z drugiej strony musimy wprowadzić takie ograniczenia. Jeśli mieszkańcy zaczną składać pojedyncze wnioski, to nie będziemy wiedzieć, czy proponowana inwestycja ma służyć większej grupie, czy tylko jednej osobie. A nie chcielibyśmy dopuścić do tego, aby pojawiło się zadanie, którym będzie zainteresowana jedna osoba. Musimy mieć pewność, że inwestycja będzie służyła całej społeczności - tłumaczy G. Kołodziejak.

Do końca kwietnia

Formularze z propozycjami można składać do końca kwietnia. Przez kolejne 31 dni będzie trwała ich weryfikacja i opiniowanie przez właściwe komórki organizacyjne urzędu miasta. Po pozytywnej opinii formalnej i merytorycznej konkretne projekty zostaną rekomendowane mieszkańcom do realizacji. Lista propozycji ma powstać do 31 lipca. Prawdopodobnie w październiku odbędzie się głosowanie, a realizacji wybranych inwestycji można spodziewać się w 2018 r.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
Iz 58, 9b-14; Ps 86 (85), 1b-2. 3-4. 5-6
Ewangelia:
Łk 5, 27-32

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR