18 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Paula, Marek

Pogoda: Siedlce

Numer 24
14-20 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Budżet obywatelski

29 marca 2017 r.

Czas na propozycje

Od kilku tygodni mieszkańcy miasta mogą składać propozycje inwestycji do budżetu obywatelskiego. Na razie tylko jeden wniosek spełnia wszystkie wymogi formalne. Siedlczanie mają do dyspozycji 500 tys. zł. O tym, co powstanie za pieniądze wydzielone z budżetu miasta, zadecydują w jesiennym głosowaniu. Wezmą w nim udział nawet 16-letni mieszkańcy.

Kwota zabezpieczona w budżecie będzie podzielona na cztery części miasta, których granice pokrywają się z okręgami wyborczymi. Każdy z nich otrzyma bazowe 62 tys. zł. Pozostałe 250 tys. zł. podzielone zostanie przez liczbę mieszkańców w danym okręgu. To pokaże, kto ile otrzyma. Średnio mieszkańcy w każdym okręgu będą mieli do dyspozycji ok. 125 tys. zł.

Co za to można zrealizować? Przykładowo 300 m drogi asfaltowej (bez chodnika i kosztów projektu) czy 400-metrowy chodnik o szerokości 2 m z kostki brukowej. Projekty i pomysły muszą dotyczyć obszaru danego okręgu. Zgłoszone inwestycje będą musiały dotyczyć gruntów, których właścicielem jest miasto lub być oddanymi w jego wieczyste użytkowanie. Reszta zależy wyłącznie od pomysłowości i aktywności siedlczan. Jak pokazują przykłady innych miast, jednymi z najczęściej realizowanych inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego są tereny rekreacyjne, place zabaw, siłownie plenerowe, tereny z urządzeniami do ćwiczeń sprawnościowych. Realizowane są też chodniki, urządzanie terenów zielonych, ścieżki rowerowe, mała architektura, likwidowane są bariery architektoniczne.

Koszty i podpisy

Urząd miasta czeka na propozycje mieszkańców. - Do tej pory wpłynęła tylko jedna propozycja, która jest kompletna, czyli zawiera wypełniony wniosek i wszystko, co jest niezbędne do jego oceny, w tym kosztorys inwestycji. Dotyczy budowy chodnika na osiedlu Wyszyńskiego - zdradza Grzegorz Kołodziejak, zastępca skarbnika urzędu miasta. - Pozostałych propozycji nie możemy uznać za formalne wnioski, gdyż jest to tylko przedstawienie oczekiwań - bez wypełnionych formularzy, których wymaga uchwała rady miasta - precyzuje zastępca skarbnika.

Jaki powinien wyglądać prawidłowo wypełniony wniosek? Pomocy należy szukać na stronie internetowej miasta w zakładce „budżet obywatelski”. Tam też opisany jest cały mechanizm jego funkcjonowania. - Osoby, które nie korzystają z internetu albo nie mają możliwości wydrukowania wniosku, mogą odebrać komplet formularzy w biurze obsługi interesanta urzędu miasta - informuje G. Kołodziejak. Przede wszystkim wniosek musi zawierać szacunkowe koszty proponowanej inwestycji. - Chodzi o wstępny kosztorys zadania. Wszystko i tak będzie później podlegało weryfikacji - precyzuje zastępca skarbnika. Koniecznie jest też zebranie co najmniej 15 podpisów osób popierających projekt i mieszkających na terenie, którego dotyczy proponowana inwestycja. - Być może w wielu przypadkach uzyskanie podpisów stanowi barierę. Z drugiej strony musimy wprowadzić takie ograniczenia. Jeśli mieszkańcy zaczną składać pojedyncze wnioski, to nie będziemy wiedzieć, czy proponowana inwestycja ma służyć większej grupie, czy tylko jednej osobie. A nie chcielibyśmy dopuścić do tego, aby pojawiło się zadanie, którym będzie zainteresowana jedna osoba. Musimy mieć pewność, że inwestycja będzie służyła całej społeczności - tłumaczy G. Kołodziejak.

Do końca kwietnia

Formularze z propozycjami można składać do końca kwietnia. Przez kolejne 31 dni będzie trwała ich weryfikacja i opiniowanie przez właściwe komórki organizacyjne urzędu miasta. Po pozytywnej opinii formalnej i merytorycznej konkretne projekty zostaną rekomendowane mieszkańcom do realizacji. Lista propozycji ma powstać do 31 lipca. Prawdopodobnie w październiku odbędzie się głosowanie, a realizacji wybranych inwestycji można spodziewać się w 2018 r.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Para prezydencka na Dniu Dziecka


1 czerwca do Białej Podlaskiej przybył Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Para prezydencka wzięła udział w festynie z okazji Dnia Dziecka.

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Zjazd rodziny szkół im. Papieża Polaka
W dniach 15-16 czerwca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim odbędzie się XXXI Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
 

POLECAMY


Specjalnie dla rodziny
Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy parafii św. Teresy w Siedlcach zapraszają na dzień poświęcony rodzinie.
więcej »
Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
1 Krl 21, 1b-16; Ps 5, 2-3. 5-6a. 6b-7
Ewangelia:
Mt 5, 38-42

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR