22 listopada 2017 r. Imieniny obchodzą: Cecylia, Jonatan, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 46
16-22 listopada 2017r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNA



Archiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Budżet obywatelski

29 marca 2017 r.

Czas na propozycje

Od kilku tygodni mieszkańcy miasta mogą składać propozycje inwestycji do budżetu obywatelskiego. Na razie tylko jeden wniosek spełnia wszystkie wymogi formalne. Siedlczanie mają do dyspozycji 500 tys. zł. O tym, co powstanie za pieniądze wydzielone z budżetu miasta, zadecydują w jesiennym głosowaniu. Wezmą w nim udział nawet 16-letni mieszkańcy.

Kwota zabezpieczona w budżecie będzie podzielona na cztery części miasta, których granice pokrywają się z okręgami wyborczymi. Każdy z nich otrzyma bazowe 62 tys. zł. Pozostałe 250 tys. zł. podzielone zostanie przez liczbę mieszkańców w danym okręgu. To pokaże, kto ile otrzyma. Średnio mieszkańcy w każdym okręgu będą mieli do dyspozycji ok. 125 tys. zł.

Co za to można zrealizować? Przykładowo 300 m drogi asfaltowej (bez chodnika i kosztów projektu) czy 400-metrowy chodnik o szerokości 2 m z kostki brukowej. Projekty i pomysły muszą dotyczyć obszaru danego okręgu. Zgłoszone inwestycje będą musiały dotyczyć gruntów, których właścicielem jest miasto lub być oddanymi w jego wieczyste użytkowanie. Reszta zależy wyłącznie od pomysłowości i aktywności siedlczan. Jak pokazują przykłady innych miast, jednymi z najczęściej realizowanych inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego są tereny rekreacyjne, place zabaw, siłownie plenerowe, tereny z urządzeniami do ćwiczeń sprawnościowych. Realizowane są też chodniki, urządzanie terenów zielonych, ścieżki rowerowe, mała architektura, likwidowane są bariery architektoniczne.

Koszty i podpisy

Urząd miasta czeka na propozycje mieszkańców. - Do tej pory wpłynęła tylko jedna propozycja, która jest kompletna, czyli zawiera wypełniony wniosek i wszystko, co jest niezbędne do jego oceny, w tym kosztorys inwestycji. Dotyczy budowy chodnika na osiedlu Wyszyńskiego - zdradza Grzegorz Kołodziejak, zastępca skarbnika urzędu miasta. - Pozostałych propozycji nie możemy uznać za formalne wnioski, gdyż jest to tylko przedstawienie oczekiwań - bez wypełnionych formularzy, których wymaga uchwała rady miasta - precyzuje zastępca skarbnika.

Jaki powinien wyglądać prawidłowo wypełniony wniosek? Pomocy należy szukać na stronie internetowej miasta w zakładce „budżet obywatelski”. Tam też opisany jest cały mechanizm jego funkcjonowania. - Osoby, które nie korzystają z internetu albo nie mają możliwości wydrukowania wniosku, mogą odebrać komplet formularzy w biurze obsługi interesanta urzędu miasta - informuje G. Kołodziejak. Przede wszystkim wniosek musi zawierać szacunkowe koszty proponowanej inwestycji. - Chodzi o wstępny kosztorys zadania. Wszystko i tak będzie później podlegało weryfikacji - precyzuje zastępca skarbnika. Koniecznie jest też zebranie co najmniej 15 podpisów osób popierających projekt i mieszkających na terenie, którego dotyczy proponowana inwestycja. - Być może w wielu przypadkach uzyskanie podpisów stanowi barierę. Z drugiej strony musimy wprowadzić takie ograniczenia. Jeśli mieszkańcy zaczną składać pojedyncze wnioski, to nie będziemy wiedzieć, czy proponowana inwestycja ma służyć większej grupie, czy tylko jednej osobie. A nie chcielibyśmy dopuścić do tego, aby pojawiło się zadanie, którym będzie zainteresowana jedna osoba. Musimy mieć pewność, że inwestycja będzie służyła całej społeczności - tłumaczy G. Kołodziejak.

Do końca kwietnia

Formularze z propozycjami można składać do końca kwietnia. Przez kolejne 31 dni będzie trwała ich weryfikacja i opiniowanie przez właściwe komórki organizacyjne urzędu miasta. Po pozytywnej opinii formalnej i merytorycznej konkretne projekty zostaną rekomendowane mieszkańcom do realizacji. Lista propozycji ma powstać do 31 lipca. Prawdopodobnie w październiku odbędzie się głosowanie, a realizacji wybranych inwestycji można spodziewać się w 2018 r.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Laureaci nagrody Aleksandria


11 listopada w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczystość wręczenia Aleksandrii. Honorowa Nagroda Prezydenta Miasta Siedlce przyznawana jest od 1996 r. Wyróżnia osoby i instytucje, które swoją pracą, talentem, umiejętnościami i społecznikowską pasją przyczyniły się do rozwoju Siedlec w różnych sferach życia. Laureatami tegorocznej edycji nagrody zostali: Jolanta Kowalska - dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Siedlcach, Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa - organizator festiwali muzyki organowej, st. bryg. Andrzej Celiński - komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach, Wojciech Cylwik - naczelnik wydziału dróg w siedleckim magistracie, Józef Fąk - ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Miejskiego, Sławomir Zawieska - właściciel firmy Bozamet oraz ks. Paweł Siedlanowski - dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej w Siedlcach, a zarazem współpracujący z nami od lat publicysta. Serdecznie gratulujemy! [fot. www.siedlce.pl]

FOTOGALERIA

Święto Niepodległości


Mieszkańcy regionu licznie wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. W programie uroczystości były: Msze św., przemarsze z udziałem pocztów sztandarowych, wystawy i konkursy.

PATRONAT "ECHO"


Historia skarbnicą mądrości - konkurs
W związku z przygotowaniami do jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej, który obchodzić będziemy w 2018 r., Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkursy adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów.
więcej »
Tablica pamiątkowa
3 grudnia w Siedlcach odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy dedykowanej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu z okazji 150 rocznicy jego urodzin.
więcej »
Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017
NoveKino Siedlce organizuje Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017. Wydarzenie ukierunkowane jest na promocję filmów, które wpisując się w polską i światową kinematografię o wysokich walorach etycznych, artystycznych i filmowych, stanowią zapis historii i kultury.
więcej »
Siedlce - moje miasto
W czwartek 16 listopada, o 18.00, w Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego odbędzie się wernisaż fotografii Jarosława Grudzińskiego „Siedlce - moje miasto”.
więcej »
 

POLECAMY


Recepta na codzienność
Jak na nowo spojrzeć na wiarę i dostrzec w niej pełną radości drogę do zbawienia? Na te i wiele innych pytań odpowiada amerykański jezuita, doświadczony kierownik duchowy, dziennikarz i pisarz James Martin SJ w swojej najnowszej książce „Radość życia”.
więcej »
Boży poradnik antydepresyjny
Słowa Jezusa dzieją się dzisiaj! On zajmuje się teraźniejszością! Bóg nie przyjdzie do ciebie kiedyś! On przychodzi teraz i tu, gdzie jesteś!
więcej »
 

SONDA

 

Święto Niepodległości jest dla mnie...

dniem pamięci o rodakach, którzy poświęcili życie w walce o wolną Polskę

okazją do zamanifestowania swojego patriotyzmu, np. przez udział w stołecznym marszu

przypomnieniem o chlubnej historii naszego kraju

dniem, jak każdy inny w roku

podobnie jak wszystkie inne - okazją do świętowania



LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
2 Mch 7,1.20-31; Ps 17,1.5-6.8.15
Ewangelia:
Łk 19,11-28

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR