24 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor

Pogoda: Siedlce

Numer 38
20-26 września 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z diecezjalnej pielgrzymki do Krakowa będącej dziękczynieniem za jubileusz 200-lecia diecezji!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Budżet obywatelski

29 marca 2017 r.

Czas na propozycje

Od kilku tygodni mieszkańcy miasta mogą składać propozycje inwestycji do budżetu obywatelskiego. Na razie tylko jeden wniosek spełnia wszystkie wymogi formalne. Siedlczanie mają do dyspozycji 500 tys. zł. O tym, co powstanie za pieniądze wydzielone z budżetu miasta, zadecydują w jesiennym głosowaniu. Wezmą w nim udział nawet 16-letni mieszkańcy.

Kwota zabezpieczona w budżecie będzie podzielona na cztery części miasta, których granice pokrywają się z okręgami wyborczymi. Każdy z nich otrzyma bazowe 62 tys. zł. Pozostałe 250 tys. zł. podzielone zostanie przez liczbę mieszkańców w danym okręgu. To pokaże, kto ile otrzyma. Średnio mieszkańcy w każdym okręgu będą mieli do dyspozycji ok. 125 tys. zł.

Co za to można zrealizować? Przykładowo 300 m drogi asfaltowej (bez chodnika i kosztów projektu) czy 400-metrowy chodnik o szerokości 2 m z kostki brukowej. Projekty i pomysły muszą dotyczyć obszaru danego okręgu. Zgłoszone inwestycje będą musiały dotyczyć gruntów, których właścicielem jest miasto lub być oddanymi w jego wieczyste użytkowanie. Reszta zależy wyłącznie od pomysłowości i aktywności siedlczan. Jak pokazują przykłady innych miast, jednymi z najczęściej realizowanych inwestycji w ramach budżetu obywatelskiego są tereny rekreacyjne, place zabaw, siłownie plenerowe, tereny z urządzeniami do ćwiczeń sprawnościowych. Realizowane są też chodniki, urządzanie terenów zielonych, ścieżki rowerowe, mała architektura, likwidowane są bariery architektoniczne.

Koszty i podpisy

Urząd miasta czeka na propozycje mieszkańców. - Do tej pory wpłynęła tylko jedna propozycja, która jest kompletna, czyli zawiera wypełniony wniosek i wszystko, co jest niezbędne do jego oceny, w tym kosztorys inwestycji. Dotyczy budowy chodnika na osiedlu Wyszyńskiego - zdradza Grzegorz Kołodziejak, zastępca skarbnika urzędu miasta. - Pozostałych propozycji nie możemy uznać za formalne wnioski, gdyż jest to tylko przedstawienie oczekiwań - bez wypełnionych formularzy, których wymaga uchwała rady miasta - precyzuje zastępca skarbnika.

Jaki powinien wyglądać prawidłowo wypełniony wniosek? Pomocy należy szukać na stronie internetowej miasta w zakładce „budżet obywatelski”. Tam też opisany jest cały mechanizm jego funkcjonowania. - Osoby, które nie korzystają z internetu albo nie mają możliwości wydrukowania wniosku, mogą odebrać komplet formularzy w biurze obsługi interesanta urzędu miasta - informuje G. Kołodziejak. Przede wszystkim wniosek musi zawierać szacunkowe koszty proponowanej inwestycji. - Chodzi o wstępny kosztorys zadania. Wszystko i tak będzie później podlegało weryfikacji - precyzuje zastępca skarbnika. Koniecznie jest też zebranie co najmniej 15 podpisów osób popierających projekt i mieszkających na terenie, którego dotyczy proponowana inwestycja. - Być może w wielu przypadkach uzyskanie podpisów stanowi barierę. Z drugiej strony musimy wprowadzić takie ograniczenia. Jeśli mieszkańcy zaczną składać pojedyncze wnioski, to nie będziemy wiedzieć, czy proponowana inwestycja ma służyć większej grupie, czy tylko jednej osobie. A nie chcielibyśmy dopuścić do tego, aby pojawiło się zadanie, którym będzie zainteresowana jedna osoba. Musimy mieć pewność, że inwestycja będzie służyła całej społeczności - tłumaczy G. Kołodziejak.

Do końca kwietnia

Formularze z propozycjami można składać do końca kwietnia. Przez kolejne 31 dni będzie trwała ich weryfikacja i opiniowanie przez właściwe komórki organizacyjne urzędu miasta. Po pozytywnej opinii formalnej i merytorycznej konkretne projekty zostaną rekomendowane mieszkańcom do realizacji. Lista propozycji ma powstać do 31 lipca. Prawdopodobnie w październiku odbędzie się głosowanie, a realizacji wybranych inwestycji można spodziewać się w 2018 r.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek XXV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 3, 27-35; Ps 15 (14), 1b-2. 3 i 4b. 4c-5 ;
Łk 8, 16-18

Ewangelia:
Łk 8, 16-18

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR