16 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Edmund, Marek

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Parafia uczciła swoja patronkę

5 kwietnia 2017 r.

Blisko Boga i blisko ludzi


fot. Archiwum EK

W niedzielę, 26 marca, Kościół obchodził 750-lecie kanonizacji św. Jadwigi Śląskiej, która jest patronką kilku diecezji i 109 parafii w Polsce. W znajdującej się w tym gronie parafii w Samogoszczy 2 kwietnia miała miejsce instalacja relikwii patronki w miejscowym kościele. Wprowadzenie relikwii nastąpiło podczas Mszy św. odprawionej pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy o 11.30.

W homilii bp Kazimierz Gurda mówił m.in. o ideale świętości, w który wprowadzili św. Jadwigę Śląską (ok. 1180-1243), żonę księcia wrocławskiego Henryka Brodatego, fundatorkę wielu kościołów i klasztorów, św. Franciszek i jego duchowi synowie. Ideał ów podkreślał cnotę pokory, ubóstwa i miłości wyrażającej się w formie praktyki miłosierdzia. - Przyszła święta potrafiła połączyć postawę Marii i Marty, sióstr Łazarza, o których słyszeliśmy w dzisiejszej Ewangelii.

Potrafiła siedzieć u stóp Jezusa, przeżywając swą z Nim jedność, ale także potrafiła biec do biednych i chorych; do kobiet i mężczyzn, by przychodzić im z konkretna pomocą; by głodnym dać jeść, by chorych i opuszczonych przyjąć do szpitala i tam się nimi opiekować - mówił ksiądz biskup, tłumacząc, dlaczego nazywana była matką wszystkich ubogich i pocieszycielką biednych. Nawiązał również do słów wypowiedzianych przez Papieża Polaka, który w pragnieniu świętości i świadectwie upatrywał spuściznę duchową świętych XIII w., w tym św. Jadwigi.

- Niech św. Jadwiga Śląska, patronka waszego kościoła, przez wprowadzone dzisiaj jej relikwie będzie jeszcze bardziej obecna w waszej codzienności. Twórzcie środowiska rodzinne, środowisko szkolne, środowisko pracy, które przesiąknięte będzie duchowością proponowaną nam dzisiaj przez Kościół, duchowością miłosierdzia - zachęcał bp Gurda.

Owocne przygotowania

Przypomnijmy, że reprezentacja parafii wraz ze swym proboszczem ks. Bogusławem Filipiukiem odebrała relikwie świętej - cząstkę jej ciała - z rąk kustosza Bazyliki w Trzebnicy ks. Jerzego Olszówki SDS w ubiegłym roku, 18 czerwca, podczas Pierwszej Pielgrzymki Parafii pod wezwaniem św. Jadwigi Śląskiej. Od tamtej chwili relikwie były przechowywane w kaplicy Domu Sióstr Służek NMP Niepokalanej, zaś parafianie przygotowywali się duchowo do przywitania relikwii i ich instalacji. Połączono to wydarzenie z rocznicą kanonizacji św. Jadwigi, której w 1267 r. dokonał Klemens IV.

Szczególnym czasem przygotowań były dla wspólnoty parafialnej Samogoszczy ostatnie tygodnie. W niedzielę, 19 marca, parafianie uczestniczyli w Drodze krzyżowej z Lipnik do Samogoszczy, modląc się o owocne przeżycie rekolekcji. Przeprowadził je w dniach 30 marca - 1 kwietnia asystent kościelny „Echa Katolickiego” ks. prof. ndz. dr hab. Andrzej Adamski.

W niedzielę, 26 marca, w czasie Mszy św. o 9.00 ksiądz proboszcz dokonał odsłonięcia obrazu św. Jadwigi Śląskiej, który po kilkunastoletniej przerwie znów zawisł na ścianie w nawie bocznej, tuż przy odnowionej figurze patronki parafii. Poświęcił także odrestaurowane organy.

Konkurs wiedzy

By dzieci i młodzież mogły bardziej poznać postać św. Jadwigi Śląskiej w dekanacie łaskarzewskim uczniowie ze szkół podstawowych i gimnazjów zostali zaproszeni przez ks. B. Filipiuka i katechetkę - s. Alicję Skibę do udziału w dekanalnym konkursie „Poznajemy życie św. Jadwigi Śląskiej - patronki parafii w Samogoszczy”. Na to zaproszenie pozytywnie odpowiedziało 98 uczniów ze szkół podstawowych w Maciejowicach, Kaleniu, Dąbrowie, Antoniówce Świerżowskiej, Woli Koryckiej, Korytnicy, Trojanowie, Życzynie, Sobolewie i Samogoszczy oraz 69 uczniów z gimnazjów w Sobolewie, Życzynie i Samogoszczy. Po przeprowadzonym przez katechetów etapie szkolnym do finału konkursu zakwalifikowało się 21 uczniów ze szkoły podstawowej i sześciu z gimnazjum.

Finał konkursu odbył się - dzięki życzliwości dyrekcji i nauczycieli - w Zespole Szkół w Samogoszczy w czwartek, 30 marca, o 10.45. Finaliści mieli za zadania rozwiązać test składający się z 30 pytań otwartych i zamkniętych. Po sprawdzeniu prac komisja konkursowa wyłoniła laureatów konkursu. W kategorii „szkoła podstawowa” zostali nimi: I miejsce - Michał Brojek (Szkoła Podstawowa w Maciejowicach), II miejsce ex aequo - Ola Jakubaszek (SP w Trojanowie) i Eliza Lechniak (SP w Kaleniu), III miejsce ex aequo - Patrycja Agnieszczak (SP w Kaleniu) i Weronika Ściślak (SP w Trojanowie). W kategorii „gimnazjum” triumfowali: I miejsce ex aequo - Julia Michalczyk (Gimnazjum w Sobolewie) i Weronika Nosarzewska (Gimnazjum w Samogoszczy), II miejsce - Cezary Winek (Gimnazjum w Samogoszczy), III miejsce - Dawid Głodek (Gimnazjum w Sobolewie).

Artystycznie o św. Jadwidze

Jeszcze zanim ks. B. Filipiuk ogłosił wyniki konkursu, jego uczestnicy wraz z opiekunami i cała społeczność szkoły w Samogoszczy, nauczycielami oraz przybyłymi gośćmi, wśród których byli rekolekcjonista ks. Andrzej Adamski, ks. kan. Henryk Demiańczuk, rodzice i dziadkowie uczniów, obejrzeli inscenizację ukazującą św. Jadwigę Śląską w realizacji swego powołania do świętości.

- Montaż słowno-muzyczny przygotowany przez uczniów pod kierunkiem s. A. Skiby oraz przy pomocy nauczycieli uświadomił wszystkim widzom prawdę, że każdy z nas jest wezwany do świętości. W osiągnięciu jej wspiera nas Pan Jezus i wszyscy mieszkańcy nieba - relacjonuje ksiądz proboszcz.

Uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz książki - wydaną w ubiegłym roku przez parafię publikację Michała Kuracha pt. „Z historii parafii Samogoszcz”. Główne nagrody wręczył laureatów bp K. Gurda podczas niedzielnej uroczystości.


OKIEM DUSZPASTERZA

Ks. Andrzej Adamski, rekolekcjonista

Od 2 kwietnia w kościele parafialnym w Samogoszczy znajdują się relikwie patronki parafii - św. Jadwigi Śląskiej. Wierni mogą modlić się do Boga za wstawiennictwem swojej patronki, mając przed oczami materialny znak jej duchowej obecności. I kiedy pytamy o sens i celowość kultu relikwii czy też malowania obrazów, tworzenia figur świętych, właśnie gdzieś w niedoskonałości naszych zmysłów trzeba szukać odpowiedzi. Bo przecież cześć, chwała i uwielbienie należą się tylko samemu Bogu. To On jest Panem, to On jest Stwórcą wszechświata, to Jego Opatrzność rządzi i kieruje światem. Jeśli natomiast oddajemy cześć Maryi lub świętym - to tak naprawdę nadal oddajemy cześć Bogu, który w nich i przez nich dokonał swoich dzieł. Maryja to najdoskonalszy owoc Bożej łaski: cała święta, niepokalana, bez grzechu. Ale też - gdy patrzymy na świętych - widzimy, jak ta Boża łaska działała w ich życiu. Jak słabi i nieraz grzeszni ludzie, mający swoje wady i życiowe potknięcia, współpracowali z łaską, jak z ufnością zwracali się do Bożego miłosierdzia. Wierzymy, że święci i błogosławieni przed tronem Boga modlą się za nas, przedstawiają Bogu nasze prośby i potrzeby. Kult świętych to również kult naśladowania - patrzymy na nich, na historię ich życia, aby od nich się uczyć, jak w obecnej chwili, w konkretnej życiowej sytuacji, szukać i wypełniać wolę Bożą.

Czego uczy nas św. Jadwiga? Myślę, że może być patronką i orędowniczką dla ludzi w różnym wieku i w różnej sytuacji życiowej. Dzieci mogą uczyć się od niej i prosić ją o pomoc w nauce - w przygotowywaniu się do dorosłości i związanej z nią odpowiedzialności. Mogą się do niej zwracać małżonkowie, ludzie sprawujący władzę, rodzice wychowujący dzieci, ale także opłakujący śmierć swojego dziecka… Mogą się do niej zwracać wdowcy i wdowy, a także osoby życia konsekrowanego. Św. Jadwiga uczy nas postawy miłosierdzia, zatroskania o innych… ale przede wszystkim postawy odnajdywania woli Boga w każdym momencie swojego życia - tu i teraz. Cieszę się, że mogłem przez cztery dni towarzyszyć kapłanom i wiernym z parafii Samogoszcz w duchowym przygotowaniu na powitanie swojej patronki. Niech jej wstawiennictwo wyprasza obfite łaski dla całej parafii.

Ks. Andrzej Adamski

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR