16 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Edmund, Marek

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

XI Ogólnopolska Olimpiada Franciszkańska

5 kwietnia 2017 r.

Św. Maksymilian ciągle inspiruje


fot. ARCHIWUM

Kim był, dla kogo żył, pracował i umarł św. Maksymilian Maria Kolbe wiedzą doskonale finaliści XI Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Jej finał odbył się 29 i 30 marca.

Organizatorami olimpiady jest siedlecka wspólnota franciszkanów konwentualnych, wspierana przez trzy franciszkańskie prowincje polskie (warszawska, krakowska i gdańska), a także Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Celem konkursu, który w tym roku odbywał się pod honorowym patronatem ministra edukacji narodowej, jest przybliżenie młodemu pokoleniu niezwykłej postaci św. Maksymiliana - podkreśla Anna Nowak, przewodnicząca komitetu głównego olimpiady.

Jak informuje, olimpiada zorganizowana była na trzech szczeblach edukacyjnych. Brali w niej udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Łącznie w całym kraju przystąpiły do niej przeszło 4 tys. uczniów. Co ważne - w konkursie wiedzy o św. Maksymilianie uczestniczyły dzieci i młodzież z całej Polski.

Nietuzinkowy święty

Do finału w kategorii „gimnazja” przystąpiło 75 gimnazjalistów, którzy wraz z opiekunami przyjechali do Siedlec 29 marca. 30 marca miało miejsce natomiast spotkanie finałowe uczestników szczebla szkół ponadgimnazjalnych; wzięło w nim udział 65 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Przygotowując się do trzeciego, wieńczącego olimpiadę etapu konkursu, obydwie grupy musiały zapoznać się z „Pismami” cz. II św. M.M. Kolbego, książką o. Jerzego Domańskiego pt. „Św. Maksymilian Maria Kolbe” oraz wybranymi rozdziałami Ewangelii św. Marka.

- Finał olimpiady nie mógłby się odbyć, gdyby nie praca i zaangażowanie wielu ludzi - zaznacza A. Nowak. Przyznaje też: - Zarówno finaliści, jak i ich opiekunowie podkreślali nietuzinkowość św. Maksymiliana. Wielokrotnie słyszałam słowa: „Jest On dla młodzież inspiracją do pracy nad sobą”. Wielu uczestników tegorocznej edycji ma nadzieję wziąć udział w kolejnej, przyszłorocznej olimpiadzie - podsumowuje.

Wiedzą najwięcej

W grupie gimnazjalistów laureatami olimpiady zostali: I miejsce - Weronika Wysmyk (Gimnazjum Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Smardzewicach); II miejsce - Gabriela Wnukowicz (Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Adama Mickiewicza w Krzewicy); III miejsce - Dorota Wyszka (Gimnazjum w Rzerzęczycach), IV miejsce - Grzegorz Bilski (Gimnazjum w Zespole Szkół w Kocku); V miejsce - Joanna Sołtysik (Gimnazjum w Zespole Szkół w Nowym Grodzicznie). Zwyciężczyniami konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych zostały ex aequo: Julianna Jankowska (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Śremie) oraz Florentyna Matejko (Powiatowy Zespół nr 1 Szkół Ogólnokształcących w Oświęcimiu). Trzecie miejsce zajęła Marta Cabaj (I LO w Siedlcach, czwarte - Barbara Mech (II LO im. Mieszka I w Szczecinie), zaś piąte - Piotr Mazowiecki (VIII LO im. Władysława IV w Warszawie). Dodatkowo W. Wysmyk oraz Florentyna Majek otrzymały nagrodę prezesa Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” w Polsce.


MOIM ZDANIEM

o. Zdzisław Beń OFMConv, proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Siedlcach

Zasadniczy owoc tych konkursów to przede wszystkim rosnąca znajomość postaci św. Maksymiliana Marii Kolbego. To święty naszych czasów, wzorzec, który warto starać się ożywiać. Zapoznają się z nim zarówno najmłodsi uczestnicy - uczniowie szkół podstawowych, jak też - w znacznie większym stopniu, w oparciu o pogłębioną lekturę zaleconej w danym roku publikacji - uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Dwie grupy starszych uczestników dodatkowo zobligowane są do przeczytania konkretnej części Pisma Świętego i wykazania się swoją wiedzą w trakcie finału olimpiady.

Cieszy fakt, że z edycji na edycję przybywa uczestników Ogólnopolskiej Olimpiady Franciszkańskiej. Angażują się w nią obecnie prawie wszystkie diecezje w Polsce.

LA

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR