19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

XI Ogólnopolska Olimpiada Franciszkańska

5 kwietnia 2017 r.

Św. Maksymilian ciągle inspiruje


fot. ARCHIWUM

Kim był, dla kogo żył, pracował i umarł św. Maksymilian Maria Kolbe wiedzą doskonale finaliści XI Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Jej finał odbył się 29 i 30 marca.

Organizatorami olimpiady jest siedlecka wspólnota franciszkanów konwentualnych, wspierana przez trzy franciszkańskie prowincje polskie (warszawska, krakowska i gdańska), a także Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Celem konkursu, który w tym roku odbywał się pod honorowym patronatem ministra edukacji narodowej, jest przybliżenie młodemu pokoleniu niezwykłej postaci św. Maksymiliana - podkreśla Anna Nowak, przewodnicząca komitetu głównego olimpiady.

Jak informuje, olimpiada zorganizowana była na trzech szczeblach edukacyjnych. Brali w niej udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Łącznie w całym kraju przystąpiły do niej przeszło 4 tys. uczniów. Co ważne - w konkursie wiedzy o św. Maksymilianie uczestniczyły dzieci i młodzież z całej Polski.

Nietuzinkowy święty

Do finału w kategorii „gimnazja” przystąpiło 75 gimnazjalistów, którzy wraz z opiekunami przyjechali do Siedlec 29 marca. 30 marca miało miejsce natomiast spotkanie finałowe uczestników szczebla szkół ponadgimnazjalnych; wzięło w nim udział 65 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Przygotowując się do trzeciego, wieńczącego olimpiadę etapu konkursu, obydwie grupy musiały zapoznać się z „Pismami” cz. II św. M.M. Kolbego, książką o. Jerzego Domańskiego pt. „Św. Maksymilian Maria Kolbe” oraz wybranymi rozdziałami Ewangelii św. Marka.

- Finał olimpiady nie mógłby się odbyć, gdyby nie praca i zaangażowanie wielu ludzi - zaznacza A. Nowak. Przyznaje też: - Zarówno finaliści, jak i ich opiekunowie podkreślali nietuzinkowość św. Maksymiliana. Wielokrotnie słyszałam słowa: „Jest On dla młodzież inspiracją do pracy nad sobą”. Wielu uczestników tegorocznej edycji ma nadzieję wziąć udział w kolejnej, przyszłorocznej olimpiadzie - podsumowuje.

Wiedzą najwięcej

W grupie gimnazjalistów laureatami olimpiady zostali: I miejsce - Weronika Wysmyk (Gimnazjum Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Smardzewicach); II miejsce - Gabriela Wnukowicz (Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Adama Mickiewicza w Krzewicy); III miejsce - Dorota Wyszka (Gimnazjum w Rzerzęczycach), IV miejsce - Grzegorz Bilski (Gimnazjum w Zespole Szkół w Kocku); V miejsce - Joanna Sołtysik (Gimnazjum w Zespole Szkół w Nowym Grodzicznie). Zwyciężczyniami konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych zostały ex aequo: Julianna Jankowska (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Śremie) oraz Florentyna Matejko (Powiatowy Zespół nr 1 Szkół Ogólnokształcących w Oświęcimiu). Trzecie miejsce zajęła Marta Cabaj (I LO w Siedlcach, czwarte - Barbara Mech (II LO im. Mieszka I w Szczecinie), zaś piąte - Piotr Mazowiecki (VIII LO im. Władysława IV w Warszawie). Dodatkowo W. Wysmyk oraz Florentyna Majek otrzymały nagrodę prezesa Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” w Polsce.


MOIM ZDANIEM

o. Zdzisław Beń OFMConv, proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Siedlcach

Zasadniczy owoc tych konkursów to przede wszystkim rosnąca znajomość postaci św. Maksymiliana Marii Kolbego. To święty naszych czasów, wzorzec, który warto starać się ożywiać. Zapoznają się z nim zarówno najmłodsi uczestnicy - uczniowie szkół podstawowych, jak też - w znacznie większym stopniu, w oparciu o pogłębioną lekturę zaleconej w danym roku publikacji - uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Dwie grupy starszych uczestników dodatkowo zobligowane są do przeczytania konkretnej części Pisma Świętego i wykazania się swoją wiedzą w trakcie finału olimpiady.

Cieszy fakt, że z edycji na edycję przybywa uczestników Ogólnopolskiej Olimpiady Franciszkańskiej. Angażują się w nią obecnie prawie wszystkie diecezje w Polsce.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR