22 listopada 2017 r. Imieniny obchodzą: Cecylia, Jonatan, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 46
16-22 listopada 2017r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

XI Ogólnopolska Olimpiada Franciszkańska

5 kwietnia 2017 r.

Św. Maksymilian ciągle inspiruje


fot. ARCHIWUM

Kim był, dla kogo żył, pracował i umarł św. Maksymilian Maria Kolbe wiedzą doskonale finaliści XI Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Jej finał odbył się 29 i 30 marca.

Organizatorami olimpiady jest siedlecka wspólnota franciszkanów konwentualnych, wspierana przez trzy franciszkańskie prowincje polskie (warszawska, krakowska i gdańska), a także Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Celem konkursu, który w tym roku odbywał się pod honorowym patronatem ministra edukacji narodowej, jest przybliżenie młodemu pokoleniu niezwykłej postaci św. Maksymiliana - podkreśla Anna Nowak, przewodnicząca komitetu głównego olimpiady.

Jak informuje, olimpiada zorganizowana była na trzech szczeblach edukacyjnych. Brali w niej udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Łącznie w całym kraju przystąpiły do niej przeszło 4 tys. uczniów. Co ważne - w konkursie wiedzy o św. Maksymilianie uczestniczyły dzieci i młodzież z całej Polski.

Nietuzinkowy święty

Do finału w kategorii „gimnazja” przystąpiło 75 gimnazjalistów, którzy wraz z opiekunami przyjechali do Siedlec 29 marca. 30 marca miało miejsce natomiast spotkanie finałowe uczestników szczebla szkół ponadgimnazjalnych; wzięło w nim udział 65 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Przygotowując się do trzeciego, wieńczącego olimpiadę etapu konkursu, obydwie grupy musiały zapoznać się z „Pismami” cz. II św. M.M. Kolbego, książką o. Jerzego Domańskiego pt. „Św. Maksymilian Maria Kolbe” oraz wybranymi rozdziałami Ewangelii św. Marka.

- Finał olimpiady nie mógłby się odbyć, gdyby nie praca i zaangażowanie wielu ludzi - zaznacza A. Nowak. Przyznaje też: - Zarówno finaliści, jak i ich opiekunowie podkreślali nietuzinkowość św. Maksymiliana. Wielokrotnie słyszałam słowa: „Jest On dla młodzież inspiracją do pracy nad sobą”. Wielu uczestników tegorocznej edycji ma nadzieję wziąć udział w kolejnej, przyszłorocznej olimpiadzie - podsumowuje.

Wiedzą najwięcej

W grupie gimnazjalistów laureatami olimpiady zostali: I miejsce - Weronika Wysmyk (Gimnazjum Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Smardzewicach); II miejsce - Gabriela Wnukowicz (Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Adama Mickiewicza w Krzewicy); III miejsce - Dorota Wyszka (Gimnazjum w Rzerzęczycach), IV miejsce - Grzegorz Bilski (Gimnazjum w Zespole Szkół w Kocku); V miejsce - Joanna Sołtysik (Gimnazjum w Zespole Szkół w Nowym Grodzicznie). Zwyciężczyniami konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych zostały ex aequo: Julianna Jankowska (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Śremie) oraz Florentyna Matejko (Powiatowy Zespół nr 1 Szkół Ogólnokształcących w Oświęcimiu). Trzecie miejsce zajęła Marta Cabaj (I LO w Siedlcach, czwarte - Barbara Mech (II LO im. Mieszka I w Szczecinie), zaś piąte - Piotr Mazowiecki (VIII LO im. Władysława IV w Warszawie). Dodatkowo W. Wysmyk oraz Florentyna Majek otrzymały nagrodę prezesa Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” w Polsce.


MOIM ZDANIEM

o. Zdzisław Beń OFMConv, proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Siedlcach

Zasadniczy owoc tych konkursów to przede wszystkim rosnąca znajomość postaci św. Maksymiliana Marii Kolbego. To święty naszych czasów, wzorzec, który warto starać się ożywiać. Zapoznają się z nim zarówno najmłodsi uczestnicy - uczniowie szkół podstawowych, jak też - w znacznie większym stopniu, w oparciu o pogłębioną lekturę zaleconej w danym roku publikacji - uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Dwie grupy starszych uczestników dodatkowo zobligowane są do przeczytania konkretnej części Pisma Świętego i wykazania się swoją wiedzą w trakcie finału olimpiady.

Cieszy fakt, że z edycji na edycję przybywa uczestników Ogólnopolskiej Olimpiady Franciszkańskiej. Angażują się w nią obecnie prawie wszystkie diecezje w Polsce.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Laureaci nagrody Aleksandria


11 listopada w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczystość wręczenia Aleksandrii. Honorowa Nagroda Prezydenta Miasta Siedlce przyznawana jest od 1996 r. Wyróżnia osoby i instytucje, które swoją pracą, talentem, umiejętnościami i społecznikowską pasją przyczyniły się do rozwoju Siedlec w różnych sferach życia. Laureatami tegorocznej edycji nagrody zostali: Jolanta Kowalska - dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Siedlcach, Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa - organizator festiwali muzyki organowej, st. bryg. Andrzej Celiński - komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach, Wojciech Cylwik - naczelnik wydziału dróg w siedleckim magistracie, Józef Fąk - ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Miejskiego, Sławomir Zawieska - właściciel firmy Bozamet oraz ks. Paweł Siedlanowski - dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej w Siedlcach, a zarazem współpracujący z nami od lat publicysta. Serdecznie gratulujemy! [fot. www.siedlce.pl]

FOTOGALERIA

Święto Niepodległości


Mieszkańcy regionu licznie wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. W programie uroczystości były: Msze św., przemarsze z udziałem pocztów sztandarowych, wystawy i konkursy.

PATRONAT "ECHO"


Historia skarbnicą mądrości - konkurs
W związku z przygotowaniami do jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej, który obchodzić będziemy w 2018 r., Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkursy adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów.
więcej »
Tablica pamiątkowa
3 grudnia w Siedlcach odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy dedykowanej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu z okazji 150 rocznicy jego urodzin.
więcej »
Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017
NoveKino Siedlce organizuje Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017. Wydarzenie ukierunkowane jest na promocję filmów, które wpisując się w polską i światową kinematografię o wysokich walorach etycznych, artystycznych i filmowych, stanowią zapis historii i kultury.
więcej »
Siedlce - moje miasto
W czwartek 16 listopada, o 18.00, w Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego odbędzie się wernisaż fotografii Jarosława Grudzińskiego „Siedlce - moje miasto”.
więcej »
 

POLECAMY


Recepta na codzienność
Jak na nowo spojrzeć na wiarę i dostrzec w niej pełną radości drogę do zbawienia? Na te i wiele innych pytań odpowiada amerykański jezuita, doświadczony kierownik duchowy, dziennikarz i pisarz James Martin SJ w swojej najnowszej książce „Radość życia”.
więcej »
Boży poradnik antydepresyjny
Słowa Jezusa dzieją się dzisiaj! On zajmuje się teraźniejszością! Bóg nie przyjdzie do ciebie kiedyś! On przychodzi teraz i tu, gdzie jesteś!
więcej »
 

SONDA

 

Święto Niepodległości jest dla mnie...

dniem pamięci o rodakach, którzy poświęcili życie w walce o wolną Polskę

okazją do zamanifestowania swojego patriotyzmu, np. przez udział w stołecznym marszu

przypomnieniem o chlubnej historii naszego kraju

dniem, jak każdy inny w roku

podobnie jak wszystkie inne - okazją do świętowaniaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
2 Mch 7,1.20-31; Ps 17,1.5-6.8.15
Ewangelia:
Łk 19,11-28

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR