20 maja 2018 r. Imieniny obchodzą: Aleksander, Bernardyn, Bazyli

Pogoda: Siedlce

Numer 20
17-23 maja 2018r.

menu

NEWS

W niedzielę 27 maja pod hasłem Kobieta - Życie+ w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

XI Ogólnopolska Olimpiada Franciszkańska

5 kwietnia 2017 r.

Św. Maksymilian ciągle inspiruje


fot. ARCHIWUM

Kim był, dla kogo żył, pracował i umarł św. Maksymilian Maria Kolbe wiedzą doskonale finaliści XI Ogólnopolskiej Franciszkańskiej Olimpiady Wiedzy o św. Maksymilianie. Jej finał odbył się 29 i 30 marca.

Organizatorami olimpiady jest siedlecka wspólnota franciszkanów konwentualnych, wspierana przez trzy franciszkańskie prowincje polskie (warszawska, krakowska i gdańska), a także Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego. - Celem konkursu, który w tym roku odbywał się pod honorowym patronatem ministra edukacji narodowej, jest przybliżenie młodemu pokoleniu niezwykłej postaci św. Maksymiliana - podkreśla Anna Nowak, przewodnicząca komitetu głównego olimpiady.

Jak informuje, olimpiada zorganizowana była na trzech szczeblach edukacyjnych. Brali w niej udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. Łącznie w całym kraju przystąpiły do niej przeszło 4 tys. uczniów. Co ważne - w konkursie wiedzy o św. Maksymilianie uczestniczyły dzieci i młodzież z całej Polski.

Nietuzinkowy święty

Do finału w kategorii „gimnazja” przystąpiło 75 gimnazjalistów, którzy wraz z opiekunami przyjechali do Siedlec 29 marca. 30 marca miało miejsce natomiast spotkanie finałowe uczestników szczebla szkół ponadgimnazjalnych; wzięło w nim udział 65 uczniów szkół ponadgimnazjalnych.

Przygotowując się do trzeciego, wieńczącego olimpiadę etapu konkursu, obydwie grupy musiały zapoznać się z „Pismami” cz. II św. M.M. Kolbego, książką o. Jerzego Domańskiego pt. „Św. Maksymilian Maria Kolbe” oraz wybranymi rozdziałami Ewangelii św. Marka.

- Finał olimpiady nie mógłby się odbyć, gdyby nie praca i zaangażowanie wielu ludzi - zaznacza A. Nowak. Przyznaje też: - Zarówno finaliści, jak i ich opiekunowie podkreślali nietuzinkowość św. Maksymiliana. Wielokrotnie słyszałam słowa: „Jest On dla młodzież inspiracją do pracy nad sobą”. Wielu uczestników tegorocznej edycji ma nadzieję wziąć udział w kolejnej, przyszłorocznej olimpiadzie - podsumowuje.

Wiedzą najwięcej

W grupie gimnazjalistów laureatami olimpiady zostali: I miejsce - Weronika Wysmyk (Gimnazjum Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Smardzewicach); II miejsce - Gabriela Wnukowicz (Publiczne Gimnazjum nr 2 im. Adama Mickiewicza w Krzewicy); III miejsce - Dorota Wyszka (Gimnazjum w Rzerzęczycach), IV miejsce - Grzegorz Bilski (Gimnazjum w Zespole Szkół w Kocku); V miejsce - Joanna Sołtysik (Gimnazjum w Zespole Szkół w Nowym Grodzicznie). Zwyciężczyniami konkursu dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych zostały ex aequo: Julianna Jankowska (Zespół Szkół Ogólnokształcących w Śremie) oraz Florentyna Matejko (Powiatowy Zespół nr 1 Szkół Ogólnokształcących w Oświęcimiu). Trzecie miejsce zajęła Marta Cabaj (I LO w Siedlcach, czwarte - Barbara Mech (II LO im. Mieszka I w Szczecinie), zaś piąte - Piotr Mazowiecki (VIII LO im. Władysława IV w Warszawie). Dodatkowo W. Wysmyk oraz Florentyna Majek otrzymały nagrodę prezesa Stowarzyszenia „Rycerstwo Niepokalanej” w Polsce.


MOIM ZDANIEM

o. Zdzisław Beń OFMConv, proboszcz parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Siedlcach

Zasadniczy owoc tych konkursów to przede wszystkim rosnąca znajomość postaci św. Maksymiliana Marii Kolbego. To święty naszych czasów, wzorzec, który warto starać się ożywiać. Zapoznają się z nim zarówno najmłodsi uczestnicy - uczniowie szkół podstawowych, jak też - w znacznie większym stopniu, w oparciu o pogłębioną lekturę zaleconej w danym roku publikacji - uczniowie gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Dwie grupy starszych uczestników dodatkowo zobligowane są do przeczytania konkretnej części Pisma Świętego i wykazania się swoją wiedzą w trakcie finału olimpiady.

Cieszy fakt, że z edycji na edycję przybywa uczestników Ogólnopolskiej Olimpiady Franciszkańskiej. Angażują się w nią obecnie prawie wszystkie diecezje w Polsce.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto rodziny


W niedzielę 13 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Rodzina drogą Kościoła”. [fot. K. Ochnio]

FOTOGALERIA

Jarmark św. Stanisława


Ponad 200 wystawców, występy artystyczne, a przede wszystkim słoneczna pogoda - tak wyglądał XI Jarmark św. Stanisława w Siedlcach, który odbywał się 11 i 12 maja. [fot. J. Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Odbędzie się już po raz trzeci w Pratulinie 27 maja.
więcej »
Smacznie i zdrowo
W niedzielę, 20 maja, odbędą się I Siedleckie Targi Śniadaniowe. Na pl. gen. Sikorskiego od 11.30 do 17.00 każdy, kto dba o zdrowe odżywianie, będzie mógł zasięgnąć porad specjalistów i obejrzeć produkty sprzyjające zdrowemu stylowi życia.
więcej »
Na Bożą chwałę
27 maja w parafii pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się II Festiwal Pieśni Maryjnej.
więcej »
Znów zagrają dla Jezusa
W gronie polskich miast, które w Boże Ciało zagrają dla Jezusa, po raz drugi znajdą się także Siedlce. Koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa” ph. „Bądźcie mocni w Panu - siłą Jego Ducha” odbędzie się 31 maja, o 19.00, na płycie miejskiego lodowiska przy ul. B. Prusa 6.
więcej »
 

POLECAMY


NoveKino - Filmowe Rekolekcje
W ramach cyklu „Filmowe Rekolekcje” NoveKino zaprasza do obejrzenia filmu „Maria Magdalena” reż. Garth Davisza.
więcej »
Bóg nie umarł
Monolith Films przedstawia „Bóg nie umarł. Światło w ciemności”. Film w kinach od 18 maja!
więcej »
W mocy Ducha Świętego
W piątek 18 maja, o 18.00, w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach schola Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży animować będzie wydarzenie z cyklu „Jezusowi Chwała”.
więcej »
Grają o plac zabaw!
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach gra o nowy plac zabaw. Głosowanie trwa!
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Niedziela
Czytania:
Dz 2,1–11; Ps 104, 1ab i 24ac.29bc–30.31 i 34 ;
Ga 5,16-25

Ewangelia:
16,12-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR