22 listopada 2017 r. Imieniny obchodzą: Cecylia, Jonatan, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 46
16-22 listopada 2017r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Rusza budowa ośrodka onkologii

5 kwietnia 2017 r.

Umowa podpisana


fot. M. TARKOWSKA

Mazowiecki Szpital Wojewódzki podpisał umowę z konsorcjum firmy Budimex S.A. na budowę Siedleckiego Ośrodka Onkologii. Inwestycja ma być wykonana do końca maja przyszłego roku.

Kontrakt, który został zawarty 31 marca, obejmuje budowę budynku z częściowym wyposażeniem i opiewa na kwotę ponad 55 mln zł. Drugie tyle ma wynieść koszt zakupu i dostarczenia do ośrodka specjalistycznego sprzętu i aparatury medycznej. Szacowana wartość całej inwestycji to ponad 100 mln zł. - Dzisiaj przechodzimy do działania, ale to początek naszej drogi. Jest to inwestycja, na którą czekają mieszkańcy całego subregionu siedleckiego - stwierdziła po podpisaniu umowy Janina Ewa Orzełowska, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

- Bardzo ważne, że dzięki powstaniu centrum onkologii możliwa stanie się profilaktyka chorób nowotworowych. Będzie to też bardzo przyjazne miejsce dla osób zmagających się już z chorobą, którym zostanie zapewniona kompleksowa opieka, bo przecież wszyscy wiemy, że kiedy zachoruje, staje się najbardziej bezbronny - zaznaczyła wicemarszałek, wyrażając radość z rozpoczęcia inwestycji słowami: „nareszcie”, „i do roboty”.

- To szczególny dzień. To oznacza tylko jedno, że za nieco ponad rok stanie tu nowy nowoczesny budynek. Mamy pewność, iż to przedsięwzięcie się powiedzie, a pacjenci z naszego regionu będą mieć dobrą opiekę - podkreśliła Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego, wskazując jednocześnie na ważną rolę, jaką spełnia profilaktyka, na którą ośrodek będzie kładł szczególny nacisk. - Mamy pewność, że im wcześniej zaczniemy działać, tym efekty leczenia będą lepsze - zwróciła uwagę E. Lanc. - To trochę takie nasze wspólne dziecko, które dopiero raczkuje - podsumowała.

Pozyskanie kadry i sprzętu

O słuszności inwestycji przekonywał też Zygmunt Wielogórski, przewodniczący rady nadzorczej szpitala wojewódzkiego. - Wiem, jak daleko poszukuje się lekarzy, kiedy dotknie nas choroba. Dlatego jako rada nadzorcza nie mieliśmy dylematu, by wyrazić zgodę na zaciągnięcie przez spółkę zobowiązań, aby rozpocząć inwestycję. Mam nadzieję, że będzie realizowana sprawnie i terminowo - stwierdził.

Radości z przedsięwzięcia nie krył też prezes zarządu szpitala wojewódzkiego. - Dla nas to ogromne wydarzenie. Przez wiele, wiele lat starano się, aby w tym miejscu powstał ośrodek onkologii. Dzięki przychylności województwa mazowieckiego i wielu stron udało się ten projekt dopiąć - przyznał Marcin Kulicki. Dodał, że siedlecki szpital podjął już rozmowy z warszawskim centrum onkologii w celu pozyskania wyspecjalizowanej kadry medycznej, m.in. radiologów. - Chcemy, aby ich medycy oraz zasoby kadrowe pomogły nam w uruchomieniu i pierwszych miesiącach funkcjonowania ośrodka - tłumaczył prezes zarządu. Podpisanie umowy o współpracy z warszawską placówką prawdopodobnie nastąpi przy okazji wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję.

Bardzo ważną sprawą będzie także pozyskiwanie sprzętu. - Ten proces musi zgrywać się z realizacją inwestycji, czyli musimy budować i jednocześnie mieć już wyposażenie, aby jesień przyszłego roku była terminem oddania już pracującego ośrodka - zaznaczył M. Kulicki.

Wczesne wykrywanie i leczenie

Nowoczesny, pełnoprofilowy, przyjazny pacjentom Siedlecki Ośrodek Onkologii liczący 84 łóżka ma zapewnić kompleksową opiekę. Znajdzie się w nim: 14 stanowisk do chemioterapii dziennej, pracownia cytostatyków, przychodnia onkologiczna z poradniami specjalistycznymi, zakład radioterapii, medycyny nuklearnej. Ośrodek swoją działalność będzie opierał na profilaktyce i wczesnym wykrywaniu nowotworów, ich leczeniu z uwzględnieniem radioterapii i badań izotopowych oraz chirurgii onkologicznej. Pięciopiętrowy budynek - z czterema kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną o powierzchni całkowitej 7785 m² - zostanie połączony podziemnym tunelem ze szpitalem wojewódzkim.

Placówka swoim działaniem obejmie subregion siedlecki (powiat siedlecki, łosicki, sokołowski, węgrowski), warszawski wschodni (powiat garwoliński, miński) oraz powiat ostrowski, a także ościenne powiaty województwa lubelskiego i podlaskiego.

Budowa ośrodka oraz część wyposażenia zostanie sfinansowana z kredytu udzielonego spółce. Z kolei pieniądze na wyposażenie będą pochodzić z dotacji celowych ministerstwa zdrowia i urzędu marszałkowskiego oraz środków własnych. Aktualnie szpital przygotowuje się do złożenia wniosku o dofinansowanie w sprzęt i aparaturę medyczną ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Laureaci nagrody Aleksandria


11 listopada w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczystość wręczenia Aleksandrii. Honorowa Nagroda Prezydenta Miasta Siedlce przyznawana jest od 1996 r. Wyróżnia osoby i instytucje, które swoją pracą, talentem, umiejętnościami i społecznikowską pasją przyczyniły się do rozwoju Siedlec w różnych sferach życia. Laureatami tegorocznej edycji nagrody zostali: Jolanta Kowalska - dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Siedlcach, Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa - organizator festiwali muzyki organowej, st. bryg. Andrzej Celiński - komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach, Wojciech Cylwik - naczelnik wydziału dróg w siedleckim magistracie, Józef Fąk - ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Miejskiego, Sławomir Zawieska - właściciel firmy Bozamet oraz ks. Paweł Siedlanowski - dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej w Siedlcach, a zarazem współpracujący z nami od lat publicysta. Serdecznie gratulujemy! [fot. www.siedlce.pl]

FOTOGALERIA

Święto Niepodległości


Mieszkańcy regionu licznie wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. W programie uroczystości były: Msze św., przemarsze z udziałem pocztów sztandarowych, wystawy i konkursy.

PATRONAT "ECHO"


Historia skarbnicą mądrości - konkurs
W związku z przygotowaniami do jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej, który obchodzić będziemy w 2018 r., Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkursy adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów.
więcej »
Tablica pamiątkowa
3 grudnia w Siedlcach odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy dedykowanej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu z okazji 150 rocznicy jego urodzin.
więcej »
Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017
NoveKino Siedlce organizuje Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017. Wydarzenie ukierunkowane jest na promocję filmów, które wpisując się w polską i światową kinematografię o wysokich walorach etycznych, artystycznych i filmowych, stanowią zapis historii i kultury.
więcej »
Siedlce - moje miasto
W czwartek 16 listopada, o 18.00, w Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego odbędzie się wernisaż fotografii Jarosława Grudzińskiego „Siedlce - moje miasto”.
więcej »
 

POLECAMY


Recepta na codzienność
Jak na nowo spojrzeć na wiarę i dostrzec w niej pełną radości drogę do zbawienia? Na te i wiele innych pytań odpowiada amerykański jezuita, doświadczony kierownik duchowy, dziennikarz i pisarz James Martin SJ w swojej najnowszej książce „Radość życia”.
więcej »
Boży poradnik antydepresyjny
Słowa Jezusa dzieją się dzisiaj! On zajmuje się teraźniejszością! Bóg nie przyjdzie do ciebie kiedyś! On przychodzi teraz i tu, gdzie jesteś!
więcej »
 

SONDA

 

Święto Niepodległości jest dla mnie...

dniem pamięci o rodakach, którzy poświęcili życie w walce o wolną Polskę

okazją do zamanifestowania swojego patriotyzmu, np. przez udział w stołecznym marszu

przypomnieniem o chlubnej historii naszego kraju

dniem, jak każdy inny w roku

podobnie jak wszystkie inne - okazją do świętowaniaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
2 Mch 7,1.20-31; Ps 17,1.5-6.8.15
Ewangelia:
Łk 19,11-28

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR