20 maja 2018 r. Imieniny obchodzą: Aleksander, Bernardyn, Bazyli

Pogoda: Siedlce

Numer 20
17-23 maja 2018r.

menu

NEWS

W niedzielę 27 maja pod hasłem Kobieta - Życie+ w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Rusza budowa ośrodka onkologii

5 kwietnia 2017 r.

Umowa podpisana


fot. M. TARKOWSKA

Mazowiecki Szpital Wojewódzki podpisał umowę z konsorcjum firmy Budimex S.A. na budowę Siedleckiego Ośrodka Onkologii. Inwestycja ma być wykonana do końca maja przyszłego roku.

Kontrakt, który został zawarty 31 marca, obejmuje budowę budynku z częściowym wyposażeniem i opiewa na kwotę ponad 55 mln zł. Drugie tyle ma wynieść koszt zakupu i dostarczenia do ośrodka specjalistycznego sprzętu i aparatury medycznej. Szacowana wartość całej inwestycji to ponad 100 mln zł. - Dzisiaj przechodzimy do działania, ale to początek naszej drogi. Jest to inwestycja, na którą czekają mieszkańcy całego subregionu siedleckiego - stwierdziła po podpisaniu umowy Janina Ewa Orzełowska, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

- Bardzo ważne, że dzięki powstaniu centrum onkologii możliwa stanie się profilaktyka chorób nowotworowych. Będzie to też bardzo przyjazne miejsce dla osób zmagających się już z chorobą, którym zostanie zapewniona kompleksowa opieka, bo przecież wszyscy wiemy, że kiedy zachoruje, staje się najbardziej bezbronny - zaznaczyła wicemarszałek, wyrażając radość z rozpoczęcia inwestycji słowami: „nareszcie”, „i do roboty”.

- To szczególny dzień. To oznacza tylko jedno, że za nieco ponad rok stanie tu nowy nowoczesny budynek. Mamy pewność, iż to przedsięwzięcie się powiedzie, a pacjenci z naszego regionu będą mieć dobrą opiekę - podkreśliła Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego, wskazując jednocześnie na ważną rolę, jaką spełnia profilaktyka, na którą ośrodek będzie kładł szczególny nacisk. - Mamy pewność, że im wcześniej zaczniemy działać, tym efekty leczenia będą lepsze - zwróciła uwagę E. Lanc. - To trochę takie nasze wspólne dziecko, które dopiero raczkuje - podsumowała.

Pozyskanie kadry i sprzętu

O słuszności inwestycji przekonywał też Zygmunt Wielogórski, przewodniczący rady nadzorczej szpitala wojewódzkiego. - Wiem, jak daleko poszukuje się lekarzy, kiedy dotknie nas choroba. Dlatego jako rada nadzorcza nie mieliśmy dylematu, by wyrazić zgodę na zaciągnięcie przez spółkę zobowiązań, aby rozpocząć inwestycję. Mam nadzieję, że będzie realizowana sprawnie i terminowo - stwierdził.

Radości z przedsięwzięcia nie krył też prezes zarządu szpitala wojewódzkiego. - Dla nas to ogromne wydarzenie. Przez wiele, wiele lat starano się, aby w tym miejscu powstał ośrodek onkologii. Dzięki przychylności województwa mazowieckiego i wielu stron udało się ten projekt dopiąć - przyznał Marcin Kulicki. Dodał, że siedlecki szpital podjął już rozmowy z warszawskim centrum onkologii w celu pozyskania wyspecjalizowanej kadry medycznej, m.in. radiologów. - Chcemy, aby ich medycy oraz zasoby kadrowe pomogły nam w uruchomieniu i pierwszych miesiącach funkcjonowania ośrodka - tłumaczył prezes zarządu. Podpisanie umowy o współpracy z warszawską placówką prawdopodobnie nastąpi przy okazji wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję.

Bardzo ważną sprawą będzie także pozyskiwanie sprzętu. - Ten proces musi zgrywać się z realizacją inwestycji, czyli musimy budować i jednocześnie mieć już wyposażenie, aby jesień przyszłego roku była terminem oddania już pracującego ośrodka - zaznaczył M. Kulicki.

Wczesne wykrywanie i leczenie

Nowoczesny, pełnoprofilowy, przyjazny pacjentom Siedlecki Ośrodek Onkologii liczący 84 łóżka ma zapewnić kompleksową opiekę. Znajdzie się w nim: 14 stanowisk do chemioterapii dziennej, pracownia cytostatyków, przychodnia onkologiczna z poradniami specjalistycznymi, zakład radioterapii, medycyny nuklearnej. Ośrodek swoją działalność będzie opierał na profilaktyce i wczesnym wykrywaniu nowotworów, ich leczeniu z uwzględnieniem radioterapii i badań izotopowych oraz chirurgii onkologicznej. Pięciopiętrowy budynek - z czterema kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną o powierzchni całkowitej 7785 m² - zostanie połączony podziemnym tunelem ze szpitalem wojewódzkim.

Placówka swoim działaniem obejmie subregion siedlecki (powiat siedlecki, łosicki, sokołowski, węgrowski), warszawski wschodni (powiat garwoliński, miński) oraz powiat ostrowski, a także ościenne powiaty województwa lubelskiego i podlaskiego.

Budowa ośrodka oraz część wyposażenia zostanie sfinansowana z kredytu udzielonego spółce. Z kolei pieniądze na wyposażenie będą pochodzić z dotacji celowych ministerstwa zdrowia i urzędu marszałkowskiego oraz środków własnych. Aktualnie szpital przygotowuje się do złożenia wniosku o dofinansowanie w sprzęt i aparaturę medyczną ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto rodziny


W niedzielę 13 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Rodzina drogą Kościoła”. [fot. K. Ochnio]

FOTOGALERIA

Jarmark św. Stanisława


Ponad 200 wystawców, występy artystyczne, a przede wszystkim słoneczna pogoda - tak wyglądał XI Jarmark św. Stanisława w Siedlcach, który odbywał się 11 i 12 maja. [fot. J. Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Odbędzie się już po raz trzeci w Pratulinie 27 maja.
więcej »
Smacznie i zdrowo
W niedzielę, 20 maja, odbędą się I Siedleckie Targi Śniadaniowe. Na pl. gen. Sikorskiego od 11.30 do 17.00 każdy, kto dba o zdrowe odżywianie, będzie mógł zasięgnąć porad specjalistów i obejrzeć produkty sprzyjające zdrowemu stylowi życia.
więcej »
Na Bożą chwałę
27 maja w parafii pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się II Festiwal Pieśni Maryjnej.
więcej »
Znów zagrają dla Jezusa
W gronie polskich miast, które w Boże Ciało zagrają dla Jezusa, po raz drugi znajdą się także Siedlce. Koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa” ph. „Bądźcie mocni w Panu - siłą Jego Ducha” odbędzie się 31 maja, o 19.00, na płycie miejskiego lodowiska przy ul. B. Prusa 6.
więcej »
 

POLECAMY


NoveKino - Filmowe Rekolekcje
W ramach cyklu „Filmowe Rekolekcje” NoveKino zaprasza do obejrzenia filmu „Maria Magdalena” reż. Garth Davisza.
więcej »
Bóg nie umarł
Monolith Films przedstawia „Bóg nie umarł. Światło w ciemności”. Film w kinach od 18 maja!
więcej »
W mocy Ducha Świętego
W piątek 18 maja, o 18.00, w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach schola Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży animować będzie wydarzenie z cyklu „Jezusowi Chwała”.
więcej »
Grają o plac zabaw!
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach gra o nowy plac zabaw. Głosowanie trwa!
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Niedziela
Czytania:
Dz 2,1–11; Ps 104, 1ab i 24ac.29bc–30.31 i 34 ;
Ga 5,16-25

Ewangelia:
16,12-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR