19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Rusza budowa ośrodka onkologii

5 kwietnia 2017 r.

Umowa podpisana


fot. M. TARKOWSKA

Mazowiecki Szpital Wojewódzki podpisał umowę z konsorcjum firmy Budimex S.A. na budowę Siedleckiego Ośrodka Onkologii. Inwestycja ma być wykonana do końca maja przyszłego roku.

Kontrakt, który został zawarty 31 marca, obejmuje budowę budynku z częściowym wyposażeniem i opiewa na kwotę ponad 55 mln zł. Drugie tyle ma wynieść koszt zakupu i dostarczenia do ośrodka specjalistycznego sprzętu i aparatury medycznej. Szacowana wartość całej inwestycji to ponad 100 mln zł. - Dzisiaj przechodzimy do działania, ale to początek naszej drogi. Jest to inwestycja, na którą czekają mieszkańcy całego subregionu siedleckiego - stwierdziła po podpisaniu umowy Janina Ewa Orzełowska, wicemarszałek województwa mazowieckiego.

- Bardzo ważne, że dzięki powstaniu centrum onkologii możliwa stanie się profilaktyka chorób nowotworowych. Będzie to też bardzo przyjazne miejsce dla osób zmagających się już z chorobą, którym zostanie zapewniona kompleksowa opieka, bo przecież wszyscy wiemy, że kiedy zachoruje, staje się najbardziej bezbronny - zaznaczyła wicemarszałek, wyrażając radość z rozpoczęcia inwestycji słowami: „nareszcie”, „i do roboty”.

- To szczególny dzień. To oznacza tylko jedno, że za nieco ponad rok stanie tu nowy nowoczesny budynek. Mamy pewność, iż to przedsięwzięcie się powiedzie, a pacjenci z naszego regionu będą mieć dobrą opiekę - podkreśliła Elżbieta Lanc, członek zarządu województwa mazowieckiego, wskazując jednocześnie na ważną rolę, jaką spełnia profilaktyka, na którą ośrodek będzie kładł szczególny nacisk. - Mamy pewność, że im wcześniej zaczniemy działać, tym efekty leczenia będą lepsze - zwróciła uwagę E. Lanc. - To trochę takie nasze wspólne dziecko, które dopiero raczkuje - podsumowała.

Pozyskanie kadry i sprzętu

O słuszności inwestycji przekonywał też Zygmunt Wielogórski, przewodniczący rady nadzorczej szpitala wojewódzkiego. - Wiem, jak daleko poszukuje się lekarzy, kiedy dotknie nas choroba. Dlatego jako rada nadzorcza nie mieliśmy dylematu, by wyrazić zgodę na zaciągnięcie przez spółkę zobowiązań, aby rozpocząć inwestycję. Mam nadzieję, że będzie realizowana sprawnie i terminowo - stwierdził.

Radości z przedsięwzięcia nie krył też prezes zarządu szpitala wojewódzkiego. - Dla nas to ogromne wydarzenie. Przez wiele, wiele lat starano się, aby w tym miejscu powstał ośrodek onkologii. Dzięki przychylności województwa mazowieckiego i wielu stron udało się ten projekt dopiąć - przyznał Marcin Kulicki. Dodał, że siedlecki szpital podjął już rozmowy z warszawskim centrum onkologii w celu pozyskania wyspecjalizowanej kadry medycznej, m.in. radiologów. - Chcemy, aby ich medycy oraz zasoby kadrowe pomogły nam w uruchomieniu i pierwszych miesiącach funkcjonowania ośrodka - tłumaczył prezes zarządu. Podpisanie umowy o współpracy z warszawską placówką prawdopodobnie nastąpi przy okazji wmurowania kamienia węgielnego pod inwestycję.

Bardzo ważną sprawą będzie także pozyskiwanie sprzętu. - Ten proces musi zgrywać się z realizacją inwestycji, czyli musimy budować i jednocześnie mieć już wyposażenie, aby jesień przyszłego roku była terminem oddania już pracującego ośrodka - zaznaczył M. Kulicki.

Wczesne wykrywanie i leczenie

Nowoczesny, pełnoprofilowy, przyjazny pacjentom Siedlecki Ośrodek Onkologii liczący 84 łóżka ma zapewnić kompleksową opiekę. Znajdzie się w nim: 14 stanowisk do chemioterapii dziennej, pracownia cytostatyków, przychodnia onkologiczna z poradniami specjalistycznymi, zakład radioterapii, medycyny nuklearnej. Ośrodek swoją działalność będzie opierał na profilaktyce i wczesnym wykrywaniu nowotworów, ich leczeniu z uwzględnieniem radioterapii i badań izotopowych oraz chirurgii onkologicznej. Pięciopiętrowy budynek - z czterema kondygnacjami nadziemnymi i jedną podziemną o powierzchni całkowitej 7785 m² - zostanie połączony podziemnym tunelem ze szpitalem wojewódzkim.

Placówka swoim działaniem obejmie subregion siedlecki (powiat siedlecki, łosicki, sokołowski, węgrowski), warszawski wschodni (powiat garwoliński, miński) oraz powiat ostrowski, a także ościenne powiaty województwa lubelskiego i podlaskiego.

Budowa ośrodka oraz część wyposażenia zostanie sfinansowana z kredytu udzielonego spółce. Z kolei pieniądze na wyposażenie będą pochodzić z dotacji celowych ministerstwa zdrowia i urzędu marszałkowskiego oraz środków własnych. Aktualnie szpital przygotowuje się do złożenia wniosku o dofinansowanie w sprzęt i aparaturę medyczną ze środków UE w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego na lata 2014-2020.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR