22 listopada 2017 r. Imieniny obchodzą: Cecylia, Jonatan, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 46
16-22 listopada 2017r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Protesty i tłumaczenia

5 kwietnia 2017 r.

Nowe rozwiązania


fot. AWAW

Rada miasta Biała Podlaska zadecydowała o włączeniu czterech przedszkoli samorządowych do zespołów oświatowych. Nie obeszło się bez protestów.

Przedszkole Samorządowe nr 7 zostało włączone do ZS z Oddziałami Integracyjnymi, PS nr 15 i Szkołę Podstawową nr 2 przyłączono do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4, Samorządowe Przedszkole Integracyjne nr 16 dołączono do ZSO nr 2, zaś PS nr 17 do Zespołu Szkół. Takie działania - według władz miasta - mają przyczynić się do racjonalizacji wydatków w oświacie. Pomysł został negatywnie zaopiniowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i NSZZ Solidarność. Stanowisko nauczycieli było podzielone.

Włączenie przedszkoli do zespołów oświatowych wzbudziło burzliwą dyskusję także na marcowej sesji rady miasta. Radna Alicja Łagowska (niezależna) przekonywała swoich kolegów, że taka reorganizacja „otwiera furtkę na bardzo duże zwolnienia nauczycieli i pracowników niepedagogicznych”. - Żaden sąd nie przywróci do pracy kogoś, kto został zwolniony w ramach reorganizacji. Po drugie - takie łączenie nie daje komfortu nauczania - podkreślała. Kilkakrotnie zarzucała też naczelnikowi wydziału oświaty, że nie zapoznaje radnych ze wszystkimi pismami i opiniami, jakie trafiają do niego w sprawie połączeń.

Będzie moloch?

Na sesji pojawiły się także trzy przedstawicielki SP nr 2, którą chciano włączyć do ZSO nr 4. - Mamy obawy co do funkcjonowania i celów tak dużego kompleksu. Nie jesteśmy do końca przekonani, że takie działania przyczynią się do podniesienia jakości pracy szkoły. Nigdy nie ukrywaliśmy swego stanowiska - mówiła Zofia Zielińska, reprezentująca Solidarność.

- Nasze głosy i merytoryczne argumenty, o których mówimy od ponad dwóch miesięcy, nie były odpowiednio wcześnie brane pod uwagę. Nie zgadzamy się, by pomawiano nas o niekoleżeńskość wobec nauczycieli z gimnazjum i o to, że boimy się o swoje etaty i godziny. Nie tragizujemy i nie uprawiamy czarnowidztwa. Nie chcemy, by eksperymentowano na dzieciach, rodzicach i na nas - wszystkich pracownikach - podkreślała Magdalena Adamska. - Nikt nie potrafi wskazać dobrej praktyki takiego molocha, jakim jest zespół, do którego należą przedszkole, szkoła podstawowa, dwa poziomy gimnazjum oraz liceum. Nie pozwolimy, by mówiono, że kiedy powołujemy się na argumenty o dobru dobro dziecka, to manipulujemy na swoją korzyść. Czy z zaoszczędzonych na połączeniu pieniędzy będziemy mogli liczyć na zatrudnienie specjalistów? Okaże się. Mamy nadzieję, że z większych subwencji na mającego zajęcia w szkole przedszkolaka powstanie coś więcej niż ściana odgradzająca przedszkole od podstawówki - dodała.

Bez złych zamiarów

Henryk Grodecki, naczelnik wydziału edukacji, odpowiadając protestującym, podkreślał, że likwidacja etatów administracyjnych nie wchodzi w grę. Możliwe są najwyżej przesunięcia do innych placówek. Władze liczą, iż problem zatrudnienia rozwiąże odejście na emeryturę tych osób, które nabyły takich praw. Naczelnik zapewnił, że połączenie nie wpłynie na zmianowość. Zaznaczył również, iż szkoła podstawowa utraci na rzecz przedszkola tylko jedną salę. Wiceprezydent Michał Litwiniuk wyjaśniał, że połączenia są spowodowane tym, że na samorządach ciąży obowiązek zapewnienia miejsc w przedszkolu wszystkim chętnym dzieciom od trzeciego roku wzwyż. Jeśli ich zabraknie, najstarsze zostaną skierowane do oddziałów utworzonych przy szkołach, które będą wyposażone odpowiednio do ich potrzeb.

- Niestety, nie mamy 30 małych budynków, gdzie można utworzyć małe szkoły. W swoich zasobach posiadamy odziedziczone wielkie zespoły kubaturowe, w których sami wcześniej się uczyliśmy. Trzeba je racjonalnie zagospodarować. Zespoły szkół, jakie powstały w ostatnim czasie, funkcjonują naprawdę dobrze - przekonywał M. Litwiniuk, deklarując jednocześnie, iż każda z jednostek wchodzących w skład zespołu ma możliwość zachowania swojej odrębności, rady pedagogicznej i rodziców, sztandaru, hymnu i uroczystości. - Nikt nie ma złych intencji i zamiarów - ripostował wiceprezydent.

Naczelnik przypominał, że na drzwiach każdego z przedszkoli zostało wywieszone jego stanowisko wobec zarzutów kierowanych ze strony związków zawodowych i protestujących nauczycieli. - Łączenie, które umożliwia prawidłowe kierowanie placówkami oświatowymi, nie jest zamachem. Ja podejmuję tę decyzję z pełną świadomością - podkreślał radny Stefan Konarski (PiS). Ostatecznie wszystkie cztery uchwały dotyczące połączeń zostały przyjęte większością głosów.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Laureaci nagrody Aleksandria


11 listopada w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczystość wręczenia Aleksandrii. Honorowa Nagroda Prezydenta Miasta Siedlce przyznawana jest od 1996 r. Wyróżnia osoby i instytucje, które swoją pracą, talentem, umiejętnościami i społecznikowską pasją przyczyniły się do rozwoju Siedlec w różnych sferach życia. Laureatami tegorocznej edycji nagrody zostali: Jolanta Kowalska - dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Siedlcach, Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa - organizator festiwali muzyki organowej, st. bryg. Andrzej Celiński - komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach, Wojciech Cylwik - naczelnik wydziału dróg w siedleckim magistracie, Józef Fąk - ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Miejskiego, Sławomir Zawieska - właściciel firmy Bozamet oraz ks. Paweł Siedlanowski - dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej w Siedlcach, a zarazem współpracujący z nami od lat publicysta. Serdecznie gratulujemy! [fot. www.siedlce.pl]

FOTOGALERIA

Święto Niepodległości


Mieszkańcy regionu licznie wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. W programie uroczystości były: Msze św., przemarsze z udziałem pocztów sztandarowych, wystawy i konkursy.

PATRONAT "ECHO"


Historia skarbnicą mądrości - konkurs
W związku z przygotowaniami do jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej, który obchodzić będziemy w 2018 r., Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkursy adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów.
więcej »
Tablica pamiątkowa
3 grudnia w Siedlcach odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy dedykowanej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu z okazji 150 rocznicy jego urodzin.
więcej »
Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017
NoveKino Siedlce organizuje Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017. Wydarzenie ukierunkowane jest na promocję filmów, które wpisując się w polską i światową kinematografię o wysokich walorach etycznych, artystycznych i filmowych, stanowią zapis historii i kultury.
więcej »
Siedlce - moje miasto
W czwartek 16 listopada, o 18.00, w Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego odbędzie się wernisaż fotografii Jarosława Grudzińskiego „Siedlce - moje miasto”.
więcej »
 

POLECAMY


Recepta na codzienność
Jak na nowo spojrzeć na wiarę i dostrzec w niej pełną radości drogę do zbawienia? Na te i wiele innych pytań odpowiada amerykański jezuita, doświadczony kierownik duchowy, dziennikarz i pisarz James Martin SJ w swojej najnowszej książce „Radość życia”.
więcej »
Boży poradnik antydepresyjny
Słowa Jezusa dzieją się dzisiaj! On zajmuje się teraźniejszością! Bóg nie przyjdzie do ciebie kiedyś! On przychodzi teraz i tu, gdzie jesteś!
więcej »
 

SONDA

 

Święto Niepodległości jest dla mnie...

dniem pamięci o rodakach, którzy poświęcili życie w walce o wolną Polskę

okazją do zamanifestowania swojego patriotyzmu, np. przez udział w stołecznym marszu

przypomnieniem o chlubnej historii naszego kraju

dniem, jak każdy inny w roku

podobnie jak wszystkie inne - okazją do świętowaniaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
2 Mch 7,1.20-31; Ps 17,1.5-6.8.15
Ewangelia:
Łk 19,11-28

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR