20 maja 2018 r. Imieniny obchodzą: Aleksander, Bernardyn, Bazyli

Pogoda: Siedlce

Numer 20
17-23 maja 2018r.

menu

NEWS

W niedzielę 27 maja pod hasłem Kobieta - Życie+ w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Protesty i tłumaczenia

5 kwietnia 2017 r.

Nowe rozwiązania


fot. AWAW

Rada miasta Biała Podlaska zadecydowała o włączeniu czterech przedszkoli samorządowych do zespołów oświatowych. Nie obeszło się bez protestów.

Przedszkole Samorządowe nr 7 zostało włączone do ZS z Oddziałami Integracyjnymi, PS nr 15 i Szkołę Podstawową nr 2 przyłączono do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4, Samorządowe Przedszkole Integracyjne nr 16 dołączono do ZSO nr 2, zaś PS nr 17 do Zespołu Szkół. Takie działania - według władz miasta - mają przyczynić się do racjonalizacji wydatków w oświacie. Pomysł został negatywnie zaopiniowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i NSZZ Solidarność. Stanowisko nauczycieli było podzielone.

Włączenie przedszkoli do zespołów oświatowych wzbudziło burzliwą dyskusję także na marcowej sesji rady miasta. Radna Alicja Łagowska (niezależna) przekonywała swoich kolegów, że taka reorganizacja „otwiera furtkę na bardzo duże zwolnienia nauczycieli i pracowników niepedagogicznych”. - Żaden sąd nie przywróci do pracy kogoś, kto został zwolniony w ramach reorganizacji. Po drugie - takie łączenie nie daje komfortu nauczania - podkreślała. Kilkakrotnie zarzucała też naczelnikowi wydziału oświaty, że nie zapoznaje radnych ze wszystkimi pismami i opiniami, jakie trafiają do niego w sprawie połączeń.

Będzie moloch?

Na sesji pojawiły się także trzy przedstawicielki SP nr 2, którą chciano włączyć do ZSO nr 4. - Mamy obawy co do funkcjonowania i celów tak dużego kompleksu. Nie jesteśmy do końca przekonani, że takie działania przyczynią się do podniesienia jakości pracy szkoły. Nigdy nie ukrywaliśmy swego stanowiska - mówiła Zofia Zielińska, reprezentująca Solidarność.

- Nasze głosy i merytoryczne argumenty, o których mówimy od ponad dwóch miesięcy, nie były odpowiednio wcześnie brane pod uwagę. Nie zgadzamy się, by pomawiano nas o niekoleżeńskość wobec nauczycieli z gimnazjum i o to, że boimy się o swoje etaty i godziny. Nie tragizujemy i nie uprawiamy czarnowidztwa. Nie chcemy, by eksperymentowano na dzieciach, rodzicach i na nas - wszystkich pracownikach - podkreślała Magdalena Adamska. - Nikt nie potrafi wskazać dobrej praktyki takiego molocha, jakim jest zespół, do którego należą przedszkole, szkoła podstawowa, dwa poziomy gimnazjum oraz liceum. Nie pozwolimy, by mówiono, że kiedy powołujemy się na argumenty o dobru dobro dziecka, to manipulujemy na swoją korzyść. Czy z zaoszczędzonych na połączeniu pieniędzy będziemy mogli liczyć na zatrudnienie specjalistów? Okaże się. Mamy nadzieję, że z większych subwencji na mającego zajęcia w szkole przedszkolaka powstanie coś więcej niż ściana odgradzająca przedszkole od podstawówki - dodała.

Bez złych zamiarów

Henryk Grodecki, naczelnik wydziału edukacji, odpowiadając protestującym, podkreślał, że likwidacja etatów administracyjnych nie wchodzi w grę. Możliwe są najwyżej przesunięcia do innych placówek. Władze liczą, iż problem zatrudnienia rozwiąże odejście na emeryturę tych osób, które nabyły takich praw. Naczelnik zapewnił, że połączenie nie wpłynie na zmianowość. Zaznaczył również, iż szkoła podstawowa utraci na rzecz przedszkola tylko jedną salę. Wiceprezydent Michał Litwiniuk wyjaśniał, że połączenia są spowodowane tym, że na samorządach ciąży obowiązek zapewnienia miejsc w przedszkolu wszystkim chętnym dzieciom od trzeciego roku wzwyż. Jeśli ich zabraknie, najstarsze zostaną skierowane do oddziałów utworzonych przy szkołach, które będą wyposażone odpowiednio do ich potrzeb.

- Niestety, nie mamy 30 małych budynków, gdzie można utworzyć małe szkoły. W swoich zasobach posiadamy odziedziczone wielkie zespoły kubaturowe, w których sami wcześniej się uczyliśmy. Trzeba je racjonalnie zagospodarować. Zespoły szkół, jakie powstały w ostatnim czasie, funkcjonują naprawdę dobrze - przekonywał M. Litwiniuk, deklarując jednocześnie, iż każda z jednostek wchodzących w skład zespołu ma możliwość zachowania swojej odrębności, rady pedagogicznej i rodziców, sztandaru, hymnu i uroczystości. - Nikt nie ma złych intencji i zamiarów - ripostował wiceprezydent.

Naczelnik przypominał, że na drzwiach każdego z przedszkoli zostało wywieszone jego stanowisko wobec zarzutów kierowanych ze strony związków zawodowych i protestujących nauczycieli. - Łączenie, które umożliwia prawidłowe kierowanie placówkami oświatowymi, nie jest zamachem. Ja podejmuję tę decyzję z pełną świadomością - podkreślał radny Stefan Konarski (PiS). Ostatecznie wszystkie cztery uchwały dotyczące połączeń zostały przyjęte większością głosów.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto rodziny


W niedzielę 13 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Rodzina drogą Kościoła”. [fot. K. Ochnio]

FOTOGALERIA

Jarmark św. Stanisława


Ponad 200 wystawców, występy artystyczne, a przede wszystkim słoneczna pogoda - tak wyglądał XI Jarmark św. Stanisława w Siedlcach, który odbywał się 11 i 12 maja. [fot. J. Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Odbędzie się już po raz trzeci w Pratulinie 27 maja.
więcej »
Smacznie i zdrowo
W niedzielę, 20 maja, odbędą się I Siedleckie Targi Śniadaniowe. Na pl. gen. Sikorskiego od 11.30 do 17.00 każdy, kto dba o zdrowe odżywianie, będzie mógł zasięgnąć porad specjalistów i obejrzeć produkty sprzyjające zdrowemu stylowi życia.
więcej »
Na Bożą chwałę
27 maja w parafii pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się II Festiwal Pieśni Maryjnej.
więcej »
Znów zagrają dla Jezusa
W gronie polskich miast, które w Boże Ciało zagrają dla Jezusa, po raz drugi znajdą się także Siedlce. Koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa” ph. „Bądźcie mocni w Panu - siłą Jego Ducha” odbędzie się 31 maja, o 19.00, na płycie miejskiego lodowiska przy ul. B. Prusa 6.
więcej »
 

POLECAMY


NoveKino - Filmowe Rekolekcje
W ramach cyklu „Filmowe Rekolekcje” NoveKino zaprasza do obejrzenia filmu „Maria Magdalena” reż. Garth Davisza.
więcej »
Bóg nie umarł
Monolith Films przedstawia „Bóg nie umarł. Światło w ciemności”. Film w kinach od 18 maja!
więcej »
W mocy Ducha Świętego
W piątek 18 maja, o 18.00, w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach schola Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży animować będzie wydarzenie z cyklu „Jezusowi Chwała”.
więcej »
Grają o plac zabaw!
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach gra o nowy plac zabaw. Głosowanie trwa!
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Niedziela
Czytania:
Dz 2,1–11; Ps 104, 1ab i 24ac.29bc–30.31 i 34 ;
Ga 5,16-25

Ewangelia:
16,12-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR