19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Protesty i tłumaczenia

5 kwietnia 2017 r.

Nowe rozwiązania


fot. AWAW

Rada miasta Biała Podlaska zadecydowała o włączeniu czterech przedszkoli samorządowych do zespołów oświatowych. Nie obeszło się bez protestów.

Przedszkole Samorządowe nr 7 zostało włączone do ZS z Oddziałami Integracyjnymi, PS nr 15 i Szkołę Podstawową nr 2 przyłączono do Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 4, Samorządowe Przedszkole Integracyjne nr 16 dołączono do ZSO nr 2, zaś PS nr 17 do Zespołu Szkół. Takie działania - według władz miasta - mają przyczynić się do racjonalizacji wydatków w oświacie. Pomysł został negatywnie zaopiniowany przez Związek Nauczycielstwa Polskiego i NSZZ Solidarność. Stanowisko nauczycieli było podzielone.

Włączenie przedszkoli do zespołów oświatowych wzbudziło burzliwą dyskusję także na marcowej sesji rady miasta. Radna Alicja Łagowska (niezależna) przekonywała swoich kolegów, że taka reorganizacja „otwiera furtkę na bardzo duże zwolnienia nauczycieli i pracowników niepedagogicznych”. - Żaden sąd nie przywróci do pracy kogoś, kto został zwolniony w ramach reorganizacji. Po drugie - takie łączenie nie daje komfortu nauczania - podkreślała. Kilkakrotnie zarzucała też naczelnikowi wydziału oświaty, że nie zapoznaje radnych ze wszystkimi pismami i opiniami, jakie trafiają do niego w sprawie połączeń.

Będzie moloch?

Na sesji pojawiły się także trzy przedstawicielki SP nr 2, którą chciano włączyć do ZSO nr 4. - Mamy obawy co do funkcjonowania i celów tak dużego kompleksu. Nie jesteśmy do końca przekonani, że takie działania przyczynią się do podniesienia jakości pracy szkoły. Nigdy nie ukrywaliśmy swego stanowiska - mówiła Zofia Zielińska, reprezentująca Solidarność.

- Nasze głosy i merytoryczne argumenty, o których mówimy od ponad dwóch miesięcy, nie były odpowiednio wcześnie brane pod uwagę. Nie zgadzamy się, by pomawiano nas o niekoleżeńskość wobec nauczycieli z gimnazjum i o to, że boimy się o swoje etaty i godziny. Nie tragizujemy i nie uprawiamy czarnowidztwa. Nie chcemy, by eksperymentowano na dzieciach, rodzicach i na nas - wszystkich pracownikach - podkreślała Magdalena Adamska. - Nikt nie potrafi wskazać dobrej praktyki takiego molocha, jakim jest zespół, do którego należą przedszkole, szkoła podstawowa, dwa poziomy gimnazjum oraz liceum. Nie pozwolimy, by mówiono, że kiedy powołujemy się na argumenty o dobru dobro dziecka, to manipulujemy na swoją korzyść. Czy z zaoszczędzonych na połączeniu pieniędzy będziemy mogli liczyć na zatrudnienie specjalistów? Okaże się. Mamy nadzieję, że z większych subwencji na mającego zajęcia w szkole przedszkolaka powstanie coś więcej niż ściana odgradzająca przedszkole od podstawówki - dodała.

Bez złych zamiarów

Henryk Grodecki, naczelnik wydziału edukacji, odpowiadając protestującym, podkreślał, że likwidacja etatów administracyjnych nie wchodzi w grę. Możliwe są najwyżej przesunięcia do innych placówek. Władze liczą, iż problem zatrudnienia rozwiąże odejście na emeryturę tych osób, które nabyły takich praw. Naczelnik zapewnił, że połączenie nie wpłynie na zmianowość. Zaznaczył również, iż szkoła podstawowa utraci na rzecz przedszkola tylko jedną salę. Wiceprezydent Michał Litwiniuk wyjaśniał, że połączenia są spowodowane tym, że na samorządach ciąży obowiązek zapewnienia miejsc w przedszkolu wszystkim chętnym dzieciom od trzeciego roku wzwyż. Jeśli ich zabraknie, najstarsze zostaną skierowane do oddziałów utworzonych przy szkołach, które będą wyposażone odpowiednio do ich potrzeb.

- Niestety, nie mamy 30 małych budynków, gdzie można utworzyć małe szkoły. W swoich zasobach posiadamy odziedziczone wielkie zespoły kubaturowe, w których sami wcześniej się uczyliśmy. Trzeba je racjonalnie zagospodarować. Zespoły szkół, jakie powstały w ostatnim czasie, funkcjonują naprawdę dobrze - przekonywał M. Litwiniuk, deklarując jednocześnie, iż każda z jednostek wchodzących w skład zespołu ma możliwość zachowania swojej odrębności, rady pedagogicznej i rodziców, sztandaru, hymnu i uroczystości. - Nikt nie ma złych intencji i zamiarów - ripostował wiceprezydent.

Naczelnik przypominał, że na drzwiach każdego z przedszkoli zostało wywieszone jego stanowisko wobec zarzutów kierowanych ze strony związków zawodowych i protestujących nauczycieli. - Łączenie, które umożliwia prawidłowe kierowanie placówkami oświatowymi, nie jest zamachem. Ja podejmuję tę decyzję z pełną świadomością - podkreślał radny Stefan Konarski (PiS). Ostatecznie wszystkie cztery uchwały dotyczące połączeń zostały przyjęte większością głosów.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR