26 kwietnia 2017 r. Imieniny obchodzą: Maria, Marcelina, Marzena

Pogoda: Siedlce

Numer 17
27-03 maja 2017r.

menu

NEWS

Triduum Paschalne i Wielkanoc są okazją, by naśladować Maryję w Jej wierze i zaufaniu. Życzymy zatem, by zbliżające się Święta Wielkanocne były dla wszystkich naszych Czytelników, Współpracowników i Przyjaciół czasem doświadczenia zwycięstwa Boga nad tym, co złe, raniące i niszczące. Niech pusty grób stanie się znakiem nadziei, a wstawiennictwo Matki Bożej wyprasza łaskę głębokiej wiary i zaufania Bogu w każdej chwili życia. Zespół Echa Katolickiego

Kultura

 
 

Impreza, która łączy

12 kwietnia 2017 r.

Na wielkanocną nutę


fot. MG

Już po raz dziewiąty na pl. Solidarności i Wolności w Łukowie odbył się w Niedzielę Palmową jarmark wielkanocny. Imprezę wspólnie zorganizowały władze miasta i gminy Łuków oraz Gminny Ośrodek Kultury.

Kiermasz rozpoczęła Ewangelia dotycząca wjazdu Jezusa do Jerozolimy. Następnie zastępca wójta łukowskiej Wojciech Szczygieł oraz zastępca burmistrza Łukowa Marcin Mateńko złożyli mieszkańcom życzenia i podzielili się z nimi jajkiem. W świąteczny nastrój wprowadził zebranych uczeń gimnazjum w Zalesiu Kacper Siwiak.

Zdobywca pierwszego miejsca w Międzywojewódzkim Konkursie Recytatorskim Poezji i Prozy Ludowej im. Wacława Tuwalskiego w Woli Osowińskiej wyrecytował znany wiersz Cecylii Słapek „O świętym Janie w Ołtorzu”.

Dziewięcioletnia tradycja

- Jarmark to okazja do zaprezentowania się działającym na terenie naszej gminy: kołom gospodyń wiejskich, stowarzyszeniom, ale także szkołom. Impreza ma już dziewięcioletnią historię i z pełną świadomością mogę powiedzieć, że wpisała się w kalendarz organizowanych przez miasto i gminę przedsięwzięć kulturalnych. Uczestnicząc w jarmarku, pokazujemy, że cieszymy się świętami, iż pragniemy podtrzymać dawne tradycje i zwyczaje wielkanocne - powiedział W. Szczygieł. - Tego typu wydarzenia posiadają także walor integracyjny. Są okazją do spotkań ludzi z miasta i gminy, do zawierania nowych znajomości, ale i podtrzymywania starych - dodał.

Nie tylko przysmaki

Zwiedzający mogli kupić świąteczne ozdoby oraz przysmaki. Były tradycyjne mazurki, baby, wiejski chleb, stroiki, pisanki, a także nawiązujące do wielkanocnej symboliki drobiazgi. Oferowały je panie z kół gospodyń wiejskich, reprezentanci stowarzyszeń, sołectw, szkół i bibliotek. Prawdziwym hitem okazał się barszczyk, którym częstowali członkowie Stowarzyszenia Krzewienia Tradycji i Kultury Ludowej Gminy Łuków. Organizatorzy pomyśleli też o dzieciach. - Najmłodsi mogli obejrzeć kącik minizoo, a więc owieczki, króliki, gołębie, kaczki, egzotyczne odmiany kur. W programie znalazł się również konkurs dotyczący tradycji i zwyczajów świątecznych. Zwyciężyła Klaudia Pulik z Szaniaw. Jako nagrody dzieci otrzymały słodycze. Myślę, że jarmark przypadł naszym najmłodszym do gustu - mówi W. Szczygieł.

W trakcie imprezy ogłoszono wyniki, a także wręczono nagrody laureatom gminnego konkursu pisanki i symboli wielkanocnych. Prace zaprezentowano na świątecznym stole, a zgromadzone pieniądze przekazano na szczytny cel - rehabilitację niepełnosprawnej dziewczynki z Łukowa, podopiecznej fundacji „Zdążyć z pomocą”.

- Za rok kolejne spotkanie. Będzie to mały jubileusz - przypomniał W. Szczygieł.

Marcin Gomółka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o s. Faustynie


21 kwietnia w sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej wystawiono spektakl o św. s. Faustynie. Tematem sztuki było życie apostołki Miłosierdzia oraz propagowanie orędzia, jakie otrzymała od Jezusa. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Odpust w sanktuarium


23 kwietnia w Diecezjalnym Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Białej Podlaskiej obchodzono doroczny odpust. Uroczystości przewodniczył biskup siedlecki Kazimierz Gurda. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Diecezjalny Dzień Rodziny
W niedzielę,7 maja, w bazylice w Parczewie odbędzie się doroczne spotkanie ph. Diecezjalny Dzień Rodziny. W programie uroczystości m.in.: Eucharystia, prelekcja, modlitwa różańcowa ze świadectwami. Zapraszamy!
więcej »
I Konkurs Piosenki Religijnej Cantate Deo 2017
Zgłoszenia należy przesyłać do 28 kwietnia: pocztą elektroniczną na adres: cantatedeo.ksp@gmail.com lub pocztą na adres: Katolicki Zespół Edukacyjny, ul. Sokołowska 172, 08-119 Siedlce. 
więcej »
Zaproszenie do udziału w konkursie
Siostry nazaretanki wraz z parafią św. Brata Alberta, szkołą i Łukowskim Ośrodkiem Kultury organizują konkurs poświęcony św. Albertowi Chmielowskiemu. Do udziału zapraszają dzieci, młodzież i dorosłych.
więcej »
Jarmark św. Stanisława
Promocja regionalnych produktów i tradycyjnych potraw, prezentacja ginących zawodów rzemieślniczych oraz występy zespołów ludowych znalazły się w programie X Jarmarku św. Stanisława, który odbędzie się w dniach 5-6 maja.
więcej »
Wspólne szycie flagi
2 maja, o 15.30, rozpoczną się Gminno-Parafialne Obchody Dnia Flagi RP. W programie spotkania m.in. wspólne szycie flagi narodowej i maryjnej.
więcej »
VI Gminny Rajd Rowerowy
2 maja w Czołomyjach odbędzie się VI Gminny Rajd Rowerowy ph. „Z flagą w tle”. Szczegółowe informacje na plakacie.
więcej »
Kleryckie mistrzostwa
14 maja galą otwarcia w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej rozpoczną się Kleryckie Mistrzostwa Piłkarskie.
więcej »
I Ty możesz zostać gwiazdą!
Pierwszej edycji Konkursu Piosenki Optymistycznej w Języku Obcym Eurosong 2017 przyświeca myśl stworzenia młodym ludziom szansy prezentacji umiejętności wokalno-lingwistycznych.
więcej »
 

POLECAMY


200 lamp na drodze do Boga
Nieznajomość Pisma Świętego jest nieznajomością Chrystusa - pisał św. Hieronim. Wśród wszystkich książek świata to właśnie Biblia ma bezdyskusyjnie największy nakład, została też przetłumaczona na największą liczbę języków. Dlaczego?
więcej »
Podręcznik dla każdej rodziny
Rodzice są dla swoich dzieci pierwszymi nauczycielami - także jeśli chodzi o modlitwę i cnoty chrześcijańskie. Z pomocą w wypełnieniu tego zadania przychodzi Mały rytuał rodzinny - swoiste vademecum życia chrześcijańskiego.
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy inny


LITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
Dz 5,17-26; Ps 34,2-9
Ewangelia:
J 3,16-21

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR