22 listopada 2017 r. Imieniny obchodzą: Cecylia, Jonatan, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 46
16-22 listopada 2017r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Msza Krzyżma Świętego

19 kwietnia 2017 r.

Jesteśmy sługami Chrystusa


fot. ARCHIWUM

Sprawując misteria Chrystusa, wchodzimy w przestrzeń działania Boga. Jesteśmy Jego sługami, ale zostaliśmy dopuszczeni, aby uczestniczyć w Jego działaniu - przypomniał bp Kazimierz Gurda, zwracając się do kapłanów w homilii podczas Mszy Krzyżma w katedrze 13 kwietnia.

Poczucie jedności we wspólnocie, odnowienie przyrzeczeń składanych podczas święceń oraz refleksja nad realizacją swojego powołania towarzyszyły kilkuset kapłanom naszej diecezji uczestniczących w celebrze Mszy Krzyżma Świętego w Wielki Czwartek.

W homilii ksiądz biskup zwrócił uwagę na istotę sakramentu kapłaństwa, który włącza w kapłaństwo Pana Jezusa. - Mamy sprawować misteria Chrystusa - zbawcze wydarzenia dokonane przez Chrystusa, a urzeczywistniane w momencie ich sprawowania przez kapłana dla dobra wspólnoty Kościoła i dobra każdej osoby. Te misteria to sakramenty święte. Chrystus w każdym z nich działa, obdarzając konkretną osobę zbawczą łaską. Chrystus nie czyni tego w inny sposób tylko przez tego, którego swym Duchem namaścił, czyniąc go uczestnikiem swojego kapłaństwa - mówił duszpasterz.

W przestrzeni działania Boga

Bp Gurda mówił również o zobowiązaniach kapłanów - przynależących do Chrystusa i do Kościoła. To pobożność i wiara oraz wierność tradycji Kościoła. - Musimy mieć świadomość że sprawując misteria Chrystusa, wchodzimy w przestrzeń działania Boga. My jesteśmy jego sługami, ale zostaliśmy dopuszczeni, aby uczestniczyć w Jego działaniu - zaznaczył.

Zebrani kapłani ponowili złożone podczas święceń przyrzeczenia. Ksiądz biskup konsekrował krzyżmo i pobłogosławił oleje. Na zakończenie Mszy Krzyżma kanclerz kurii ks. Jan Babik ogłosił nazwiska księży, którzy decyzją bp. K. Gurdy otrzymali godność kanonika, powiększając skład kapituł kolegiackich w diecezji siedleckiej.


Nowi kanonicy w diecezji siedleckiej

Kapituła Kolegiacka Janowska:

ks. Henryk Och - proboszcz parafii pw. św. Anny w Radzyniu Podlaskim,

ks. Henryk Jakubowicz - proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Białej Podlaskiej,

ks. Zbigniew Nikoniuk - proboszcz parafii obrządku bizantyńsko- słowiańskiego w Kostomłotach,

ks. Antoni Woroszyło - emeryt zamieszkały w parafii Stężyca, długoletni jej proboszcz,

ks. Józef Oleszczuk - emeryt zamieszkały w parafii Terespol.

Kapituła Kolegiacka Łukowska:

ks. Henryk Krupa - proboszcz parafii Wiśniew k. Siedlec i wicedziekan dekanatu zbuczyńskiego,

ks. Ireneusz Głowacki - proboszcz parafii Zembry,

ks. Henryk Domański - proboszcz parafii Serokomla.

Kapituła Kolegiacka Parczewska:

ks. Stanisław Pacak - proboszcz parafii Siemień,

ks. Krzysztof Uściński - proboszcz parafii Górki k. Łosic.

Kapituła Kolegiacka Garwolińska:

ks. Krzysztof Samsel - proboszcz parafii Osieck i dziekan dekanatu osieckiego,

ks. Janusz Sałaj - proboszcz parafii Kąkolewnica.

LA

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Laureaci nagrody Aleksandria


11 listopada w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczystość wręczenia Aleksandrii. Honorowa Nagroda Prezydenta Miasta Siedlce przyznawana jest od 1996 r. Wyróżnia osoby i instytucje, które swoją pracą, talentem, umiejętnościami i społecznikowską pasją przyczyniły się do rozwoju Siedlec w różnych sferach życia. Laureatami tegorocznej edycji nagrody zostali: Jolanta Kowalska - dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Siedlcach, Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa - organizator festiwali muzyki organowej, st. bryg. Andrzej Celiński - komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach, Wojciech Cylwik - naczelnik wydziału dróg w siedleckim magistracie, Józef Fąk - ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Miejskiego, Sławomir Zawieska - właściciel firmy Bozamet oraz ks. Paweł Siedlanowski - dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej w Siedlcach, a zarazem współpracujący z nami od lat publicysta. Serdecznie gratulujemy! [fot. www.siedlce.pl]

FOTOGALERIA

Święto Niepodległości


Mieszkańcy regionu licznie wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. W programie uroczystości były: Msze św., przemarsze z udziałem pocztów sztandarowych, wystawy i konkursy.

PATRONAT "ECHO"


Historia skarbnicą mądrości - konkurs
W związku z przygotowaniami do jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej, który obchodzić będziemy w 2018 r., Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkursy adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów.
więcej »
Tablica pamiątkowa
3 grudnia w Siedlcach odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy dedykowanej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu z okazji 150 rocznicy jego urodzin.
więcej »
Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017
NoveKino Siedlce organizuje Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017. Wydarzenie ukierunkowane jest na promocję filmów, które wpisując się w polską i światową kinematografię o wysokich walorach etycznych, artystycznych i filmowych, stanowią zapis historii i kultury.
więcej »
Siedlce - moje miasto
W czwartek 16 listopada, o 18.00, w Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego odbędzie się wernisaż fotografii Jarosława Grudzińskiego „Siedlce - moje miasto”.
więcej »
 

POLECAMY


Recepta na codzienność
Jak na nowo spojrzeć na wiarę i dostrzec w niej pełną radości drogę do zbawienia? Na te i wiele innych pytań odpowiada amerykański jezuita, doświadczony kierownik duchowy, dziennikarz i pisarz James Martin SJ w swojej najnowszej książce „Radość życia”.
więcej »
Boży poradnik antydepresyjny
Słowa Jezusa dzieją się dzisiaj! On zajmuje się teraźniejszością! Bóg nie przyjdzie do ciebie kiedyś! On przychodzi teraz i tu, gdzie jesteś!
więcej »
 

SONDA

 

Święto Niepodległości jest dla mnie...

dniem pamięci o rodakach, którzy poświęcili życie w walce o wolną Polskę

okazją do zamanifestowania swojego patriotyzmu, np. przez udział w stołecznym marszu

przypomnieniem o chlubnej historii naszego kraju

dniem, jak każdy inny w roku

podobnie jak wszystkie inne - okazją do świętowaniaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
2 Mch 7,1.20-31; Ps 17,1.5-6.8.15
Ewangelia:
Łk 19,11-28

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR