16 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Edmund, Marek

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Msza Krzyżma Świętego

19 kwietnia 2017 r.

Jesteśmy sługami Chrystusa


fot. ARCHIWUM

Sprawując misteria Chrystusa, wchodzimy w przestrzeń działania Boga. Jesteśmy Jego sługami, ale zostaliśmy dopuszczeni, aby uczestniczyć w Jego działaniu - przypomniał bp Kazimierz Gurda, zwracając się do kapłanów w homilii podczas Mszy Krzyżma w katedrze 13 kwietnia.

Poczucie jedności we wspólnocie, odnowienie przyrzeczeń składanych podczas święceń oraz refleksja nad realizacją swojego powołania towarzyszyły kilkuset kapłanom naszej diecezji uczestniczących w celebrze Mszy Krzyżma Świętego w Wielki Czwartek.

W homilii ksiądz biskup zwrócił uwagę na istotę sakramentu kapłaństwa, który włącza w kapłaństwo Pana Jezusa. - Mamy sprawować misteria Chrystusa - zbawcze wydarzenia dokonane przez Chrystusa, a urzeczywistniane w momencie ich sprawowania przez kapłana dla dobra wspólnoty Kościoła i dobra każdej osoby. Te misteria to sakramenty święte. Chrystus w każdym z nich działa, obdarzając konkretną osobę zbawczą łaską. Chrystus nie czyni tego w inny sposób tylko przez tego, którego swym Duchem namaścił, czyniąc go uczestnikiem swojego kapłaństwa - mówił duszpasterz.

W przestrzeni działania Boga

Bp Gurda mówił również o zobowiązaniach kapłanów - przynależących do Chrystusa i do Kościoła. To pobożność i wiara oraz wierność tradycji Kościoła. - Musimy mieć świadomość że sprawując misteria Chrystusa, wchodzimy w przestrzeń działania Boga. My jesteśmy jego sługami, ale zostaliśmy dopuszczeni, aby uczestniczyć w Jego działaniu - zaznaczył.

Zebrani kapłani ponowili złożone podczas święceń przyrzeczenia. Ksiądz biskup konsekrował krzyżmo i pobłogosławił oleje. Na zakończenie Mszy Krzyżma kanclerz kurii ks. Jan Babik ogłosił nazwiska księży, którzy decyzją bp. K. Gurdy otrzymali godność kanonika, powiększając skład kapituł kolegiackich w diecezji siedleckiej.


Nowi kanonicy w diecezji siedleckiej

Kapituła Kolegiacka Janowska:

ks. Henryk Och - proboszcz parafii pw. św. Anny w Radzyniu Podlaskim,

ks. Henryk Jakubowicz - proboszcz parafii pw. św. Michała Archanioła w Białej Podlaskiej,

ks. Zbigniew Nikoniuk - proboszcz parafii obrządku bizantyńsko- słowiańskiego w Kostomłotach,

ks. Antoni Woroszyło - emeryt zamieszkały w parafii Stężyca, długoletni jej proboszcz,

ks. Józef Oleszczuk - emeryt zamieszkały w parafii Terespol.

Kapituła Kolegiacka Łukowska:

ks. Henryk Krupa - proboszcz parafii Wiśniew k. Siedlec i wicedziekan dekanatu zbuczyńskiego,

ks. Ireneusz Głowacki - proboszcz parafii Zembry,

ks. Henryk Domański - proboszcz parafii Serokomla.

Kapituła Kolegiacka Parczewska:

ks. Stanisław Pacak - proboszcz parafii Siemień,

ks. Krzysztof Uściński - proboszcz parafii Górki k. Łosic.

Kapituła Kolegiacka Garwolińska:

ks. Krzysztof Samsel - proboszcz parafii Osieck i dziekan dekanatu osieckiego,

ks. Janusz Sałaj - proboszcz parafii Kąkolewnica.

LA

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR