24 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Maciej, Bogusz, Modest

Pogoda: Siedlce

Numer 8
22-28 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

O bezpieczeństwie w mieście

19 kwietnia 2017 r.

Ocena pozytywna


fot. TV WSCHÓD

Z danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu wynika, że - spośród 28 jednostek działających na terenie garnizonu - Siedlce są w pierwszej dziesiątce najbezpieczniejszych - poinformował podczas ostatniej sesji rady miasta. mł. insp. Janusz Celiński, p.o. komendant miejski policji.

Pretekstem do wymiany zdań był punkt w porządku obrad dotyczący informacji o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie miasta w 2016 r. Radni pozytywnie ocenili pracę służb mundurowych, jednocześnie podzielili się uwagami odnośnie niepokojących, ich zdaniem, zjawisk.

- W ubiegłym roku najwięcej zdarzeń drogowych odnotowano na ul. Brzeskiej. Średnio co trzy dni dochodziło tam do kolizji - zauważyła Elwira Banach. - Co można zrobić, aby ta ulica stała się bezpieczniejsza? - pytała radna. Robert Chojecki zwrócił uwagę na próby wyłudzeń i oszustw metodami „na wnuczka”, „policjanta”, „pracownika administracji” czy „urzędu skarbowego”. - Kreatywność tych hien, bo takiego określenia należy używać, nie zna granic. Czy możemy wzmóc działania, które ostrzegałyby ludzi przed osobami żerującymi na dobroci i naiwności ludzi starszych? - podkreślił radny.

Z kolei Jadwiga Skup zwróciła uwagę na bezpieczeństwo w ruchu rowerowym i spożywanie alkoholu nad zalewem. - Na całej długości ścieżki nad zalewem, którą spaceruje wiele mieszkańców, są stoliki - miejsca do grillowania. Co prawda nie zauważyłam, żeby młodzież zakłócała porządek, ale na stołach widzę różne napoje alkoholowe. A chyba nie chcemy, żeby przebywające tam dzieci przyzwyczajały się do takiego widoku, nie chcemy promować wypoczynku przy alkoholu. Prosiłabym o zwrócenie na to uwagi - zaapelowała radna. - Kolejna kwestia to rowerzyści korzystający ze ścieżki szutrowej, po której chodzą rodzice z dziećmi. Czy w czasie wzmożonych spacerów nie można tam postawić znaku zakazującego jazdy rowerem? - dodała J. Skup.

Chronić młodzież

Zdaniem Mariusza Orzełowskiego należałoby zadbać o większe bezpieczeństwo uczniów Zespołu Szkół Ponadgiminazjalnych nr 1 przy ul. Konarskiego. - Szczególnie przed 8.00 rano oraz w godzinach przerw lekcyjnych młodzież wychodzi do parku palić papierosy. Uczniowie, słysząc dzwonek, nie patrzą w lewo, w prawo, tylko biegną przez ulicę do szkoły - zauważył radny. - Zróbmy tam przejście dla pieszych albo wzmóżmy czujność nauczycieli dyżurujących, by młodzież była bezpieczna - zaproponował M. Orzełowski.

O tym, jak wpływa etatowość w policji na jej skuteczność, chciał dowiedzieć się Jerzy Myszkowski. Z kolei Stefan Somla pytał o pracę dzielnicowych. - Moim zdaniem są za mało widoczni. Od jednego z dzielnicowych wiem, że mają dużo pracy za biurkiem, dlatego nie zawsze jest czas i możliwość, aby wyjść i porozmawiać z mieszkańcami, żeby rozeznać się w sytuacji, gdzie mogą być potencjalne zagrożenia. Co zrobić, by dzielnicowi byli bardziej widoczni? - zastanawiał się radny.

Większa liczba patroli

- Dla naszej jednostki ubiegły rok był bardzo dobrym okresem. Z danych KWP w Radomiu wynika, że - spośród 28 jednostek pracujących na terenie działania garnizonu - Siedlce są w pierwszej dziesiątce najbezpieczniejszych - poinformował mł. insp. J. Celiński, p.o. komendant miejski policji. - Te statystyki są w przypadku Siedlec są jeszcze lepsze, jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie byłe komendy wojewódzkie. Tu jesteśmy liderami - dodał.

Odniósł się też do kwestii poruszanych przez radnych. - Skierujemy więcej patroli na ul. Brzeską. Przez samą obecność policjantów w tym rejonie zmniejszymy liczbę kolizji drogowych, które są nieuniknione z powodu zwiększającej się liczby aut na naszych drogach, ale zrobimy wszystko, aby prędkości były zdecydowanie mniejsze, bo to też przyczyna wypadków - zapowiedział komendant. Zapewnił, że policja wspólnie ze strażą miejską będą patrolować teren wokół zalewu i zwracać uwagę na wszelkie przejawy chuligaństwa czy innych wybryków, które nie powinny mieć miejsca. Patrole mają pojawić się również w okolicach ul. Konarskiego. - Jeśli chodzi o wymuszenia „na wnuczka”, w 2016 r. stwierdziliśmy trzy udane przypadki i jeden w tym roku - w jednej z podsiedleckich wsi. Jestem przekonany, że dzięki działaniom profilaktycznym udało nam się uniknąć większej skali zjawiska - stwierdził J. Celiński, chwaląc współpracę z uniwersytetami trzeciego wieku, klubami seniora czy proboszczami, którzy z ambon czytali listy przypominające o tym zagrożeniu.

Dzielnicowi bardziej widoczni

Komendant deklarował, iż przy obecnej obsadzie etatowej policja jest równie sprawna i skuteczna, a praca dzielnicowych - dzięki zmianom poczynionym przez resort spraw wewnętrznych i administracji - już uległa poprawie, czego wynikiem jest częstszy kontakt funkcjonariuszy z mieszkańcami. - Zostali odciążeni od prowadzenia postępowań, czynności wyjaśniających i mają skupić się tylko na kontaktach ze społeczeństwem. Policjant pierwszego kontaktu, bo tak trzeba nazwać dzielnicowego, ma być w terenie, rozmawiać z ludźmi i pomagać w rozwiązywaniu problemów - podkreślił J. Celiński.

Głos w dyskusji zabrał także prezydent miasta. - Podstawowe bezpieczeństwo każdy musi zapewnić sobie sam. Czy to będzie opieka nad własnymi dziećmi w drodze do szkoły, czy nad starszymi. To nasza indywidualna odpowiedzialność i obowiązek. Jeśli sami sobie z tym nie poradzimy, wówczas będą reagowały odpowiednie służby porządkowe - zapewnił Wojciech Kudelski.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Pamięci niezłomnych
Prelekcją poświęconą niezłomnym zainaugurowane zostaną gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie uroczystości przewidzianej na 4 marca w Kobylanach jest także koncert i projekcja filmu.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
Pwt 26, 16-19; Ps 119 (118), 1-2. 4-5. 7-8
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR