25 listopada 2017 r. Imieniny obchodzą: Katarzyna, Erazm, Klemens

Pogoda: Siedlce

Numer 47
23-29 listopada 2017r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

O bezpieczeństwie w mieście

19 kwietnia 2017 r.

Ocena pozytywna


fot. TV WSCHÓD

Z danych Komendy Wojewódzkiej Policji w Radomiu wynika, że - spośród 28 jednostek działających na terenie garnizonu - Siedlce są w pierwszej dziesiątce najbezpieczniejszych - poinformował podczas ostatniej sesji rady miasta. mł. insp. Janusz Celiński, p.o. komendant miejski policji.

Pretekstem do wymiany zdań był punkt w porządku obrad dotyczący informacji o stanie bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie miasta w 2016 r. Radni pozytywnie ocenili pracę służb mundurowych, jednocześnie podzielili się uwagami odnośnie niepokojących, ich zdaniem, zjawisk.

- W ubiegłym roku najwięcej zdarzeń drogowych odnotowano na ul. Brzeskiej. Średnio co trzy dni dochodziło tam do kolizji - zauważyła Elwira Banach. - Co można zrobić, aby ta ulica stała się bezpieczniejsza? - pytała radna. Robert Chojecki zwrócił uwagę na próby wyłudzeń i oszustw metodami „na wnuczka”, „policjanta”, „pracownika administracji” czy „urzędu skarbowego”. - Kreatywność tych hien, bo takiego określenia należy używać, nie zna granic. Czy możemy wzmóc działania, które ostrzegałyby ludzi przed osobami żerującymi na dobroci i naiwności ludzi starszych? - podkreślił radny.

Z kolei Jadwiga Skup zwróciła uwagę na bezpieczeństwo w ruchu rowerowym i spożywanie alkoholu nad zalewem. - Na całej długości ścieżki nad zalewem, którą spaceruje wiele mieszkańców, są stoliki - miejsca do grillowania. Co prawda nie zauważyłam, żeby młodzież zakłócała porządek, ale na stołach widzę różne napoje alkoholowe. A chyba nie chcemy, żeby przebywające tam dzieci przyzwyczajały się do takiego widoku, nie chcemy promować wypoczynku przy alkoholu. Prosiłabym o zwrócenie na to uwagi - zaapelowała radna. - Kolejna kwestia to rowerzyści korzystający ze ścieżki szutrowej, po której chodzą rodzice z dziećmi. Czy w czasie wzmożonych spacerów nie można tam postawić znaku zakazującego jazdy rowerem? - dodała J. Skup.

Chronić młodzież

Zdaniem Mariusza Orzełowskiego należałoby zadbać o większe bezpieczeństwo uczniów Zespołu Szkół Ponadgiminazjalnych nr 1 przy ul. Konarskiego. - Szczególnie przed 8.00 rano oraz w godzinach przerw lekcyjnych młodzież wychodzi do parku palić papierosy. Uczniowie, słysząc dzwonek, nie patrzą w lewo, w prawo, tylko biegną przez ulicę do szkoły - zauważył radny. - Zróbmy tam przejście dla pieszych albo wzmóżmy czujność nauczycieli dyżurujących, by młodzież była bezpieczna - zaproponował M. Orzełowski.

O tym, jak wpływa etatowość w policji na jej skuteczność, chciał dowiedzieć się Jerzy Myszkowski. Z kolei Stefan Somla pytał o pracę dzielnicowych. - Moim zdaniem są za mało widoczni. Od jednego z dzielnicowych wiem, że mają dużo pracy za biurkiem, dlatego nie zawsze jest czas i możliwość, aby wyjść i porozmawiać z mieszkańcami, żeby rozeznać się w sytuacji, gdzie mogą być potencjalne zagrożenia. Co zrobić, by dzielnicowi byli bardziej widoczni? - zastanawiał się radny.

Większa liczba patroli

- Dla naszej jednostki ubiegły rok był bardzo dobrym okresem. Z danych KWP w Radomiu wynika, że - spośród 28 jednostek pracujących na terenie działania garnizonu - Siedlce są w pierwszej dziesiątce najbezpieczniejszych - poinformował mł. insp. J. Celiński, p.o. komendant miejski policji. - Te statystyki są w przypadku Siedlec są jeszcze lepsze, jeśli weźmiemy pod uwagę wyłącznie byłe komendy wojewódzkie. Tu jesteśmy liderami - dodał.

Odniósł się też do kwestii poruszanych przez radnych. - Skierujemy więcej patroli na ul. Brzeską. Przez samą obecność policjantów w tym rejonie zmniejszymy liczbę kolizji drogowych, które są nieuniknione z powodu zwiększającej się liczby aut na naszych drogach, ale zrobimy wszystko, aby prędkości były zdecydowanie mniejsze, bo to też przyczyna wypadków - zapowiedział komendant. Zapewnił, że policja wspólnie ze strażą miejską będą patrolować teren wokół zalewu i zwracać uwagę na wszelkie przejawy chuligaństwa czy innych wybryków, które nie powinny mieć miejsca. Patrole mają pojawić się również w okolicach ul. Konarskiego. - Jeśli chodzi o wymuszenia „na wnuczka”, w 2016 r. stwierdziliśmy trzy udane przypadki i jeden w tym roku - w jednej z podsiedleckich wsi. Jestem przekonany, że dzięki działaniom profilaktycznym udało nam się uniknąć większej skali zjawiska - stwierdził J. Celiński, chwaląc współpracę z uniwersytetami trzeciego wieku, klubami seniora czy proboszczami, którzy z ambon czytali listy przypominające o tym zagrożeniu.

Dzielnicowi bardziej widoczni

Komendant deklarował, iż przy obecnej obsadzie etatowej policja jest równie sprawna i skuteczna, a praca dzielnicowych - dzięki zmianom poczynionym przez resort spraw wewnętrznych i administracji - już uległa poprawie, czego wynikiem jest częstszy kontakt funkcjonariuszy z mieszkańcami. - Zostali odciążeni od prowadzenia postępowań, czynności wyjaśniających i mają skupić się tylko na kontaktach ze społeczeństwem. Policjant pierwszego kontaktu, bo tak trzeba nazwać dzielnicowego, ma być w terenie, rozmawiać z ludźmi i pomagać w rozwiązywaniu problemów - podkreślił J. Celiński.

Głos w dyskusji zabrał także prezydent miasta. - Podstawowe bezpieczeństwo każdy musi zapewnić sobie sam. Czy to będzie opieka nad własnymi dziećmi w drodze do szkoły, czy nad starszymi. To nasza indywidualna odpowiedzialność i obowiązek. Jeśli sami sobie z tym nie poradzimy, wówczas będą reagowały odpowiednie służby porządkowe - zapewnił Wojciech Kudelski.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wernisaż fotografii


Do 5 grudnia w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach można oglądać wystawę fotografii „Siedlce - moje miasto” Jarosława Grudzińskiego. - Autor wystawy jest mistrzem w operowaniu światłem, a Siedlce na jego zdjęciach wyglądają przepięknie - podkreślił podczas wernisażu wiceprezydent miasta Jarosław Głowacki. [fot. KK]

FOTOGALERIA

Pogrzeb ostatniego wyklętego


W Trzebieszowie pochowano ostatniego żołnierza podziemia antykomunistycznego - chor. Antoniego Dołęgę, ps. Znicz. Wolna Polska to jego pośmiertne zwycięstwo - napisał w liście prezydent RP Andrzej Duda. Żołnierz AK i WiN ukrywał się aż do śmierci w 1982 r. Jego szczątki odnaleziono w czerwcu tego roku w miejscowości Popławy-Rogale w gminie Trzebieszów. Bp Kazimierz Gurda, który przewodniczył Mszy św. pogrzebowej A. Dołęgi 19 listopada, powiedział, że po 35 latach od jego śmierci nadzieje o wolności ojczyzny się spełniły. [fot. MG]

PATRONAT "ECHO"


Historia skarbnicą mądrości - konkurs
W związku z przygotowaniami do jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej, który obchodzić będziemy w 2018 r., Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkursy adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów.
więcej »
Tablica pamiątkowa
3 grudnia w Siedlcach odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy dedykowanej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu z okazji 150 rocznicy jego urodzin.
więcej »
Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017
NoveKino Siedlce organizuje Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017. Wydarzenie ukierunkowane jest na promocję filmów, które wpisując się w polską i światową kinematografię o wysokich walorach etycznych, artystycznych i filmowych, stanowią zapis historii i kultury.
więcej »
 

POLECAMY


Boży poradnik antydepresyjny
Słowa Jezusa dzieją się dzisiaj! On zajmuje się teraźniejszością! Bóg nie przyjdzie do ciebie kiedyś! On przychodzi teraz i tu, gdzie jesteś!
więcej »
Lekarstwo nieśmiertelności
Ojcowie Kościoła uważali Eucharystię za źródło wszystkiego: Kościoła, zbawienia naszego ciała, powołania stworzenia i materii.
więcej »
 

SONDA

 

Żołnierze wyklęci są dla mnie...

symbolem bezgranicznej miłości do ojczyzny

wyrazem świadomości, że komunizm zniewala

przykładem idealizmu, który prowadził do śmierci

dowodem na to, że prawda historyczna zawsze ujrzy światło dzienneLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
1 Mch 6,1-13; Ps 9,2-4.6.16.19
Ewangelia:
Łk 20 27-40

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR