18 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Paula, Marek

Pogoda: Siedlce

Numer 24
14-20 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Iskra miłości

25 kwietnia 2017 r.

Miłosierdzie ogarnęło świat


fot. AWAW

W Niedzielę Miłosierdzia do kościoła pw. bł. Honorata Koźmińskiego w Białej Podlaskiej uroczyście wprowadzono relikwie św. s. Faustyny. Aktu instalacji dokonał proboszcz parafii ks. prałat Janusz Onufryjuk. Relikwie apostołki Miłosierdzia Bożego zostały wniesione do świątyni podczas śpiewu Koronki. Po modlitwie proboszcz pobłogosławił nimi wszystkich zebranych. Poinformował też, że są to relikwie pierwszego stopnia (cząstka pobrana z kości św. s. Faustyny).

Do Białej Podlaskiej trafiły prosto z łagiewnickiego klasztoru. Ich autentyczność potwierdzają siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.

Po instalacji rozpoczęła się Msza św. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. J. Onufryjuk. Podkreślał, że kult Miłosierdzia Bożego rozszerza się po świecie coraz mocniej. Ciągle przybywa kościołów i kaplic noszących takie wezwanie.

- Ten kult rozpowszechniał się bardzo mocno i szybko. Nie przeszkodziła w tym nawet II wojna światowa. Wiadomo, że w czasie zawieruchy wojennej na wielu placach, podwórzach i w świątyniach modlono się słowami Koronki podyktowanej przez Jezusa s. Faustynie. Kult Miłosierdzia rozszerzał się wszędzie tam, gdzie mieszkali Polacy, gdzie posługiwały polskie zgromadzenia, ale największy wpływ na jego propagowanie miał św. Jan Paweł II, który już jako młody mężczyzna w czasach pogardy, deptania godności człowieka i wielkiego okrucieństwa przychodził do Łagiewnik w drewniakach. Potem jako papież ukazywał światu Jezusa Miłosiernego i upowszechnił orędzie przekazane przez s. Faustynę. U schyłku swojego pontyfikatu ponownie przybył do Łagiewnik, by poświęcić tamtejszą bazylikę i zawierzyć świat Bożemu Miłosierdziu - głosił ks. prałat. Cytował Ojca Świętego, który zaznaczył: „Czynię to z gorącym pragnieniem, by orędzie o miłosiernej miłości Boga, które tutaj zostało ogłoszone za pośrednictwem s. Faustyny, dotarło do wszystkich mieszkańców ziemi i napełniało ich serca nadzieją. Niech to przesłanie rozchodzi się z tego miejsca na całą naszą umiłowaną ojczyznę i na cały świat. Niech się spełnia zobowiązująca obietnica Pana Jezusa, że stąd ma wyjść iskra, która przygotuje świat na ostateczne Jego przyjście”.

- Niech obecność relikwii s. Faustyny będzie iskrą zapalającą w nas miłosierną miłość. Bez niej nie ma życia. Niech to dzieje się w naszej świątyni i całej rodzinie parafialnej - zakończył ksiądz prałat. Po Eucharystii można było ucałować relikwie apostołki Bożego Miłosierdzia. Relikwiarz z fragmentem jej doczesnych szczątków został wystawiony do uczczenia w ciągu Tygodnia Miłosierdzia.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
1 Krl 21, 1b-16; Ps 5, 2-3. 5-6a. 6b-7
Ewangelia:
Mt 5, 38-42

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR