24 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Maciej, Bogusz, Modest

Pogoda: Siedlce

Numer 8
22-28 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Iskra miłości

25 kwietnia 2017 r.

Miłosierdzie ogarnęło świat


fot. AWAW

W Niedzielę Miłosierdzia do kościoła pw. bł. Honorata Koźmińskiego w Białej Podlaskiej uroczyście wprowadzono relikwie św. s. Faustyny. Aktu instalacji dokonał proboszcz parafii ks. prałat Janusz Onufryjuk. Relikwie apostołki Miłosierdzia Bożego zostały wniesione do świątyni podczas śpiewu Koronki. Po modlitwie proboszcz pobłogosławił nimi wszystkich zebranych. Poinformował też, że są to relikwie pierwszego stopnia (cząstka pobrana z kości św. s. Faustyny).

Do Białej Podlaskiej trafiły prosto z łagiewnickiego klasztoru. Ich autentyczność potwierdzają siostry ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia.

Po instalacji rozpoczęła się Msza św. Przewodniczył jej i homilię wygłosił ks. J. Onufryjuk. Podkreślał, że kult Miłosierdzia Bożego rozszerza się po świecie coraz mocniej. Ciągle przybywa kościołów i kaplic noszących takie wezwanie.

- Ten kult rozpowszechniał się bardzo mocno i szybko. Nie przeszkodziła w tym nawet II wojna światowa. Wiadomo, że w czasie zawieruchy wojennej na wielu placach, podwórzach i w świątyniach modlono się słowami Koronki podyktowanej przez Jezusa s. Faustynie. Kult Miłosierdzia rozszerzał się wszędzie tam, gdzie mieszkali Polacy, gdzie posługiwały polskie zgromadzenia, ale największy wpływ na jego propagowanie miał św. Jan Paweł II, który już jako młody mężczyzna w czasach pogardy, deptania godności człowieka i wielkiego okrucieństwa przychodził do Łagiewnik w drewniakach. Potem jako papież ukazywał światu Jezusa Miłosiernego i upowszechnił orędzie przekazane przez s. Faustynę. U schyłku swojego pontyfikatu ponownie przybył do Łagiewnik, by poświęcić tamtejszą bazylikę i zawierzyć świat Bożemu Miłosierdziu - głosił ks. prałat. Cytował Ojca Świętego, który zaznaczył: „Czynię to z gorącym pragnieniem, by orędzie o miłosiernej miłości Boga, które tutaj zostało ogłoszone za pośrednictwem s. Faustyny, dotarło do wszystkich mieszkańców ziemi i napełniało ich serca nadzieją. Niech to przesłanie rozchodzi się z tego miejsca na całą naszą umiłowaną ojczyznę i na cały świat. Niech się spełnia zobowiązująca obietnica Pana Jezusa, że stąd ma wyjść iskra, która przygotuje świat na ostateczne Jego przyjście”.

- Niech obecność relikwii s. Faustyny będzie iskrą zapalającą w nas miłosierną miłość. Bez niej nie ma życia. Niech to dzieje się w naszej świątyni i całej rodzinie parafialnej - zakończył ksiądz prałat. Po Eucharystii można było ucałować relikwie apostołki Bożego Miłosierdzia. Relikwiarz z fragmentem jej doczesnych szczątków został wystawiony do uczczenia w ciągu Tygodnia Miłosierdzia.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Pamięci niezłomnych
Prelekcją poświęconą niezłomnym zainaugurowane zostaną gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie uroczystości przewidzianej na 4 marca w Kobylanach jest także koncert i projekcja filmu.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
Pwt 26, 16-19; Ps 119 (118), 1-2. 4-5. 7-8
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR