19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Uroczyste odsłonięcie

25 kwietnia 2017 r.

Pomnik pary prezydenckiej już w mieście


fot. K. PASZKOWSKI

We wtorek, 2 maja, na skwerze przy pl. Wojska Polskiego w Białej Podlaskiej zostanie odsłonięty pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich. Swoją obecność zapowiedzieli córka pary prezydenckiej Marta Kaczyńska i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Wydarzenie rozpocznie się o 11.00 Mszą św. w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny przy ul. Brzeskiej. Następnie zebrani przejdą na skwer, gdzie zaplanowano okolicznościowe przemówienia prezydenta Białej Podlaskiej Dariusza Stefaniuka i inicjatora powstania pomnika senatora Grzegorza Biereckiego.

Po wystąpieniach monument zostanie odsłonięty, a hołd parze prezydenckiej oddany m.in. salwą honorową. W programie jest też przemówienie J. Kaczyńskiego, a także złożenie przez niego i M. Kaczyńską kwiatów. Na koniec odegrany zostanie przez trębacza utwór „Cisza”.

Dzięki ludziom

- Będzie to drugi pomnik pary prezydenckiej w Polsce i myślę, że stanie się ozdobą miasta - mówi pełnomocnik społecznego komitetu budowy pomnika, w którego skład weszli także: ks. dziekan Marian Daniluk, ks. dziekan Andrzej Biernat, ojciec gwardian bialskiego klasztoru kapucynów br. Tomasz Wroński, radni bialscy, powiatowi, posłowie oraz senator Grzegorz Bierecki, który w 2016 r., w rocznicę katastrofy smoleńskiej, zapowiedział zbiórkę datków na pomnik. - Nie korzystaliśmy ze środków zewnętrznych, czyli np. samorządowego wsparcia. Były to wyłącznie wpłaty osób zainteresowanych, które można śmiało nazwać patriotami. Do władz Białej Podlaskiej zwróciliśmy się jedynie z prośbą o wyznaczenie ewentualnego miejsca, gdzie mógłby stanąć monument. Usłyszeliśmy, że miasto będzie przeprowadzało rewitalizację znajdującego się za dworcem PKS parku przy pl. Wojska Polskiego, który znajdował się w opłakanym stanie. Ustaliliśmy, iż kiedy skwer zacznie nabierać pomodernizacyjnego kolorytu, zamontujemy pomnik - opowiada K. Paszkowski.

Zdjęcie wybrała córka

Komitet zebrał ponad 200 tys. zł i taki był mniej więcej koszt powstania pomnika, który już został zamontowany. Jest on odlany z brązu i odwzorowuje zdjęcie spacerującej i uśmiechniętej pary prezydenckiej. Wykonał go Stanisław Milewski, artysta rzeźbiarz, autor m.in. znajdujących się w Gdańsku figur św. Jana Pawła II rozmawiającego z Ronaldem Reaganem oraz legendy Solidarności Anny Walentynowicz. Monument nie stoi na cokole, tylko na chodniku. - Takie było założenie: pomnik miał wpasować się w otoczenie, a nie dominować nad nim. Pracownicy odlewni, w której był wykonany, przekazali nam, że artyści z całej Polski, którzy przyjeżdżali do tego zakładu, by doglądać swoich prac, byli zachwyceni bialskim pomnikiem. Mówili, że pod kątem artystycznym jest po prostu fantastyczny - podkreśla K. Paszkowski. - Warto zaznaczyć, że S. Milewski, tworząc monument, wzorował się na zdjęciu, które wskazała córka pary prezydenckiej M. Kaczyńska - dodaje.

Z dobrą intencją

Odsłonięcie pomnika zaplanowano 2 maja, w święto flagi państwowej. - Szukaliśmy terminu, który nie będzie kojarzył się z katastrofą smoleńską. Nie chcieliśmy też zawłaszczać ogólnonarodowego święta, np. 11 listopada. Postawiliśmy na datę, która jednoczy Polaków - tłumaczy wybór terminu uroczystości K. Paszkowski, zaznaczając, iż urząd miasta zapowiedział, że otoczenie parku zostanie udekorowane barwami narodowymi, a uczestnicy uroczystości otrzymają też małe flagi. - Wydaje się nam, że robimy to z wyczuciem i dobrą intencją - twierdzi pełnomocnik komitetu, przyznając jednak, że opozycja nie szczędzi słów krytyki, mówiąc, iż pomnik jest niepotrzebny. - Wprowadzają też dezinformację, że powstał ze środków miasta, co jest nieprawdą - zapewnia K. Paszkowski.

Wśród tulipanów

Park, w którym ustawiono monument pary prezydenckiej, przeszedł w ciągu ostatnich miesięcy metamorfozę. Wyznaczono nowe alejki szutrowe, wybudowano chodnik od strony ul. Brzeskiej oraz ciąg pieszo-jezdny pomiędzy ulicami Moniuszki i Brzeską. Zamontowano też oświetlenie, ustawiono ławki i kosze. Posadzono nowe drzewa i krzewy, a kilka metrów od pomnika znajduje się spore pole tulipanów „Maria Kaczyńska” - to odmiana wyhodowana w 2008 r. w Holandii przez Jana Ligtharta i nazwana na cześć pierwszej damy.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR