16 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Edmund, Marek

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Region

 
 

Uroczyste odsłonięcie

25 kwietnia 2017 r.

Pomnik pary prezydenckiej już w mieście


fot. K. PASZKOWSKI

We wtorek, 2 maja, na skwerze przy pl. Wojska Polskiego w Białej Podlaskiej zostanie odsłonięty pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich. Swoją obecność zapowiedzieli córka pary prezydenckiej Marta Kaczyńska i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Wydarzenie rozpocznie się o 11.00 Mszą św. w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny przy ul. Brzeskiej. Następnie zebrani przejdą na skwer, gdzie zaplanowano okolicznościowe przemówienia prezydenta Białej Podlaskiej Dariusza Stefaniuka i inicjatora powstania pomnika senatora Grzegorza Biereckiego.

Po wystąpieniach monument zostanie odsłonięty, a hołd parze prezydenckiej oddany m.in. salwą honorową. W programie jest też przemówienie J. Kaczyńskiego, a także złożenie przez niego i M. Kaczyńską kwiatów. Na koniec odegrany zostanie przez trębacza utwór „Cisza”.

Dzięki ludziom

- Będzie to drugi pomnik pary prezydenckiej w Polsce i myślę, że stanie się ozdobą miasta - mówi pełnomocnik społecznego komitetu budowy pomnika, w którego skład weszli także: ks. dziekan Marian Daniluk, ks. dziekan Andrzej Biernat, ojciec gwardian bialskiego klasztoru kapucynów br. Tomasz Wroński, radni bialscy, powiatowi, posłowie oraz senator Grzegorz Bierecki, który w 2016 r., w rocznicę katastrofy smoleńskiej, zapowiedział zbiórkę datków na pomnik. - Nie korzystaliśmy ze środków zewnętrznych, czyli np. samorządowego wsparcia. Były to wyłącznie wpłaty osób zainteresowanych, które można śmiało nazwać patriotami. Do władz Białej Podlaskiej zwróciliśmy się jedynie z prośbą o wyznaczenie ewentualnego miejsca, gdzie mógłby stanąć monument. Usłyszeliśmy, że miasto będzie przeprowadzało rewitalizację znajdującego się za dworcem PKS parku przy pl. Wojska Polskiego, który znajdował się w opłakanym stanie. Ustaliliśmy, iż kiedy skwer zacznie nabierać pomodernizacyjnego kolorytu, zamontujemy pomnik - opowiada K. Paszkowski.

Zdjęcie wybrała córka

Komitet zebrał ponad 200 tys. zł i taki był mniej więcej koszt powstania pomnika, który już został zamontowany. Jest on odlany z brązu i odwzorowuje zdjęcie spacerującej i uśmiechniętej pary prezydenckiej. Wykonał go Stanisław Milewski, artysta rzeźbiarz, autor m.in. znajdujących się w Gdańsku figur św. Jana Pawła II rozmawiającego z Ronaldem Reaganem oraz legendy Solidarności Anny Walentynowicz. Monument nie stoi na cokole, tylko na chodniku. - Takie było założenie: pomnik miał wpasować się w otoczenie, a nie dominować nad nim. Pracownicy odlewni, w której był wykonany, przekazali nam, że artyści z całej Polski, którzy przyjeżdżali do tego zakładu, by doglądać swoich prac, byli zachwyceni bialskim pomnikiem. Mówili, że pod kątem artystycznym jest po prostu fantastyczny - podkreśla K. Paszkowski. - Warto zaznaczyć, że S. Milewski, tworząc monument, wzorował się na zdjęciu, które wskazała córka pary prezydenckiej M. Kaczyńska - dodaje.

Z dobrą intencją

Odsłonięcie pomnika zaplanowano 2 maja, w święto flagi państwowej. - Szukaliśmy terminu, który nie będzie kojarzył się z katastrofą smoleńską. Nie chcieliśmy też zawłaszczać ogólnonarodowego święta, np. 11 listopada. Postawiliśmy na datę, która jednoczy Polaków - tłumaczy wybór terminu uroczystości K. Paszkowski, zaznaczając, iż urząd miasta zapowiedział, że otoczenie parku zostanie udekorowane barwami narodowymi, a uczestnicy uroczystości otrzymają też małe flagi. - Wydaje się nam, że robimy to z wyczuciem i dobrą intencją - twierdzi pełnomocnik komitetu, przyznając jednak, że opozycja nie szczędzi słów krytyki, mówiąc, iż pomnik jest niepotrzebny. - Wprowadzają też dezinformację, że powstał ze środków miasta, co jest nieprawdą - zapewnia K. Paszkowski.

Wśród tulipanów

Park, w którym ustawiono monument pary prezydenckiej, przeszedł w ciągu ostatnich miesięcy metamorfozę. Wyznaczono nowe alejki szutrowe, wybudowano chodnik od strony ul. Brzeskiej oraz ciąg pieszo-jezdny pomiędzy ulicami Moniuszki i Brzeską. Zamontowano też oświetlenie, ustawiono ławki i kosze. Posadzono nowe drzewa i krzewy, a kilka metrów od pomnika znajduje się spore pole tulipanów „Maria Kaczyńska” - to odmiana wyhodowana w 2008 r. w Holandii przez Jana Ligtharta i nazwana na cześć pierwszej damy.

MD

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR