17 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Zbigniew, Julian, Łukasz

Pogoda: Siedlce

Numer 7
15-21 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Uroczyste odsłonięcie

25 kwietnia 2017 r.

Pomnik pary prezydenckiej już w mieście


fot. K. PASZKOWSKI

We wtorek, 2 maja, na skwerze przy pl. Wojska Polskiego w Białej Podlaskiej zostanie odsłonięty pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich. Swoją obecność zapowiedzieli córka pary prezydenckiej Marta Kaczyńska i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Wydarzenie rozpocznie się o 11.00 Mszą św. w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny przy ul. Brzeskiej. Następnie zebrani przejdą na skwer, gdzie zaplanowano okolicznościowe przemówienia prezydenta Białej Podlaskiej Dariusza Stefaniuka i inicjatora powstania pomnika senatora Grzegorza Biereckiego.

Po wystąpieniach monument zostanie odsłonięty, a hołd parze prezydenckiej oddany m.in. salwą honorową. W programie jest też przemówienie J. Kaczyńskiego, a także złożenie przez niego i M. Kaczyńską kwiatów. Na koniec odegrany zostanie przez trębacza utwór „Cisza”.

Dzięki ludziom

- Będzie to drugi pomnik pary prezydenckiej w Polsce i myślę, że stanie się ozdobą miasta - mówi pełnomocnik społecznego komitetu budowy pomnika, w którego skład weszli także: ks. dziekan Marian Daniluk, ks. dziekan Andrzej Biernat, ojciec gwardian bialskiego klasztoru kapucynów br. Tomasz Wroński, radni bialscy, powiatowi, posłowie oraz senator Grzegorz Bierecki, który w 2016 r., w rocznicę katastrofy smoleńskiej, zapowiedział zbiórkę datków na pomnik. - Nie korzystaliśmy ze środków zewnętrznych, czyli np. samorządowego wsparcia. Były to wyłącznie wpłaty osób zainteresowanych, które można śmiało nazwać patriotami. Do władz Białej Podlaskiej zwróciliśmy się jedynie z prośbą o wyznaczenie ewentualnego miejsca, gdzie mógłby stanąć monument. Usłyszeliśmy, że miasto będzie przeprowadzało rewitalizację znajdującego się za dworcem PKS parku przy pl. Wojska Polskiego, który znajdował się w opłakanym stanie. Ustaliliśmy, iż kiedy skwer zacznie nabierać pomodernizacyjnego kolorytu, zamontujemy pomnik - opowiada K. Paszkowski.

Zdjęcie wybrała córka

Komitet zebrał ponad 200 tys. zł i taki był mniej więcej koszt powstania pomnika, który już został zamontowany. Jest on odlany z brązu i odwzorowuje zdjęcie spacerującej i uśmiechniętej pary prezydenckiej. Wykonał go Stanisław Milewski, artysta rzeźbiarz, autor m.in. znajdujących się w Gdańsku figur św. Jana Pawła II rozmawiającego z Ronaldem Reaganem oraz legendy Solidarności Anny Walentynowicz. Monument nie stoi na cokole, tylko na chodniku. - Takie było założenie: pomnik miał wpasować się w otoczenie, a nie dominować nad nim. Pracownicy odlewni, w której był wykonany, przekazali nam, że artyści z całej Polski, którzy przyjeżdżali do tego zakładu, by doglądać swoich prac, byli zachwyceni bialskim pomnikiem. Mówili, że pod kątem artystycznym jest po prostu fantastyczny - podkreśla K. Paszkowski. - Warto zaznaczyć, że S. Milewski, tworząc monument, wzorował się na zdjęciu, które wskazała córka pary prezydenckiej M. Kaczyńska - dodaje.

Z dobrą intencją

Odsłonięcie pomnika zaplanowano 2 maja, w święto flagi państwowej. - Szukaliśmy terminu, który nie będzie kojarzył się z katastrofą smoleńską. Nie chcieliśmy też zawłaszczać ogólnonarodowego święta, np. 11 listopada. Postawiliśmy na datę, która jednoczy Polaków - tłumaczy wybór terminu uroczystości K. Paszkowski, zaznaczając, iż urząd miasta zapowiedział, że otoczenie parku zostanie udekorowane barwami narodowymi, a uczestnicy uroczystości otrzymają też małe flagi. - Wydaje się nam, że robimy to z wyczuciem i dobrą intencją - twierdzi pełnomocnik komitetu, przyznając jednak, że opozycja nie szczędzi słów krytyki, mówiąc, iż pomnik jest niepotrzebny. - Wprowadzają też dezinformację, że powstał ze środków miasta, co jest nieprawdą - zapewnia K. Paszkowski.

Wśród tulipanów

Park, w którym ustawiono monument pary prezydenckiej, przeszedł w ciągu ostatnich miesięcy metamorfozę. Wyznaczono nowe alejki szutrowe, wybudowano chodnik od strony ul. Brzeskiej oraz ciąg pieszo-jezdny pomiędzy ulicami Moniuszki i Brzeską. Zamontowano też oświetlenie, ustawiono ławki i kosze. Posadzono nowe drzewa i krzewy, a kilka metrów od pomnika znajduje się spore pole tulipanów „Maria Kaczyńska” - to odmiana wyhodowana w 2008 r. w Holandii przez Jana Ligtharta i nazwana na cześć pierwszej damy.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
Iz 58, 9b-14; Ps 86 (85), 1b-2. 3-4. 5-6
Ewangelia:
Łk 5, 27-32

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR