22 listopada 2017 r. Imieniny obchodzą: Cecylia, Jonatan, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 46
16-22 listopada 2017r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Uroczyste odsłonięcie

25 kwietnia 2017 r.

Pomnik pary prezydenckiej już w mieście


fot. K. PASZKOWSKI

We wtorek, 2 maja, na skwerze przy pl. Wojska Polskiego w Białej Podlaskiej zostanie odsłonięty pomnik Lecha i Marii Kaczyńskich. Swoją obecność zapowiedzieli córka pary prezydenckiej Marta Kaczyńska i prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński. Wydarzenie rozpocznie się o 11.00 Mszą św. w kościele Narodzenia Najświętszej Marii Panny przy ul. Brzeskiej. Następnie zebrani przejdą na skwer, gdzie zaplanowano okolicznościowe przemówienia prezydenta Białej Podlaskiej Dariusza Stefaniuka i inicjatora powstania pomnika senatora Grzegorza Biereckiego.

Po wystąpieniach monument zostanie odsłonięty, a hołd parze prezydenckiej oddany m.in. salwą honorową. W programie jest też przemówienie J. Kaczyńskiego, a także złożenie przez niego i M. Kaczyńską kwiatów. Na koniec odegrany zostanie przez trębacza utwór „Cisza”.

Dzięki ludziom

- Będzie to drugi pomnik pary prezydenckiej w Polsce i myślę, że stanie się ozdobą miasta - mówi pełnomocnik społecznego komitetu budowy pomnika, w którego skład weszli także: ks. dziekan Marian Daniluk, ks. dziekan Andrzej Biernat, ojciec gwardian bialskiego klasztoru kapucynów br. Tomasz Wroński, radni bialscy, powiatowi, posłowie oraz senator Grzegorz Bierecki, który w 2016 r., w rocznicę katastrofy smoleńskiej, zapowiedział zbiórkę datków na pomnik. - Nie korzystaliśmy ze środków zewnętrznych, czyli np. samorządowego wsparcia. Były to wyłącznie wpłaty osób zainteresowanych, które można śmiało nazwać patriotami. Do władz Białej Podlaskiej zwróciliśmy się jedynie z prośbą o wyznaczenie ewentualnego miejsca, gdzie mógłby stanąć monument. Usłyszeliśmy, że miasto będzie przeprowadzało rewitalizację znajdującego się za dworcem PKS parku przy pl. Wojska Polskiego, który znajdował się w opłakanym stanie. Ustaliliśmy, iż kiedy skwer zacznie nabierać pomodernizacyjnego kolorytu, zamontujemy pomnik - opowiada K. Paszkowski.

Zdjęcie wybrała córka

Komitet zebrał ponad 200 tys. zł i taki był mniej więcej koszt powstania pomnika, który już został zamontowany. Jest on odlany z brązu i odwzorowuje zdjęcie spacerującej i uśmiechniętej pary prezydenckiej. Wykonał go Stanisław Milewski, artysta rzeźbiarz, autor m.in. znajdujących się w Gdańsku figur św. Jana Pawła II rozmawiającego z Ronaldem Reaganem oraz legendy Solidarności Anny Walentynowicz. Monument nie stoi na cokole, tylko na chodniku. - Takie było założenie: pomnik miał wpasować się w otoczenie, a nie dominować nad nim. Pracownicy odlewni, w której był wykonany, przekazali nam, że artyści z całej Polski, którzy przyjeżdżali do tego zakładu, by doglądać swoich prac, byli zachwyceni bialskim pomnikiem. Mówili, że pod kątem artystycznym jest po prostu fantastyczny - podkreśla K. Paszkowski. - Warto zaznaczyć, że S. Milewski, tworząc monument, wzorował się na zdjęciu, które wskazała córka pary prezydenckiej M. Kaczyńska - dodaje.

Z dobrą intencją

Odsłonięcie pomnika zaplanowano 2 maja, w święto flagi państwowej. - Szukaliśmy terminu, który nie będzie kojarzył się z katastrofą smoleńską. Nie chcieliśmy też zawłaszczać ogólnonarodowego święta, np. 11 listopada. Postawiliśmy na datę, która jednoczy Polaków - tłumaczy wybór terminu uroczystości K. Paszkowski, zaznaczając, iż urząd miasta zapowiedział, że otoczenie parku zostanie udekorowane barwami narodowymi, a uczestnicy uroczystości otrzymają też małe flagi. - Wydaje się nam, że robimy to z wyczuciem i dobrą intencją - twierdzi pełnomocnik komitetu, przyznając jednak, że opozycja nie szczędzi słów krytyki, mówiąc, iż pomnik jest niepotrzebny. - Wprowadzają też dezinformację, że powstał ze środków miasta, co jest nieprawdą - zapewnia K. Paszkowski.

Wśród tulipanów

Park, w którym ustawiono monument pary prezydenckiej, przeszedł w ciągu ostatnich miesięcy metamorfozę. Wyznaczono nowe alejki szutrowe, wybudowano chodnik od strony ul. Brzeskiej oraz ciąg pieszo-jezdny pomiędzy ulicami Moniuszki i Brzeską. Zamontowano też oświetlenie, ustawiono ławki i kosze. Posadzono nowe drzewa i krzewy, a kilka metrów od pomnika znajduje się spore pole tulipanów „Maria Kaczyńska” - to odmiana wyhodowana w 2008 r. w Holandii przez Jana Ligtharta i nazwana na cześć pierwszej damy.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Laureaci nagrody Aleksandria


11 listopada w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczystość wręczenia Aleksandrii. Honorowa Nagroda Prezydenta Miasta Siedlce przyznawana jest od 1996 r. Wyróżnia osoby i instytucje, które swoją pracą, talentem, umiejętnościami i społecznikowską pasją przyczyniły się do rozwoju Siedlec w różnych sferach życia. Laureatami tegorocznej edycji nagrody zostali: Jolanta Kowalska - dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Siedlcach, Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa - organizator festiwali muzyki organowej, st. bryg. Andrzej Celiński - komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach, Wojciech Cylwik - naczelnik wydziału dróg w siedleckim magistracie, Józef Fąk - ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Miejskiego, Sławomir Zawieska - właściciel firmy Bozamet oraz ks. Paweł Siedlanowski - dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej w Siedlcach, a zarazem współpracujący z nami od lat publicysta. Serdecznie gratulujemy! [fot. www.siedlce.pl]

FOTOGALERIA

Święto Niepodległości


Mieszkańcy regionu licznie wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. W programie uroczystości były: Msze św., przemarsze z udziałem pocztów sztandarowych, wystawy i konkursy.

PATRONAT "ECHO"


Historia skarbnicą mądrości - konkurs
W związku z przygotowaniami do jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej, który obchodzić będziemy w 2018 r., Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkursy adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów.
więcej »
Tablica pamiątkowa
3 grudnia w Siedlcach odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy dedykowanej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu z okazji 150 rocznicy jego urodzin.
więcej »
Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017
NoveKino Siedlce organizuje Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017. Wydarzenie ukierunkowane jest na promocję filmów, które wpisując się w polską i światową kinematografię o wysokich walorach etycznych, artystycznych i filmowych, stanowią zapis historii i kultury.
więcej »
Siedlce - moje miasto
W czwartek 16 listopada, o 18.00, w Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego odbędzie się wernisaż fotografii Jarosława Grudzińskiego „Siedlce - moje miasto”.
więcej »
 

POLECAMY


Recepta na codzienność
Jak na nowo spojrzeć na wiarę i dostrzec w niej pełną radości drogę do zbawienia? Na te i wiele innych pytań odpowiada amerykański jezuita, doświadczony kierownik duchowy, dziennikarz i pisarz James Martin SJ w swojej najnowszej książce „Radość życia”.
więcej »
Boży poradnik antydepresyjny
Słowa Jezusa dzieją się dzisiaj! On zajmuje się teraźniejszością! Bóg nie przyjdzie do ciebie kiedyś! On przychodzi teraz i tu, gdzie jesteś!
więcej »
 

SONDA

 

Święto Niepodległości jest dla mnie...

dniem pamięci o rodakach, którzy poświęcili życie w walce o wolną Polskę

okazją do zamanifestowania swojego patriotyzmu, np. przez udział w stołecznym marszu

przypomnieniem o chlubnej historii naszego kraju

dniem, jak każdy inny w roku

podobnie jak wszystkie inne - okazją do świętowaniaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
2 Mch 7,1.20-31; Ps 17,1.5-6.8.15
Ewangelia:
Łk 19,11-28

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR