17 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Zbigniew, Julian, Łukasz

Pogoda: Siedlce

Numer 7
15-21 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Poświęcenie kaplicy Bożego Miłosierdzia

2 maja 2017 r.

W Nim człowiek odnajduje moc


fot. WAJ

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w kościele Matki Bożej Kodeńskiej w Pilawie bp Kazimierz Gurda poświęcił kaplicę Bożego Miłosierdzia. Będzie ona przypominać całej parafii orędzie przekazane św. s. Faustynie. Uroczystą Mszę św. celebrował bp K. Gurda wraz z dziekanem dekanatu osieckiego ks. kan. Krzysztofem Samselem i proboszczem pilawskiej parafii ks. kan. Andrzejem Banasiukiem.

- Dobrze, że będziecie mieli w waszym kościele kaplicę poświęconą Bożemu Miłosierdziu, i że będziecie mogli tutaj przychodzić, aby w sposób szczególny czerpać z ogromnej skarbnicy miłosierdzia - mówił podczas homilii ksiądz biskup. - Jezus nas zapewnia, że nikt nie odejdzie od Niego bez otrzymania tego, czego pragnie, jeśli tylko z ufnością do Niego się zwróci - dodał. Dowodził też, że Jezus wyraźnie mówi: nie ma takiej sytuacji, w której On nie mógłby człowiekowi pomóc, choćby - według ludzkiej oceny - trudności wydawały się nie do pokonania. - Człowiek wierzący nigdy nie popada w zniechęcenie, nie może popaść w rozpacz, ponieważ jest Chrystus, który kocha, jest miłosierny, który dźwiga i pomaga. W Nim człowiek odnajduje moc, siłę do tego, żeby podejmować swoje zadania, by na nowo odzyskiwać radość, którą tylko Bóg może nam dać - tłumaczył bp Gurda.

Doświadczyć miłosierdzia

Kaplica ma krótką, ale ciekawą historię. Budowana była jako kaplica dojazdowa parafii w Trąbkach. W 1981 r. powstała w Pilawie parafia Matki Bożej Kodeńskiej z kaplicą, którą szybko przekształcono w kościół. Na zapleczach świątyni powstały dwie sale, które miały służyć katechizacji, jednak tej roli nigdy nie pełniły. Służyły jako magazyn. - Poprzedni proboszcz parafii - ks. Antoni Sulik przeznaczył je na skromną kaplicę Jana Pawła II. Przy okazji ostatniego remontu kościoła zrodził się pomysł, żeby zrobić tutaj kaplicę Bożego Miłosierdzia - mówi ks. kan. Andrzej Banasiuk, proboszcz parafii w Pilawie.

Projekt wymagał przeprowadzenia zmian. Obniżono podłogę i położono nową posadzkę, założono też ogrzewanie podłogowe. Zostały zamontowane dwa specjalne, zamykane konfesjonały, co sprzyjać ma komfortowi spowiedzi. - W sakramencie pojednania i pokuty doświadczamy Bożego Miłosierdzia, stąd troska o to, w jakich warunkach odbywa się spowiedź - tłumaczy ksiądz proboszcz.

W kaplicy znajduje się obraz Bożego Miłosierdzia, obraz św. siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. Umieszczone tam będą również relikwie apostołki Miłosierdzia, w których posiadaniu jest pilawska parafia. W planach jest organizowanie w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu, a w piątki - modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Jak zaznacza ks. A. Banasiuk, parafianie okazali wielkie zainteresowanie remontem kaplicy, wspierali to dzieło także finansowo. - Niechaj święto Bożego Miłosierdzia i poświęcenie tej kaplicy w waszym kościele budzi w was i radość i wdzięczność Panu Bogu za to wszystko, co już od Niego otrzymaliście, i za to, co możecie otrzymać - podsumował bp Gurda 23 kwietnia.

Waldemar Jaroń

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
Iz 58, 9b-14; Ps 86 (85), 1b-2. 3-4. 5-6
Ewangelia:
Łk 5, 27-32

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR