20 maja 2018 r. Imieniny obchodzą: Aleksander, Bernardyn, Bazyli

Pogoda: Siedlce

Numer 20
17-23 maja 2018r.

menu

NEWS

W niedzielę 27 maja pod hasłem Kobieta - Życie+ w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Poświęcenie kaplicy Bożego Miłosierdzia

2 maja 2017 r.

W Nim człowiek odnajduje moc


fot. WAJ

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w kościele Matki Bożej Kodeńskiej w Pilawie bp Kazimierz Gurda poświęcił kaplicę Bożego Miłosierdzia. Będzie ona przypominać całej parafii orędzie przekazane św. s. Faustynie. Uroczystą Mszę św. celebrował bp K. Gurda wraz z dziekanem dekanatu osieckiego ks. kan. Krzysztofem Samselem i proboszczem pilawskiej parafii ks. kan. Andrzejem Banasiukiem.

- Dobrze, że będziecie mieli w waszym kościele kaplicę poświęconą Bożemu Miłosierdziu, i że będziecie mogli tutaj przychodzić, aby w sposób szczególny czerpać z ogromnej skarbnicy miłosierdzia - mówił podczas homilii ksiądz biskup. - Jezus nas zapewnia, że nikt nie odejdzie od Niego bez otrzymania tego, czego pragnie, jeśli tylko z ufnością do Niego się zwróci - dodał. Dowodził też, że Jezus wyraźnie mówi: nie ma takiej sytuacji, w której On nie mógłby człowiekowi pomóc, choćby - według ludzkiej oceny - trudności wydawały się nie do pokonania. - Człowiek wierzący nigdy nie popada w zniechęcenie, nie może popaść w rozpacz, ponieważ jest Chrystus, który kocha, jest miłosierny, który dźwiga i pomaga. W Nim człowiek odnajduje moc, siłę do tego, żeby podejmować swoje zadania, by na nowo odzyskiwać radość, którą tylko Bóg może nam dać - tłumaczył bp Gurda.

Doświadczyć miłosierdzia

Kaplica ma krótką, ale ciekawą historię. Budowana była jako kaplica dojazdowa parafii w Trąbkach. W 1981 r. powstała w Pilawie parafia Matki Bożej Kodeńskiej z kaplicą, którą szybko przekształcono w kościół. Na zapleczach świątyni powstały dwie sale, które miały służyć katechizacji, jednak tej roli nigdy nie pełniły. Służyły jako magazyn. - Poprzedni proboszcz parafii - ks. Antoni Sulik przeznaczył je na skromną kaplicę Jana Pawła II. Przy okazji ostatniego remontu kościoła zrodził się pomysł, żeby zrobić tutaj kaplicę Bożego Miłosierdzia - mówi ks. kan. Andrzej Banasiuk, proboszcz parafii w Pilawie.

Projekt wymagał przeprowadzenia zmian. Obniżono podłogę i położono nową posadzkę, założono też ogrzewanie podłogowe. Zostały zamontowane dwa specjalne, zamykane konfesjonały, co sprzyjać ma komfortowi spowiedzi. - W sakramencie pojednania i pokuty doświadczamy Bożego Miłosierdzia, stąd troska o to, w jakich warunkach odbywa się spowiedź - tłumaczy ksiądz proboszcz.

W kaplicy znajduje się obraz Bożego Miłosierdzia, obraz św. siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. Umieszczone tam będą również relikwie apostołki Miłosierdzia, w których posiadaniu jest pilawska parafia. W planach jest organizowanie w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu, a w piątki - modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Jak zaznacza ks. A. Banasiuk, parafianie okazali wielkie zainteresowanie remontem kaplicy, wspierali to dzieło także finansowo. - Niechaj święto Bożego Miłosierdzia i poświęcenie tej kaplicy w waszym kościele budzi w was i radość i wdzięczność Panu Bogu za to wszystko, co już od Niego otrzymaliście, i za to, co możecie otrzymać - podsumował bp Gurda 23 kwietnia.

Waldemar Jaroń

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto rodziny


W niedzielę 13 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Rodzina drogą Kościoła”. [fot. K. Ochnio]

FOTOGALERIA

Jarmark św. Stanisława


Ponad 200 wystawców, występy artystyczne, a przede wszystkim słoneczna pogoda - tak wyglądał XI Jarmark św. Stanisława w Siedlcach, który odbywał się 11 i 12 maja. [fot. J. Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Odbędzie się już po raz trzeci w Pratulinie 27 maja.
więcej »
Smacznie i zdrowo
W niedzielę, 20 maja, odbędą się I Siedleckie Targi Śniadaniowe. Na pl. gen. Sikorskiego od 11.30 do 17.00 każdy, kto dba o zdrowe odżywianie, będzie mógł zasięgnąć porad specjalistów i obejrzeć produkty sprzyjające zdrowemu stylowi życia.
więcej »
Na Bożą chwałę
27 maja w parafii pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się II Festiwal Pieśni Maryjnej.
więcej »
Znów zagrają dla Jezusa
W gronie polskich miast, które w Boże Ciało zagrają dla Jezusa, po raz drugi znajdą się także Siedlce. Koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa” ph. „Bądźcie mocni w Panu - siłą Jego Ducha” odbędzie się 31 maja, o 19.00, na płycie miejskiego lodowiska przy ul. B. Prusa 6.
więcej »
 

POLECAMY


NoveKino - Filmowe Rekolekcje
W ramach cyklu „Filmowe Rekolekcje” NoveKino zaprasza do obejrzenia filmu „Maria Magdalena” reż. Garth Davisza.
więcej »
Bóg nie umarł
Monolith Films przedstawia „Bóg nie umarł. Światło w ciemności”. Film w kinach od 18 maja!
więcej »
W mocy Ducha Świętego
W piątek 18 maja, o 18.00, w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach schola Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży animować będzie wydarzenie z cyklu „Jezusowi Chwała”.
więcej »
Grają o plac zabaw!
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach gra o nowy plac zabaw. Głosowanie trwa!
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Niedziela
Czytania:
Dz 2,1–11; Ps 104, 1ab i 24ac.29bc–30.31 i 34 ;
Ga 5,16-25

Ewangelia:
16,12-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR