22 listopada 2017 r. Imieniny obchodzą: Cecylia, Jonatan, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 46
16-22 listopada 2017r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Poświęcenie kaplicy Bożego Miłosierdzia

2 maja 2017 r.

W Nim człowiek odnajduje moc


fot. WAJ

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w kościele Matki Bożej Kodeńskiej w Pilawie bp Kazimierz Gurda poświęcił kaplicę Bożego Miłosierdzia. Będzie ona przypominać całej parafii orędzie przekazane św. s. Faustynie. Uroczystą Mszę św. celebrował bp K. Gurda wraz z dziekanem dekanatu osieckiego ks. kan. Krzysztofem Samselem i proboszczem pilawskiej parafii ks. kan. Andrzejem Banasiukiem.

- Dobrze, że będziecie mieli w waszym kościele kaplicę poświęconą Bożemu Miłosierdziu, i że będziecie mogli tutaj przychodzić, aby w sposób szczególny czerpać z ogromnej skarbnicy miłosierdzia - mówił podczas homilii ksiądz biskup. - Jezus nas zapewnia, że nikt nie odejdzie od Niego bez otrzymania tego, czego pragnie, jeśli tylko z ufnością do Niego się zwróci - dodał. Dowodził też, że Jezus wyraźnie mówi: nie ma takiej sytuacji, w której On nie mógłby człowiekowi pomóc, choćby - według ludzkiej oceny - trudności wydawały się nie do pokonania. - Człowiek wierzący nigdy nie popada w zniechęcenie, nie może popaść w rozpacz, ponieważ jest Chrystus, który kocha, jest miłosierny, który dźwiga i pomaga. W Nim człowiek odnajduje moc, siłę do tego, żeby podejmować swoje zadania, by na nowo odzyskiwać radość, którą tylko Bóg może nam dać - tłumaczył bp Gurda.

Doświadczyć miłosierdzia

Kaplica ma krótką, ale ciekawą historię. Budowana była jako kaplica dojazdowa parafii w Trąbkach. W 1981 r. powstała w Pilawie parafia Matki Bożej Kodeńskiej z kaplicą, którą szybko przekształcono w kościół. Na zapleczach świątyni powstały dwie sale, które miały służyć katechizacji, jednak tej roli nigdy nie pełniły. Służyły jako magazyn. - Poprzedni proboszcz parafii - ks. Antoni Sulik przeznaczył je na skromną kaplicę Jana Pawła II. Przy okazji ostatniego remontu kościoła zrodził się pomysł, żeby zrobić tutaj kaplicę Bożego Miłosierdzia - mówi ks. kan. Andrzej Banasiuk, proboszcz parafii w Pilawie.

Projekt wymagał przeprowadzenia zmian. Obniżono podłogę i położono nową posadzkę, założono też ogrzewanie podłogowe. Zostały zamontowane dwa specjalne, zamykane konfesjonały, co sprzyjać ma komfortowi spowiedzi. - W sakramencie pojednania i pokuty doświadczamy Bożego Miłosierdzia, stąd troska o to, w jakich warunkach odbywa się spowiedź - tłumaczy ksiądz proboszcz.

W kaplicy znajduje się obraz Bożego Miłosierdzia, obraz św. siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. Umieszczone tam będą również relikwie apostołki Miłosierdzia, w których posiadaniu jest pilawska parafia. W planach jest organizowanie w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu, a w piątki - modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Jak zaznacza ks. A. Banasiuk, parafianie okazali wielkie zainteresowanie remontem kaplicy, wspierali to dzieło także finansowo. - Niechaj święto Bożego Miłosierdzia i poświęcenie tej kaplicy w waszym kościele budzi w was i radość i wdzięczność Panu Bogu za to wszystko, co już od Niego otrzymaliście, i za to, co możecie otrzymać - podsumował bp Gurda 23 kwietnia.

Waldemar Jaroń

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Laureaci nagrody Aleksandria


11 listopada w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczystość wręczenia Aleksandrii. Honorowa Nagroda Prezydenta Miasta Siedlce przyznawana jest od 1996 r. Wyróżnia osoby i instytucje, które swoją pracą, talentem, umiejętnościami i społecznikowską pasją przyczyniły się do rozwoju Siedlec w różnych sferach życia. Laureatami tegorocznej edycji nagrody zostali: Jolanta Kowalska - dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Siedlcach, Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa - organizator festiwali muzyki organowej, st. bryg. Andrzej Celiński - komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach, Wojciech Cylwik - naczelnik wydziału dróg w siedleckim magistracie, Józef Fąk - ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Miejskiego, Sławomir Zawieska - właściciel firmy Bozamet oraz ks. Paweł Siedlanowski - dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej w Siedlcach, a zarazem współpracujący z nami od lat publicysta. Serdecznie gratulujemy! [fot. www.siedlce.pl]

FOTOGALERIA

Święto Niepodległości


Mieszkańcy regionu licznie wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. W programie uroczystości były: Msze św., przemarsze z udziałem pocztów sztandarowych, wystawy i konkursy.

PATRONAT "ECHO"


Historia skarbnicą mądrości - konkurs
W związku z przygotowaniami do jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej, który obchodzić będziemy w 2018 r., Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkursy adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów.
więcej »
Tablica pamiątkowa
3 grudnia w Siedlcach odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy dedykowanej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu z okazji 150 rocznicy jego urodzin.
więcej »
Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017
NoveKino Siedlce organizuje Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017. Wydarzenie ukierunkowane jest na promocję filmów, które wpisując się w polską i światową kinematografię o wysokich walorach etycznych, artystycznych i filmowych, stanowią zapis historii i kultury.
więcej »
Siedlce - moje miasto
W czwartek 16 listopada, o 18.00, w Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego odbędzie się wernisaż fotografii Jarosława Grudzińskiego „Siedlce - moje miasto”.
więcej »
 

POLECAMY


Recepta na codzienność
Jak na nowo spojrzeć na wiarę i dostrzec w niej pełną radości drogę do zbawienia? Na te i wiele innych pytań odpowiada amerykański jezuita, doświadczony kierownik duchowy, dziennikarz i pisarz James Martin SJ w swojej najnowszej książce „Radość życia”.
więcej »
Boży poradnik antydepresyjny
Słowa Jezusa dzieją się dzisiaj! On zajmuje się teraźniejszością! Bóg nie przyjdzie do ciebie kiedyś! On przychodzi teraz i tu, gdzie jesteś!
więcej »
 

SONDA

 

Święto Niepodległości jest dla mnie...

dniem pamięci o rodakach, którzy poświęcili życie w walce o wolną Polskę

okazją do zamanifestowania swojego patriotyzmu, np. przez udział w stołecznym marszu

przypomnieniem o chlubnej historii naszego kraju

dniem, jak każdy inny w roku

podobnie jak wszystkie inne - okazją do świętowaniaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
2 Mch 7,1.20-31; Ps 17,1.5-6.8.15
Ewangelia:
Łk 19,11-28

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR