16 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Edmund, Marek

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Diecezja

 
 

Poświęcenie kaplicy Bożego Miłosierdzia

2 maja 2017 r.

W Nim człowiek odnajduje moc


fot. WAJ

W Niedzielę Miłosierdzia Bożego w kościele Matki Bożej Kodeńskiej w Pilawie bp Kazimierz Gurda poświęcił kaplicę Bożego Miłosierdzia. Będzie ona przypominać całej parafii orędzie przekazane św. s. Faustynie. Uroczystą Mszę św. celebrował bp K. Gurda wraz z dziekanem dekanatu osieckiego ks. kan. Krzysztofem Samselem i proboszczem pilawskiej parafii ks. kan. Andrzejem Banasiukiem.

- Dobrze, że będziecie mieli w waszym kościele kaplicę poświęconą Bożemu Miłosierdziu, i że będziecie mogli tutaj przychodzić, aby w sposób szczególny czerpać z ogromnej skarbnicy miłosierdzia - mówił podczas homilii ksiądz biskup. - Jezus nas zapewnia, że nikt nie odejdzie od Niego bez otrzymania tego, czego pragnie, jeśli tylko z ufnością do Niego się zwróci - dodał. Dowodził też, że Jezus wyraźnie mówi: nie ma takiej sytuacji, w której On nie mógłby człowiekowi pomóc, choćby - według ludzkiej oceny - trudności wydawały się nie do pokonania. - Człowiek wierzący nigdy nie popada w zniechęcenie, nie może popaść w rozpacz, ponieważ jest Chrystus, który kocha, jest miłosierny, który dźwiga i pomaga. W Nim człowiek odnajduje moc, siłę do tego, żeby podejmować swoje zadania, by na nowo odzyskiwać radość, którą tylko Bóg może nam dać - tłumaczył bp Gurda.

Doświadczyć miłosierdzia

Kaplica ma krótką, ale ciekawą historię. Budowana była jako kaplica dojazdowa parafii w Trąbkach. W 1981 r. powstała w Pilawie parafia Matki Bożej Kodeńskiej z kaplicą, którą szybko przekształcono w kościół. Na zapleczach świątyni powstały dwie sale, które miały służyć katechizacji, jednak tej roli nigdy nie pełniły. Służyły jako magazyn. - Poprzedni proboszcz parafii - ks. Antoni Sulik przeznaczył je na skromną kaplicę Jana Pawła II. Przy okazji ostatniego remontu kościoła zrodził się pomysł, żeby zrobić tutaj kaplicę Bożego Miłosierdzia - mówi ks. kan. Andrzej Banasiuk, proboszcz parafii w Pilawie.

Projekt wymagał przeprowadzenia zmian. Obniżono podłogę i położono nową posadzkę, założono też ogrzewanie podłogowe. Zostały zamontowane dwa specjalne, zamykane konfesjonały, co sprzyjać ma komfortowi spowiedzi. - W sakramencie pojednania i pokuty doświadczamy Bożego Miłosierdzia, stąd troska o to, w jakich warunkach odbywa się spowiedź - tłumaczy ksiądz proboszcz.

W kaplicy znajduje się obraz Bożego Miłosierdzia, obraz św. siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. Umieszczone tam będą również relikwie apostołki Miłosierdzia, w których posiadaniu jest pilawska parafia. W planach jest organizowanie w kaplicy adoracji Najświętszego Sakramentu, a w piątki - modlitwy Koronką do Bożego Miłosierdzia.

Jak zaznacza ks. A. Banasiuk, parafianie okazali wielkie zainteresowanie remontem kaplicy, wspierali to dzieło także finansowo. - Niechaj święto Bożego Miłosierdzia i poświęcenie tej kaplicy w waszym kościele budzi w was i radość i wdzięczność Panu Bogu za to wszystko, co już od Niego otrzymaliście, i za to, co możecie otrzymać - podsumował bp Gurda 23 kwietnia.

Waldemar Jaroń

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
To ty, szare Podlasie, rodzona ma kraino
Świętując jubileusz odzyskania przez Polskę niepodległości, warto skupić uwagę na tym, co działo się sto lat temu w miejscu, gdzie dzisiaj żyjemy. Książka „Tak rodziła się Niepodległość. Południowe Podlasie 1918” odsłania przed czytelnikiem panoramę wydarzeń sprzed wieku.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR