17 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Zbigniew, Julian, Łukasz

Pogoda: Siedlce

Numer 7
15-21 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

XXI Ogólnopolski Konkurs Wiedzy Biblijnej Diecezji Siedleckiej

2 maja 2017 r.

Znamy zwycięzców


fot. ARCHIWUM

Ponad 100 uczniów z 45 szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział w etapie diecezjalnym XXI Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej Diecezji Siedleckiej, który odbył się 25 kwietnia. Konkursową rywalizację poprzedziły - skierowane do uczestników - słowo i modlitwa bp. Piotra Sawczuka, który podkreślił ogromny wpływ Pisma Świętego na kształtowanie życia. Następnie głos zabrał Kamil Sulej.

K. Sulej jest dyrektorem Oddziału Okręgowego katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana” w Warszawie, który zaprezentował dzieło Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej na terenie całej Polski

Zmagania konkursowe rozpoczęły się od testu składającego się z 45 pytań. Zagadnienia dotyczyły tegorocznego zakresu merytorycznego, czyli: Księgi Daniela oraz Apokalipsy św. Jana wraz z wprowadzeniami, przypisami i komentarzami oraz słownikiem.

Po zakończonym etapie pisemnym na uczestników czekało wyjątkowe spotkanie z ks. Maciejem Majkiem - ojcem duchownym Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej im. św. Jana Pawła II, które przebiegało ph. „Dlaczego mam się angażować w Kościele?”. Prelegent zwrócił uwagę na kształtowanie się duchowości młodego człowieka oraz roli, jaką młodzi powinni pełnić w Kościele. Następnie wszyscy udali się do katedry, by wziąć udział w Mszy św. sprawowanej w intencji uczestników i organizatorów konkursu.

Weronika pierwsza

Etap ustny zakończył się zwycięstwem Weroniki Mroczek z Siedlec, drugie miejsce zajął Marek Łysiak z Garwolina, a na trzecim znalazł się Tomasz Waszkiewicz z Międzyrzeca Podlaskiego. To oni będą reprezentować diecezję siedlecką podczas finału ogólnopolskiego, który odbędzie się w dniach 5-6 czerwca w Niepokalanowie.

Weronikę Mroczek z II LO im. św. Królowej Jadwigi w Siedlcach do konkursu przygotowywała s. Bożena Wetoszka. Zdobywca drugiej noty Marek Łysiak reprezentował Katolickie Liceum Ogólnokształcące z Garwolina, a w przygotowaniach pomógł mu ks. Artur Zbański. Tomasz Waszkiewicz, który triumfował na trzecim miejscu, reprezentował Zespół Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim, a nad przygotowaniami czuwała s. Anna Cebulska.

Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: ks. Rafał Pietruczuk – przewodniczący, oraz członkowie: ks. Piotr Mazurek oraz Michał Zborowski. Laureaci otrzymali nagrody rzeczowe, a także zaproszenie na Spotkanie Młodych z Biblią, które odbędzie się w Częstochowie.

Najlepsi mają szansę zdobyć indeksy uprawniające do podjęcia studiów w wielu renomowanych uczelniach wyższych. Nagrodami są również pielgrzymki do Ziemi Świętej, Rzymu i Wilna. Organizatorem Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Biblijnej jest Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

KS

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
Iz 58, 9b-14; Ps 86 (85), 1b-2. 3-4. 5-6
Ewangelia:
Łk 5, 27-32

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR