19 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Wincenty, Włodzisław

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

2 maja 2017 r.

Obcy element

Kilka dni temu na cmentarzu ewangelickim w Łodzi pochowano Olega Zakirowa. Tak, skojarzenie jest słuszne - to Rosjanin, a dokładniej Uzbek, bo w tym regionie urodził się i wychował. I kagiebista. Pogrzeb miał Zakirow jeśli nie z pompą, to przynajmniej dostojny - była kompania honorowa i przedstawiciele władz państwowych, podniosły ton oficjalnych przemówień, nazywanie rzeczy po imieniu, czyli określanie zmarłego mianem prawdziwego bohatera, i deklarowane nadzieje, że IPN zadba o zachowanie pamięci o tym bohaterze.

Plus obietnica Ministerstwa Obrony Narodowej dotycząca sfinansowania pomnika i grobu Zakirowa.

Żeby zapobiec ewentualnemu zdziwieniu spowodowanemu takim traktowaniem oficera KGB przez polskie władze, śpieszę z wyjaśnieniem. Zakirow to prawnik, major KGB, służący w smoleńskim obwodzie oficer z dwuletnim epizodem w Afganistanie. Człowiek, który prowadził własne śledztwo w sprawie katyńskiego mordu na Polakach. Korzystając z faktu przynależności do KGB, przeszukiwał archiwa i dotarł nie tylko do świadków zbrodni, ale też samych zbrodniarzy. Na tak zdecydowaną postawę być może miał wpływ fakt, że dziadek Zakirowa zginął w wyniku stalinowskiego terroru w 1931 r.

Odkrywaniu prawdy o Katyniu Zakirow poświęcił się od początku lat 80. Kiedy był już pewien, że za tą zbrodnią stoi NKWD, przekazał (do publikacji) informację dziennikarzom z Moskwy i Smoleńska, a także moskiewskiej ambasadzie RP. Należał do tych, którzy nagłośnili prawdę o tragedii polskich oficerów i stalinowskich ludobójcach z roku 1940. Konsekwencją jego działań były szykany ze strony władz. Kiedy napisał do przełożonych, że dacze kagiebistów stoją na grobach Polaków, zakazano mu prowadzenia śledztwa. Potem było uznanie go za chorego psychicznie i, w 1991 r., usunięcie z KGB. Z żoną, córką i umieszczonym w małej ciężarówce całym swoim dobytkiem, w 1998 r. uciekł do Polski, gdzie za wspomniane wyżej zasługi dostał takie „wsparcie”, że musiał żebrać na ulicach. Był traktowany jak zwykły uchodźca, a państwowe urzędy i instytucje odmawiały mu pomocy. Czy należy się dziwić, że popadł w depresję?

W 2002 r. otrzymał wreszcie polskie obywatelstwo, nieco później Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i 1,5 tys. zł renty. Na tak „znaczną” kwotę polskie państwo wyceniło poświęcenie Zakirowa. Może komuś będzie lżej, jeśli uzna, że przyjazd do naszego kraju uchronił go w tamtym czasie od śmierci. Ale mizerna to pociecha. Podobnie jak sukces jego autobiograficznej książki „Obcy element”.

Przyznaję - poruszyła mnie historia Zakirowa. Ale też zmusiła do refleksji. Dlaczego ten człowiek, pomimo ważnych dla nas dokonań, pozostał w Polsce „obcym elementem”? Chcemy dojść przyczyn katastrofy smoleńskiej. Szukamy świadków tego zdarzenia. Czy znając doświadczenia Zakirowa, ktoś - gdyby nawet posiadał jakieś informacje - zechce się w to mieszać?

„Żegnając Olega, powinniśmy prosić go przede wszystkim o wybaczenie” - powiedziała na pogrzebie dokumentalistka Krystyna Kurczab-Redlich. I to są najwłaściwsze słowa.

Anna Wolańska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Iz 26,7-9.12.16-19; Ps 102 (101), 13-14b. 15-16. 17-19. 20-21 ;
Mt 11,28-30

Ewangelia:
Mt 11,28-30

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR