17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

2 maja 2017 r.

Obcy element

Kilka dni temu na cmentarzu ewangelickim w Łodzi pochowano Olega Zakirowa. Tak, skojarzenie jest słuszne - to Rosjanin, a dokładniej Uzbek, bo w tym regionie urodził się i wychował. I kagiebista. Pogrzeb miał Zakirow jeśli nie z pompą, to przynajmniej dostojny - była kompania honorowa i przedstawiciele władz państwowych, podniosły ton oficjalnych przemówień, nazywanie rzeczy po imieniu, czyli określanie zmarłego mianem prawdziwego bohatera, i deklarowane nadzieje, że IPN zadba o zachowanie pamięci o tym bohaterze.

Plus obietnica Ministerstwa Obrony Narodowej dotycząca sfinansowania pomnika i grobu Zakirowa.

Żeby zapobiec ewentualnemu zdziwieniu spowodowanemu takim traktowaniem oficera KGB przez polskie władze, śpieszę z wyjaśnieniem. Zakirow to prawnik, major KGB, służący w smoleńskim obwodzie oficer z dwuletnim epizodem w Afganistanie. Człowiek, który prowadził własne śledztwo w sprawie katyńskiego mordu na Polakach. Korzystając z faktu przynależności do KGB, przeszukiwał archiwa i dotarł nie tylko do świadków zbrodni, ale też samych zbrodniarzy. Na tak zdecydowaną postawę być może miał wpływ fakt, że dziadek Zakirowa zginął w wyniku stalinowskiego terroru w 1931 r.

Odkrywaniu prawdy o Katyniu Zakirow poświęcił się od początku lat 80. Kiedy był już pewien, że za tą zbrodnią stoi NKWD, przekazał (do publikacji) informację dziennikarzom z Moskwy i Smoleńska, a także moskiewskiej ambasadzie RP. Należał do tych, którzy nagłośnili prawdę o tragedii polskich oficerów i stalinowskich ludobójcach z roku 1940. Konsekwencją jego działań były szykany ze strony władz. Kiedy napisał do przełożonych, że dacze kagiebistów stoją na grobach Polaków, zakazano mu prowadzenia śledztwa. Potem było uznanie go za chorego psychicznie i, w 1991 r., usunięcie z KGB. Z żoną, córką i umieszczonym w małej ciężarówce całym swoim dobytkiem, w 1998 r. uciekł do Polski, gdzie za wspomniane wyżej zasługi dostał takie „wsparcie”, że musiał żebrać na ulicach. Był traktowany jak zwykły uchodźca, a państwowe urzędy i instytucje odmawiały mu pomocy. Czy należy się dziwić, że popadł w depresję?

W 2002 r. otrzymał wreszcie polskie obywatelstwo, nieco później Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i 1,5 tys. zł renty. Na tak „znaczną” kwotę polskie państwo wyceniło poświęcenie Zakirowa. Może komuś będzie lżej, jeśli uzna, że przyjazd do naszego kraju uchronił go w tamtym czasie od śmierci. Ale mizerna to pociecha. Podobnie jak sukces jego autobiograficznej książki „Obcy element”.

Przyznaję - poruszyła mnie historia Zakirowa. Ale też zmusiła do refleksji. Dlaczego ten człowiek, pomimo ważnych dla nas dokonań, pozostał w Polsce „obcym elementem”? Chcemy dojść przyczyn katastrofy smoleńskiej. Szukamy świadków tego zdarzenia. Czy znając doświadczenia Zakirowa, ktoś - gdyby nawet posiadał jakieś informacje - zechce się w to mieszać?

„Żegnając Olega, powinniśmy prosić go przede wszystkim o wybaczenie” - powiedziała na pogrzebie dokumentalistka Krystyna Kurczab-Redlich. I to są najwłaściwsze słowa.

Anna Wolańska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR