19 kwietnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon

Pogoda: Siedlce

Numer 16
19-25 kwietnia 2018r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze Echa Katolickiego - m.in. relacja z powtórnego pogrzebu pierwszych biskupów naszej diecezji w Janowie Podlaskim. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

2 maja 2017 r.

Obcy element

Kilka dni temu na cmentarzu ewangelickim w Łodzi pochowano Olega Zakirowa. Tak, skojarzenie jest słuszne - to Rosjanin, a dokładniej Uzbek, bo w tym regionie urodził się i wychował. I kagiebista. Pogrzeb miał Zakirow jeśli nie z pompą, to przynajmniej dostojny - była kompania honorowa i przedstawiciele władz państwowych, podniosły ton oficjalnych przemówień, nazywanie rzeczy po imieniu, czyli określanie zmarłego mianem prawdziwego bohatera, i deklarowane nadzieje, że IPN zadba o zachowanie pamięci o tym bohaterze.

Plus obietnica Ministerstwa Obrony Narodowej dotycząca sfinansowania pomnika i grobu Zakirowa.

Żeby zapobiec ewentualnemu zdziwieniu spowodowanemu takim traktowaniem oficera KGB przez polskie władze, śpieszę z wyjaśnieniem. Zakirow to prawnik, major KGB, służący w smoleńskim obwodzie oficer z dwuletnim epizodem w Afganistanie. Człowiek, który prowadził własne śledztwo w sprawie katyńskiego mordu na Polakach. Korzystając z faktu przynależności do KGB, przeszukiwał archiwa i dotarł nie tylko do świadków zbrodni, ale też samych zbrodniarzy. Na tak zdecydowaną postawę być może miał wpływ fakt, że dziadek Zakirowa zginął w wyniku stalinowskiego terroru w 1931 r.

Odkrywaniu prawdy o Katyniu Zakirow poświęcił się od początku lat 80. Kiedy był już pewien, że za tą zbrodnią stoi NKWD, przekazał (do publikacji) informację dziennikarzom z Moskwy i Smoleńska, a także moskiewskiej ambasadzie RP. Należał do tych, którzy nagłośnili prawdę o tragedii polskich oficerów i stalinowskich ludobójcach z roku 1940. Konsekwencją jego działań były szykany ze strony władz. Kiedy napisał do przełożonych, że dacze kagiebistów stoją na grobach Polaków, zakazano mu prowadzenia śledztwa. Potem było uznanie go za chorego psychicznie i, w 1991 r., usunięcie z KGB. Z żoną, córką i umieszczonym w małej ciężarówce całym swoim dobytkiem, w 1998 r. uciekł do Polski, gdzie za wspomniane wyżej zasługi dostał takie „wsparcie”, że musiał żebrać na ulicach. Był traktowany jak zwykły uchodźca, a państwowe urzędy i instytucje odmawiały mu pomocy. Czy należy się dziwić, że popadł w depresję?

W 2002 r. otrzymał wreszcie polskie obywatelstwo, nieco później Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski i 1,5 tys. zł renty. Na tak „znaczną” kwotę polskie państwo wyceniło poświęcenie Zakirowa. Może komuś będzie lżej, jeśli uzna, że przyjazd do naszego kraju uchronił go w tamtym czasie od śmierci. Ale mizerna to pociecha. Podobnie jak sukces jego autobiograficznej książki „Obcy element”.

Przyznaję - poruszyła mnie historia Zakirowa. Ale też zmusiła do refleksji. Dlaczego ten człowiek, pomimo ważnych dla nas dokonań, pozostał w Polsce „obcym elementem”? Chcemy dojść przyczyn katastrofy smoleńskiej. Szukamy świadków tego zdarzenia. Czy znając doświadczenia Zakirowa, ktoś - gdyby nawet posiadał jakieś informacje - zechce się w to mieszać?

„Żegnając Olega, powinniśmy prosić go przede wszystkim o wybaczenie” - powiedziała na pogrzebie dokumentalistka Krystyna Kurczab-Redlich. I to są najwłaściwsze słowa.

Anna Wolańska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

W rocznicę katastrofy smoleńskiej


10 kwietnia minęło osiem lat od katastrofy samolotu Tu-154M, którym w 2010 r. polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele leciała na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Mieszkańcy regionu uczcili pamięć poległych - 96 osób, przedstawicieli najwyższych władz państwowych, parlamentarzystów, dowódców wojskowych, duchownych, kombatantów, ludzi świata kultury. W programie obchodów były apele pamięci, składanie wieńców i przemówienia włodarzy.

FOTOGALERIA

Powtórny pochówek biskupów


14 kwietnia w krypcie janowskiej kolegiaty odbyło się uroczyste złożenie szczątków bp. Piotra Pawła Szymańskiego i ziemi z grobu bp. Marcelego Gutkowskiego. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Turniej tańca towarzyskiego
22 kwietnia w Zespole Oświatowym w Kąkolewnicy odbędzie się VI Otwarty Turniej Tańca Towarzyskiego Powiatu Radzyńskiego Par Początkujących.
więcej »
Podlasze
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zachęca do obejrzenia wystawy zdjęć Konrada Węsaka.
więcej »
Ojcowski Poligon Duchowy
Już po raz drugi Klub Ojca działający przy Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach wraz z Klubem Ojca z Łukowa zapraszają ojców z diecezji siedleckiej na Ojcowski Poligon Duchowy. Odbędzie się on w sobotę 21 kwietnia. Tym razem spotkamy się w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Szpakach - szczególnym miejscu kultu św. Józefa.
więcej »
Ten cenny czas
„Ten cenny czas” - to tytuł projektu Fundacji DONUM złożony w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w drugiej edycji Programu Wsparcia Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
więcej »
Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
 

POLECAMY


Papież o „Ojcze nasz”
Papież Franciszek koryguje modlitwę „Ojcze nasz” - donosiły w grudniu ubiegłego roku media. Czy rzeczywiście? Ukazała się za to książka, która wyjaśnia medialne zamieszanie.
więcej »
Tajemnica ks. Dolindo
Aleksandra Zapotoczny podąża śladami ks. Dolindo Ruotolo. Odwiedza jego ukochane miasto - Neapol. Prowadzi nas do miejsc związanych z życiem i działalnością tego świętego kapłana.
więcej »
Warunkiem jest zaufanie
Od wielu lat otrzymywane przez pielgrzymów łaski skrupulatnie notowane są przez ojców paulinów. Na nowo postanowiła się im przyjrzeć i opisać Anita Czupryn.
więcej »
Tam, gdzie mieszka Bóg
Pierwszy w historii film z udziałem papieża Franciszka - już w kinach!
więcej »
Kolejówka mówi NIE bezrobociu !
25 kwietnia siedlecka „Kolejówki”, tj. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6, organizuje Dzień Otwarty dla wszystkich tegorocznych absolwentów gimnazjów.
więcej »
 

SONDA

 

Biblia w moim życiu....

jest najważniejszą książką, po którą często sięgam

stanowi drogowskaz, jak nie zagubić się w labiryncie życia

to księga, w której znajduję odpowiedzi na wszelkie nurtujące mnie pytania

czuję, że nie dorosłem/am do lektury Pisma Świętego

jest żywym słowem BogaLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Dz 8, 26-40; Ps 66 (65), 8-9. 16-17. 19-20
Ewangelia:
J 6, 44-51

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR