24 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor

Pogoda: Siedlce

Numer 38
20-26 września 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z diecezjalnej pielgrzymki do Krakowa będącej dziękczynieniem za jubileusz 200-lecia diecezji!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Kompleksowa pomoc

2 maja 2017 r.

Nie tylko hospicjum


fot. AWAW

27 kwietnia uroczyście otwarto w Białej Podlaskiej Domowy Szpital, gdzie świadczona będzie opieka długoterminowa i hospicyjna. Inwestycja kosztowała prawie 17,5 mln zł. Budynek mieści się przy ul. Spółdzielczej 5 - w miejscu dawnego starego szpitala. Ma nowoczesną bryłę. Powierzchnia użytkowa wynosi prawie 3,5 tys. m². Chorzy, którzy będą tu przebywać, mają do dyspozycji m.in. salę do rehabilitacji i piękną niewielką kaplicę.

- Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się i będziemy coraz bardziej potrzebować opieki długoterminowej i hospicyjnej. Organizując DS, pomyśleliśmy o kilku grupach pacjentów. W ramach naszego projektu zamierzamy pomagać chorym zarówno w budynku przy ul. Spółdzielczej, jak i w miejscu ich zamieszkania - zaznacza Joanna Kozłowiec, zastępca dyrektora ds. rozwoju Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

- Wyjątkowość tego projektu polega na tym, że dyrekcji udało się pozyskać środki na tak dużą liczbę łóżek. Potrzeby są jednak spore. Chorzy znajdą tu dobre warunki i na pewno będą godnie przyjęci i leczeni - mówi Bożena Łukaszek, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej.

Na wielu frontach

W ramach DS będzie działała poradnia medycyny paliatywnej.

- Kolejny element stanowi domowa opieka hospicyjna nad pacjentami - zarówno dziećmi, jak i dorosłymi - którzy zostali zdyskwalifikowani z leczenia przyczynowego onkologicznego. Takie osoby będą mogły liczyć na wizyty pielęgniarki (dwa razy w tygodniu) i lekarza (dwa razy w miesiącu) w miejscu zamieszkania. Następnym elementem projektu jest hospicjum stacjonarne (35 miejsc). W DS funkcjonuje także zakład opiekuńczo-leczniczy i zespół opieki paliatywnej (40 miejsc). Kolejną propozycją jest dzienny dom opieki medycznej. Osoby, które będą korzystały z tego typu świadczenia, mogą liczyć na wsparcie lekarzy, psychologa i terapeuty zajęciowego. Zapewnimy im także rehabilitację i trzy posiłki dziennie. Dzienny Dom Opieki Medycznej jest czynny od 7.00 do 17.00. Tu mamy 15 miejsc - wylicza Dorota Matwiejczuk, kierownik zespołu opieki medycznej DS.

Prezent od marszałka

Wszystkie świadczenia realizowane przez DS są opłacane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Środki na DDOM pochodzą z ministerstwa zdrowia i projektu europejskiego. Palcówka została uroczyście pobłogosławiona przez bp. siedleckiego Kazimierza Gurdę. Ostatni punkt uroczystości stanowiło zwiedzanie obiektu. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem rozmachu inwestycji.

- DS był trafionym pomysłem. Teraz współpracujemy nad kolejnym projektem związanym z rozwojem bialskiej onkologii. Gratulując sukcesu, przynosimy prezent. Jako organ założycielski nie możemy pozostać obojętni i musimy wspierać nasze placówki w zakupie najpotrzebniejszych urządzeń. Po uzgodnieniach z dyrektorem postanowiliśmy wyłożyć 1 mln zł na aparat RTG z ramieniem C, cyfrowym detektorem oraz z opcją naczyniową - zapowiedział Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.

W domu i w szpitalu

Budowa DS kosztowała 17,5 mln zł. - Lada dzień od fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy otrzymamy łóżka, m.in. materace przeciwodleżynowe oraz aparaturę medyczną i rehabilitacyjną. Wartość tego daru to kwota ok. 2,5 mln zł. Trzeba dodać, że szpital zainwestował w budowę 3 mln zł. To były nasze wypracowane środki. Reszta, czyli 11 mln zł, pochodziła z kredytu inwestycyjnego, który został udzielony na wyjątkowo dobrych warunkach. Udało się nam skorzystać także z projektu unijnego realizowanego przez ministerstwo zdrowia - wyjaśnia Dariusz Oleński, dyrektor WSS, podkreślając jednocześnie, że nazwa DS nie jest przypadkowa. - Pacjentom, którzy będą leczyli się u nas stacjonarnie, chcemy zapewnić warunki jak najbardziej zbliżone do domowych. DS będzie też prowadził opiekę nad chorymi przebywającymi w swoich domach. W tym celu zakupiliśmy siedem nowych samochodów, które ułatwią naszym pielęgniarkom i lekarzom dojazd do pacjentów. W ramach tego zadania świadczona będzie m.in. tlenoterapia i rehabilitacja - wyjaśnia dyrektor. Opieką pozaszpitalną ma być objętych ok. 120 chorych. W przypadku, gdy taka pomoc przestanie wystarczać, podopieczny bez żadnych zbędnych formalności trafi do opieki stacjonarnej. Pierwsi pacjenci pojawią się w DS już w maju.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek XXV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 3, 27-35; Ps 15 (14), 1b-2. 3 i 4b. 4c-5 ;
Łk 8, 16-18

Ewangelia:
Łk 8, 16-18

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR