25 listopada 2017 r. Imieniny obchodzą: Katarzyna, Erazm, Klemens

Pogoda: Siedlce

Numer 47
23-29 listopada 2017r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Kompleksowa pomoc

2 maja 2017 r.

Nie tylko hospicjum


fot. AWAW

27 kwietnia uroczyście otwarto w Białej Podlaskiej Domowy Szpital, gdzie świadczona będzie opieka długoterminowa i hospicyjna. Inwestycja kosztowała prawie 17,5 mln zł. Budynek mieści się przy ul. Spółdzielczej 5 - w miejscu dawnego starego szpitala. Ma nowoczesną bryłę. Powierzchnia użytkowa wynosi prawie 3,5 tys. m². Chorzy, którzy będą tu przebywać, mają do dyspozycji m.in. salę do rehabilitacji i piękną niewielką kaplicę.

- Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się i będziemy coraz bardziej potrzebować opieki długoterminowej i hospicyjnej. Organizując DS, pomyśleliśmy o kilku grupach pacjentów. W ramach naszego projektu zamierzamy pomagać chorym zarówno w budynku przy ul. Spółdzielczej, jak i w miejscu ich zamieszkania - zaznacza Joanna Kozłowiec, zastępca dyrektora ds. rozwoju Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

- Wyjątkowość tego projektu polega na tym, że dyrekcji udało się pozyskać środki na tak dużą liczbę łóżek. Potrzeby są jednak spore. Chorzy znajdą tu dobre warunki i na pewno będą godnie przyjęci i leczeni - mówi Bożena Łukaszek, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej.

Na wielu frontach

W ramach DS będzie działała poradnia medycyny paliatywnej.

- Kolejny element stanowi domowa opieka hospicyjna nad pacjentami - zarówno dziećmi, jak i dorosłymi - którzy zostali zdyskwalifikowani z leczenia przyczynowego onkologicznego. Takie osoby będą mogły liczyć na wizyty pielęgniarki (dwa razy w tygodniu) i lekarza (dwa razy w miesiącu) w miejscu zamieszkania. Następnym elementem projektu jest hospicjum stacjonarne (35 miejsc). W DS funkcjonuje także zakład opiekuńczo-leczniczy i zespół opieki paliatywnej (40 miejsc). Kolejną propozycją jest dzienny dom opieki medycznej. Osoby, które będą korzystały z tego typu świadczenia, mogą liczyć na wsparcie lekarzy, psychologa i terapeuty zajęciowego. Zapewnimy im także rehabilitację i trzy posiłki dziennie. Dzienny Dom Opieki Medycznej jest czynny od 7.00 do 17.00. Tu mamy 15 miejsc - wylicza Dorota Matwiejczuk, kierownik zespołu opieki medycznej DS.

Prezent od marszałka

Wszystkie świadczenia realizowane przez DS są opłacane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Środki na DDOM pochodzą z ministerstwa zdrowia i projektu europejskiego. Palcówka została uroczyście pobłogosławiona przez bp. siedleckiego Kazimierza Gurdę. Ostatni punkt uroczystości stanowiło zwiedzanie obiektu. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem rozmachu inwestycji.

- DS był trafionym pomysłem. Teraz współpracujemy nad kolejnym projektem związanym z rozwojem bialskiej onkologii. Gratulując sukcesu, przynosimy prezent. Jako organ założycielski nie możemy pozostać obojętni i musimy wspierać nasze placówki w zakupie najpotrzebniejszych urządzeń. Po uzgodnieniach z dyrektorem postanowiliśmy wyłożyć 1 mln zł na aparat RTG z ramieniem C, cyfrowym detektorem oraz z opcją naczyniową - zapowiedział Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.

W domu i w szpitalu

Budowa DS kosztowała 17,5 mln zł. - Lada dzień od fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy otrzymamy łóżka, m.in. materace przeciwodleżynowe oraz aparaturę medyczną i rehabilitacyjną. Wartość tego daru to kwota ok. 2,5 mln zł. Trzeba dodać, że szpital zainwestował w budowę 3 mln zł. To były nasze wypracowane środki. Reszta, czyli 11 mln zł, pochodziła z kredytu inwestycyjnego, który został udzielony na wyjątkowo dobrych warunkach. Udało się nam skorzystać także z projektu unijnego realizowanego przez ministerstwo zdrowia - wyjaśnia Dariusz Oleński, dyrektor WSS, podkreślając jednocześnie, że nazwa DS nie jest przypadkowa. - Pacjentom, którzy będą leczyli się u nas stacjonarnie, chcemy zapewnić warunki jak najbardziej zbliżone do domowych. DS będzie też prowadził opiekę nad chorymi przebywającymi w swoich domach. W tym celu zakupiliśmy siedem nowych samochodów, które ułatwią naszym pielęgniarkom i lekarzom dojazd do pacjentów. W ramach tego zadania świadczona będzie m.in. tlenoterapia i rehabilitacja - wyjaśnia dyrektor. Opieką pozaszpitalną ma być objętych ok. 120 chorych. W przypadku, gdy taka pomoc przestanie wystarczać, podopieczny bez żadnych zbędnych formalności trafi do opieki stacjonarnej. Pierwsi pacjenci pojawią się w DS już w maju.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wernisaż fotografii


Do 5 grudnia w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach można oglądać wystawę fotografii „Siedlce - moje miasto” Jarosława Grudzińskiego. - Autor wystawy jest mistrzem w operowaniu światłem, a Siedlce na jego zdjęciach wyglądają przepięknie - podkreślił podczas wernisażu wiceprezydent miasta Jarosław Głowacki. [fot. KK]

FOTOGALERIA

Pogrzeb ostatniego wyklętego


W Trzebieszowie pochowano ostatniego żołnierza podziemia antykomunistycznego - chor. Antoniego Dołęgę, ps. Znicz. Wolna Polska to jego pośmiertne zwycięstwo - napisał w liście prezydent RP Andrzej Duda. Żołnierz AK i WiN ukrywał się aż do śmierci w 1982 r. Jego szczątki odnaleziono w czerwcu tego roku w miejscowości Popławy-Rogale w gminie Trzebieszów. Bp Kazimierz Gurda, który przewodniczył Mszy św. pogrzebowej A. Dołęgi 19 listopada, powiedział, że po 35 latach od jego śmierci nadzieje o wolności ojczyzny się spełniły. [fot. MG]

PATRONAT "ECHO"


Historia skarbnicą mądrości - konkurs
W związku z przygotowaniami do jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej, który obchodzić będziemy w 2018 r., Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkursy adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów.
więcej »
Tablica pamiątkowa
3 grudnia w Siedlcach odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy dedykowanej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu z okazji 150 rocznicy jego urodzin.
więcej »
Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017
NoveKino Siedlce organizuje Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017. Wydarzenie ukierunkowane jest na promocję filmów, które wpisując się w polską i światową kinematografię o wysokich walorach etycznych, artystycznych i filmowych, stanowią zapis historii i kultury.
więcej »
 

POLECAMY


Boży poradnik antydepresyjny
Słowa Jezusa dzieją się dzisiaj! On zajmuje się teraźniejszością! Bóg nie przyjdzie do ciebie kiedyś! On przychodzi teraz i tu, gdzie jesteś!
więcej »
Lekarstwo nieśmiertelności
Ojcowie Kościoła uważali Eucharystię za źródło wszystkiego: Kościoła, zbawienia naszego ciała, powołania stworzenia i materii.
więcej »
 

SONDA

 

Żołnierze wyklęci są dla mnie...

symbolem bezgranicznej miłości do ojczyzny

wyrazem świadomości, że komunizm zniewala

przykładem idealizmu, który prowadził do śmierci

dowodem na to, że prawda historyczna zawsze ujrzy światło dzienneLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
1 Mch 6,1-13; Ps 9,2-4.6.16.19
Ewangelia:
Łk 20 27-40

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR