24 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Maciej, Bogusz, Modest

Pogoda: Siedlce

Numer 8
22-28 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Kompleksowa pomoc

2 maja 2017 r.

Nie tylko hospicjum


fot. AWAW

27 kwietnia uroczyście otwarto w Białej Podlaskiej Domowy Szpital, gdzie świadczona będzie opieka długoterminowa i hospicyjna. Inwestycja kosztowała prawie 17,5 mln zł. Budynek mieści się przy ul. Spółdzielczej 5 - w miejscu dawnego starego szpitala. Ma nowoczesną bryłę. Powierzchnia użytkowa wynosi prawie 3,5 tys. m². Chorzy, którzy będą tu przebywać, mają do dyspozycji m.in. salę do rehabilitacji i piękną niewielką kaplicę.

- Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się i będziemy coraz bardziej potrzebować opieki długoterminowej i hospicyjnej. Organizując DS, pomyśleliśmy o kilku grupach pacjentów. W ramach naszego projektu zamierzamy pomagać chorym zarówno w budynku przy ul. Spółdzielczej, jak i w miejscu ich zamieszkania - zaznacza Joanna Kozłowiec, zastępca dyrektora ds. rozwoju Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

- Wyjątkowość tego projektu polega na tym, że dyrekcji udało się pozyskać środki na tak dużą liczbę łóżek. Potrzeby są jednak spore. Chorzy znajdą tu dobre warunki i na pewno będą godnie przyjęci i leczeni - mówi Bożena Łukaszek, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej.

Na wielu frontach

W ramach DS będzie działała poradnia medycyny paliatywnej.

- Kolejny element stanowi domowa opieka hospicyjna nad pacjentami - zarówno dziećmi, jak i dorosłymi - którzy zostali zdyskwalifikowani z leczenia przyczynowego onkologicznego. Takie osoby będą mogły liczyć na wizyty pielęgniarki (dwa razy w tygodniu) i lekarza (dwa razy w miesiącu) w miejscu zamieszkania. Następnym elementem projektu jest hospicjum stacjonarne (35 miejsc). W DS funkcjonuje także zakład opiekuńczo-leczniczy i zespół opieki paliatywnej (40 miejsc). Kolejną propozycją jest dzienny dom opieki medycznej. Osoby, które będą korzystały z tego typu świadczenia, mogą liczyć na wsparcie lekarzy, psychologa i terapeuty zajęciowego. Zapewnimy im także rehabilitację i trzy posiłki dziennie. Dzienny Dom Opieki Medycznej jest czynny od 7.00 do 17.00. Tu mamy 15 miejsc - wylicza Dorota Matwiejczuk, kierownik zespołu opieki medycznej DS.

Prezent od marszałka

Wszystkie świadczenia realizowane przez DS są opłacane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Środki na DDOM pochodzą z ministerstwa zdrowia i projektu europejskiego. Palcówka została uroczyście pobłogosławiona przez bp. siedleckiego Kazimierza Gurdę. Ostatni punkt uroczystości stanowiło zwiedzanie obiektu. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem rozmachu inwestycji.

- DS był trafionym pomysłem. Teraz współpracujemy nad kolejnym projektem związanym z rozwojem bialskiej onkologii. Gratulując sukcesu, przynosimy prezent. Jako organ założycielski nie możemy pozostać obojętni i musimy wspierać nasze placówki w zakupie najpotrzebniejszych urządzeń. Po uzgodnieniach z dyrektorem postanowiliśmy wyłożyć 1 mln zł na aparat RTG z ramieniem C, cyfrowym detektorem oraz z opcją naczyniową - zapowiedział Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.

W domu i w szpitalu

Budowa DS kosztowała 17,5 mln zł. - Lada dzień od fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy otrzymamy łóżka, m.in. materace przeciwodleżynowe oraz aparaturę medyczną i rehabilitacyjną. Wartość tego daru to kwota ok. 2,5 mln zł. Trzeba dodać, że szpital zainwestował w budowę 3 mln zł. To były nasze wypracowane środki. Reszta, czyli 11 mln zł, pochodziła z kredytu inwestycyjnego, który został udzielony na wyjątkowo dobrych warunkach. Udało się nam skorzystać także z projektu unijnego realizowanego przez ministerstwo zdrowia - wyjaśnia Dariusz Oleński, dyrektor WSS, podkreślając jednocześnie, że nazwa DS nie jest przypadkowa. - Pacjentom, którzy będą leczyli się u nas stacjonarnie, chcemy zapewnić warunki jak najbardziej zbliżone do domowych. DS będzie też prowadził opiekę nad chorymi przebywającymi w swoich domach. W tym celu zakupiliśmy siedem nowych samochodów, które ułatwią naszym pielęgniarkom i lekarzom dojazd do pacjentów. W ramach tego zadania świadczona będzie m.in. tlenoterapia i rehabilitacja - wyjaśnia dyrektor. Opieką pozaszpitalną ma być objętych ok. 120 chorych. W przypadku, gdy taka pomoc przestanie wystarczać, podopieczny bez żadnych zbędnych formalności trafi do opieki stacjonarnej. Pierwsi pacjenci pojawią się w DS już w maju.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Pamięci niezłomnych
Prelekcją poświęconą niezłomnym zainaugurowane zostaną gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie uroczystości przewidzianej na 4 marca w Kobylanach jest także koncert i projekcja filmu.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
Pwt 26, 16-19; Ps 119 (118), 1-2. 4-5. 7-8
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR