18 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Paula, Marek

Pogoda: Siedlce

Numer 24
14-20 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Kompleksowa pomoc

2 maja 2017 r.

Nie tylko hospicjum


fot. AWAW

27 kwietnia uroczyście otwarto w Białej Podlaskiej Domowy Szpital, gdzie świadczona będzie opieka długoterminowa i hospicyjna. Inwestycja kosztowała prawie 17,5 mln zł. Budynek mieści się przy ul. Spółdzielczej 5 - w miejscu dawnego starego szpitala. Ma nowoczesną bryłę. Powierzchnia użytkowa wynosi prawie 3,5 tys. m². Chorzy, którzy będą tu przebywać, mają do dyspozycji m.in. salę do rehabilitacji i piękną niewielką kaplicę.

- Jesteśmy społeczeństwem starzejącym się i będziemy coraz bardziej potrzebować opieki długoterminowej i hospicyjnej. Organizując DS, pomyśleliśmy o kilku grupach pacjentów. W ramach naszego projektu zamierzamy pomagać chorym zarówno w budynku przy ul. Spółdzielczej, jak i w miejscu ich zamieszkania - zaznacza Joanna Kozłowiec, zastępca dyrektora ds. rozwoju Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.

- Wyjątkowość tego projektu polega na tym, że dyrekcji udało się pozyskać środki na tak dużą liczbę łóżek. Potrzeby są jednak spore. Chorzy znajdą tu dobre warunki i na pewno będą godnie przyjęci i leczeni - mówi Bożena Łukaszek, konsultant wojewódzki w dziedzinie pielęgniarstwa opieki paliatywnej.

Na wielu frontach

W ramach DS będzie działała poradnia medycyny paliatywnej.

- Kolejny element stanowi domowa opieka hospicyjna nad pacjentami - zarówno dziećmi, jak i dorosłymi - którzy zostali zdyskwalifikowani z leczenia przyczynowego onkologicznego. Takie osoby będą mogły liczyć na wizyty pielęgniarki (dwa razy w tygodniu) i lekarza (dwa razy w miesiącu) w miejscu zamieszkania. Następnym elementem projektu jest hospicjum stacjonarne (35 miejsc). W DS funkcjonuje także zakład opiekuńczo-leczniczy i zespół opieki paliatywnej (40 miejsc). Kolejną propozycją jest dzienny dom opieki medycznej. Osoby, które będą korzystały z tego typu świadczenia, mogą liczyć na wsparcie lekarzy, psychologa i terapeuty zajęciowego. Zapewnimy im także rehabilitację i trzy posiłki dziennie. Dzienny Dom Opieki Medycznej jest czynny od 7.00 do 17.00. Tu mamy 15 miejsc - wylicza Dorota Matwiejczuk, kierownik zespołu opieki medycznej DS.

Prezent od marszałka

Wszystkie świadczenia realizowane przez DS są opłacane z Narodowego Funduszu Zdrowia. Środki na DDOM pochodzą z ministerstwa zdrowia i projektu europejskiego. Palcówka została uroczyście pobłogosławiona przez bp. siedleckiego Kazimierza Gurdę. Ostatni punkt uroczystości stanowiło zwiedzanie obiektu. Wszyscy byli pod dużym wrażeniem rozmachu inwestycji.

- DS był trafionym pomysłem. Teraz współpracujemy nad kolejnym projektem związanym z rozwojem bialskiej onkologii. Gratulując sukcesu, przynosimy prezent. Jako organ założycielski nie możemy pozostać obojętni i musimy wspierać nasze placówki w zakupie najpotrzebniejszych urządzeń. Po uzgodnieniach z dyrektorem postanowiliśmy wyłożyć 1 mln zł na aparat RTG z ramieniem C, cyfrowym detektorem oraz z opcją naczyniową - zapowiedział Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego.

W domu i w szpitalu

Budowa DS kosztowała 17,5 mln zł. - Lada dzień od fundacji Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy otrzymamy łóżka, m.in. materace przeciwodleżynowe oraz aparaturę medyczną i rehabilitacyjną. Wartość tego daru to kwota ok. 2,5 mln zł. Trzeba dodać, że szpital zainwestował w budowę 3 mln zł. To były nasze wypracowane środki. Reszta, czyli 11 mln zł, pochodziła z kredytu inwestycyjnego, który został udzielony na wyjątkowo dobrych warunkach. Udało się nam skorzystać także z projektu unijnego realizowanego przez ministerstwo zdrowia - wyjaśnia Dariusz Oleński, dyrektor WSS, podkreślając jednocześnie, że nazwa DS nie jest przypadkowa. - Pacjentom, którzy będą leczyli się u nas stacjonarnie, chcemy zapewnić warunki jak najbardziej zbliżone do domowych. DS będzie też prowadził opiekę nad chorymi przebywającymi w swoich domach. W tym celu zakupiliśmy siedem nowych samochodów, które ułatwią naszym pielęgniarkom i lekarzom dojazd do pacjentów. W ramach tego zadania świadczona będzie m.in. tlenoterapia i rehabilitacja - wyjaśnia dyrektor. Opieką pozaszpitalną ma być objętych ok. 120 chorych. W przypadku, gdy taka pomoc przestanie wystarczać, podopieczny bez żadnych zbędnych formalności trafi do opieki stacjonarnej. Pierwsi pacjenci pojawią się w DS już w maju.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
1 Krl 21, 1b-16; Ps 5, 2-3. 5-6a. 6b-7
Ewangelia:
Mt 5, 38-42

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR