19 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, January

Pogoda: Siedlce

Numer 37
13-19 września 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego czcimy krzyż? Jak rozumieć jego sens i jakie miejsce powinien zajmować on w życiu każdego chrześcijanina? Odpowiedź w cyklu NA MARGINESIE KATECHIZMU!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kościół

 
 

Dzieło Biblijne Diecezji Siedleckiej

10 maja 2017 r.

Co to takiego „Piąta Ewangelia”?


fot. ARCHIWUM

Za nami IX Tydzień Biblijny, który przeżywaliśmy pod hasłem: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16,15). To wyjście apostołów i uczniów Pańskich miało swój początek w Jerozolimie, Świętym Mieście, które wybrał Bóg.

Za nami IX Tydzień Biblijny, który przeżywaliśmy pod hasłem: „Idźcie na cały świat i głoście Ewangelię wszelkiemu stworzeniu!” (Mk 16,15). To wyjście apostołów i uczniów Pańskich miało swój początek w Jerozolimie, Świętym Mieście, które wybrał Bóg.

Jednak jego mieszkańcy nie zawsze byli święci. Dlaczego? Ponieważ uznając swoje ludzkie racje, zabijali proroków Boga. Z tego miasta, które słyszało szept modlitwy Jezusa w Ogrójcu, z tej góry, na którą wetknięto krzyż z przybitym doń Synem Bożym, z tej właśnie miejscowości, z której Jezus wstąpił do nieba, wychodzi na cały świat niewielka liczba tych, którzy poprzez głoszenie Dobrej Nowiny o zmartwychwstałym Chrystusie i kochającym nas Bogu, przyciągają do Stwórcy całe rzesze wiernych.

Co to byli za ludzie? Czym się zajmowali? Jak wyglądał ich codzienność przed powołaniem? W jakich mieszkali domach? Co jedli? Z czego się utrzymywali? Jak się ze sobą komunikowali oraz czym żyli? Jak się przemieszczali i jak wyglądała ich rozrywka? Aby uzyskać odpowiedzi na te i wiele innych pytań, najlepiej jest „przeczytać” Piątą Ewangelię! Ale przecież są tylko cztery jej wersje!? Otóż nie! Piąta Ewangelia to sama Ziemia Święta!

Stawiając stopy na tej ziemi

Kiedy stajemy własnymi stopami na ziemi izraelskiej tuż po opuszczeniu samolotu, wszystko wygląda inaczej, niż to sobie wyobrażaliśmy. Inaczej pachnie powietrze, inaczej śpiewa ptak, ciepło inaczej otula człowieka, a słońce jest jakby jaśniejsze! Dalej - wędrówka poprzez krainy Izraela i Palestyny. Stawiamy sobie pytanie: gdzie to wszystko się zaczęło? W Betlejem? Zanim Betlejem - to najpierw Nazaret z Bazyliką Zwiastowania. Duży kościół z kopułą na kształt odwróconej lilii symbolizującej Maryję. A na dolnym piętrze surowa Grota Zwiastowania, z miejscem, gdzie wybrzmiało najważniejsze dla świata „tak!”. To tutaj młoda izraelitka, nieświadoma do końca tego, co będzie ją czekało, godzi się zostać Matką Boga. Jakże tu nie uklęknąć i nie wyśpiewać: „Anioł Pański zwiastował Pannie Maryi, i poczęła...”! Obok kościół św. Józefa, miejsce ważne dla każdego mężczyzny. To u boku tego świętego faceci nabierają siły i świadomości odpowiedzialności za rodzinę. W środku piękna figura patrona Kościoła świętego. Wiemy, że zanim zrodził się Jezus, Maryja nawiedziła swą krewną, św. Elżbietę, do której zdążała, aby pomóc brzemiennej w zaawansowanej, sześciomiesięcznej ciąży. Aby zanieść ukrytego już pod sercem małego Zbawiciela, aby dwie kobiety i dwaj mali chłopcy mogli przeżyć jakże ważne dla nich spotkanie w mocy Ducha! „Wielbi dusza moja Pana” i „Benedictus” to dwa hymny śpiewane w Ain Karem, czyli w źródle winnicy.

Krocząc śladami Biblii

Kiedy nadchodzi czas rozwiązania dla Maryi, brakuje miejsca w gospodzie. Zatem rodzi się Jezus w ubogim żłobie, w stajence. Dziś właśnie tam, bez względu na porę roku, wspólnie zaśpiewamy kolędę, dotykając miejsca, gdzie zrodził się Chrystus, robiąc sobie przy tym pamiątkowe zdjęcie. Niezapomniana chwila! Niedaleko jest Grota Mleczna, gdzie na chwilę wstąpiła Maryja, aby nakarmić płaczące z głodu Boże Dziecię. Tu spotkamy Pole Pasterzy, którzy widząc na pięknej panoramie nieba zjawienie się aniołów, słyszą wezwanie, aby iść i oddać pokłon Nowonarodzonemu! To z tej właśnie okolicy można przywieźć pamiątki zakupione w okolicznym sklepie, prowadzonym przez tamtejszych chrześcijan. Właśnie tam wydane nasze „zaskórniaki” pomagają przeżyć tamtejszej ludności. To nasza forma wsparcia dla nich.

Nie sposób, czytając Ewangelię Jana, pominąć Kanę Galilejską, miejsca pierwszego cudu Pana. To również doskonała okazja do odnowienia przyrzeczeń małżeńskich, do otrzymania pamiątkowego błogosławieństwa z pieczęcią miejsca i podpisem kapłana. A jeśli Kana, to również degustacja wina, a jeśli wino - to również wieczorne wesele… Reszta pozostaje tajemnicą!

Krocząc dalej śladami Biblii, odwiedzamy Górę Błogosławieństw z przepiękną, zatykającą dech w piersiach przyrodą. Kolorowe kwiaty i drzewa, w oddali tafla jeziora Genezaret. Miejsce, gdzie Bóg poucza człowieka, aby ten nie zbłądził. Przy samym jego brzegu znajduje się kościół rozmnożenia chleba i ryb, czyli Tabgha. Niedawno podpalony, ale na szczęście już odrestaurowany. Kilka kroków dalej miejsce, gdzie Pan powiedział do Piotra: „Paś owce moje!”, czyli miejsce prymatu.

Kolejnym punktem jest Kafarnaum - miasteczko Jezusa z domem Piotra i ruinami synagogi, gdzie Jezus nauczał o mocy Eucharystii. Tyberiada to również okazja do rejsu łodzią po jeziorze, po którym Jezus chodził, po którym chodził również św. Piotr, dopóki nie zwątpił. Przepiękna górzysta kraina otaczająca jezioro to czas na refleksję i na modlitwę. A kiedy już trochę zgłodniejemy, wtedy właśnie mamy okazje skonsumować rybę św. Piotra. Na trasie pielgrzymki jest wiele szczególnych miejsc. Kolejnym z nich jest Jordan i miejsce chrztu Jezusa. My również odnawiamy tutaj swoje przyrzeczenia, mając okazję dotknąć wody z tej rzeki.

Umocnienie w wierze

Wiemy, że Jezus nie tylko nauczał, ale również chciał umacniać swych uczniów, aby nie wątpili w Jego Boskie pochodzenie. Dlatego zmierzamy na Tabor, na miejsce Przemienienia. Krętą drogą, małymi busikami, dojeżdżamy na szczyt, aby tam po raz kolejny delektować oczy widokiem na okolicę i aby pomodlić się w przepięknym sanktuarium upamiętniającym to wydarzenie.

Na naszej trasie nie braknie również Betanii, miejsca wskrzeszenia Łazarza w domu Marty i Marii, przyjaciół Jezusa. Również tu możemy zobaczyć przykładowy oryginalny grób skalny, w jakim kiedyś grzebano zmarłych.

Jezus powoływał apostołów w różnych miejscach ich życia i pracy. Zobaczymy więc sykomorę Zacheusza i rezydencję prezydenta Rosji. Tak właśnie tu, w Jerycho, w pobliżu góry kuszenia Jezusa. Również tutaj mamy okazję do zakupu kolejnych pamiątek z ceramiki, skóry, do nabycia produktów z Morza Martwego, które staje się kolejnym celem pielgrzymowania. A tam kąpiel w wodzie, która unosi człowieka, bez konieczności umiejętności pływania. Dla bardziej odważnych ciepłe błotka wprost na skórę. Wielu już się skusiło na ten darmowy zabieg regeneracyjny dla cery.

Bogactwo doznań

Na trasie nie może zabraknąć też obiektów sięgających czasów Starego Testamentu. Dlatego zwiedzimy Hajfę z kościołem na Górze Karmel i z grotą proroka Eliasza. To również piękne tarasy z widokiem na współczesne już miasto i na morze z jego portami. Dalej starożytne akwedukty i ruiny miasta, czyli sama Cezarea Nadmorska! Spacer wzdłuż plaży, piękne pamiątkowe zdjęcia, mnóstwo muszelek i czas na kawkę w jednej z restauracji na świeżym powietrzu!

Całe pielgrzymowanie jest również ukierunkowane na punkt centralny - na Jerozolimę, gdzie mamy największą liczbę ważnych dla nas miejsc kultu. Począwszy od Bazyliki Zaśnięcia Matki Bożej, poprzez miejsce pierwszej Eucharystii i grobu króla Dawida, udajemy się do kościoła babci Pana Jezusa, czyli św. Anny.

Dosłownie tuż obok Betesda, sadzawka która jest świadkiem kolejnego cudu Jezusa, tj. uzdrowienia paralityka z jego wieloletniej niemożności chodzenia. Kiedy wchodzimy na stare miasto, nasze wyobrażenie o Jerozolimie pryska jak bańka mydlana. Wszystko wygląda inaczej! Kręte uliczki pełne straganów i sklepikarzy, iż można dostać oczopląsu. W powietrzu unosi się woń tysiąca przypraw, które zapewne dotrą w bagażu również do Polski. Kilkanaście bram wejściowych i jedność w różnorodności turystów z całego świata, to widoki, które zapamiętasz do końca życia.

Najwięcej emocji

Jak już wspomniałem, najwięcej emocji budzą miejsca związane z męką, śmiercią i zmartwychwstaniem Chrystusa. Bazylika Grobu Pańskiego, przepięknie pachnąca płyta namaszczenia, której aromat chyba każdy chciałby zabrać do domu. Skała, w którą wbity był krzyż Jezusa - można ją dotknąć osobiście, wkładając w nią własną rękę - oto Golgota. Dalej, schodząc z piętra, kierujemy się do świeżo odrestaurowanego Grobu Jezusa z płytą zmartwychwstania. Ją również można dotknąć i ucałować. Miejsce niesamowite dla naszej wiary i jej umocnienia, poprzedzone zwykle kolejką oczekujących.

Dalej niespotykane już w Polsce widoki pejsatych Żydów z licznymi dziećmi u boku kobiet. Spacer różnymi dzielnicami kulturowymi, wieczorne klimaty Świętego Miasta i oczywiście Ściana Płaczu oraz inne kościoły i artefakty miasta, w którym nauczał Jezus: Grota Pojmania, stara rzymska droga i wiele innych atrakcji.

Nawiedź Piątą Ewangelię

To jest ta „Piąta Ewangelia” do nawiedzenia której bardzo serdecznie Cię zapraszam. Aby pomóc zrealizować takie marzenie, Dzieło Biblijne wraz z biurem Arka z Siedlec organizują taką właśnie pielgrzymkę do Ziemi Świętej w dniach 4-11 lipca. Zainteresowanych prosimy o jak najszybszy kontakt, najlepiej do 28 maja. Jeśli chodzi o dokumenty, wymagany jest tylko aktualny paszport, który można wyrobić w czasie dwóch tygodni.

Serdecznie zapraszam do udziału w tym niesamowitym przeżyciu, w tych rekolekcjach w drodze po Ziemi Świętej. Ci, którzy byli, nie żałują! Pielgrzymka może być również formą pięknego prezentu dla Twoich bliskich…

Ks. Piotr Mazurek

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Badania laryngologiczne
19 i 20 września, od 8.00 do 14.00, w przychodni AS-MED w Siedlcach będą prowadzone bezpłatne badania laryngologiczne.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Środa XXIV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
1 Kor 12, 31 – 13, 13; Ps 33 (32), 2-3. 4-5. 12 i 22 ;
Łk 7, 31-35

Ewangelia:
Łk 7, 31-35

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR