17 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Zbigniew, Julian, Łukasz

Pogoda: Siedlce

Numer 7
15-21 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Mistrzostwa w piłce nożnej

17 maja 2017 r.

Siedleckie seminarium po raz piąty mistrzem Polski!


fot. al. Kacper Rysak

Od 14 do 16 maja odbywały się spotkania finałowe XIV Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Piłce Nożnej. Po zaciętych i fizycznie wyczerpujących rozgrywkach mistrzami Polski zostali obrońcy tytułu - klerycy z siedleckiego seminarium duchownego. Mistrzostwo zdobyli po raz piąty, tym samym bijąc rekord w historii kleryckich zawodów.

14 maja, o 19.00, w gmachu seminaryjnym w Nowym Opolu k. Siedlec rozpoczęły się uroczystości finałowe XIV Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Piłce Nożnej.

Galę otwarcia uświetniła obecność bp. Piotra Sawczuka, który na początku spotkania odczytał list od patrona honorowego mistrzostw - przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego. Arcybiskup skierował następujące słowa do organizatorów i uczestników zawodów: „(…) Jako umiłowani synowie Ojca jesteśmy w nieskończony sposób obdarowani tym wszystkim, co uzdalnia nas, abyśmy wygrywali różne zawody i mistrzostwa naszego życia. Jednak bez naszej dobrowolnej decyzji i bez solidnego zaangażowania możemy zmarnować talenty i powołanie, którymi zostaliśmy obdarzeni. Życzę więc wszystkim, aby te i każde inne mistrzostwa pomogły Wam w wypracowaniu tych cech, które uzdolnią Was do odniesienia najwyższego zwycięstwa waszego życia (…)”.

Gala inauguracyjna

W gali inaugurującej mistrzostwa uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych oraz patroni medialni i honorowi. Klerycy uroczystość tę rozpoczęli od odśpiewania hymnu narodowego, aby nadać jej nie tylko wymiar sportowy i religijny, ale także patriotyczny. Następnie na scenie wystąpili tancerze z formacji tanecznej LUZ. Część artystyczną, składającą się z dwóch skeczy oraz piosenki mistrzostw, przygotował drugi rocznik siedleckiego seminarium.

Najważniejszym punktem gali rozpoczynającej XIV Mistrzostwa Polski było losowanie par półfinałowych. Powierzono je bp. P. Sawczukowi, prezydentowi Siedlec Wojciechowi Kudelskiemu oraz dyrektorowi diecezjalnej Caritas ks. Markowi Bieńkowskiemu. W wyniku losowania zostały wyłonione dwie grupy: WSD Siedlce i WSD Paradyż oraz WSD Łomża i WSD Tarnów. Drużyna siedlecka ze względu na to, że broniła tytułu mistrza Polski, była już umieszczona w tabeli rozgrywek. Na zakończenie gali odbył się koncert kapeli Drewutnia, która wykonuje muzykę tradycyjną, głównie ludową, ukraińską oraz łemkowską.

Droga do finału

Następnego dnia, od 10.00, na obiektach Agencji Rozwoju Miasta Siedlce przy ul. Jana Pawła II rozpoczęły się zmagania sportowe alumnów. W meczu otwarcia rozegranym przez drużyny seminaryjne z Siedlec oraz Paradyża padło aż pięć bramek, dając wynik 3:2 dla gospodarzy. Hat-trickiem może poszczycić się kapitan drużyny siedleckiej al. Rafał Przezdziak, który bramki strzelił w 26, 36 oraz 71 minucie gry. O 11.00 do rywalizacji o tytuł mistrzowski stanęły grupy WSD z Łomży oraz Tarnowa. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem tej pierwszej drużyny z wynikiem 2:0. Dwa celne strzały oddał al. Robert Kulas - w 73 i 82 minucie meczu.

Po południu zawodnicy mieli czas na rekreację. Natomiast w godzinach wieczornych seminarzyści siedleccy zorganizowali integrujące ognisko, podczas którego każdy z alumnów mógł podzielić się swoim życiem kleryckim.

Górą nasi!

Wtorek, 16 maja, był dniem stanowiącym ukoronowanie dwuletnich przygotowań zarówno uczestników finału, jak i ich organizatorów. Tego dnia w meczu finałowym, który odbył się na głównym stadionie Pogoni Siedlce o 12.00, po raz 14 został wyłoniony mistrz Polski w piłce nożnej seminariów duchownych i zakonnych. Po spotkaniu - bardzo wymagającym od strony fizycznej dla zawodników, zaś od emocjonalnej dla kibiców - kolejnym mistrzem Polski została drużyna z Siedlec, która pokonała grupę piłkarską z WSD w Łomży 3:0. Celne strzały do bramek na rzecz gospodarzy oddali: al. Rafał Przezdziak w 69 minucie spotkania, al. Sebastian Gromada w 80 oraz dk. Damian Koryciński w 82 minucie. Trzecie miejsce zdobyła drużyna seminaryjna z Tarnowa, pokonując WSD Paradyż 7:0.

Wręczenie pucharów odbyło się na stadionie miejskim w Siedlcach, natomiast pozostałe nagrody przekazano w gmachu seminaryjnym w Nowym Opolu. Komisja mistrzostw przyznała nagrody indywidualne: dla najlepszego bramkarza - al. Kamila Wala z Tarnowa, najlepszego zawodnika - al. Seweryna Szczotko z Paradyża oraz najlepszego strzelca - al. Rafała Przezdziaka z siedleckiego WSD.

Jesteśmy dumni, że nasza drużyna po raz piąty zdobyła mistrzostwo! Dziękujemy wszystkim za wsparcie oraz kibicowanie naszej drużynie.

al. Damian Gadamer

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
Iz 58, 9b-14; Ps 86 (85), 1b-2. 3-4. 5-6
Ewangelia:
Łk 5, 27-32

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR