20 maja 2018 r. Imieniny obchodzą: Aleksander, Bernardyn, Bazyli

Pogoda: Siedlce

Numer 20
17-23 maja 2018r.

menu

NEWS

W niedzielę 27 maja pod hasłem Kobieta - Życie+ w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Mistrzostwa w piłce nożnej

17 maja 2017 r.

Siedleckie seminarium po raz piąty mistrzem Polski!


fot. al. Kacper Rysak

Od 14 do 16 maja odbywały się spotkania finałowe XIV Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Piłce Nożnej. Po zaciętych i fizycznie wyczerpujących rozgrywkach mistrzami Polski zostali obrońcy tytułu - klerycy z siedleckiego seminarium duchownego. Mistrzostwo zdobyli po raz piąty, tym samym bijąc rekord w historii kleryckich zawodów.

14 maja, o 19.00, w gmachu seminaryjnym w Nowym Opolu k. Siedlec rozpoczęły się uroczystości finałowe XIV Mistrzostw Polski Wyższych Seminariów Duchownych i Zakonnych w Piłce Nożnej.

Galę otwarcia uświetniła obecność bp. Piotra Sawczuka, który na początku spotkania odczytał list od patrona honorowego mistrzostw - przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski abp. Stanisława Gądeckiego. Arcybiskup skierował następujące słowa do organizatorów i uczestników zawodów: „(…) Jako umiłowani synowie Ojca jesteśmy w nieskończony sposób obdarowani tym wszystkim, co uzdalnia nas, abyśmy wygrywali różne zawody i mistrzostwa naszego życia. Jednak bez naszej dobrowolnej decyzji i bez solidnego zaangażowania możemy zmarnować talenty i powołanie, którymi zostaliśmy obdarzeni. Życzę więc wszystkim, aby te i każde inne mistrzostwa pomogły Wam w wypracowaniu tych cech, które uzdolnią Was do odniesienia najwyższego zwycięstwa waszego życia (…)”.

Gala inauguracyjna

W gali inaugurującej mistrzostwa uczestniczyli także przedstawiciele władz samorządowych oraz patroni medialni i honorowi. Klerycy uroczystość tę rozpoczęli od odśpiewania hymnu narodowego, aby nadać jej nie tylko wymiar sportowy i religijny, ale także patriotyczny. Następnie na scenie wystąpili tancerze z formacji tanecznej LUZ. Część artystyczną, składającą się z dwóch skeczy oraz piosenki mistrzostw, przygotował drugi rocznik siedleckiego seminarium.

Najważniejszym punktem gali rozpoczynającej XIV Mistrzostwa Polski było losowanie par półfinałowych. Powierzono je bp. P. Sawczukowi, prezydentowi Siedlec Wojciechowi Kudelskiemu oraz dyrektorowi diecezjalnej Caritas ks. Markowi Bieńkowskiemu. W wyniku losowania zostały wyłonione dwie grupy: WSD Siedlce i WSD Paradyż oraz WSD Łomża i WSD Tarnów. Drużyna siedlecka ze względu na to, że broniła tytułu mistrza Polski, była już umieszczona w tabeli rozgrywek. Na zakończenie gali odbył się koncert kapeli Drewutnia, która wykonuje muzykę tradycyjną, głównie ludową, ukraińską oraz łemkowską.

Droga do finału

Następnego dnia, od 10.00, na obiektach Agencji Rozwoju Miasta Siedlce przy ul. Jana Pawła II rozpoczęły się zmagania sportowe alumnów. W meczu otwarcia rozegranym przez drużyny seminaryjne z Siedlec oraz Paradyża padło aż pięć bramek, dając wynik 3:2 dla gospodarzy. Hat-trickiem może poszczycić się kapitan drużyny siedleckiej al. Rafał Przezdziak, który bramki strzelił w 26, 36 oraz 71 minucie gry. O 11.00 do rywalizacji o tytuł mistrzowski stanęły grupy WSD z Łomży oraz Tarnowa. Spotkanie zakończyło się zwycięstwem tej pierwszej drużyny z wynikiem 2:0. Dwa celne strzały oddał al. Robert Kulas - w 73 i 82 minucie meczu.

Po południu zawodnicy mieli czas na rekreację. Natomiast w godzinach wieczornych seminarzyści siedleccy zorganizowali integrujące ognisko, podczas którego każdy z alumnów mógł podzielić się swoim życiem kleryckim.

Górą nasi!

Wtorek, 16 maja, był dniem stanowiącym ukoronowanie dwuletnich przygotowań zarówno uczestników finału, jak i ich organizatorów. Tego dnia w meczu finałowym, który odbył się na głównym stadionie Pogoni Siedlce o 12.00, po raz 14 został wyłoniony mistrz Polski w piłce nożnej seminariów duchownych i zakonnych. Po spotkaniu - bardzo wymagającym od strony fizycznej dla zawodników, zaś od emocjonalnej dla kibiców - kolejnym mistrzem Polski została drużyna z Siedlec, która pokonała grupę piłkarską z WSD w Łomży 3:0. Celne strzały do bramek na rzecz gospodarzy oddali: al. Rafał Przezdziak w 69 minucie spotkania, al. Sebastian Gromada w 80 oraz dk. Damian Koryciński w 82 minucie. Trzecie miejsce zdobyła drużyna seminaryjna z Tarnowa, pokonując WSD Paradyż 7:0.

Wręczenie pucharów odbyło się na stadionie miejskim w Siedlcach, natomiast pozostałe nagrody przekazano w gmachu seminaryjnym w Nowym Opolu. Komisja mistrzostw przyznała nagrody indywidualne: dla najlepszego bramkarza - al. Kamila Wala z Tarnowa, najlepszego zawodnika - al. Seweryna Szczotko z Paradyża oraz najlepszego strzelca - al. Rafała Przezdziaka z siedleckiego WSD.

Jesteśmy dumni, że nasza drużyna po raz piąty zdobyła mistrzostwo! Dziękujemy wszystkim za wsparcie oraz kibicowanie naszej drużynie.

al. Damian Gadamer

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto rodziny


W niedzielę 13 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Rodzina drogą Kościoła”. [fot. K. Ochnio]

FOTOGALERIA

Jarmark św. Stanisława


Ponad 200 wystawców, występy artystyczne, a przede wszystkim słoneczna pogoda - tak wyglądał XI Jarmark św. Stanisława w Siedlcach, który odbywał się 11 i 12 maja. [fot. J. Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Odbędzie się już po raz trzeci w Pratulinie 27 maja.
więcej »
Smacznie i zdrowo
W niedzielę, 20 maja, odbędą się I Siedleckie Targi Śniadaniowe. Na pl. gen. Sikorskiego od 11.30 do 17.00 każdy, kto dba o zdrowe odżywianie, będzie mógł zasięgnąć porad specjalistów i obejrzeć produkty sprzyjające zdrowemu stylowi życia.
więcej »
Na Bożą chwałę
27 maja w parafii pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się II Festiwal Pieśni Maryjnej.
więcej »
Znów zagrają dla Jezusa
W gronie polskich miast, które w Boże Ciało zagrają dla Jezusa, po raz drugi znajdą się także Siedlce. Koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa” ph. „Bądźcie mocni w Panu - siłą Jego Ducha” odbędzie się 31 maja, o 19.00, na płycie miejskiego lodowiska przy ul. B. Prusa 6.
więcej »
 

POLECAMY


NoveKino - Filmowe Rekolekcje
W ramach cyklu „Filmowe Rekolekcje” NoveKino zaprasza do obejrzenia filmu „Maria Magdalena” reż. Garth Davisza.
więcej »
Bóg nie umarł
Monolith Films przedstawia „Bóg nie umarł. Światło w ciemności”. Film w kinach od 18 maja!
więcej »
W mocy Ducha Świętego
W piątek 18 maja, o 18.00, w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach schola Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży animować będzie wydarzenie z cyklu „Jezusowi Chwała”.
więcej »
Grają o plac zabaw!
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach gra o nowy plac zabaw. Głosowanie trwa!
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Niedziela
Czytania:
Dz 2,1–11; Ps 104, 1ab i 24ac.29bc–30.31 i 34 ;
Ga 5,16-25

Ewangelia:
16,12-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR