19 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Wincenty, Włodzisław

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Słowo do słowa

17 maja 2017 r.

Sfilmowane okrucieństwo

Nie wiem, czy ktoś kiedyś przeprowadził wiarygodny sondaż na temat ludzkich pragnień i oczekiwań wobec otaczającej nas rzeczywistości.

Jednak nawet jeżeli takiego sondażu nie było albo gdyby - co w przypadku sondaży jest akurat dosyć częstą przypadłością - był on niezbyt wiarygodny, ja i tak obstawiam, prawie w ciemno, że najważniejsze dla ludzi są pokój i spokój. Można to stwierdzenie, rzecz jasna, rozwinąć i uszczegółowić, ale zapewne większość z nas i bez tego doskonale wie, w czym rzecz.

Skoro więc spokojnego życia w pokoju pragniemy najbardziej, to czemu tak trudno jest nam ten stan osiągnąć? Zarówno w wymiarze indywidualnym, osobistym, ale także w tym bardziej ogólnym i powszechnym. Na każdym kroku i każdego dnia w przestrzeni medialnej pojawiają się nowinki, które spokój odbierają, niepokój wywołują, a czasem budzą emocje tak wielkie, że do opanowania trudne…

Gimnazjalistki znęcają się nad swoją rówieśniczką. Katują ją i brutalnie biją, a wszystko rejestrują telefonami ich rozbawieni koledzy i koleżanki. Będą przecież mieli doskonały, w swojej ocenie, filmik na „fejsa”. Obok, dosłownie i w przenośni, przechodzą kolejne osoby. Czy obojętnie? Może nie do końca, ale nie reagują i nikt nie staje w obronie bitej i poniżanej dziewczyny. Straszne: młodzi ludzie pozbawieni jakiejkolwiek empatii, współczucia, zwykłej litości. Gotowi chyba nawet zabić w swoim okrutnym braku wrażliwości. To nie jacyś dzicy emigranci, nie przybysze z dalekich, niezbyt cywilizowanych stron świata. To wszystko dzieje się u nas, w środku dużego miasta, pod jedną ze szkół.

Jednak ci okrutnicy i bezwzględni sadyści nie stali się przecież takimi w ciągu tygodnia czy dwóch. Ktoś ich wychowywał, kształtował, a nawet jeśli tego nie robił, to i tak za rezultat odpowiada. Kto? Lista odpowiedzialnych jest długa i jest dowodem słabości i pozorności pewnego systemu. Samo mieszanie łyżeczką nie osłodzi nam herbaty, chociaż, owszem, można wiele szumu narobić, tłukąc o ścianki kubka…

A przecież to nie pierwszy taki filmik w sieci i nie pierwsze zdarzenie tego typu. Możemy się pocieszać, że to wyjątkowa sytuacja, ale kiedy rozejrzymy się uważniej, zauważymy, że coś takiego może zdarzyć się również obok nas i może dotknąć kogoś z naszych bliskich. Przecież dziewczyna wcale nie musi jechać na samotne wczasy do Egiptu, żeby zginąć w trudnych do wyjaśnienia i zagmatwanych okolicznościach. Może zginąć gdzieś tu, całkiem blisko.

Ktoś powie: takie czasy, niebezpieczne… Ktoś inny dorzuci: taki świat, dziwny świat… A przecież to nie świat ani czas, tylko człowiek kształtowany przez innych ludzi. Kształtowany bezmyślnie, bez wyobraźni i bez żadnej odpowiedzialności. Pozostawiony często samemu sobie z zapasem zamienników wypełniających pustkę braku miłości, troski, czułości i wzorców. Zamienniki tę pustkę wypełnią, ale tak naprawdę niczego nie zastąpią. Nie mogą zastąpić, bo są tylko „wypełniaczami” i pozornym uspokojeniem sumienia dla - chociażby - bezradnych lub całkowicie nieodpowiedzialnych rodziców.

Brutalizacja i wulgaryzacja sfery publicznej, opluwane autorytety i powykrzywiane wzorce kreowane w mediach, zysk i własna korzyść ponad wszystko i za wszelką cenę, wymiętoszone na wszystkie sposoby hasło wolności, pojmowanej tylko i wyłącznie jako zbiór praw bez obowiązków, i odpowiedzialności - to niestety nasza codzienność, z którą spotykają się także młodzi ludzie. Nawet jeżeli ich to specjalnie nie interesuje, to przecież widzą, słyszą, czerpią i chłoną jak gąbka. I owocują… Czasem właśnie w taki brutalny i bezwzględny sposób. A my, jeżeli dalej będziemy milczącymi obserwatorami, to prędzej czy później staniemy się ofiarami.

Janusz Eleryk

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Iz 26,7-9.12.16-19; Ps 102 (101), 13-14b. 15-16. 17-19. 20-21 ;
Mt 11,28-30

Ewangelia:
Mt 11,28-30

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR