23 stycznia 2018 r. Imieniny obchodzą: Maria, Ildefons, Rajmund

Pogoda: Siedlce

Numer 3
18-24 stycznia 2018r.

menu

NEWS

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Słowo do słowa

17 maja 2017 r.

Sfilmowane okrucieństwo

Nie wiem, czy ktoś kiedyś przeprowadził wiarygodny sondaż na temat ludzkich pragnień i oczekiwań wobec otaczającej nas rzeczywistości.

Jednak nawet jeżeli takiego sondażu nie było albo gdyby - co w przypadku sondaży jest akurat dosyć częstą przypadłością - był on niezbyt wiarygodny, ja i tak obstawiam, prawie w ciemno, że najważniejsze dla ludzi są pokój i spokój. Można to stwierdzenie, rzecz jasna, rozwinąć i uszczegółowić, ale zapewne większość z nas i bez tego doskonale wie, w czym rzecz.

Skoro więc spokojnego życia w pokoju pragniemy najbardziej, to czemu tak trudno jest nam ten stan osiągnąć? Zarówno w wymiarze indywidualnym, osobistym, ale także w tym bardziej ogólnym i powszechnym. Na każdym kroku i każdego dnia w przestrzeni medialnej pojawiają się nowinki, które spokój odbierają, niepokój wywołują, a czasem budzą emocje tak wielkie, że do opanowania trudne…

Gimnazjalistki znęcają się nad swoją rówieśniczką. Katują ją i brutalnie biją, a wszystko rejestrują telefonami ich rozbawieni koledzy i koleżanki. Będą przecież mieli doskonały, w swojej ocenie, filmik na „fejsa”. Obok, dosłownie i w przenośni, przechodzą kolejne osoby. Czy obojętnie? Może nie do końca, ale nie reagują i nikt nie staje w obronie bitej i poniżanej dziewczyny. Straszne: młodzi ludzie pozbawieni jakiejkolwiek empatii, współczucia, zwykłej litości. Gotowi chyba nawet zabić w swoim okrutnym braku wrażliwości. To nie jacyś dzicy emigranci, nie przybysze z dalekich, niezbyt cywilizowanych stron świata. To wszystko dzieje się u nas, w środku dużego miasta, pod jedną ze szkół.

Jednak ci okrutnicy i bezwzględni sadyści nie stali się przecież takimi w ciągu tygodnia czy dwóch. Ktoś ich wychowywał, kształtował, a nawet jeśli tego nie robił, to i tak za rezultat odpowiada. Kto? Lista odpowiedzialnych jest długa i jest dowodem słabości i pozorności pewnego systemu. Samo mieszanie łyżeczką nie osłodzi nam herbaty, chociaż, owszem, można wiele szumu narobić, tłukąc o ścianki kubka…

A przecież to nie pierwszy taki filmik w sieci i nie pierwsze zdarzenie tego typu. Możemy się pocieszać, że to wyjątkowa sytuacja, ale kiedy rozejrzymy się uważniej, zauważymy, że coś takiego może zdarzyć się również obok nas i może dotknąć kogoś z naszych bliskich. Przecież dziewczyna wcale nie musi jechać na samotne wczasy do Egiptu, żeby zginąć w trudnych do wyjaśnienia i zagmatwanych okolicznościach. Może zginąć gdzieś tu, całkiem blisko.

Ktoś powie: takie czasy, niebezpieczne… Ktoś inny dorzuci: taki świat, dziwny świat… A przecież to nie świat ani czas, tylko człowiek kształtowany przez innych ludzi. Kształtowany bezmyślnie, bez wyobraźni i bez żadnej odpowiedzialności. Pozostawiony często samemu sobie z zapasem zamienników wypełniających pustkę braku miłości, troski, czułości i wzorców. Zamienniki tę pustkę wypełnią, ale tak naprawdę niczego nie zastąpią. Nie mogą zastąpić, bo są tylko „wypełniaczami” i pozornym uspokojeniem sumienia dla - chociażby - bezradnych lub całkowicie nieodpowiedzialnych rodziców.

Brutalizacja i wulgaryzacja sfery publicznej, opluwane autorytety i powykrzywiane wzorce kreowane w mediach, zysk i własna korzyść ponad wszystko i za wszelką cenę, wymiętoszone na wszystkie sposoby hasło wolności, pojmowanej tylko i wyłącznie jako zbiór praw bez obowiązków, i odpowiedzialności - to niestety nasza codzienność, z którą spotykają się także młodzi ludzie. Nawet jeżeli ich to specjalnie nie interesuje, to przecież widzą, słyszą, czerpią i chłoną jak gąbka. I owocują… Czasem właśnie w taki brutalny i bezwzględny sposób. A my, jeżeli dalej będziemy milczącymi obserwatorami, to prędzej czy później staniemy się ofiarami.

Janusz Eleryk

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Kolędy pokoleń


W Szkole Podstawowej nr 2 w Siedlcach odbył się koncert „Kolędy pokoleń”. Była to już siódma edycja wydarzenia, w którym wystąpili: przedszkolaki i seniorzy, młodzież oraz dorośli. [fot. MK]

FOTOGALERIA

Orszak w Dubicy


„Bóg jest dla wszystkich!” Pod takim hasłem odbył się - już po raz czwarty - Orszak Trzech Króli w Dubicy. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Mojżesz
8 lutego, o 18.00 i 20.00, w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach wystawiony zostanie spektakl „Mojżesz”.
więcej »
Kolędowanie nad Bugiem
27 stycznia - już po raz 17 - będzie można posłuchać we Włodawie kolęd i szczodrywek w wykonaniu zespołów śpiewaczych i kapel z Polski, Białorusi i Ukrainy.
więcej »
 

POLECAMY


O Maryi nigdy dosyć!
Niedostatecznie dotąd Ją sławiono, za mało wychwalano, czczono, kochano, zbyt mało Jej służono! Należy się Jej więcej chwały, czci, miłości i nabożeństwa! - pisze o Maryi św. Ludwik Maria Grignion de Montfort.
więcej »
Rozważanie Ewangelii
„Ewangelia i życie” to książka, która wprowadza w biblijny świat ks. Jana Zieji. Jest zaproszeniem do codziennego, bardzo intymnego spotkania ze Słowem i do wsłuchania się w niezwykłe świadectwo myślenia i życia Ewangelią.
więcej »
 

SONDA

 

Czego uczą nas bł. Męczennicy Podlascy?

że są wartości, których za wszelką cenę trzeba bronić, nawet za cenę życia

że wierność Bogu bardzo dużo kosztuje

zaufania mimo wszystko - z wiarą, że wyda ono błogosławione owoce

są wzorem odwagi - także, a może zwłaszcza, dla młodych ludzi

trudno powiedzieć - unici żyli w innych czasach, borykali się z innymi problemamiLITURGIA SŁOWA


Wtorek
Czytania:
2 Sm 6, 12b-15. 17-19; Ps 24 (23), 7-8. 9-10
Ewangelia:
Mk 3, 31-35

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR