24 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Maciej, Bogusz, Modest

Pogoda: Siedlce

Numer 8
22-28 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kościół

 
 

Jubileusz fatimski

17 maja 2017 r.

Miłosierdzie, pokój i nowi święci


fot. www.fatima.pt

W setną rocznicę objawień Matki Bożej w Fatimie papież Franciszek przybył 12 maja z 24-godzinną pielgrzymką do tamtejszego sanktuarium maryjnego. Wyniósł na ołtarze dwoje z trojga uczestników wydarzeń z 1917 r. - Franciszka i Hiacyntę Marto.

Była to kulminacja obchodów jubileuszowych. W Fatimie zgromadziło się ponad pół miliona wiernych z 55 krajów świata. Najliczniejszą po Portugalczykach grupę stanowili Polacy. Była to już szósta papieska wizyta w tym miejscu - wcześniej przyjeżdżali tam trzej inni papieże: bł. Paweł VI (1967 r.), św. Jan Paweł II (1982, 1991 i 2000) oraz Benedykt XVI (2010). Ta, 19 podróż zagraniczna Franciszka odbywała się pod hasłem: „Z Maryją, pielgrzym nadziei i pokoju”.

Pierwsze swe kroki papież skierował do kaplicy objawień. To w tym miejscu, zwanym Cova da Iria (Dolina Pokoju), Matka Boża ukazywała się w 1917 r. trojgu pastuszkom: Hiacyncie i Franciszkowi Marto oraz Łucji dos Santos. Znajduje się tam oryginał słynnej w całym świecie figury Matki Bożej Fatimskiej. W jej koronie tkwi kula wyjęta z ciała św. Jana Pawła II po zamachu 13 maja 1981 r.

Franciszek w modlitwie po portugalsku błagał „o zgodę na świecie pomiędzy wszystkimi narodami”. A Maryję, Matkę Miłosierdzia, prosił, by spojrzała na radości, ale i na bóle „rodziny ludzkiej, która jęczy i płacze na tym łez padole”. - Zjednoczony z moimi braćmi w wierze, nadziei i miłości powierzam się Tobie. Zjednoczony z moimi braćmi, przez Ciebie poświęcam się Bogu, o fatimska Dziewico Różańca. I wreszcie, ogarnięty Światłem, które przychodzi do nas z Twoich rąk, będę chwalił Pana przez wszystkie wieki wieków. Amen - modlił się papież.

Na zakończenie złożył przed Matką Bożą kolejną złotą różę. Jest to już trzecia róża podarowana Matce Bożej Fatimskiej przez papieży: wcześniej taki dar przekazał bł. Paweł VI w 1964 r. i Benedykt XVI w 2010 r. (osobiście podczas wizyty w Fatimie).

Sąd Boży w świetle miłosierdzia

Późnym wieczorem Franciszek wrócił do kaplicy objawień, gdzie odmówił z wiernymi Różaniec. Pobłogosławił świece, które - zapalone - trzymali zebrani i zawierzył ich Jezusowi, a „zwłaszcza tych najbardziej potrzebujących”. - Niech na każdego z wydziedziczonych i nieszczęśliwych, którym skradziono teraźniejszość, na każdego z wykluczonych i opuszczonych, którym odmawia się przyszłości, na każdą z sierot i ofiar niesprawiedliwości, którym nie pozwala się posiadać przeszłości, zstąpi błogosławieństwo Boga wcielonego w Jezusie Chrystusie - prosił.

Mówiąc o Maryi, zauważył, że „żadne inne stworzenie nie widziało rozjaśnionego nad sobą oblicza Boga, tak jak Ona”, a my teraz możemy je kontemplować „w kolejnych wydarzeniach radosnych, światła, bolesnych i chwalebnych Jego życia, które możemy ponownie odczytać, odmawiając Różaniec”. Dodał, że gdy odmawiamy Różaniec, Ewangelia podejmuje na nowo swoją drogę w życiu każdego człowieka, rodzin, narodów i całego świata.

W nawiązaniu do objawień, w których ukazane było także piekło, Franciszek mówił o Bożym miłosierdziu. - Dopuszczamy się wielkiej niesprawiedliwości wobec Boga i Jego łaski, gdy twierdzimy ponad wszystko, że grzechy są karane przez Jego sąd, nie uznając - jak ukazuje Ewangelia - że są one odpuszczone przez Jego miłosierdzie! - wyjaśnił i dodał z mocą, że „musimy przedkładać miłosierdzie ponad sąd, a przecież sąd Boży zawsze będzie dokonywał się w świetle Jego miłosierdzia”. Tłumaczył, że miłosierdzie Boże nie zaprzecza sprawiedliwości, ponieważ Jezus wziął na siebie skutki naszego grzechu wraz z należną karą; zachęcił, aby odłożyć na bok wszelkie formy lęku i strachu i, spoglądając na Maryję, wierzyć w rewolucyjną moc czułości i miłości.

Najmłodsi święci

Tysiące pielgrzymów spędziło noc na placu fatimskiego sanktuarium. Czuwając, czekali na papieską Mszę 13 maja. „Jesteśmy tu dla Maryi i to przez Jej ręce ofiarujemy Jezusowi nasz trud” - mówili zmęczeni, ale szczęśliwi.

Rano Franciszek przybył do bazyliki Matki Bożej Różańcowej, gdzie modlił się przy grobach trojga pastuszków, którym w 1917 r. objawiła się Matka Boża: Franciszka Marto (1908-1919) i jego siostry Hiacynty Marto (1910-1920) oraz Łucji Dos Santos (1907-2005).

Po litanii do Wszystkich Świętych papież uroczyście wygłosił formułę kanonizacji Franciszka i Hiacynty. Stali się oni tym samym najmłodszymi świętymi Kościoła katolickiego, którzy nie są męczennikami.

Mamy Matkę!

W homilii Franciszek podkreślił, że „mamy Matkę!”. - Pod opieką Maryi jesteśmy w świecie „stróżami poranka”, którzy potrafią kontemplować prawdziwe oblicze Zbawiciela i odkryć młode i piękne oblicze Kościoła, który jaśnieje, gdy jest gościnny, wolny, wierny, ubogi w środki i bogaty w miłość - mówił do zgromadzonych.

Tłumaczył, że Matka Boża, przeczuwając i przestrzegając nas przed groźbą piekła, do którego prowadzi życie bez Boga, przyszła, aby nam przypomnieć o Bożym świetle, które w nas mieszka i nas okrywa. - Niebo uruchamia tutaj prawdziwą i w pełnym tego słowa znaczeniu mobilizację powszechną przeciwko tej obojętności, która oziębia nam serce i pogłębia krótkowzroczność. Nie chcemy być poronioną nadzieją! - powiedział Franciszek i przypomniał, że Jezus upokorzył się i zstąpił aż na krzyż, aby nas znaleźć i pokonać w nas mroki zła.

Chorzy to skarb!

Po Komunii św. rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu połączona z błogosławieństwem chorych. Ojciec Święty, zwracając się do nich, powiedział, że mamy przed naszymi oczyma Jezusa ukrytego, ale obecnego w Eucharystii, tak samo widzimy Jezusa ukrytego, ale „obecnego w ranach braci i sióstr chorych i cierpiących”. Idąc w procesji z Najświętszym Sakramentem, zbliżył się do chorych na wózkach, by ich błogosławić, zanim wszystkim udzielił błogosławieństwa eucharystycznego.

Po obiedzie z biskupami Portugalii Franciszek odjechał samochodem do bazy lotniczej w Monte Real, skąd po ceremonii pożegnania udał się w drogę powrotną do Rzymu.


Uzdrowiony chłopiec

W kanonizacji wziął udział dziesięcioletni Lucas Maeda de Olivera z Brazylii, cudownie uzdrowiony za wstawiennictwem dwojga pastuszków z Fatimy. Bawiący się z siostrą w domu swojego dziadka sześciolatek wypadł przez okno z wysokości siedmiu metrów, odnosząc poważny uraz głowy. W związku z tym, że w trakcie wypadku dziecko utraciło część materii mózgowej, zespół medyczny stwierdził, że nawet jeśli poszkodowany przeżyje, to pozostanie w stanie wegetatywnym lub będzie niepełnosprawnym umysłowo do końca życia. Tymczasem w trzy dni po wypadku lekarze stwierdzili, że sześciolatek jest w pełni zdrowy i wypisali go ze szpitala. 2 lutego 2017 r. inny zespół medyczny orzekł, że przypadek należy uznać za niewytłumaczalny z naukowego punktu widzenia. Rodzina uzdrowionego dziecka ujawniła, że w trakcie akcji ratunkowej ojciec sześciolatka przyzywał pomocy Matki Boskiej Fatimskiej oraz błogosławionych: Hiacynty i Franciszka. W nocy po wypadku rodzina chłopca modliła się o zdrowie dla niego. W tej samej intencji modliła się również jedna ze wspólnot zakonnych sióstr klauzurowych.


MOIM ZDANIEM

Ks. Andrzej Adamski - asystent „Echa Katolickiego”

Od maja do października mamy szansę, by na nowo posłuchać, co mówi do nas Maryja - Pani Fatimska. Choć może znamy to orędzie już na pamięć, zastanówmy się: czego w nim szukamy? Czy jest to dla nas odpowiedź na pytanie: „Jak żyć?”, czy też może po prostu zaspokojenie ciekawości i potrzeby sensacji? Działanie Boga ma to do siebie, że rzadko objawia się On wprost, rzadko przemawia dosłownie i w sposób, który nie pozostawia wątpliwości. Na co dzień działa subtelnie, dyskretnie, delikatnie. Porusza serca i sumienia, przemawia w codzienności. Ale też zostawia miejsce na ludzką wolność, na dopowiedź, która wyraża się w akceptacji codzienności i życiu tak, jak Bóg tego chce. A czego chce? Przecież to wiemy. Znamy odpowiedź, bo ona jest zawarta w Ewangelii. Mamy wielu świadków - świętych - którzy swą świętość zrealizowali zwyczajnie, bez fajerwerków i „efektów specjalnych”. Dla każdego Pan Bóg przygotowuje inne zaproszenie, inną drogę. Przed każdym stawia inne zadania. To kwestia indywidualna, ale w Kościele i poprzez modlitwę, słowo Boże i sakramenty jesteśmy w stanie ją odczytać. Objawienia prywatne mogą wzmacniać ten przekaz, o ile zostały przez Kościół uznane za autentyczne. Zamiast więc biegać za „niezwykłościami”, wykorzystajmy dobrze to, co mamy.

Na koniec celne stwierdzenie abp. Stanisława Gądeckiego - słowa, które powiedział 13 maja na Jasnej Górze: „Do czego wzywa nas orędzie z Fatimy? Można je streścić w czterech słowach: nawrócenie, Różaniec, zawierzenie, pokuta”.

Ks. Andrzej Adamski

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Pamięci niezłomnych
Prelekcją poświęconą niezłomnym zainaugurowane zostaną gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie uroczystości przewidzianej na 4 marca w Kobylanach jest także koncert i projekcja filmu.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
Pwt 26, 16-19; Ps 119 (118), 1-2. 4-5. 7-8
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR