24 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Maciej, Bogusz, Modest

Pogoda: Siedlce

Numer 8
22-28 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Program szczepień

17 maja 2017 r.

Stawiają na profilaktykę


fot. ARCHIWUM

W mieście wkrótce ruszy program darmowych szczepień przeciwko wirusowi HPV. Zostaną nim objęte dziewczynki i chłopcy w wieku 12 lat.

Program polityki zdrowotnej miasta Siedlce na lata 2017-2018 - obejmującego szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, będącego jednym z głównych przyczyn raka szyjki macicy oraz wpływającego na rozwój innych nowotworów - przyjęto podczas kwietniowej sesji rady miasta. Głosowanie nad uchwałą poprzedziła gorąca dyskusja, w której radni wysuwali zarówno argumenty dotyczące skuteczności szczepionki, jak i ewentualnych powikłań.

Głos sprzeciwu wyraziła Teresa Sikorska, według której tego rodzaju preparaty stosowane są zbyt krótko, by móc potwierdzić ich skuteczność. - Nie ma żadnych badań klinicznych dokumentujących bezpieczeństwo tego produktu. Pojawiają się za to informacje o wielu schorzeniach wywołanych przez szczepionkę przeciwko HPV. Udowodniono, że wywołuje ona choroby autoimmunologiczne, nawet stwardnienie rozsiane; może powodować bezpłodność oraz wcześniejszą menopauzę, a brodawczak czy rak szyjki macicy mimo zaszczepienia i tak występował. Jestem zaskoczona, że decydujemy się na uchwałę, biorąc pod uwagę to, iż w wielu krajach, np. w Japonii, rezygnują z tych szczepień - tłumaczyła radna PiS.

W podobnym tonie wypowiedział się Stefan Somla, którego zdaniem należałoby zasięgnąć więcej informacji. - Dobrodziejstwa wynikające ze szczepienia trzeba brać z przymrużeniem oka, bo wiadomo, że wszystkie koncerny medyczne, które wprowadzają lek, mają interes w tym, by odpowiednio go zareklamować, wykupić czas antenowy i przedstawić jako najlepszy. Producentem tych szczepionek jest jedna z największych firm farmaceutycznych na świecie. Nie sądzę, by nie maczała palców w tym, aby zachęcić ludzi czy samorządy do szczepień - przekonywał radny PiS. Jego zdaniem więcej pożytku przyniosłaby akcja uświadamiająca i zachęcająca do regularnych badań. - Mamy orzeczenie Państwowego Inspektora Sanitarnego. Zaleca on ostrożność, jeżeli chodzi o tę szczepionkę. Trzeba chronić osoby nieuświadomione, które pójdą zaszczepić swoje dzieci, chociażby z tego powodu, że będzie za darmo. Tymczasem nie do końca wiadomo, jakie ta szczepionka ma skutki - argumentował S. Somla. Radny zwrócił też uwagę, że nie jest ostatecznie wyjaśnione, skąd tak naprawdę bierze się ta choroba i co ma na nią wpływ.

Nie zmuszamy, tylko dajemy szansę

Wszelkie wątpliwości próbowała rozwiać Magdalena Daniel, pomysłodawczyni programu szczepień przeciwko HPV. - Brodawczak ludzki jest jednym z niewielu wirusów mających działanie onkogenne, tzn. że może on być przyczyną nowotworów. Do tej pory z wieloletnich badań wiemy, że na pewno jest on jedną z przyczyn raka szyjki macicy u kobiet. Badania potwierdzają jego wpływ na rozwój także innych nowotworów, stąd szczepienia chłopców - wyjaśniała radna Nowoczesnej. Odniosła się także do ewentualnych skutków ubocznych. - Niestety, każda działalność medyczna może nieść za sobą jakieś powikłania. Doniesienia z Japonii i z Anglii nie potwierdziły jakiegokolwiek złego działania tego preparatu, a opisywane zjawiska, które rzekomo były związane z wystąpieniem szczepienia, nie potwierdziły się. Lek ten nie ma wpływa bezpłodność. Ta dotyczy jajników, jajowodów, górnych dróg rodnych, a nie miejsca, w którym jest wirus - przekonywała M. Daniel. - Codziennie cztery kobiety umierają z powodu raka szyjki macicy. Dlatego każde szczepienie i każda profilaktyka to najlepsze działania Gdyby nie szczepienia, które przeszły nasze pokolenia, połowy z nas by nie było, bo zmarłaby na chorobę Heinego-Medina, o jakiej w tej chwili nikt już nie pamięta - podkreśliła radna.

O konieczności przeprowadzenia akcji uświadamiającej wypowiedział się Mariusz Dobijański, który przyznał, że jest zwolennikiem szczepień. - Boję się, iż brak informacji może spowodować to, że ludzie coraz mniej ufnie podchodzący do koncernów farmaceutycznych i obowiązkowych szczepień nie będą z tego korzystali. Dlatego, podejmując tę uchwałę, warto byłoby zadbać również o daleko idącą edukację, informując o właściwych skutkach szczepień, możliwych powikłaniach, które zawsze występują - przekonywał radny PO, dodając, iż wierzy, że proponowane szczepienia są ważne i potrzebne, dlatego będzie głosował „za”.

Głos w dyskusji zabrała również wiceprezydent Anna Sochacka, która podkreśliła, że samorząd jedynie daje szansę, ale nikogo nie zmusza do szczepienia. - Każdy rodzic będzie musiał napisać oświadczenie, że zapoznał się z materiałami związanymi z zagrożeniami. Nasz program to szansa dla rodzin, których nie stać na taką szczepionkę - zwróciła uwagę.

Ostatecznie za przyjęciem uchwały głosowało 18 radnych, czterech było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Szczepienia przeciwko HPV skierowane są do 12-letnich dzieci. Wiek ten uznano za optymalny ze względu na znikome prawdopodobieństwo zakażenia. W Siedlcach mieszka 788 potencjalnych beneficjentów programu. Radni za sukces uznają zaszczepienie się 25-30% tej populacji. Na realizację programu miasto wyda w tym roku 240 tys. zł. Szczepienia ruszą we wrześniu, poprzedzi je akcja informacyjna.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Pamięci niezłomnych
Prelekcją poświęconą niezłomnym zainaugurowane zostaną gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie uroczystości przewidzianej na 4 marca w Kobylanach jest także koncert i projekcja filmu.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
Pwt 26, 16-19; Ps 119 (118), 1-2. 4-5. 7-8
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR