24 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor

Pogoda: Siedlce

Numer 38
20-26 września 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z diecezjalnej pielgrzymki do Krakowa będącej dziękczynieniem za jubileusz 200-lecia diecezji!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Program szczepień

17 maja 2017 r.

Stawiają na profilaktykę


fot. ARCHIWUM

W mieście wkrótce ruszy program darmowych szczepień przeciwko wirusowi HPV. Zostaną nim objęte dziewczynki i chłopcy w wieku 12 lat.

Program polityki zdrowotnej miasta Siedlce na lata 2017-2018 - obejmującego szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, będącego jednym z głównych przyczyn raka szyjki macicy oraz wpływającego na rozwój innych nowotworów - przyjęto podczas kwietniowej sesji rady miasta. Głosowanie nad uchwałą poprzedziła gorąca dyskusja, w której radni wysuwali zarówno argumenty dotyczące skuteczności szczepionki, jak i ewentualnych powikłań.

Głos sprzeciwu wyraziła Teresa Sikorska, według której tego rodzaju preparaty stosowane są zbyt krótko, by móc potwierdzić ich skuteczność. - Nie ma żadnych badań klinicznych dokumentujących bezpieczeństwo tego produktu. Pojawiają się za to informacje o wielu schorzeniach wywołanych przez szczepionkę przeciwko HPV. Udowodniono, że wywołuje ona choroby autoimmunologiczne, nawet stwardnienie rozsiane; może powodować bezpłodność oraz wcześniejszą menopauzę, a brodawczak czy rak szyjki macicy mimo zaszczepienia i tak występował. Jestem zaskoczona, że decydujemy się na uchwałę, biorąc pod uwagę to, iż w wielu krajach, np. w Japonii, rezygnują z tych szczepień - tłumaczyła radna PiS.

W podobnym tonie wypowiedział się Stefan Somla, którego zdaniem należałoby zasięgnąć więcej informacji. - Dobrodziejstwa wynikające ze szczepienia trzeba brać z przymrużeniem oka, bo wiadomo, że wszystkie koncerny medyczne, które wprowadzają lek, mają interes w tym, by odpowiednio go zareklamować, wykupić czas antenowy i przedstawić jako najlepszy. Producentem tych szczepionek jest jedna z największych firm farmaceutycznych na świecie. Nie sądzę, by nie maczała palców w tym, aby zachęcić ludzi czy samorządy do szczepień - przekonywał radny PiS. Jego zdaniem więcej pożytku przyniosłaby akcja uświadamiająca i zachęcająca do regularnych badań. - Mamy orzeczenie Państwowego Inspektora Sanitarnego. Zaleca on ostrożność, jeżeli chodzi o tę szczepionkę. Trzeba chronić osoby nieuświadomione, które pójdą zaszczepić swoje dzieci, chociażby z tego powodu, że będzie za darmo. Tymczasem nie do końca wiadomo, jakie ta szczepionka ma skutki - argumentował S. Somla. Radny zwrócił też uwagę, że nie jest ostatecznie wyjaśnione, skąd tak naprawdę bierze się ta choroba i co ma na nią wpływ.

Nie zmuszamy, tylko dajemy szansę

Wszelkie wątpliwości próbowała rozwiać Magdalena Daniel, pomysłodawczyni programu szczepień przeciwko HPV. - Brodawczak ludzki jest jednym z niewielu wirusów mających działanie onkogenne, tzn. że może on być przyczyną nowotworów. Do tej pory z wieloletnich badań wiemy, że na pewno jest on jedną z przyczyn raka szyjki macicy u kobiet. Badania potwierdzają jego wpływ na rozwój także innych nowotworów, stąd szczepienia chłopców - wyjaśniała radna Nowoczesnej. Odniosła się także do ewentualnych skutków ubocznych. - Niestety, każda działalność medyczna może nieść za sobą jakieś powikłania. Doniesienia z Japonii i z Anglii nie potwierdziły jakiegokolwiek złego działania tego preparatu, a opisywane zjawiska, które rzekomo były związane z wystąpieniem szczepienia, nie potwierdziły się. Lek ten nie ma wpływa bezpłodność. Ta dotyczy jajników, jajowodów, górnych dróg rodnych, a nie miejsca, w którym jest wirus - przekonywała M. Daniel. - Codziennie cztery kobiety umierają z powodu raka szyjki macicy. Dlatego każde szczepienie i każda profilaktyka to najlepsze działania Gdyby nie szczepienia, które przeszły nasze pokolenia, połowy z nas by nie było, bo zmarłaby na chorobę Heinego-Medina, o jakiej w tej chwili nikt już nie pamięta - podkreśliła radna.

O konieczności przeprowadzenia akcji uświadamiającej wypowiedział się Mariusz Dobijański, który przyznał, że jest zwolennikiem szczepień. - Boję się, iż brak informacji może spowodować to, że ludzie coraz mniej ufnie podchodzący do koncernów farmaceutycznych i obowiązkowych szczepień nie będą z tego korzystali. Dlatego, podejmując tę uchwałę, warto byłoby zadbać również o daleko idącą edukację, informując o właściwych skutkach szczepień, możliwych powikłaniach, które zawsze występują - przekonywał radny PO, dodając, iż wierzy, że proponowane szczepienia są ważne i potrzebne, dlatego będzie głosował „za”.

Głos w dyskusji zabrała również wiceprezydent Anna Sochacka, która podkreśliła, że samorząd jedynie daje szansę, ale nikogo nie zmusza do szczepienia. - Każdy rodzic będzie musiał napisać oświadczenie, że zapoznał się z materiałami związanymi z zagrożeniami. Nasz program to szansa dla rodzin, których nie stać na taką szczepionkę - zwróciła uwagę.

Ostatecznie za przyjęciem uchwały głosowało 18 radnych, czterech było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Szczepienia przeciwko HPV skierowane są do 12-letnich dzieci. Wiek ten uznano za optymalny ze względu na znikome prawdopodobieństwo zakażenia. W Siedlcach mieszka 788 potencjalnych beneficjentów programu. Radni za sukces uznają zaszczepienie się 25-30% tej populacji. Na realizację programu miasto wyda w tym roku 240 tys. zł. Szczepienia ruszą we wrześniu, poprzedzi je akcja informacyjna.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek XXV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 3, 27-35; Ps 15 (14), 1b-2. 3 i 4b. 4c-5 ;
Łk 8, 16-18

Ewangelia:
Łk 8, 16-18

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR