25 listopada 2017 r. Imieniny obchodzą: Katarzyna, Erazm, Klemens

Pogoda: Siedlce

Numer 47
23-29 listopada 2017r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Program szczepień

17 maja 2017 r.

Stawiają na profilaktykę


fot. ARCHIWUM

W mieście wkrótce ruszy program darmowych szczepień przeciwko wirusowi HPV. Zostaną nim objęte dziewczynki i chłopcy w wieku 12 lat.

Program polityki zdrowotnej miasta Siedlce na lata 2017-2018 - obejmującego szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego, będącego jednym z głównych przyczyn raka szyjki macicy oraz wpływającego na rozwój innych nowotworów - przyjęto podczas kwietniowej sesji rady miasta. Głosowanie nad uchwałą poprzedziła gorąca dyskusja, w której radni wysuwali zarówno argumenty dotyczące skuteczności szczepionki, jak i ewentualnych powikłań.

Głos sprzeciwu wyraziła Teresa Sikorska, według której tego rodzaju preparaty stosowane są zbyt krótko, by móc potwierdzić ich skuteczność. - Nie ma żadnych badań klinicznych dokumentujących bezpieczeństwo tego produktu. Pojawiają się za to informacje o wielu schorzeniach wywołanych przez szczepionkę przeciwko HPV. Udowodniono, że wywołuje ona choroby autoimmunologiczne, nawet stwardnienie rozsiane; może powodować bezpłodność oraz wcześniejszą menopauzę, a brodawczak czy rak szyjki macicy mimo zaszczepienia i tak występował. Jestem zaskoczona, że decydujemy się na uchwałę, biorąc pod uwagę to, iż w wielu krajach, np. w Japonii, rezygnują z tych szczepień - tłumaczyła radna PiS.

W podobnym tonie wypowiedział się Stefan Somla, którego zdaniem należałoby zasięgnąć więcej informacji. - Dobrodziejstwa wynikające ze szczepienia trzeba brać z przymrużeniem oka, bo wiadomo, że wszystkie koncerny medyczne, które wprowadzają lek, mają interes w tym, by odpowiednio go zareklamować, wykupić czas antenowy i przedstawić jako najlepszy. Producentem tych szczepionek jest jedna z największych firm farmaceutycznych na świecie. Nie sądzę, by nie maczała palców w tym, aby zachęcić ludzi czy samorządy do szczepień - przekonywał radny PiS. Jego zdaniem więcej pożytku przyniosłaby akcja uświadamiająca i zachęcająca do regularnych badań. - Mamy orzeczenie Państwowego Inspektora Sanitarnego. Zaleca on ostrożność, jeżeli chodzi o tę szczepionkę. Trzeba chronić osoby nieuświadomione, które pójdą zaszczepić swoje dzieci, chociażby z tego powodu, że będzie za darmo. Tymczasem nie do końca wiadomo, jakie ta szczepionka ma skutki - argumentował S. Somla. Radny zwrócił też uwagę, że nie jest ostatecznie wyjaśnione, skąd tak naprawdę bierze się ta choroba i co ma na nią wpływ.

Nie zmuszamy, tylko dajemy szansę

Wszelkie wątpliwości próbowała rozwiać Magdalena Daniel, pomysłodawczyni programu szczepień przeciwko HPV. - Brodawczak ludzki jest jednym z niewielu wirusów mających działanie onkogenne, tzn. że może on być przyczyną nowotworów. Do tej pory z wieloletnich badań wiemy, że na pewno jest on jedną z przyczyn raka szyjki macicy u kobiet. Badania potwierdzają jego wpływ na rozwój także innych nowotworów, stąd szczepienia chłopców - wyjaśniała radna Nowoczesnej. Odniosła się także do ewentualnych skutków ubocznych. - Niestety, każda działalność medyczna może nieść za sobą jakieś powikłania. Doniesienia z Japonii i z Anglii nie potwierdziły jakiegokolwiek złego działania tego preparatu, a opisywane zjawiska, które rzekomo były związane z wystąpieniem szczepienia, nie potwierdziły się. Lek ten nie ma wpływa bezpłodność. Ta dotyczy jajników, jajowodów, górnych dróg rodnych, a nie miejsca, w którym jest wirus - przekonywała M. Daniel. - Codziennie cztery kobiety umierają z powodu raka szyjki macicy. Dlatego każde szczepienie i każda profilaktyka to najlepsze działania Gdyby nie szczepienia, które przeszły nasze pokolenia, połowy z nas by nie było, bo zmarłaby na chorobę Heinego-Medina, o jakiej w tej chwili nikt już nie pamięta - podkreśliła radna.

O konieczności przeprowadzenia akcji uświadamiającej wypowiedział się Mariusz Dobijański, który przyznał, że jest zwolennikiem szczepień. - Boję się, iż brak informacji może spowodować to, że ludzie coraz mniej ufnie podchodzący do koncernów farmaceutycznych i obowiązkowych szczepień nie będą z tego korzystali. Dlatego, podejmując tę uchwałę, warto byłoby zadbać również o daleko idącą edukację, informując o właściwych skutkach szczepień, możliwych powikłaniach, które zawsze występują - przekonywał radny PO, dodając, iż wierzy, że proponowane szczepienia są ważne i potrzebne, dlatego będzie głosował „za”.

Głos w dyskusji zabrała również wiceprezydent Anna Sochacka, która podkreśliła, że samorząd jedynie daje szansę, ale nikogo nie zmusza do szczepienia. - Każdy rodzic będzie musiał napisać oświadczenie, że zapoznał się z materiałami związanymi z zagrożeniami. Nasz program to szansa dla rodzin, których nie stać na taką szczepionkę - zwróciła uwagę.

Ostatecznie za przyjęciem uchwały głosowało 18 radnych, czterech było przeciw, jeden wstrzymał się od głosu.

Szczepienia przeciwko HPV skierowane są do 12-letnich dzieci. Wiek ten uznano za optymalny ze względu na znikome prawdopodobieństwo zakażenia. W Siedlcach mieszka 788 potencjalnych beneficjentów programu. Radni za sukces uznają zaszczepienie się 25-30% tej populacji. Na realizację programu miasto wyda w tym roku 240 tys. zł. Szczepienia ruszą we wrześniu, poprzedzi je akcja informacyjna.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wernisaż fotografii


Do 5 grudnia w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach można oglądać wystawę fotografii „Siedlce - moje miasto” Jarosława Grudzińskiego. - Autor wystawy jest mistrzem w operowaniu światłem, a Siedlce na jego zdjęciach wyglądają przepięknie - podkreślił podczas wernisażu wiceprezydent miasta Jarosław Głowacki. [fot. KK]

FOTOGALERIA

Pogrzeb ostatniego wyklętego


W Trzebieszowie pochowano ostatniego żołnierza podziemia antykomunistycznego - chor. Antoniego Dołęgę, ps. Znicz. Wolna Polska to jego pośmiertne zwycięstwo - napisał w liście prezydent RP Andrzej Duda. Żołnierz AK i WiN ukrywał się aż do śmierci w 1982 r. Jego szczątki odnaleziono w czerwcu tego roku w miejscowości Popławy-Rogale w gminie Trzebieszów. Bp Kazimierz Gurda, który przewodniczył Mszy św. pogrzebowej A. Dołęgi 19 listopada, powiedział, że po 35 latach od jego śmierci nadzieje o wolności ojczyzny się spełniły. [fot. MG]

PATRONAT "ECHO"


Historia skarbnicą mądrości - konkurs
W związku z przygotowaniami do jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej, który obchodzić będziemy w 2018 r., Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkursy adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów.
więcej »
Tablica pamiątkowa
3 grudnia w Siedlcach odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy dedykowanej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu z okazji 150 rocznicy jego urodzin.
więcej »
Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017
NoveKino Siedlce organizuje Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017. Wydarzenie ukierunkowane jest na promocję filmów, które wpisując się w polską i światową kinematografię o wysokich walorach etycznych, artystycznych i filmowych, stanowią zapis historii i kultury.
więcej »
 

POLECAMY


Boży poradnik antydepresyjny
Słowa Jezusa dzieją się dzisiaj! On zajmuje się teraźniejszością! Bóg nie przyjdzie do ciebie kiedyś! On przychodzi teraz i tu, gdzie jesteś!
więcej »
Lekarstwo nieśmiertelności
Ojcowie Kościoła uważali Eucharystię za źródło wszystkiego: Kościoła, zbawienia naszego ciała, powołania stworzenia i materii.
więcej »
 

SONDA

 

Żołnierze wyklęci są dla mnie...

symbolem bezgranicznej miłości do ojczyzny

wyrazem świadomości, że komunizm zniewala

przykładem idealizmu, który prowadził do śmierci

dowodem na to, że prawda historyczna zawsze ujrzy światło dzienneLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
1 Mch 6,1-13; Ps 9,2-4.6.16.19
Ewangelia:
Łk 20 27-40

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR