20 maja 2018 r. Imieniny obchodzą: Aleksander, Bernardyn, Bazyli

Pogoda: Siedlce

Numer 20
17-23 maja 2018r.

menu

NEWS

W niedzielę 27 maja pod hasłem Kobieta - Życie+ w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Powitanie świętego

24 maja 2017 r.

Wywyższony przez Boga


fot. TK

Za życia był jednym z najwybitniejszych spowiedników naszych czasów. 14 maja parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Leopoldowie otrzymała relikwie św. Leopolda Mandićia.

- Przyjmujecie jakby nowego członka wspólnoty, a zarazem imiennika swej miejscowości - zauważył ofiarodawca relikwii bp Antoni Dydycz. Dziękując za niezwykły dar, mieszkańcy tłumnie uczestniczyli w niedzielnej Eucharystii. Po jej zakończeniu wielu spośród obecnych oddało świętemu cześć w osobistej adoracji.

Kulminacyjny moment uroczystości nastąpił już na początku Mszy. Grupa parafian procesyjnie wniosła do kościoła cząstkę ciała św. Leopolda oraz figurkę przedstawiającą jego postać. Niewielki relikwiarz w kształcie krzyża z wbudowanym fragmentem kości zakonnika został przekazany na ręce proboszcza ks. kan. Bogdana Kozioła. Umieszczone na ołtarzu święte znaki towarzyszyły dalszym częściom liturgii.

Uroczystą Mszę celebrowało kilku kapłanów. Z diecezji drohiczyńskiej przybył bp senior A. Pacyfik Dydycz wraz z kapelanem ks. Łukaszem Gołębiewskim. Towarzyszył im proboszcz parafii św. Cyryla i Metodego w Hajnówce, fundator relikwiarza ks. kan. Zygmunt Bronicki. W koncelebrze uczestniczyli również miejscowi duchowni: dziekan dekanatu ryckiego ks. kan. Krzysztof Czyrka i były proboszcz leopoldowskiej parafii ks. kan. Andrzej Olszewski. Zakon franciszkanów, z którego wywodził się św. Leopold, reprezentował o. Piotr Owczarz z Lublina.

 

Posłańcy nawrócenia

Homilię wygłosił bp Dydycz. W temacie kazania wielokrotnie nawiązywał do życia św. Leopolda, zestawiając je z objawieniami fatimskimi. Zauważył, że zarówno on, jak i Maryja, głosili potrzebę nawrócenia. Prowadzoną przez nich misję uznał za wciąż aktualną. - Spowiedź była i jest bardzo potrzebna. W czasach pokrętnej ideologii to najbardziej współczesny sakrament. Nie traktujmy jej jako obowiązku - przestrzegał. - Jest ona aktem dobrowolnym i wynika z naszego przemyślenia. Wtedy staje się prawdziwa - zaznaczył.

Analizując powołanie św. Leopolda, bp A. Dydycz zwrócił też uwagę na Bożą opatrzność. - Otrzymujemy wspaniałych spowiedników - zauważył. - Wszystko zaczęło się od bł. Honorata Koźmińskiego. Jego dzieło podjął św. Leopold Mandić, a po nim św. o. Pio z Petrelciny - wyliczał kaznodzieja. Jego zdaniem taki zbieg okoliczności powinien zachęcać nas do częstego korzystania z sakramentu pojednania.

 

W łączności z Maryją

Słowa hierarchy stały się faktem, jeszcze zanim zostały wypowiedziane. W ciągu dwóch dni poprzedzających przyjęcie relikwii do spowiedzi przystąpiły setki osób. Parafianie nie tylko uczestniczyli w nabożeństwach, ale też poznawali życiorys świętego. Duchowym rekolekcjom - rozpoczętym w piątek, dzień liturgicznego wspomnienia św. Leopolda Mandićia - przewodził kapucyn o. P. Owczarz.

W sobotę przed południem rozpoczęła się całodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu. Zaś po wieczornej Mszy ulicami Leopoldowa ruszyła procesja różańcowa. Figurę Matki Bożej nieśli przedstawiciele Kół Żywego Różańca, dzieci wraz z rodzicami, parafianie, strażacy i zespoły śpiewacze. W procesję włączyła się też miejscowa młodzież, która niosła różaniec. Liturgiczne pieśni wykonywał parafialny chór pod dyrekcją Dariusza Kowalskiego.

 

Niestrudzony spowiednik

Św. Leopold Mandić urodził się 12 maja 1866 w Czarnogórze. Pochodził z wielodzietnej, ubogiej rodziny. W 1884 r. wstąpił do zakonu franciszkanów, a dwa lata później przyjął święcenia zakonne. Był niewielkiego wzrostu i utykał na jedną nogę. Miał też wadę wymowy. Jako zakonnik został skierowany do pracy na wschodzie, by po latach osiąść w Padwie. Zamieszkał w przyklasztornej celi jako spowiednik. Słynął z niesamowitej cierpliwości; potrafił kilkanaście godzin dziennie spędzać w konfesjonale. Zmarł w wieku 76 lat na chorobę nowotworową. W 1983 r. papież Jan Paweł II ogłosił go świętym.

O spowiedniku z Padwy pamiętał papież Franciszek, ustanawiając rok 2016 Jubileuszowym Rokiem Miłosierdzia. Św. Leopold stał się jednym z patronów tego wyjątkowego okresu w Kościele.

Tomasz Kępka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto rodziny


W niedzielę 13 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Rodzina drogą Kościoła”. [fot. K. Ochnio]

FOTOGALERIA

Jarmark św. Stanisława


Ponad 200 wystawców, występy artystyczne, a przede wszystkim słoneczna pogoda - tak wyglądał XI Jarmark św. Stanisława w Siedlcach, który odbywał się 11 i 12 maja. [fot. J. Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Odbędzie się już po raz trzeci w Pratulinie 27 maja.
więcej »
Smacznie i zdrowo
W niedzielę, 20 maja, odbędą się I Siedleckie Targi Śniadaniowe. Na pl. gen. Sikorskiego od 11.30 do 17.00 każdy, kto dba o zdrowe odżywianie, będzie mógł zasięgnąć porad specjalistów i obejrzeć produkty sprzyjające zdrowemu stylowi życia.
więcej »
Na Bożą chwałę
27 maja w parafii pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się II Festiwal Pieśni Maryjnej.
więcej »
Znów zagrają dla Jezusa
W gronie polskich miast, które w Boże Ciało zagrają dla Jezusa, po raz drugi znajdą się także Siedlce. Koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa” ph. „Bądźcie mocni w Panu - siłą Jego Ducha” odbędzie się 31 maja, o 19.00, na płycie miejskiego lodowiska przy ul. B. Prusa 6.
więcej »
 

POLECAMY


NoveKino - Filmowe Rekolekcje
W ramach cyklu „Filmowe Rekolekcje” NoveKino zaprasza do obejrzenia filmu „Maria Magdalena” reż. Garth Davisza.
więcej »
Bóg nie umarł
Monolith Films przedstawia „Bóg nie umarł. Światło w ciemności”. Film w kinach od 18 maja!
więcej »
W mocy Ducha Świętego
W piątek 18 maja, o 18.00, w parafii św. Teresy od Dzieciątka Jezus w Siedlcach schola Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży animować będzie wydarzenie z cyklu „Jezusowi Chwała”.
więcej »
Grają o plac zabaw!
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach gra o nowy plac zabaw. Głosowanie trwa!
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Niedziela
Czytania:
Dz 2,1–11; Ps 104, 1ab i 24ac.29bc–30.31 i 34 ;
Ga 5,16-25

Ewangelia:
16,12-15

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR