22 listopada 2017 r. Imieniny obchodzą: Cecylia, Jonatan, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 46
16-22 listopada 2017r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Powitanie świętego

24 maja 2017 r.

Wywyższony przez Boga


fot. TK

Za życia był jednym z najwybitniejszych spowiedników naszych czasów. 14 maja parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Leopoldowie otrzymała relikwie św. Leopolda Mandićia.

- Przyjmujecie jakby nowego członka wspólnoty, a zarazem imiennika swej miejscowości - zauważył ofiarodawca relikwii bp Antoni Dydycz. Dziękując za niezwykły dar, mieszkańcy tłumnie uczestniczyli w niedzielnej Eucharystii. Po jej zakończeniu wielu spośród obecnych oddało świętemu cześć w osobistej adoracji.

Kulminacyjny moment uroczystości nastąpił już na początku Mszy. Grupa parafian procesyjnie wniosła do kościoła cząstkę ciała św. Leopolda oraz figurkę przedstawiającą jego postać. Niewielki relikwiarz w kształcie krzyża z wbudowanym fragmentem kości zakonnika został przekazany na ręce proboszcza ks. kan. Bogdana Kozioła. Umieszczone na ołtarzu święte znaki towarzyszyły dalszym częściom liturgii.

Uroczystą Mszę celebrowało kilku kapłanów. Z diecezji drohiczyńskiej przybył bp senior A. Pacyfik Dydycz wraz z kapelanem ks. Łukaszem Gołębiewskim. Towarzyszył im proboszcz parafii św. Cyryla i Metodego w Hajnówce, fundator relikwiarza ks. kan. Zygmunt Bronicki. W koncelebrze uczestniczyli również miejscowi duchowni: dziekan dekanatu ryckiego ks. kan. Krzysztof Czyrka i były proboszcz leopoldowskiej parafii ks. kan. Andrzej Olszewski. Zakon franciszkanów, z którego wywodził się św. Leopold, reprezentował o. Piotr Owczarz z Lublina.

 

Posłańcy nawrócenia

Homilię wygłosił bp Dydycz. W temacie kazania wielokrotnie nawiązywał do życia św. Leopolda, zestawiając je z objawieniami fatimskimi. Zauważył, że zarówno on, jak i Maryja, głosili potrzebę nawrócenia. Prowadzoną przez nich misję uznał za wciąż aktualną. - Spowiedź była i jest bardzo potrzebna. W czasach pokrętnej ideologii to najbardziej współczesny sakrament. Nie traktujmy jej jako obowiązku - przestrzegał. - Jest ona aktem dobrowolnym i wynika z naszego przemyślenia. Wtedy staje się prawdziwa - zaznaczył.

Analizując powołanie św. Leopolda, bp A. Dydycz zwrócił też uwagę na Bożą opatrzność. - Otrzymujemy wspaniałych spowiedników - zauważył. - Wszystko zaczęło się od bł. Honorata Koźmińskiego. Jego dzieło podjął św. Leopold Mandić, a po nim św. o. Pio z Petrelciny - wyliczał kaznodzieja. Jego zdaniem taki zbieg okoliczności powinien zachęcać nas do częstego korzystania z sakramentu pojednania.

 

W łączności z Maryją

Słowa hierarchy stały się faktem, jeszcze zanim zostały wypowiedziane. W ciągu dwóch dni poprzedzających przyjęcie relikwii do spowiedzi przystąpiły setki osób. Parafianie nie tylko uczestniczyli w nabożeństwach, ale też poznawali życiorys świętego. Duchowym rekolekcjom - rozpoczętym w piątek, dzień liturgicznego wspomnienia św. Leopolda Mandićia - przewodził kapucyn o. P. Owczarz.

W sobotę przed południem rozpoczęła się całodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu. Zaś po wieczornej Mszy ulicami Leopoldowa ruszyła procesja różańcowa. Figurę Matki Bożej nieśli przedstawiciele Kół Żywego Różańca, dzieci wraz z rodzicami, parafianie, strażacy i zespoły śpiewacze. W procesję włączyła się też miejscowa młodzież, która niosła różaniec. Liturgiczne pieśni wykonywał parafialny chór pod dyrekcją Dariusza Kowalskiego.

 

Niestrudzony spowiednik

Św. Leopold Mandić urodził się 12 maja 1866 w Czarnogórze. Pochodził z wielodzietnej, ubogiej rodziny. W 1884 r. wstąpił do zakonu franciszkanów, a dwa lata później przyjął święcenia zakonne. Był niewielkiego wzrostu i utykał na jedną nogę. Miał też wadę wymowy. Jako zakonnik został skierowany do pracy na wschodzie, by po latach osiąść w Padwie. Zamieszkał w przyklasztornej celi jako spowiednik. Słynął z niesamowitej cierpliwości; potrafił kilkanaście godzin dziennie spędzać w konfesjonale. Zmarł w wieku 76 lat na chorobę nowotworową. W 1983 r. papież Jan Paweł II ogłosił go świętym.

O spowiedniku z Padwy pamiętał papież Franciszek, ustanawiając rok 2016 Jubileuszowym Rokiem Miłosierdzia. Św. Leopold stał się jednym z patronów tego wyjątkowego okresu w Kościele.

Tomasz Kępka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Laureaci nagrody Aleksandria


11 listopada w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczystość wręczenia Aleksandrii. Honorowa Nagroda Prezydenta Miasta Siedlce przyznawana jest od 1996 r. Wyróżnia osoby i instytucje, które swoją pracą, talentem, umiejętnościami i społecznikowską pasją przyczyniły się do rozwoju Siedlec w różnych sferach życia. Laureatami tegorocznej edycji nagrody zostali: Jolanta Kowalska - dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Siedlcach, Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa - organizator festiwali muzyki organowej, st. bryg. Andrzej Celiński - komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach, Wojciech Cylwik - naczelnik wydziału dróg w siedleckim magistracie, Józef Fąk - ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Miejskiego, Sławomir Zawieska - właściciel firmy Bozamet oraz ks. Paweł Siedlanowski - dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej w Siedlcach, a zarazem współpracujący z nami od lat publicysta. Serdecznie gratulujemy! [fot. www.siedlce.pl]

FOTOGALERIA

Święto Niepodległości


Mieszkańcy regionu licznie wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. W programie uroczystości były: Msze św., przemarsze z udziałem pocztów sztandarowych, wystawy i konkursy.

PATRONAT "ECHO"


Historia skarbnicą mądrości - konkurs
W związku z przygotowaniami do jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej, który obchodzić będziemy w 2018 r., Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkursy adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów.
więcej »
Tablica pamiątkowa
3 grudnia w Siedlcach odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy dedykowanej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu z okazji 150 rocznicy jego urodzin.
więcej »
Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017
NoveKino Siedlce organizuje Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017. Wydarzenie ukierunkowane jest na promocję filmów, które wpisując się w polską i światową kinematografię o wysokich walorach etycznych, artystycznych i filmowych, stanowią zapis historii i kultury.
więcej »
Siedlce - moje miasto
W czwartek 16 listopada, o 18.00, w Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego odbędzie się wernisaż fotografii Jarosława Grudzińskiego „Siedlce - moje miasto”.
więcej »
 

POLECAMY


Recepta na codzienność
Jak na nowo spojrzeć na wiarę i dostrzec w niej pełną radości drogę do zbawienia? Na te i wiele innych pytań odpowiada amerykański jezuita, doświadczony kierownik duchowy, dziennikarz i pisarz James Martin SJ w swojej najnowszej książce „Radość życia”.
więcej »
Boży poradnik antydepresyjny
Słowa Jezusa dzieją się dzisiaj! On zajmuje się teraźniejszością! Bóg nie przyjdzie do ciebie kiedyś! On przychodzi teraz i tu, gdzie jesteś!
więcej »
 

SONDA

 

Święto Niepodległości jest dla mnie...

dniem pamięci o rodakach, którzy poświęcili życie w walce o wolną Polskę

okazją do zamanifestowania swojego patriotyzmu, np. przez udział w stołecznym marszu

przypomnieniem o chlubnej historii naszego kraju

dniem, jak każdy inny w roku

podobnie jak wszystkie inne - okazją do świętowaniaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
2 Mch 7,1.20-31; Ps 17,1.5-6.8.15
Ewangelia:
Łk 19,11-28

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR