19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Powitanie świętego

24 maja 2017 r.

Wywyższony przez Boga


fot. TK

Za życia był jednym z najwybitniejszych spowiedników naszych czasów. 14 maja parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Leopoldowie otrzymała relikwie św. Leopolda Mandićia.

- Przyjmujecie jakby nowego członka wspólnoty, a zarazem imiennika swej miejscowości - zauważył ofiarodawca relikwii bp Antoni Dydycz. Dziękując za niezwykły dar, mieszkańcy tłumnie uczestniczyli w niedzielnej Eucharystii. Po jej zakończeniu wielu spośród obecnych oddało świętemu cześć w osobistej adoracji.

Kulminacyjny moment uroczystości nastąpił już na początku Mszy. Grupa parafian procesyjnie wniosła do kościoła cząstkę ciała św. Leopolda oraz figurkę przedstawiającą jego postać. Niewielki relikwiarz w kształcie krzyża z wbudowanym fragmentem kości zakonnika został przekazany na ręce proboszcza ks. kan. Bogdana Kozioła. Umieszczone na ołtarzu święte znaki towarzyszyły dalszym częściom liturgii.

Uroczystą Mszę celebrowało kilku kapłanów. Z diecezji drohiczyńskiej przybył bp senior A. Pacyfik Dydycz wraz z kapelanem ks. Łukaszem Gołębiewskim. Towarzyszył im proboszcz parafii św. Cyryla i Metodego w Hajnówce, fundator relikwiarza ks. kan. Zygmunt Bronicki. W koncelebrze uczestniczyli również miejscowi duchowni: dziekan dekanatu ryckiego ks. kan. Krzysztof Czyrka i były proboszcz leopoldowskiej parafii ks. kan. Andrzej Olszewski. Zakon franciszkanów, z którego wywodził się św. Leopold, reprezentował o. Piotr Owczarz z Lublina.

 

Posłańcy nawrócenia

Homilię wygłosił bp Dydycz. W temacie kazania wielokrotnie nawiązywał do życia św. Leopolda, zestawiając je z objawieniami fatimskimi. Zauważył, że zarówno on, jak i Maryja, głosili potrzebę nawrócenia. Prowadzoną przez nich misję uznał za wciąż aktualną. - Spowiedź była i jest bardzo potrzebna. W czasach pokrętnej ideologii to najbardziej współczesny sakrament. Nie traktujmy jej jako obowiązku - przestrzegał. - Jest ona aktem dobrowolnym i wynika z naszego przemyślenia. Wtedy staje się prawdziwa - zaznaczył.

Analizując powołanie św. Leopolda, bp A. Dydycz zwrócił też uwagę na Bożą opatrzność. - Otrzymujemy wspaniałych spowiedników - zauważył. - Wszystko zaczęło się od bł. Honorata Koźmińskiego. Jego dzieło podjął św. Leopold Mandić, a po nim św. o. Pio z Petrelciny - wyliczał kaznodzieja. Jego zdaniem taki zbieg okoliczności powinien zachęcać nas do częstego korzystania z sakramentu pojednania.

 

W łączności z Maryją

Słowa hierarchy stały się faktem, jeszcze zanim zostały wypowiedziane. W ciągu dwóch dni poprzedzających przyjęcie relikwii do spowiedzi przystąpiły setki osób. Parafianie nie tylko uczestniczyli w nabożeństwach, ale też poznawali życiorys świętego. Duchowym rekolekcjom - rozpoczętym w piątek, dzień liturgicznego wspomnienia św. Leopolda Mandićia - przewodził kapucyn o. P. Owczarz.

W sobotę przed południem rozpoczęła się całodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu. Zaś po wieczornej Mszy ulicami Leopoldowa ruszyła procesja różańcowa. Figurę Matki Bożej nieśli przedstawiciele Kół Żywego Różańca, dzieci wraz z rodzicami, parafianie, strażacy i zespoły śpiewacze. W procesję włączyła się też miejscowa młodzież, która niosła różaniec. Liturgiczne pieśni wykonywał parafialny chór pod dyrekcją Dariusza Kowalskiego.

 

Niestrudzony spowiednik

Św. Leopold Mandić urodził się 12 maja 1866 w Czarnogórze. Pochodził z wielodzietnej, ubogiej rodziny. W 1884 r. wstąpił do zakonu franciszkanów, a dwa lata później przyjął święcenia zakonne. Był niewielkiego wzrostu i utykał na jedną nogę. Miał też wadę wymowy. Jako zakonnik został skierowany do pracy na wschodzie, by po latach osiąść w Padwie. Zamieszkał w przyklasztornej celi jako spowiednik. Słynął z niesamowitej cierpliwości; potrafił kilkanaście godzin dziennie spędzać w konfesjonale. Zmarł w wieku 76 lat na chorobę nowotworową. W 1983 r. papież Jan Paweł II ogłosił go świętym.

O spowiedniku z Padwy pamiętał papież Franciszek, ustanawiając rok 2016 Jubileuszowym Rokiem Miłosierdzia. Św. Leopold stał się jednym z patronów tego wyjątkowego okresu w Kościele.

Tomasz Kępka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR