17 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Zbigniew, Julian, Łukasz

Pogoda: Siedlce

Numer 7
15-21 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Powitanie świętego

24 maja 2017 r.

Wywyższony przez Boga


fot. TK

Za życia był jednym z najwybitniejszych spowiedników naszych czasów. 14 maja parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Leopoldowie otrzymała relikwie św. Leopolda Mandićia.

- Przyjmujecie jakby nowego członka wspólnoty, a zarazem imiennika swej miejscowości - zauważył ofiarodawca relikwii bp Antoni Dydycz. Dziękując za niezwykły dar, mieszkańcy tłumnie uczestniczyli w niedzielnej Eucharystii. Po jej zakończeniu wielu spośród obecnych oddało świętemu cześć w osobistej adoracji.

Kulminacyjny moment uroczystości nastąpił już na początku Mszy. Grupa parafian procesyjnie wniosła do kościoła cząstkę ciała św. Leopolda oraz figurkę przedstawiającą jego postać. Niewielki relikwiarz w kształcie krzyża z wbudowanym fragmentem kości zakonnika został przekazany na ręce proboszcza ks. kan. Bogdana Kozioła. Umieszczone na ołtarzu święte znaki towarzyszyły dalszym częściom liturgii.

Uroczystą Mszę celebrowało kilku kapłanów. Z diecezji drohiczyńskiej przybył bp senior A. Pacyfik Dydycz wraz z kapelanem ks. Łukaszem Gołębiewskim. Towarzyszył im proboszcz parafii św. Cyryla i Metodego w Hajnówce, fundator relikwiarza ks. kan. Zygmunt Bronicki. W koncelebrze uczestniczyli również miejscowi duchowni: dziekan dekanatu ryckiego ks. kan. Krzysztof Czyrka i były proboszcz leopoldowskiej parafii ks. kan. Andrzej Olszewski. Zakon franciszkanów, z którego wywodził się św. Leopold, reprezentował o. Piotr Owczarz z Lublina.

 

Posłańcy nawrócenia

Homilię wygłosił bp Dydycz. W temacie kazania wielokrotnie nawiązywał do życia św. Leopolda, zestawiając je z objawieniami fatimskimi. Zauważył, że zarówno on, jak i Maryja, głosili potrzebę nawrócenia. Prowadzoną przez nich misję uznał za wciąż aktualną. - Spowiedź była i jest bardzo potrzebna. W czasach pokrętnej ideologii to najbardziej współczesny sakrament. Nie traktujmy jej jako obowiązku - przestrzegał. - Jest ona aktem dobrowolnym i wynika z naszego przemyślenia. Wtedy staje się prawdziwa - zaznaczył.

Analizując powołanie św. Leopolda, bp A. Dydycz zwrócił też uwagę na Bożą opatrzność. - Otrzymujemy wspaniałych spowiedników - zauważył. - Wszystko zaczęło się od bł. Honorata Koźmińskiego. Jego dzieło podjął św. Leopold Mandić, a po nim św. o. Pio z Petrelciny - wyliczał kaznodzieja. Jego zdaniem taki zbieg okoliczności powinien zachęcać nas do częstego korzystania z sakramentu pojednania.

 

W łączności z Maryją

Słowa hierarchy stały się faktem, jeszcze zanim zostały wypowiedziane. W ciągu dwóch dni poprzedzających przyjęcie relikwii do spowiedzi przystąpiły setki osób. Parafianie nie tylko uczestniczyli w nabożeństwach, ale też poznawali życiorys świętego. Duchowym rekolekcjom - rozpoczętym w piątek, dzień liturgicznego wspomnienia św. Leopolda Mandićia - przewodził kapucyn o. P. Owczarz.

W sobotę przed południem rozpoczęła się całodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu. Zaś po wieczornej Mszy ulicami Leopoldowa ruszyła procesja różańcowa. Figurę Matki Bożej nieśli przedstawiciele Kół Żywego Różańca, dzieci wraz z rodzicami, parafianie, strażacy i zespoły śpiewacze. W procesję włączyła się też miejscowa młodzież, która niosła różaniec. Liturgiczne pieśni wykonywał parafialny chór pod dyrekcją Dariusza Kowalskiego.

 

Niestrudzony spowiednik

Św. Leopold Mandić urodził się 12 maja 1866 w Czarnogórze. Pochodził z wielodzietnej, ubogiej rodziny. W 1884 r. wstąpił do zakonu franciszkanów, a dwa lata później przyjął święcenia zakonne. Był niewielkiego wzrostu i utykał na jedną nogę. Miał też wadę wymowy. Jako zakonnik został skierowany do pracy na wschodzie, by po latach osiąść w Padwie. Zamieszkał w przyklasztornej celi jako spowiednik. Słynął z niesamowitej cierpliwości; potrafił kilkanaście godzin dziennie spędzać w konfesjonale. Zmarł w wieku 76 lat na chorobę nowotworową. W 1983 r. papież Jan Paweł II ogłosił go świętym.

O spowiedniku z Padwy pamiętał papież Franciszek, ustanawiając rok 2016 Jubileuszowym Rokiem Miłosierdzia. Św. Leopold stał się jednym z patronów tego wyjątkowego okresu w Kościele.

Tomasz Kępka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
Iz 58, 9b-14; Ps 86 (85), 1b-2. 3-4. 5-6
Ewangelia:
Łk 5, 27-32

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR