17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

24 maja 2017 r.

Incydent

Brytyjska policja podała, że eksplozje, które miały miejsce tuż po koncercie w hali Manchester Arena, to atak terrorystyczny. Zginęły 22 osoby - głównie młode, także dzieci. Prawie 60 zostało rannych. Jako sprawcę zidentyfikowano 22-letniego Brytyjczyka. W uzupełnieniu pada informacja, że rodzice tegoż pochodzili z Libii.

Na kilkunastosekundowym filmiku w internecie jakiś mężczyzna informuje, że za tragedią stoi Państwo Islamskie. Mężczyzna ma zupełnie zasłoniętą twarz, swoją wypowiedź kończy słowami „Allah Akbar” i pokazaniem kartki z napisem „Manchester” i datą zamachu.

Politycznie poprawni na określenie tej tragedii używają słowa „incydent”. To dobrze brzmi, a wypowiadających się w ten sposób sytuuje w gronie wrażliwych na los uchodźców empatycznych humanistów. No i można oskarżyć prawicę o robienie polityki na tragedii. Manipulować. Żonglować argumentem, że terrorysta-samobójca był przecież Brytyjczykiem, powoływać się na smutny los wojennych uciekinierów, a przeciwnikom przymusowych relokacji zadawać ciągle to samo pytanie - czy należy odmawiać azylu matkom z dziećmi.

„Incydent” wywołał nową falę dyskusji. Ciekawe wydaje się stanowisko tych, którzy za wszelką cenę chcą oddzielić terrorystyczne ataki od islamu. Tylko jak to zrobić, skoro stoi za nimi właśnie Państwo Islamskie? I nie przywoływane kobiety z dziećmi, tylko pełni sił witalnych mężczyźni, w geście plemiennej solidarności gubiący podczas podróży wszelkie dokumenty.

Może po kolejnych smutnych doświadczeniach postępowa Europa przestanie udawać, że nie widzi problemu. Coraz liczniej pojawiają się głosy, że znajdujemy się w sytuacji wojny. Innej niż te poprzednie, ale wojny. I cały czas musimy być przygotowani na ataki. Tymczasem świadkowie manchesterskiej tragedii opowiadają, że na koncercie nie było w zasadzie żadnej kontroli bezpieczeństwa. Humanizm okazał się naiwnością, a bezrefleksyjna wiara zaowocowała tragedią.

W kontekście postawy polskiego rządu w sprawie uchodźców zwolennicy ich przyjmowania powołują się m.in. na argument, że Polacy nie tylko byli w przeszłości, ale nadal są emigrantami. Chciałoby się na to odpowiedzieć sugestią skonfrontowania liczby zamachów, za którymi stoją Polacy, z liczbą tych, za które odpowiedzialność spada na islamistów.

Jedno jest pewne: sprawa nas przerasta. I nie chodzi tylko o deklarację pani Kidawy-Błońskiej, która zapewnia, że jeśli dojdzie do władzy, to przypisanych nam uchodźców w Polsce rozlokuje. Chodzi o to, jak sprawdzić, kto naprawdę ucieka przed wojną, a kto te wędrówki ludów wykorzystuje w paskudnym celu.

Jest jeszcze inna sprawa. To kwestia wolności, którą polityczna poprawność koniecznie chce zapewnić uchodźcom, zapominając o rdzennych obywatelach. Fakt, że sprawcami zamachów są dzieci rzekomo zasymilowanych z Europą imigrantów, wskazuje, że z tą asymilacją nie tylko nie jest tak dobrze, ale jest całkiem źle.

A określanie kolejnych tragedii mianem incydentów to chowanie głowy w piasek. Tym trudniejsze, im bardziej Europa jest wybetonowana.

Anna Wolańska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR