18 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Paula, Marek

Pogoda: Siedlce

Numer 24
14-20 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Dzień Akcji Katolickiej

24 maja 2017 r.

Formacja plus akcja


fot. AWAW

20 maja w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej odbył się Diecezjalny Dzień Akcji Katolickiej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele poszczególnych oddziałów.

Zjazd zainaugurowała wspólna modlitwa różańcowa. Najważniejszym punktem była Msza św. celebrowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Na początku homilii hierarcha dziękował członkom AK za zaangażowanie w życie Kościoła. Potem mówił o duchowej kondycji Europy, która wyzbywa się wszystkiego, co chrześcijańskie.

- My jesteśmy w tej części, która jeszcze czuje więź z Jezusem. Musimy jednak poszukiwać nowego sposobu dotarcia do tych, którzy powoli odchodzą od Kościoła. Nie możemy mieć zamkniętych oczu, nie możemy nie widzieć nowej sytuacji, ideologii wrogich Kościołowi i Chrystusowi, które rozprzestrzeniają nowe pomysły na życie, na rodzinę, na wspólnotę. Trzeba się zaangażować i znaleźć nowy sposób głoszenia Jezusa Chrystusa - przekonywał pasterz diecezji.

 

Znak sprzeciwu

Biskup, wskazując na przykład bł. Męczenników Podlaskich, przypominał, iż wierność Kościołowi kosztuje. Tłumaczył, że unici z Pratulina są dla nas wzorem umiłowania Chrystusa. Nawiązując do Ewangelii, mówił: - Nie możemy dziwić się temu, że świat nas nie lubi, że nas krytykuje, to jest czymś normalnym i naturalnym. Jeśli tego doświadczamy, to znaczy, że jest w nas jeszcze ewangeliczna sól. Świat chce, byśmy byli tacy, jak on nam dyktuje, byśmy się do niego upodobnili, a on wtedy nas zaakceptuje. Warto jednak zapytać samych siebie: za jaką cenę to się stanie? Pewnie za cenę utraty tożsamości i ewangelicznego zaczynu. Ci, którzy wierzą w Jezusa, do końca czasów będą znakiem sprzeciwu, tak samo jak Chrystus. Musimy się z tym pogodzić. Dziś z przestrzeni publicznej eliminuje się transcendencję, Boga i wspólnotę Kościoła. Najważniejszym jest, byśmy się temu wszystkiemu nie dziwili i nie próbowali ulegać propozycjom świata.

Po Eucharystii bp K. Gurda pobłogosławił relikwiarz z cząstką doczesnych szczątków bł. Męczenników Podlaskich. Relikwiarz ma formę zamykanej ikony. Będzie on peregrynował po parafiach, w których działa Akcja Katolicka. Relikwie mają gościć także w domach członków ruchu.

 

Moc w słabości

Kolejnym punktem spotkania był koncert pt. „Podlasie z Maryją” w wykonaniu zespołu wokalnego Ave. Później uczestnicy zjazdu przeszli do dolnego kościoła, gdzie wysłuchali konferencji wygłoszonej przez ks. Henryka Górala, wikariusza bialskiej parafii pw. Chrystusa Miłosiernego. Prelekcja dotyczyła środków bogatych i ubogich w misji ewangelizacyjnej. Kapłan przypomniał najpierw słowa papieża Franciszka skierowane do członków Akcji Katolickiej, zebranych na kongresie w Rzymie. Ojciec Święty zachęcał wszystkich, by byli „pełni pasji do Chrystusa i pasji do ludzi”. W kolejnej części konferencji ks. H. Góral omawiał cele przyświecające AK. Przestrzegał, że zbyt mocne skoncentrowanie się na aktywności kosztem formacji grozi rozminięciem się z Chrystusem, któremu członkowie AK chcą przecież służyć.

- Rozróżnienie na środki bogate i ubogie wprowadził francuski filozof Jacques Maritain. Środkami bogatymi można nazwać te, które dają się zaobserwować i ująć statystycznie; są to środki widoczne, zewnętrzne, przynależne do porządku tego świata. Domagają się one rezultatów. Mogą to być: organizacje, zebrania, pochody, architektura, wystrój kościołów czy środki audiowizualne. Środki ubogie są zgoła inne. Im mniej w nich nas samych, tym więcej Boga. Im bardziej są znikome, tym większa jest ich skuteczność. Można zaliczyć do nich modlitwę, życie duchowe, cierpienie znoszone z poddaniem się woli Bożej, codzienną służbę, czyli to wszystko, czego nie widać. Nie można jednak z góry przekreślać środków bogatych, trzeba tylko pamiętać, że często prowadzą one do miłości własnej - głosił. - Ewangelia, całe Pismo Święte, praktyka życia duchowego i historia Kościoła uczą nas, że największe znaczenie przed Bogiem mają właśnie środki ubogie - dodał ks. H. Góral.

 

Dwie dekady

Kapłan przypominał również słowa św. Tomasza z Akwinu, który pisał, że „dzieło życia czynnego powstaje z pełni kontemplacji”.

- Skuteczność środków bogatych wypływa z bogactwa środków ubogich, a nie odwrotnie. Środki bogate mogą ulec ograniczeniu z powodu braku czasu, sił, zmysłu organizacyjnego czy prześladowań. Środki ubogie, czyli wewnętrzne poddanie się Chrystusowi, nigdy nie zostanie Kościołowi zabrane. Nie mogą być one ograniczone przez żadne czynniki zewnętrzne, ich braku nie da się usprawiedliwić. Do realizacji środków ubogich potrzebna jest jedynie dobra wola i miłość - podkreślał ks. Henryk.

Diecezjalny Dzień Akcji Katolickiej połączony był z jubileuszem 20-lecia oddziału AK istniejącego przy bialskiej parafii Wniebowzięcia NMP.

- Nasz oddział zawsze liczył średnio ok. 20 członków. Są to osoby w wieku dojrzałym. Przez 18 lat funkcję prezesa pełniła Henryka Kosińska. Zmarła w tym tygodniu - wspomina Wiesława Panasiuk, prezes oddziału. - Na spotkaniach formacyjnych z naszymi opiekunami pogłębiamy wiarę w Chrystusa. Chcemy dawać dobry przykład w środowisku. Udzielamy się także społecznie i charytatywnie. Ściśle współpracujemy z księdzem proboszczem i księdzem asystentem oddziału. Pomagamy m.in. w tworzeniu paczek żywnościowych dla ubogich rodzin, rozprowadzamy też publikacje o treści religijnej. W tym roku udało się nam rozdysponować aż 400 sztuk książeczek zawierających wszystkie cztery Ewangelie - wylicza.

W zjeździe wzięli udział: diecezjalny asystent AK ks. kan. Wojciech Hackiewicz, prezes DIAK Janusz Leśniak oraz wiceprezes zarządu krajowego AK Kazimierz Kryla.

W ramach jubileuszu można było obejrzeć ponadto wystawę obrazującą życie oddziału AK istniejącego przy parafii Wniebowzięcia NMP.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
1 Krl 21, 1b-16; Ps 5, 2-3. 5-6a. 6b-7
Ewangelia:
Mt 5, 38-42

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR