24 listopada 2017 r. Imieniny obchodzą: Flora, Jan, Roman

Pogoda: Siedlce

Numer 47
23-29 listopada 2017r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Dzień Akcji Katolickiej

24 maja 2017 r.

Formacja plus akcja


fot. AWAW

20 maja w parafii Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Białej Podlaskiej odbył się Diecezjalny Dzień Akcji Katolickiej. W spotkaniu wzięli udział przedstawiciele poszczególnych oddziałów.

Zjazd zainaugurowała wspólna modlitwa różańcowa. Najważniejszym punktem była Msza św. celebrowana pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Na początku homilii hierarcha dziękował członkom AK za zaangażowanie w życie Kościoła. Potem mówił o duchowej kondycji Europy, która wyzbywa się wszystkiego, co chrześcijańskie.

- My jesteśmy w tej części, która jeszcze czuje więź z Jezusem. Musimy jednak poszukiwać nowego sposobu dotarcia do tych, którzy powoli odchodzą od Kościoła. Nie możemy mieć zamkniętych oczu, nie możemy nie widzieć nowej sytuacji, ideologii wrogich Kościołowi i Chrystusowi, które rozprzestrzeniają nowe pomysły na życie, na rodzinę, na wspólnotę. Trzeba się zaangażować i znaleźć nowy sposób głoszenia Jezusa Chrystusa - przekonywał pasterz diecezji.

 

Znak sprzeciwu

Biskup, wskazując na przykład bł. Męczenników Podlaskich, przypominał, iż wierność Kościołowi kosztuje. Tłumaczył, że unici z Pratulina są dla nas wzorem umiłowania Chrystusa. Nawiązując do Ewangelii, mówił: - Nie możemy dziwić się temu, że świat nas nie lubi, że nas krytykuje, to jest czymś normalnym i naturalnym. Jeśli tego doświadczamy, to znaczy, że jest w nas jeszcze ewangeliczna sól. Świat chce, byśmy byli tacy, jak on nam dyktuje, byśmy się do niego upodobnili, a on wtedy nas zaakceptuje. Warto jednak zapytać samych siebie: za jaką cenę to się stanie? Pewnie za cenę utraty tożsamości i ewangelicznego zaczynu. Ci, którzy wierzą w Jezusa, do końca czasów będą znakiem sprzeciwu, tak samo jak Chrystus. Musimy się z tym pogodzić. Dziś z przestrzeni publicznej eliminuje się transcendencję, Boga i wspólnotę Kościoła. Najważniejszym jest, byśmy się temu wszystkiemu nie dziwili i nie próbowali ulegać propozycjom świata.

Po Eucharystii bp K. Gurda pobłogosławił relikwiarz z cząstką doczesnych szczątków bł. Męczenników Podlaskich. Relikwiarz ma formę zamykanej ikony. Będzie on peregrynował po parafiach, w których działa Akcja Katolicka. Relikwie mają gościć także w domach członków ruchu.

 

Moc w słabości

Kolejnym punktem spotkania był koncert pt. „Podlasie z Maryją” w wykonaniu zespołu wokalnego Ave. Później uczestnicy zjazdu przeszli do dolnego kościoła, gdzie wysłuchali konferencji wygłoszonej przez ks. Henryka Górala, wikariusza bialskiej parafii pw. Chrystusa Miłosiernego. Prelekcja dotyczyła środków bogatych i ubogich w misji ewangelizacyjnej. Kapłan przypomniał najpierw słowa papieża Franciszka skierowane do członków Akcji Katolickiej, zebranych na kongresie w Rzymie. Ojciec Święty zachęcał wszystkich, by byli „pełni pasji do Chrystusa i pasji do ludzi”. W kolejnej części konferencji ks. H. Góral omawiał cele przyświecające AK. Przestrzegał, że zbyt mocne skoncentrowanie się na aktywności kosztem formacji grozi rozminięciem się z Chrystusem, któremu członkowie AK chcą przecież służyć.

- Rozróżnienie na środki bogate i ubogie wprowadził francuski filozof Jacques Maritain. Środkami bogatymi można nazwać te, które dają się zaobserwować i ująć statystycznie; są to środki widoczne, zewnętrzne, przynależne do porządku tego świata. Domagają się one rezultatów. Mogą to być: organizacje, zebrania, pochody, architektura, wystrój kościołów czy środki audiowizualne. Środki ubogie są zgoła inne. Im mniej w nich nas samych, tym więcej Boga. Im bardziej są znikome, tym większa jest ich skuteczność. Można zaliczyć do nich modlitwę, życie duchowe, cierpienie znoszone z poddaniem się woli Bożej, codzienną służbę, czyli to wszystko, czego nie widać. Nie można jednak z góry przekreślać środków bogatych, trzeba tylko pamiętać, że często prowadzą one do miłości własnej - głosił. - Ewangelia, całe Pismo Święte, praktyka życia duchowego i historia Kościoła uczą nas, że największe znaczenie przed Bogiem mają właśnie środki ubogie - dodał ks. H. Góral.

 

Dwie dekady

Kapłan przypominał również słowa św. Tomasza z Akwinu, który pisał, że „dzieło życia czynnego powstaje z pełni kontemplacji”.

- Skuteczność środków bogatych wypływa z bogactwa środków ubogich, a nie odwrotnie. Środki bogate mogą ulec ograniczeniu z powodu braku czasu, sił, zmysłu organizacyjnego czy prześladowań. Środki ubogie, czyli wewnętrzne poddanie się Chrystusowi, nigdy nie zostanie Kościołowi zabrane. Nie mogą być one ograniczone przez żadne czynniki zewnętrzne, ich braku nie da się usprawiedliwić. Do realizacji środków ubogich potrzebna jest jedynie dobra wola i miłość - podkreślał ks. Henryk.

Diecezjalny Dzień Akcji Katolickiej połączony był z jubileuszem 20-lecia oddziału AK istniejącego przy bialskiej parafii Wniebowzięcia NMP.

- Nasz oddział zawsze liczył średnio ok. 20 członków. Są to osoby w wieku dojrzałym. Przez 18 lat funkcję prezesa pełniła Henryka Kosińska. Zmarła w tym tygodniu - wspomina Wiesława Panasiuk, prezes oddziału. - Na spotkaniach formacyjnych z naszymi opiekunami pogłębiamy wiarę w Chrystusa. Chcemy dawać dobry przykład w środowisku. Udzielamy się także społecznie i charytatywnie. Ściśle współpracujemy z księdzem proboszczem i księdzem asystentem oddziału. Pomagamy m.in. w tworzeniu paczek żywnościowych dla ubogich rodzin, rozprowadzamy też publikacje o treści religijnej. W tym roku udało się nam rozdysponować aż 400 sztuk książeczek zawierających wszystkie cztery Ewangelie - wylicza.

W zjeździe wzięli udział: diecezjalny asystent AK ks. kan. Wojciech Hackiewicz, prezes DIAK Janusz Leśniak oraz wiceprezes zarządu krajowego AK Kazimierz Kryla.

W ramach jubileuszu można było obejrzeć ponadto wystawę obrazującą życie oddziału AK istniejącego przy parafii Wniebowzięcia NMP.

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wernisaż fotografii


Do 5 grudnia w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach można oglądać wystawę fotografii „Siedlce - moje miasto” Jarosława Grudzińskiego. - Autor wystawy jest mistrzem w operowaniu światłem, a Siedlce na jego zdjęciach wyglądają przepięknie - podkreślił podczas wernisażu wiceprezydent miasta Jarosław Głowacki. [fot. KK]

FOTOGALERIA

Pogrzeb ostatniego wyklętego


W Trzebieszowie pochowano ostatniego żołnierza podziemia antykomunistycznego - chor. Antoniego Dołęgę, ps. Znicz. Wolna Polska to jego pośmiertne zwycięstwo - napisał w liście prezydent RP Andrzej Duda. Żołnierz AK i WiN ukrywał się aż do śmierci w 1982 r. Jego szczątki odnaleziono w czerwcu tego roku w miejscowości Popławy-Rogale w gminie Trzebieszów. Bp Kazimierz Gurda, który przewodniczył Mszy św. pogrzebowej A. Dołęgi 19 listopada, powiedział, że po 35 latach od jego śmierci nadzieje o wolności ojczyzny się spełniły. [fot. MG]

PATRONAT "ECHO"


Historia skarbnicą mądrości - konkurs
W związku z przygotowaniami do jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej, który obchodzić będziemy w 2018 r., Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkursy adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów.
więcej »
Tablica pamiątkowa
3 grudnia w Siedlcach odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy dedykowanej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu z okazji 150 rocznicy jego urodzin.
więcej »
Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017
NoveKino Siedlce organizuje Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017. Wydarzenie ukierunkowane jest na promocję filmów, które wpisując się w polską i światową kinematografię o wysokich walorach etycznych, artystycznych i filmowych, stanowią zapis historii i kultury.
więcej »
 

POLECAMY


Boży poradnik antydepresyjny
Słowa Jezusa dzieją się dzisiaj! On zajmuje się teraźniejszością! Bóg nie przyjdzie do ciebie kiedyś! On przychodzi teraz i tu, gdzie jesteś!
więcej »
Lekarstwo nieśmiertelności
Ojcowie Kościoła uważali Eucharystię za źródło wszystkiego: Kościoła, zbawienia naszego ciała, powołania stworzenia i materii.
więcej »
 

SONDA

 

Żołnierze wyklęci są dla mnie...

symbolem bezgranicznej miłości do ojczyzny

wyrazem świadomości, że komunizm zniewala

przykładem idealizmu, który prowadził do śmierci

dowodem na to, że prawda historyczna zawsze ujrzy światło dzienneLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
1 Mch 4,36-37.52-59; 1 Krn 29,10-12
Ewangelia:
Łk 19,45-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR