22 listopada 2017 r. Imieniny obchodzą: Cecylia, Jonatan, Stefan

Pogoda: Siedlce

Numer 46
16-22 listopada 2017r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Dla honorowego obywatela

24 maja 2017 r.

Amfiteatr z ławeczką


fot. AWAW

Miasto nad Krzną wzbogaci się o kolejny pomnik. Tym razem upamiętniony zostanie znany krytyk muzyczny Bogusław Kaczyński.

Pomnik ma mieć formę ławeczki. Zostanie ona zamontowana w amfiteatrze. - Od początku mojej prezydentury stawiam na lokalny patriotyzm. Chciałbym przywrócić historię naszego miasta, przypominać ludzi, którzy się z niego wywodzą, którzy osiągnęli sukces na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Do tego grona niewątpliwie należy śp. B. Kaczyński. Jego imieniem nazwaliśmy Bialskie Centrum Kultury.

Ten znany wszystkim krytyk muzyczny urodził się przy ul. Pocztowej, zawsze czuł się związany z rodzinnym miastem. Otrzymał nawet tytuł honorowego obywatela Białej Podlaskiej. Myślę, że amfiteatr jest najlepszym miejscem na jego pomnik - mówi prezydent miasta Dariusz Stefaniuk.

Autorem ma być rzeźbiarz Stanisław Milewski, który wykonał odsłonięty niedawno na jednym z bialskich skwerów posąg Lecha i Marii Kaczyńskich.

 

Publiczna zbiórka

Budową pomnika zajmie się społeczny komitet, na czele którego stanął radny miasta Kamil Paszkowski. W skład weszli także m.in. prezydent D. Stefaniuk, senator Grzegorz Bierecki, znany tenor Witold Matulka, dyrektor BCK Mariusz Orzełowski, dyrektor bialskiej szkoły muzycznej Waldemar Robak, założyciel SCMC dr Piotr Karwowski oraz prezes Bialskiego Towarzystwa Jazzowego Jarosław Michaluk.

- To nie sam komitet jest ważny, ale darczyńcy. Zorganizujemy zbiórkę publiczną. Cegiełki na budowę pomnika zaczniemy rozprowadzać już podczas najbliższych dni miasta. Zostanie też otwarte specjalne konto. Mam nadzieję, że ławeczka stanie się kolejnym artystycznym obiektem w mieście - podkreśla K. Paszkowski. Koszt pomnika szacowany jest na 60-80 tys. zł.

 

Będzie dach!

Trzeba dodać, że pomnik B. Kaczyńskiego zostanie umieszczony w odnowionym amfiteatrze. - Kończymy prace nad dokumentacją techniczną. Na przełomie czerwca i lipca będziemy starali się o pozwolenia na budowę. W lipcu ogłosimy przetarg na wyłonienie wykonawcy. Chciałbym, aby modernizacja zakończyła się w czerwcu, a najpóźniej we wrześniu przyszłego roku. Koszt przebudowy wyniesie 3,5 mln zł - zaznacza wiceprezydent Adam Chodziński.

Odnowienie amfiteatru nie jest prostym zadaniem. Został on zaprojektowany przez prof. Kazimierza Butelskiego. Architekt wciąż posiada do tego obiektu prawa autorskie. Wszystkie zmiany wymagają konsultacji z autorem, który chce pozostać przy pierwotnej konwencji.

Władzom miasta zależy na: zadaszeniu amfiteatru, poprawie akustyki, przebudowie sceny i zaplecza oraz wprowadzeniu nowych ułatwień dla osób niepełnosprawnych. Zmianie na lepsze ma ulec także otoczenie amfiteatru.

- Wszystko będzie odbywać się pod nadzorem konserwatora. Obrany przez nas projekt będzie gustowny i funkcjonalny - przekonuje A. Chodziński. Zadaszenie amfiteatru jest koniecznością, bo od tego zależy powodzenie wielu imprez. Organizowanie w nim jakichkolwiek wydarzeń łączyło się z ryzykiem, bo pogoda nie zawsze była łaskawa. Po remoncie niestraszny będzie żaden deszcz…

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Laureaci nagrody Aleksandria


11 listopada w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury odbyła się uroczystość wręczenia Aleksandrii. Honorowa Nagroda Prezydenta Miasta Siedlce przyznawana jest od 1996 r. Wyróżnia osoby i instytucje, które swoją pracą, talentem, umiejętnościami i społecznikowską pasją przyczyniły się do rozwoju Siedlec w różnych sferach życia. Laureatami tegorocznej edycji nagrody zostali: Jolanta Kowalska - dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Siedlcach, Małgorzata Trzaskalik-Wyrwa - organizator festiwali muzyki organowej, st. bryg. Andrzej Celiński - komendant miejski Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach, Wojciech Cylwik - naczelnik wydziału dróg w siedleckim magistracie, Józef Fąk - ordynator oddziału ginekologiczno-położniczego Szpitala Miejskiego, Sławomir Zawieska - właściciel firmy Bozamet oraz ks. Paweł Siedlanowski - dyrektor Katolickiej Szkoły Podstawowej w Siedlcach, a zarazem współpracujący z nami od lat publicysta. Serdecznie gratulujemy! [fot. www.siedlce.pl]

FOTOGALERIA

Święto Niepodległości


Mieszkańcy regionu licznie wzięli udział w obchodach Narodowego Święta Niepodległości. W programie uroczystości były: Msze św., przemarsze z udziałem pocztów sztandarowych, wystawy i konkursy.

PATRONAT "ECHO"


Historia skarbnicą mądrości - konkurs
W związku z przygotowaniami do jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej, który obchodzić będziemy w 2018 r., Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkursy adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów.
więcej »
Tablica pamiątkowa
3 grudnia w Siedlcach odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy dedykowanej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu z okazji 150 rocznicy jego urodzin.
więcej »
Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017
NoveKino Siedlce organizuje Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017. Wydarzenie ukierunkowane jest na promocję filmów, które wpisując się w polską i światową kinematografię o wysokich walorach etycznych, artystycznych i filmowych, stanowią zapis historii i kultury.
więcej »
Siedlce - moje miasto
W czwartek 16 listopada, o 18.00, w Centrum Kultury i Sztuki im. Andrzeja Meżeryckiego odbędzie się wernisaż fotografii Jarosława Grudzińskiego „Siedlce - moje miasto”.
więcej »
 

POLECAMY


Recepta na codzienność
Jak na nowo spojrzeć na wiarę i dostrzec w niej pełną radości drogę do zbawienia? Na te i wiele innych pytań odpowiada amerykański jezuita, doświadczony kierownik duchowy, dziennikarz i pisarz James Martin SJ w swojej najnowszej książce „Radość życia”.
więcej »
Boży poradnik antydepresyjny
Słowa Jezusa dzieją się dzisiaj! On zajmuje się teraźniejszością! Bóg nie przyjdzie do ciebie kiedyś! On przychodzi teraz i tu, gdzie jesteś!
więcej »
 

SONDA

 

Święto Niepodległości jest dla mnie...

dniem pamięci o rodakach, którzy poświęcili życie w walce o wolną Polskę

okazją do zamanifestowania swojego patriotyzmu, np. przez udział w stołecznym marszu

przypomnieniem o chlubnej historii naszego kraju

dniem, jak każdy inny w roku

podobnie jak wszystkie inne - okazją do świętowaniaLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
2 Mch 7,1.20-31; Ps 17,1.5-6.8.15
Ewangelia:
Łk 19,11-28

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR