24 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor

Pogoda: Siedlce

Numer 38
20-26 września 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z diecezjalnej pielgrzymki do Krakowa będącej dziękczynieniem za jubileusz 200-lecia diecezji!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Dla honorowego obywatela

24 maja 2017 r.

Amfiteatr z ławeczką


fot. AWAW

Miasto nad Krzną wzbogaci się o kolejny pomnik. Tym razem upamiętniony zostanie znany krytyk muzyczny Bogusław Kaczyński.

Pomnik ma mieć formę ławeczki. Zostanie ona zamontowana w amfiteatrze. - Od początku mojej prezydentury stawiam na lokalny patriotyzm. Chciałbym przywrócić historię naszego miasta, przypominać ludzi, którzy się z niego wywodzą, którzy osiągnęli sukces na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Do tego grona niewątpliwie należy śp. B. Kaczyński. Jego imieniem nazwaliśmy Bialskie Centrum Kultury.

Ten znany wszystkim krytyk muzyczny urodził się przy ul. Pocztowej, zawsze czuł się związany z rodzinnym miastem. Otrzymał nawet tytuł honorowego obywatela Białej Podlaskiej. Myślę, że amfiteatr jest najlepszym miejscem na jego pomnik - mówi prezydent miasta Dariusz Stefaniuk.

Autorem ma być rzeźbiarz Stanisław Milewski, który wykonał odsłonięty niedawno na jednym z bialskich skwerów posąg Lecha i Marii Kaczyńskich.

 

Publiczna zbiórka

Budową pomnika zajmie się społeczny komitet, na czele którego stanął radny miasta Kamil Paszkowski. W skład weszli także m.in. prezydent D. Stefaniuk, senator Grzegorz Bierecki, znany tenor Witold Matulka, dyrektor BCK Mariusz Orzełowski, dyrektor bialskiej szkoły muzycznej Waldemar Robak, założyciel SCMC dr Piotr Karwowski oraz prezes Bialskiego Towarzystwa Jazzowego Jarosław Michaluk.

- To nie sam komitet jest ważny, ale darczyńcy. Zorganizujemy zbiórkę publiczną. Cegiełki na budowę pomnika zaczniemy rozprowadzać już podczas najbliższych dni miasta. Zostanie też otwarte specjalne konto. Mam nadzieję, że ławeczka stanie się kolejnym artystycznym obiektem w mieście - podkreśla K. Paszkowski. Koszt pomnika szacowany jest na 60-80 tys. zł.

 

Będzie dach!

Trzeba dodać, że pomnik B. Kaczyńskiego zostanie umieszczony w odnowionym amfiteatrze. - Kończymy prace nad dokumentacją techniczną. Na przełomie czerwca i lipca będziemy starali się o pozwolenia na budowę. W lipcu ogłosimy przetarg na wyłonienie wykonawcy. Chciałbym, aby modernizacja zakończyła się w czerwcu, a najpóźniej we wrześniu przyszłego roku. Koszt przebudowy wyniesie 3,5 mln zł - zaznacza wiceprezydent Adam Chodziński.

Odnowienie amfiteatru nie jest prostym zadaniem. Został on zaprojektowany przez prof. Kazimierza Butelskiego. Architekt wciąż posiada do tego obiektu prawa autorskie. Wszystkie zmiany wymagają konsultacji z autorem, który chce pozostać przy pierwotnej konwencji.

Władzom miasta zależy na: zadaszeniu amfiteatru, poprawie akustyki, przebudowie sceny i zaplecza oraz wprowadzeniu nowych ułatwień dla osób niepełnosprawnych. Zmianie na lepsze ma ulec także otoczenie amfiteatru.

- Wszystko będzie odbywać się pod nadzorem konserwatora. Obrany przez nas projekt będzie gustowny i funkcjonalny - przekonuje A. Chodziński. Zadaszenie amfiteatru jest koniecznością, bo od tego zależy powodzenie wielu imprez. Organizowanie w nim jakichkolwiek wydarzeń łączyło się z ryzykiem, bo pogoda nie zawsze była łaskawa. Po remoncie niestraszny będzie żaden deszcz…

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek XXV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 3, 27-35; Ps 15 (14), 1b-2. 3 i 4b. 4c-5 ;
Łk 8, 16-18

Ewangelia:
Łk 8, 16-18

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR