17 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Zbigniew, Julian, Łukasz

Pogoda: Siedlce

Numer 7
15-21 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Dla honorowego obywatela

24 maja 2017 r.

Amfiteatr z ławeczką


fot. AWAW

Miasto nad Krzną wzbogaci się o kolejny pomnik. Tym razem upamiętniony zostanie znany krytyk muzyczny Bogusław Kaczyński.

Pomnik ma mieć formę ławeczki. Zostanie ona zamontowana w amfiteatrze. - Od początku mojej prezydentury stawiam na lokalny patriotyzm. Chciałbym przywrócić historię naszego miasta, przypominać ludzi, którzy się z niego wywodzą, którzy osiągnęli sukces na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Do tego grona niewątpliwie należy śp. B. Kaczyński. Jego imieniem nazwaliśmy Bialskie Centrum Kultury.

Ten znany wszystkim krytyk muzyczny urodził się przy ul. Pocztowej, zawsze czuł się związany z rodzinnym miastem. Otrzymał nawet tytuł honorowego obywatela Białej Podlaskiej. Myślę, że amfiteatr jest najlepszym miejscem na jego pomnik - mówi prezydent miasta Dariusz Stefaniuk.

Autorem ma być rzeźbiarz Stanisław Milewski, który wykonał odsłonięty niedawno na jednym z bialskich skwerów posąg Lecha i Marii Kaczyńskich.

 

Publiczna zbiórka

Budową pomnika zajmie się społeczny komitet, na czele którego stanął radny miasta Kamil Paszkowski. W skład weszli także m.in. prezydent D. Stefaniuk, senator Grzegorz Bierecki, znany tenor Witold Matulka, dyrektor BCK Mariusz Orzełowski, dyrektor bialskiej szkoły muzycznej Waldemar Robak, założyciel SCMC dr Piotr Karwowski oraz prezes Bialskiego Towarzystwa Jazzowego Jarosław Michaluk.

- To nie sam komitet jest ważny, ale darczyńcy. Zorganizujemy zbiórkę publiczną. Cegiełki na budowę pomnika zaczniemy rozprowadzać już podczas najbliższych dni miasta. Zostanie też otwarte specjalne konto. Mam nadzieję, że ławeczka stanie się kolejnym artystycznym obiektem w mieście - podkreśla K. Paszkowski. Koszt pomnika szacowany jest na 60-80 tys. zł.

 

Będzie dach!

Trzeba dodać, że pomnik B. Kaczyńskiego zostanie umieszczony w odnowionym amfiteatrze. - Kończymy prace nad dokumentacją techniczną. Na przełomie czerwca i lipca będziemy starali się o pozwolenia na budowę. W lipcu ogłosimy przetarg na wyłonienie wykonawcy. Chciałbym, aby modernizacja zakończyła się w czerwcu, a najpóźniej we wrześniu przyszłego roku. Koszt przebudowy wyniesie 3,5 mln zł - zaznacza wiceprezydent Adam Chodziński.

Odnowienie amfiteatru nie jest prostym zadaniem. Został on zaprojektowany przez prof. Kazimierza Butelskiego. Architekt wciąż posiada do tego obiektu prawa autorskie. Wszystkie zmiany wymagają konsultacji z autorem, który chce pozostać przy pierwotnej konwencji.

Władzom miasta zależy na: zadaszeniu amfiteatru, poprawie akustyki, przebudowie sceny i zaplecza oraz wprowadzeniu nowych ułatwień dla osób niepełnosprawnych. Zmianie na lepsze ma ulec także otoczenie amfiteatru.

- Wszystko będzie odbywać się pod nadzorem konserwatora. Obrany przez nas projekt będzie gustowny i funkcjonalny - przekonuje A. Chodziński. Zadaszenie amfiteatru jest koniecznością, bo od tego zależy powodzenie wielu imprez. Organizowanie w nim jakichkolwiek wydarzeń łączyło się z ryzykiem, bo pogoda nie zawsze była łaskawa. Po remoncie niestraszny będzie żaden deszcz…

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
Iz 58, 9b-14; Ps 86 (85), 1b-2. 3-4. 5-6
Ewangelia:
Łk 5, 27-32

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR