18 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Paula, Marek

Pogoda: Siedlce

Numer 24
14-20 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Dla honorowego obywatela

24 maja 2017 r.

Amfiteatr z ławeczką


fot. AWAW

Miasto nad Krzną wzbogaci się o kolejny pomnik. Tym razem upamiętniony zostanie znany krytyk muzyczny Bogusław Kaczyński.

Pomnik ma mieć formę ławeczki. Zostanie ona zamontowana w amfiteatrze. - Od początku mojej prezydentury stawiam na lokalny patriotyzm. Chciałbym przywrócić historię naszego miasta, przypominać ludzi, którzy się z niego wywodzą, którzy osiągnęli sukces na arenie ogólnopolskiej i międzynarodowej. Do tego grona niewątpliwie należy śp. B. Kaczyński. Jego imieniem nazwaliśmy Bialskie Centrum Kultury.

Ten znany wszystkim krytyk muzyczny urodził się przy ul. Pocztowej, zawsze czuł się związany z rodzinnym miastem. Otrzymał nawet tytuł honorowego obywatela Białej Podlaskiej. Myślę, że amfiteatr jest najlepszym miejscem na jego pomnik - mówi prezydent miasta Dariusz Stefaniuk.

Autorem ma być rzeźbiarz Stanisław Milewski, który wykonał odsłonięty niedawno na jednym z bialskich skwerów posąg Lecha i Marii Kaczyńskich.

 

Publiczna zbiórka

Budową pomnika zajmie się społeczny komitet, na czele którego stanął radny miasta Kamil Paszkowski. W skład weszli także m.in. prezydent D. Stefaniuk, senator Grzegorz Bierecki, znany tenor Witold Matulka, dyrektor BCK Mariusz Orzełowski, dyrektor bialskiej szkoły muzycznej Waldemar Robak, założyciel SCMC dr Piotr Karwowski oraz prezes Bialskiego Towarzystwa Jazzowego Jarosław Michaluk.

- To nie sam komitet jest ważny, ale darczyńcy. Zorganizujemy zbiórkę publiczną. Cegiełki na budowę pomnika zaczniemy rozprowadzać już podczas najbliższych dni miasta. Zostanie też otwarte specjalne konto. Mam nadzieję, że ławeczka stanie się kolejnym artystycznym obiektem w mieście - podkreśla K. Paszkowski. Koszt pomnika szacowany jest na 60-80 tys. zł.

 

Będzie dach!

Trzeba dodać, że pomnik B. Kaczyńskiego zostanie umieszczony w odnowionym amfiteatrze. - Kończymy prace nad dokumentacją techniczną. Na przełomie czerwca i lipca będziemy starali się o pozwolenia na budowę. W lipcu ogłosimy przetarg na wyłonienie wykonawcy. Chciałbym, aby modernizacja zakończyła się w czerwcu, a najpóźniej we wrześniu przyszłego roku. Koszt przebudowy wyniesie 3,5 mln zł - zaznacza wiceprezydent Adam Chodziński.

Odnowienie amfiteatru nie jest prostym zadaniem. Został on zaprojektowany przez prof. Kazimierza Butelskiego. Architekt wciąż posiada do tego obiektu prawa autorskie. Wszystkie zmiany wymagają konsultacji z autorem, który chce pozostać przy pierwotnej konwencji.

Władzom miasta zależy na: zadaszeniu amfiteatru, poprawie akustyki, przebudowie sceny i zaplecza oraz wprowadzeniu nowych ułatwień dla osób niepełnosprawnych. Zmianie na lepsze ma ulec także otoczenie amfiteatru.

- Wszystko będzie odbywać się pod nadzorem konserwatora. Obrany przez nas projekt będzie gustowny i funkcjonalny - przekonuje A. Chodziński. Zadaszenie amfiteatru jest koniecznością, bo od tego zależy powodzenie wielu imprez. Organizowanie w nim jakichkolwiek wydarzeń łączyło się z ryzykiem, bo pogoda nie zawsze była łaskawa. Po remoncie niestraszny będzie żaden deszcz…

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Para prezydencka na Dniu Dziecka


1 czerwca do Białej Podlaskiej przybył Prezydent RP Andrzej Duda wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. Para prezydencka wzięła udział w festynie z okazji Dnia Dziecka.

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Zjazd rodziny szkół im. Papieża Polaka
W dniach 15-16 czerwca w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim odbędzie się XXXI Ogólnopolski Zjazd Rodziny Szkół im. Jana Pawła II.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
 

POLECAMY


Specjalnie dla rodziny
Członkowie Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży przy parafii św. Teresy w Siedlcach zapraszają na dzień poświęcony rodzinie.
więcej »
Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
1 Krl 21, 1b-16; Ps 5, 2-3. 5-6a. 6b-7
Ewangelia:
Mt 5, 38-42

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR