24 listopada 2017 r. Imieniny obchodzą: Flora, Jan, Roman

Pogoda: Siedlce

Numer 47
23-29 listopada 2017r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Złoty jubileusz kapłaństwa

31 maja 2017 r.

Zawsze myślę o was jak o swoich ukochanych dzieciach


fot. BARTŁOMIEJ SZOPA

Dziękuję za życzliwość, jaką otaczacie każdego posługującego tu kapłana. Bo to jest miłość okazana Jezusowi Chrystusowi - mówił ks. kan. Stanisław Abramczuk podczas uroczystości 50-lecia swego kapłaństwa przeżywanego w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Samogoszczy, w której posługiwał w latach 1989-2004.

Ks. kan. S. Abramczuk święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1967 r. z rąk bp. Wacława Skomoruchy. W 22 roku swojego kapłaństwa przybył z Kolembród do Samogoszczy i objął w tutejszej parafii urząd proboszcza, który sprawował przez 15 lat.

W ciągu tego czasu sakramentu chrztu św. udzielił 409 dzieciom, pobłogosławił 153 małżeństw, 15 roczników młodzieży przygotował do sakramentu bierzmowania. Wygłosił niezliczoną ilość katechez i homilii, spełniając misję głoszenia słowa Bożego. 512 razy stawał przy trumnie parafian odchodzących do wieczności. Troszczył się również o piękno parafii od strony materialnej, przeprowadzając z parafianami wiele remontów.

Po 15 latach pracy w Samogoszczy ks. Stanisław sprawował jeszcze funkcję proboszcza w parafiach Żabianka i Brzozowica. Od trzech lat mieszka w Domu Księży Emerytów w Nowym Opolu i pomaga w parafii Wierzbno.

 

Budować jedność

O gorliwej pracy swojego dawnego proboszcza pamiętali wdzięczni parafianie, którzy w niedzielę, 21 maja, licznie zgromadzili się w kościele na Eucharystii, by razem z ks. kan. Stanisławem przeżywać jego jubileusz. Dzień ten stał się okazją do wspólnej modlitwy oraz dziękczynienia Bogu za dar kapłaństwa i osobę księdza jubilata oraz dobro, które przez jego posługę dokonało się w parafii. Podczas wszystkich niedzielnych Mszy ks. kan. S. Abramczuk głosił homilie. Mówił w nich o miłości Jezusa, która jest wezwaniem dla wszystkich do budowania jedności w małżeństwie, rodzinie oraz tej wspólnocie, jaką stanowi parafia.

 

„Warto być księdzem!”

Msza św. w intencji dostojnego Jubilata była sprawowana o. 11.00 pod przewodnictwem proboszcza parafii ks. Bogusława Filipiuka.

Po Komunii św. wierni wraz z księdzem proboszczem przy dźwiękach niedawno poświęconych organów, na których gra s. Bogumiła Koniecko, służka NMP Niepokalanej, wyśpiewali dziękczynne Te Deum, a następnie złożyli jubilatowi podziękowania za ofiarną pracę i powinszowania. Życzenia składali reprezentanci dzieci i młodzieży. Następnie - w imieniu grona pedagogicznego Zespołu Szkół w Samogoszczy – głos zabrała wicedyrektor szkoły Zofia Bąk, odwołując się do wiersza ks. Jana Twardowskiego. - Dziękuję Ci za to/ że nie domówionego nie kończyłeś/ Nie udowodnionego nie udowadniałeś/ Dziękuję Ci za to/ Że wierzyłeś w możliwe niemożliwe (…) Za to że będąc takim jakim jesteś/ Nie mówiąc/ Powiedziałeś mi tyle o Bogu.

W imieniu małżonków, których ks. kan. Stanisław błogosławił, podziękowania i życzenia złożyli Adam i Renata Gliwkowie. - Życzymy wielu łask Ducha Świętego, sił i zdrowia w codziennej, trudnej posłudze kapłańskiej - mówili. Swoje przemówienie zakończyli słowami nawiązującymi do wypowiedzi św. Jana Pawła II: „Trudno jest być dzisiaj księdzem, ale jakże warto!”. Małżonkowie przekazali ks. Abramczukowi obraz przedstawiający kościół w Samogoszczy z intencją, by przypominał o parafii, z która związał 15 lat swej kapłańskiej posługi.

Życzenia złożyli również Marian Kurzepa oraz Zofia Misiak i Stanisława Proczek, jak również ks. B. Filipiuk.

 

Trwajcie w miłości

Po wysłuchaniu przemówień jubilat skierował słowa wdzięczności wobec parafian. - W 22 roku kapłańskiej posługi powołał mnie Pan do posługiwania ludowi Bożemu w tutejszej parafii. Wdzięczny jestem Wam, że przyjęliście mnie tu bardzo życzliwie i udało się utworzyć z parafii jedną, kochającą się rodzinę dzieci Bożych - mówił, wspominając trudne rozstanie po 15 latach posługi. - Dziękuję za życzliwość, jaką otaczacie każdego posługującego tu kapłana. Bo to jest miłość okazana Jezusowi Chrystusowi - podkreślił. Następnie podziękował księdzu proboszczowi - za zaproszenie do przeżywania 50-lecia kapłaństwa w Samogoszczy - oraz siostrom służkom NMP Niepokalanej - za wsparcie w pracy duszpasterskiej.

- Po moim odejściu ojcostwo duchowe przejął inny duszpasterz, lecz zawsze jesteście moimi umiłowanymi dziećmi w Jezusie Chrystusie. I zawsze myślę o was jako o swoich ukochanych dzieciach - zaznaczył, zwracając się do wspólnoty parafialnej. - Trwajcie we wzajemnej miłości ku sobie, byście byli dalej kochającą się rodziną dzieci Bożych wraz z waszym księdzem proboszczem, duchowym ojcem w Jezusie Chrystusie. Módlcie się za mnie, byśmy się wszyscy spotkali w domu Boga Ojca wszystkich ludzi - zakończył jubilat, zapewniając o modlitewnej pamięci.

 

Wizyta w szkole

Po Mszy św. był czas na pamiątkowe zdjęcia i agapę przygotowaną przez parafian. Na tym jednak obchody jubileuszu się nie zakończyły. Na zaproszenie dyrekcji miejscowej szkoły, w poniedziałek, 22 maja, ks. S. Abramczuk odwiedził placówkę, którą będąc proboszczem, kilkanaście lat temu poświęcił. Spotkanie w pokoju nauczycielskim z dawnymi kolegami i koleżankami z pracy, a także uczennicami stało się okazją do powspominania lat w których ks. Stanisław uczył religii w nieistniejących już szkołach w Kraskach Dolnych i Podwierzbiu oraz obecnej szkole w Samogoszczy. W spotkaniu wziął udział również obecny ks. B. Filipiuk uczący religii w gimnazjum i pracownicy szkoły.

XBF

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wernisaż fotografii


Do 5 grudnia w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach można oglądać wystawę fotografii „Siedlce - moje miasto” Jarosława Grudzińskiego. - Autor wystawy jest mistrzem w operowaniu światłem, a Siedlce na jego zdjęciach wyglądają przepięknie - podkreślił podczas wernisażu wiceprezydent miasta Jarosław Głowacki. [fot. KK]

FOTOGALERIA

Pogrzeb ostatniego wyklętego


W Trzebieszowie pochowano ostatniego żołnierza podziemia antykomunistycznego - chor. Antoniego Dołęgę, ps. Znicz. Wolna Polska to jego pośmiertne zwycięstwo - napisał w liście prezydent RP Andrzej Duda. Żołnierz AK i WiN ukrywał się aż do śmierci w 1982 r. Jego szczątki odnaleziono w czerwcu tego roku w miejscowości Popławy-Rogale w gminie Trzebieszów. Bp Kazimierz Gurda, który przewodniczył Mszy św. pogrzebowej A. Dołęgi 19 listopada, powiedział, że po 35 latach od jego śmierci nadzieje o wolności ojczyzny się spełniły. [fot. MG]

PATRONAT "ECHO"


Historia skarbnicą mądrości - konkurs
W związku z przygotowaniami do jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej, który obchodzić będziemy w 2018 r., Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkursy adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów.
więcej »
Tablica pamiątkowa
3 grudnia w Siedlcach odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy dedykowanej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu z okazji 150 rocznicy jego urodzin.
więcej »
Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017
NoveKino Siedlce organizuje Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017. Wydarzenie ukierunkowane jest na promocję filmów, które wpisując się w polską i światową kinematografię o wysokich walorach etycznych, artystycznych i filmowych, stanowią zapis historii i kultury.
więcej »
 

POLECAMY


Boży poradnik antydepresyjny
Słowa Jezusa dzieją się dzisiaj! On zajmuje się teraźniejszością! Bóg nie przyjdzie do ciebie kiedyś! On przychodzi teraz i tu, gdzie jesteś!
więcej »
Lekarstwo nieśmiertelności
Ojcowie Kościoła uważali Eucharystię za źródło wszystkiego: Kościoła, zbawienia naszego ciała, powołania stworzenia i materii.
więcej »
 

SONDA

 

Żołnierze wyklęci są dla mnie...

symbolem bezgranicznej miłości do ojczyzny

wyrazem świadomości, że komunizm zniewala

przykładem idealizmu, który prowadził do śmierci

dowodem na to, że prawda historyczna zawsze ujrzy światło dzienneLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
1 Mch 4,36-37.52-59; 1 Krn 29,10-12
Ewangelia:
Łk 19,45-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR