24 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor

Pogoda: Siedlce

Numer 38
20-26 września 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z diecezjalnej pielgrzymki do Krakowa będącej dziękczynieniem za jubileusz 200-lecia diecezji!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Złoty jubileusz kapłaństwa

31 maja 2017 r.

Zawsze myślę o was jak o swoich ukochanych dzieciach


fot. BARTŁOMIEJ SZOPA

Dziękuję za życzliwość, jaką otaczacie każdego posługującego tu kapłana. Bo to jest miłość okazana Jezusowi Chrystusowi - mówił ks. kan. Stanisław Abramczuk podczas uroczystości 50-lecia swego kapłaństwa przeżywanego w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Samogoszczy, w której posługiwał w latach 1989-2004.

Ks. kan. S. Abramczuk święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1967 r. z rąk bp. Wacława Skomoruchy. W 22 roku swojego kapłaństwa przybył z Kolembród do Samogoszczy i objął w tutejszej parafii urząd proboszcza, który sprawował przez 15 lat.

W ciągu tego czasu sakramentu chrztu św. udzielił 409 dzieciom, pobłogosławił 153 małżeństw, 15 roczników młodzieży przygotował do sakramentu bierzmowania. Wygłosił niezliczoną ilość katechez i homilii, spełniając misję głoszenia słowa Bożego. 512 razy stawał przy trumnie parafian odchodzących do wieczności. Troszczył się również o piękno parafii od strony materialnej, przeprowadzając z parafianami wiele remontów.

Po 15 latach pracy w Samogoszczy ks. Stanisław sprawował jeszcze funkcję proboszcza w parafiach Żabianka i Brzozowica. Od trzech lat mieszka w Domu Księży Emerytów w Nowym Opolu i pomaga w parafii Wierzbno.

 

Budować jedność

O gorliwej pracy swojego dawnego proboszcza pamiętali wdzięczni parafianie, którzy w niedzielę, 21 maja, licznie zgromadzili się w kościele na Eucharystii, by razem z ks. kan. Stanisławem przeżywać jego jubileusz. Dzień ten stał się okazją do wspólnej modlitwy oraz dziękczynienia Bogu za dar kapłaństwa i osobę księdza jubilata oraz dobro, które przez jego posługę dokonało się w parafii. Podczas wszystkich niedzielnych Mszy ks. kan. S. Abramczuk głosił homilie. Mówił w nich o miłości Jezusa, która jest wezwaniem dla wszystkich do budowania jedności w małżeństwie, rodzinie oraz tej wspólnocie, jaką stanowi parafia.

 

„Warto być księdzem!”

Msza św. w intencji dostojnego Jubilata była sprawowana o. 11.00 pod przewodnictwem proboszcza parafii ks. Bogusława Filipiuka.

Po Komunii św. wierni wraz z księdzem proboszczem przy dźwiękach niedawno poświęconych organów, na których gra s. Bogumiła Koniecko, służka NMP Niepokalanej, wyśpiewali dziękczynne Te Deum, a następnie złożyli jubilatowi podziękowania za ofiarną pracę i powinszowania. Życzenia składali reprezentanci dzieci i młodzieży. Następnie - w imieniu grona pedagogicznego Zespołu Szkół w Samogoszczy – głos zabrała wicedyrektor szkoły Zofia Bąk, odwołując się do wiersza ks. Jana Twardowskiego. - Dziękuję Ci za to/ że nie domówionego nie kończyłeś/ Nie udowodnionego nie udowadniałeś/ Dziękuję Ci za to/ Że wierzyłeś w możliwe niemożliwe (…) Za to że będąc takim jakim jesteś/ Nie mówiąc/ Powiedziałeś mi tyle o Bogu.

W imieniu małżonków, których ks. kan. Stanisław błogosławił, podziękowania i życzenia złożyli Adam i Renata Gliwkowie. - Życzymy wielu łask Ducha Świętego, sił i zdrowia w codziennej, trudnej posłudze kapłańskiej - mówili. Swoje przemówienie zakończyli słowami nawiązującymi do wypowiedzi św. Jana Pawła II: „Trudno jest być dzisiaj księdzem, ale jakże warto!”. Małżonkowie przekazali ks. Abramczukowi obraz przedstawiający kościół w Samogoszczy z intencją, by przypominał o parafii, z która związał 15 lat swej kapłańskiej posługi.

Życzenia złożyli również Marian Kurzepa oraz Zofia Misiak i Stanisława Proczek, jak również ks. B. Filipiuk.

 

Trwajcie w miłości

Po wysłuchaniu przemówień jubilat skierował słowa wdzięczności wobec parafian. - W 22 roku kapłańskiej posługi powołał mnie Pan do posługiwania ludowi Bożemu w tutejszej parafii. Wdzięczny jestem Wam, że przyjęliście mnie tu bardzo życzliwie i udało się utworzyć z parafii jedną, kochającą się rodzinę dzieci Bożych - mówił, wspominając trudne rozstanie po 15 latach posługi. - Dziękuję za życzliwość, jaką otaczacie każdego posługującego tu kapłana. Bo to jest miłość okazana Jezusowi Chrystusowi - podkreślił. Następnie podziękował księdzu proboszczowi - za zaproszenie do przeżywania 50-lecia kapłaństwa w Samogoszczy - oraz siostrom służkom NMP Niepokalanej - za wsparcie w pracy duszpasterskiej.

- Po moim odejściu ojcostwo duchowe przejął inny duszpasterz, lecz zawsze jesteście moimi umiłowanymi dziećmi w Jezusie Chrystusie. I zawsze myślę o was jako o swoich ukochanych dzieciach - zaznaczył, zwracając się do wspólnoty parafialnej. - Trwajcie we wzajemnej miłości ku sobie, byście byli dalej kochającą się rodziną dzieci Bożych wraz z waszym księdzem proboszczem, duchowym ojcem w Jezusie Chrystusie. Módlcie się za mnie, byśmy się wszyscy spotkali w domu Boga Ojca wszystkich ludzi - zakończył jubilat, zapewniając o modlitewnej pamięci.

 

Wizyta w szkole

Po Mszy św. był czas na pamiątkowe zdjęcia i agapę przygotowaną przez parafian. Na tym jednak obchody jubileuszu się nie zakończyły. Na zaproszenie dyrekcji miejscowej szkoły, w poniedziałek, 22 maja, ks. S. Abramczuk odwiedził placówkę, którą będąc proboszczem, kilkanaście lat temu poświęcił. Spotkanie w pokoju nauczycielskim z dawnymi kolegami i koleżankami z pracy, a także uczennicami stało się okazją do powspominania lat w których ks. Stanisław uczył religii w nieistniejących już szkołach w Kraskach Dolnych i Podwierzbiu oraz obecnej szkole w Samogoszczy. W spotkaniu wziął udział również obecny ks. B. Filipiuk uczący religii w gimnazjum i pracownicy szkoły.

XBF

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek XXV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 3, 27-35; Ps 15 (14), 1b-2. 3 i 4b. 4c-5 ;
Łk 8, 16-18

Ewangelia:
Łk 8, 16-18

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR