24 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Maciej, Bogusz, Modest

Pogoda: Siedlce

Numer 8
22-28 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Diecezja

 
 

Złoty jubileusz kapłaństwa

31 maja 2017 r.

Zawsze myślę o was jak o swoich ukochanych dzieciach


fot. BARTŁOMIEJ SZOPA

Dziękuję za życzliwość, jaką otaczacie każdego posługującego tu kapłana. Bo to jest miłość okazana Jezusowi Chrystusowi - mówił ks. kan. Stanisław Abramczuk podczas uroczystości 50-lecia swego kapłaństwa przeżywanego w parafii św. Jadwigi Śląskiej w Samogoszczy, w której posługiwał w latach 1989-2004.

Ks. kan. S. Abramczuk święcenia kapłańskie przyjął 20 maja 1967 r. z rąk bp. Wacława Skomoruchy. W 22 roku swojego kapłaństwa przybył z Kolembród do Samogoszczy i objął w tutejszej parafii urząd proboszcza, który sprawował przez 15 lat.

W ciągu tego czasu sakramentu chrztu św. udzielił 409 dzieciom, pobłogosławił 153 małżeństw, 15 roczników młodzieży przygotował do sakramentu bierzmowania. Wygłosił niezliczoną ilość katechez i homilii, spełniając misję głoszenia słowa Bożego. 512 razy stawał przy trumnie parafian odchodzących do wieczności. Troszczył się również o piękno parafii od strony materialnej, przeprowadzając z parafianami wiele remontów.

Po 15 latach pracy w Samogoszczy ks. Stanisław sprawował jeszcze funkcję proboszcza w parafiach Żabianka i Brzozowica. Od trzech lat mieszka w Domu Księży Emerytów w Nowym Opolu i pomaga w parafii Wierzbno.

 

Budować jedność

O gorliwej pracy swojego dawnego proboszcza pamiętali wdzięczni parafianie, którzy w niedzielę, 21 maja, licznie zgromadzili się w kościele na Eucharystii, by razem z ks. kan. Stanisławem przeżywać jego jubileusz. Dzień ten stał się okazją do wspólnej modlitwy oraz dziękczynienia Bogu za dar kapłaństwa i osobę księdza jubilata oraz dobro, które przez jego posługę dokonało się w parafii. Podczas wszystkich niedzielnych Mszy ks. kan. S. Abramczuk głosił homilie. Mówił w nich o miłości Jezusa, która jest wezwaniem dla wszystkich do budowania jedności w małżeństwie, rodzinie oraz tej wspólnocie, jaką stanowi parafia.

 

„Warto być księdzem!”

Msza św. w intencji dostojnego Jubilata była sprawowana o. 11.00 pod przewodnictwem proboszcza parafii ks. Bogusława Filipiuka.

Po Komunii św. wierni wraz z księdzem proboszczem przy dźwiękach niedawno poświęconych organów, na których gra s. Bogumiła Koniecko, służka NMP Niepokalanej, wyśpiewali dziękczynne Te Deum, a następnie złożyli jubilatowi podziękowania za ofiarną pracę i powinszowania. Życzenia składali reprezentanci dzieci i młodzieży. Następnie - w imieniu grona pedagogicznego Zespołu Szkół w Samogoszczy – głos zabrała wicedyrektor szkoły Zofia Bąk, odwołując się do wiersza ks. Jana Twardowskiego. - Dziękuję Ci za to/ że nie domówionego nie kończyłeś/ Nie udowodnionego nie udowadniałeś/ Dziękuję Ci za to/ Że wierzyłeś w możliwe niemożliwe (…) Za to że będąc takim jakim jesteś/ Nie mówiąc/ Powiedziałeś mi tyle o Bogu.

W imieniu małżonków, których ks. kan. Stanisław błogosławił, podziękowania i życzenia złożyli Adam i Renata Gliwkowie. - Życzymy wielu łask Ducha Świętego, sił i zdrowia w codziennej, trudnej posłudze kapłańskiej - mówili. Swoje przemówienie zakończyli słowami nawiązującymi do wypowiedzi św. Jana Pawła II: „Trudno jest być dzisiaj księdzem, ale jakże warto!”. Małżonkowie przekazali ks. Abramczukowi obraz przedstawiający kościół w Samogoszczy z intencją, by przypominał o parafii, z która związał 15 lat swej kapłańskiej posługi.

Życzenia złożyli również Marian Kurzepa oraz Zofia Misiak i Stanisława Proczek, jak również ks. B. Filipiuk.

 

Trwajcie w miłości

Po wysłuchaniu przemówień jubilat skierował słowa wdzięczności wobec parafian. - W 22 roku kapłańskiej posługi powołał mnie Pan do posługiwania ludowi Bożemu w tutejszej parafii. Wdzięczny jestem Wam, że przyjęliście mnie tu bardzo życzliwie i udało się utworzyć z parafii jedną, kochającą się rodzinę dzieci Bożych - mówił, wspominając trudne rozstanie po 15 latach posługi. - Dziękuję za życzliwość, jaką otaczacie każdego posługującego tu kapłana. Bo to jest miłość okazana Jezusowi Chrystusowi - podkreślił. Następnie podziękował księdzu proboszczowi - za zaproszenie do przeżywania 50-lecia kapłaństwa w Samogoszczy - oraz siostrom służkom NMP Niepokalanej - za wsparcie w pracy duszpasterskiej.

- Po moim odejściu ojcostwo duchowe przejął inny duszpasterz, lecz zawsze jesteście moimi umiłowanymi dziećmi w Jezusie Chrystusie. I zawsze myślę o was jako o swoich ukochanych dzieciach - zaznaczył, zwracając się do wspólnoty parafialnej. - Trwajcie we wzajemnej miłości ku sobie, byście byli dalej kochającą się rodziną dzieci Bożych wraz z waszym księdzem proboszczem, duchowym ojcem w Jezusie Chrystusie. Módlcie się za mnie, byśmy się wszyscy spotkali w domu Boga Ojca wszystkich ludzi - zakończył jubilat, zapewniając o modlitewnej pamięci.

 

Wizyta w szkole

Po Mszy św. był czas na pamiątkowe zdjęcia i agapę przygotowaną przez parafian. Na tym jednak obchody jubileuszu się nie zakończyły. Na zaproszenie dyrekcji miejscowej szkoły, w poniedziałek, 22 maja, ks. S. Abramczuk odwiedził placówkę, którą będąc proboszczem, kilkanaście lat temu poświęcił. Spotkanie w pokoju nauczycielskim z dawnymi kolegami i koleżankami z pracy, a także uczennicami stało się okazją do powspominania lat w których ks. Stanisław uczył religii w nieistniejących już szkołach w Kraskach Dolnych i Podwierzbiu oraz obecnej szkole w Samogoszczy. W spotkaniu wziął udział również obecny ks. B. Filipiuk uczący religii w gimnazjum i pracownicy szkoły.

XBF

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Pamięci niezłomnych
Prelekcją poświęconą niezłomnym zainaugurowane zostaną gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie uroczystości przewidzianej na 4 marca w Kobylanach jest także koncert i projekcja filmu.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
Pwt 26, 16-19; Ps 119 (118), 1-2. 4-5. 7-8
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR