24 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Maciej, Bogusz, Modest

Pogoda: Siedlce

Numer 8
22-28 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kościół

 
 

Miesiąc czci Serca Jezusowego

31 maja 2017 r.

Cierpliwe i wielkiego miłosierdzia


fot. PIXABAY.COM

Tak jak maj w Kościele katolickim jest uważany za miesiąc maryjny, tak w czerwcu czcimy Najświętsze Serce Pana Jezusa. Dlaczego akurat w tym czasie szczególnie Je adorujemy?

Zdaniem s. Marii Bernadety Wysockiej nie jest to przypadek i sam Jezus wybrał ten miesiąc. - Największe bowiem objawienie, tzw. wielkie objawienie, miało miejsce 16 czerwca 1675 r. Św. s. Małgorzata Maria Alacoque usłyszała wówczas słowa: „Oto Serce, które tak bardzo umiłowało ludzi, że niczego nie szczędziło, aż do wyczerpania i wynoszenia się, by im dać dowody swej miłości”. Chrystus prosił ponadto o ustanowienie święta ku Jego czci w piątek po oktawie Bożego Ciała, które zazwyczaj wypada w czerwcu - tłumaczy wizytka.

Jak daleko sięga tradycja czerwcowych nabożeństw? W związku z rozwojem kultu Bożego Serca wychowanka jednego z paryskich klasztorów Aniela de Sainte-Croix w 1834 r. zaproponowała taką formę uczczenia Bożego Serca. Pomysł zyskał aprobatę zarówno wychowawczyń, przełożonej klasztoru, jak i arcybiskupa Paryża, który wkrótce zatwierdził tę modlitwę. W Polsce natomiast pierwsze nabożeństwo czerwcowe zostało odprawione 1 czerwca 1857 r. w kościele sióstr wizytek w Lublinie. Papież Pius IX w 1873 r. rozszerzył je również na Kościół powszechny.

Jednak w przekazie biblijnym nie ma zbyt wiele o Sercu Zbawiciela. Także za życia Jezusa w Jego nauczaniu nie zostało Ono jakoś szczególnie uwypuklone. Owszem, znane są rany, cierniem ukoronowana głowa, ale skąd serce? - Rzeczywiście w Ewangelii nie pada sformułowanie „Serce Jezusa”, lecz upatrywano Go już na Golgocie w ranie otwartego boku. Wtedy to Maryja, św. Jan i św. Maria Magdalena jako pierwsi oddali hołd przebitemu włócznią setnika Sercu Zbawiciela. W okresie mistyków średniowiecznych nastąpiło pierwsze teologiczne uzasadnienie kultu, mimo że były to przede wszystkim nabożeństwa prywatne - wyjaśnia s. M.B. Wysocka. - Dopiero w XVII w. kult nabrał charakteru publicznego, a to za sprawą wspomnianej wizytki z francuskiego klasztoru w Paray-le-Monial św. M.M. Alacoque. Jej życie, naznaczone nadzwyczajnymi przeżyciami mistycznymi, związane było z objawieniami Jezusa, w których ukazał istotę i praktyki kultu Jego Serca - dodaje, przypominając, iż w jednym z listów siostry czytamy, że Jezus „powziął zamiar objawiać ludziom swe Serce ze wszystkimi skarbami miłości, miłosierdzia, uświęcenia i zbawienia, jakie w sobie zawiera, aby obfitością i nadmiarem skarbów Bożego Serca, będącego ich Źródłem, ubogacić wszystkich, którzy Mu się zechcą oddać i zjednać cześć, miłość i chwałę. Trzeba to Źródło skarbów czcić pod postacią cielesnego Serca” (list 133).

 

Zaproszeni do miłości

Jakie jest główne przesłanie kultu Serca Jezusowego? - To przekonanie człowieka o bezinteresownej miłości Boga. Bez żadnych zasług stajemy się wybranymi synami w Synu Bożym. Zostajemy zaproszeni, by na tę miłość odpowiedzieć miłością. Może się to wyrazić przez czyny miłości Boga i bliźniego, przez zerwanie z grzechem, podjęcie dzieła wynagrodzenia i zadośćuczynienia za zło osobiste i społeczne - mówi ks. dr Leszek Poleszak SCJ, autor wielu publikacji na temat kultu Najświętszego Serca Jezusowego. - Praktyki kultu mają znaczenie wtedy, kiedy są połączone z postawą wynagradzającą i ofiarną Syna Bożego. W zjednoczeniu z Jego darem miłości wobec Ojca nasza miłość nabiera ogromnej wartości - zauważa sercanin.

 

Jedna godzina

Na to właśnie zwracają uwagę członkowie Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Jezusowego. Większość z pewnością słyszy tę nazwę po raz pierwszy. Tymczasem początki wspólnoty sięgają XIX w., zwanego wiekiem Serca Jezusowego. Powstała ona 13 marca 1863 r. we francuskim mieście Bourg-en-Bresse. Rok później zatwierdzono ją jako bractwo, a 14 lat później jako Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Jego inicjatorką była wizytka s. Maria od Najświętszego Serca. Głównym zadaniem członków straży jest godzina czuwania przy Sercu Jezusa. - Ma ona charakter wynagradzający za grzechy i zniewagi. Ta praktyka i życie przy Sercu Jezusa staje się również narzędziem uświęcenia wielu ludzi, którzy podejmują to dzieło - mówią honorowi strażnicy, przekonując, iż godzina czuwania nie wymaga poświęceń, wysiłku. - Nie musi odbywać się ona na klęczkach, w kościele. Może być praktykowana gdziekolwiek, podczas innych zajęć - byle ze świadomością, że wszystko, co teraz robimy, oddajemy Sercu Jezusa - tłumaczą. Oprócz codziennej godziny obecności wielu członków wybiera sobie dodatkową godzinę na tzw. zegarze miłosierdzia, aby modlić się o nawrócenie grzeszników.

Honorowi strażnicy nie są obojętni na potrzeby parafii i środowiska, w którym żyją, czy też współbraci ze wspólnoty. Jako grupa modlitewna są organizatorami lub współorganizatorami wielu nabożeństw i uroczystości religijnych. Wspomagają swoich duszpasterzy, włączając się w przygotowanie oprawy liturgicznej i przewodnicząc śpiewom religijnym. Bardzo często angażują się w różne posługi charytatywne. W diecezji siedleckiej Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Jezusowego działa w: Dokudowie, Horodyszczu, Łosicach, Jelnicy, Międzyrzecu Podlaskim, Radczach i Włodawie.


Zapatrzeni w Serce

PYTAMY s. Marię Bernadetę Wysocką OVM, dyrektor Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Jezusowego

 

Jest Siostra dyrektorem Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Czym jest ta wspólnota?

 

Mimo że arcybractwo funkcjonuje już ponad 150 lat, wciąż gromadzi wokół Najświętszego Serca Jezusa rzesze czcicieli. Jest to organizacja międzynarodowa. W Polsce posiada ponad 400 wspólnot (ok. 20 tys. członków) rozsianych po różnych parafiach naszej ojczyzny oraz w seminariach i domach zakonnych. Do arcybractwa należą zarówno dzieci, jak i dorośli, osoby świeckie i konsekrowane. Prostota godziny obecności przy Sercu Jezusa sprawia, że każdy może ją podjąć, nie zaniedbując codziennych obowiązków. Przyjęcie może być dokonane przez zelatora, bezpośrednio w ośrodku straży honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, jeśli znajduje się on w parafii, lub w dyrekcji arcybractwa za pomocą formularza wpisowego zamieszczonego na stronie www.strazhonorowa.pl.

 

Do praktyk straży należy poświęcenie każdego dnia jednej godziny na zjednoczenie z Sercem Jezusa. Na czym to polega?

 

Praktyka tzw. godziny obecności polega na codziennym ofiarowywaniu Jezusowi w ciągu jednej godziny dnia wszystkiego, co w tym czasie będziemy czynić, tzn.: pracy, modlitwy, przygotowania posiłków, zajmowania się dziećmi, odpoczynku, podróży. Nie trzeba w swoich obowiązkach zmieniać niczego z wyjątkiem pragnienia serca, by w tym czasie być blisko Jezusa, poświęcając Mu myśli, słowa, czyny, cierpienia, a zwłaszcza miłość. W ten sposób jednoczymy się z ofiarą Jezusa, który oddał swoje życie na drzewie krzyża, by zbawić świat, i pozostał obecny w każdej Eucharystii. Ponieważ straż honorowa istnieje na całym świecie, w każdej godzinie dnia i nocy wierni czciciele czuwają przy Bożym Sercu, składając Mu hołd czci, miłości i wynagrodzenia.

 

Z kultem Najświętszego Serca kojarzy się też dziewięć pierwszych piątków miesiąca. Tę praktykę, z jaką wiąże się pewne obietnice Pana Jezusa, niektórzy pojmują nieco magicznie…

 

W orędziu św. MM.. Alacoque jest punkt, który budził i nadal budzi pewne wątpliwości. To tzw. wielka obietnica. Stała się ona przedmiotem licznych analiz i komentarzy. Osąd teologów w ramach procesu kanonizacyjnego był jednak na tyle jednoznaczny i przychylny, że papież Benedykt XV, chcąc dać autorytatywne świadectwo autentyczności wielkiej obietnicy, włączył ją do bulli kanonizacyjnej, przytaczając słowa Jezusa skierowane do św. Małgorzaty Marii: „W przeobfitym miłosierdziu mojego Serca obiecuję ci, że wszechmogąca miłość mego Serca obdarzy łaską ostatecznego nawrócenia wszystkich, którzy przystąpią do Komunii Świętej przez dziewięć pierwszych piątków miesiąca z rzędu; odejdą oni z tego świata w stanie łaski uświęcającej, dostąpiwszy sakramentów świętych, a moje Serce będzie dla nich w ostatnich chwilach bezpiecznym schronieniem”. Takie jest nauczanie Kościoła. W obietnicy Jezus nie mówi, że osoba wypełniająca tę praktykę, po śmierci od razu trafi do nieba, lecz - jak sądzę - miał na myśli to, że nie umrze ona w grzechu ciężkim, a jeśli odeszła od Boga, otrzyma łaskę nawrócenia przed śmiercią.

 

Jak jeszcze możemy czcić Najświętsze Serce Jezusa?

 

Oprócz powszechnie znanych sposobów uczczenia Bożego Serca, jak: uroczystość Najświętszego Serca Pana Jezusa, nabożeństwo czerwcowe, Msza św. z Komunią św. wynagradzającą w pierwsze piątki miesiąca, godzina święta w pierwsze czwartki miesiąca, adoracja Najświętszego Sakramentu, nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa, warto pamiętać również o osobistym poświęceniu się czy intronizacji Serca Pana Jezusa. Nie należy także zapominać o sposobach, które na co dzień są w zasięgu naszej ręki, jak np.: miłość bliźniego, miłosierdzie, przebaczenie krzywd i zadośćuczynienie, gorliwość i dyspozycyjność czy też godzina obecności przy Bożym Sercu, którą proponuje Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa.

Dziękuję za rozmowę.

MD

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Pamięci niezłomnych
Prelekcją poświęconą niezłomnym zainaugurowane zostaną gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie uroczystości przewidzianej na 4 marca w Kobylanach jest także koncert i projekcja filmu.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
Pwt 26, 16-19; Ps 119 (118), 1-2. 4-5. 7-8
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR