25 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Aurelia, Władysław, Kamil

Pogoda: Siedlce

Numer 38
20-26 września 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z diecezjalnej pielgrzymki do Krakowa będącej dziękczynieniem za jubileusz 200-lecia diecezji!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kościół

 
 

Ruch Światło-Życie informuje

31 maja 2017 r.

Jeszcze przed wakacjami…


fot. ARCH. RŚŻ DS

Zakończyły się zgłoszenia na rekolekcje oazowe w diecezji siedleckiej. Na różne stopnie formacyjne i rekolekcje Domowego Kościoła wybiera się w te wakacje z naszej diecezji ok. 740 osób - dzieci, młodzież, dorośli oraz rodziny.

Jednak mimo że czekamy już na rekolekcje wakacyjne, w Ruchu nie ma tzw. martwego sezonu. Do końca czerwca w grupach i kręgach Domowego Kościoła prowadzona jest formacja oazowa, której szczytem są letnie rekolekcje. Duchowym przygotowaniem do oaz są z pewnością: diecezjalna pielgrzymka Ruchu Światło-Życie do grobu czcigodnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego - założyciela ruchu, w związku z 30 rocznicą jego śmierci, oraz Centralna Oaza Matka (2-5 czerwca).

Miejscem obydwu tych przedsięwzięć jest Krościenko n. Dunajcem, gdzie mieści się Centrum Ruchu Światło-Życie.

Animatorzy oaz dziecięcych i młodzieżowych, którzy będą posługiwać na turnusach wakacyjnych, są zaproszeni na Oazę Jedności Animatorów do Domu Rekolekcyjnego „Moria” w Łukowie (9-11 czerwca). Będą to weekendowe rekolekcje połączone z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi prowadzenia małych grup podczas wakacji. Księża moderatorzy będą mieli w tym czasie możliwość spotkania się z diakonią posługującą, by jeszcze przed oazami wspólnie je przygotować. Na zakończenie animatorzy zostaną rozesłani do oaz wakacyjnych, czego znakiem będzie zapalona świeca - jako symbol Chrystusa, służąca później podczas spotkań małej grupy.

 

Wiele pracy i serca

Przygotowania do rekolekcji wymagają wiele pracy, nie tylko duchowej - zakupy, logistyka, dbałość o kadrę i ośrodki. Od strony prawnej ich organizacją zajmuje się Katolickie Stowarzyszenie „Moria”, którego zadaniem jest służyć RŚŻ w naszej diecezji. By rekolekcje były bezpieczne, dobrze zorganizowane i przyniosły ich uczestnikom błogosławione owoce duchowe, należy włożyć wiele pracy i serca. Wiedzą to doskonale ci, którzy bezpośrednio zajmują się organizacją rekolekcji oazowych - ks. Marek Andrzejuk, moderator Ruchu Światło-Życie diecezji siedleckiej, czy Ewa i Tadeusz Lipińscy, para diecezjalna Domowego Kościoła, którzy w tym roku formacyjnym kończą swą trzyletnią posługę.

Przygotowywane są miejsca, gdzie odbywać się będą rekolekcje oazowe. Dwa należy szczególnie wyróżnić; są to: ośrodek rekolekcyjny w Bobrownikach przy parafii Nawiedzenia NMP oraz Dom Rekolekcyjny „MORIA” w Łukowie, czyli centrum Ruchu Światło-Życie diecezji siedleckiej.

 

30 lat w Bobrownikach

W ubiegłym roku minęło 30 lat, od kiedy w Bobrownikach odbyła się pierwsza oaza Domowego Kościoła. Od 1986 r. tak co roku w wakacje Domowy Kościół organizuje tutaj rekolekcje: dłuższe - formacyjne oraz krótsze - tematyczne. Z propozycji korzystają nasi diecezjanie, ale w tym czasie duchowej odnowy i rozwoju uczestniczą też rodziny z innych diecezji naszego kraju, a nawet z Białorusi, Ukrainy czy Niemiec. Kolejne pary diecezjalne, dostrzegając zalety tego miejsca, dokładały starań, by systematycznie poprawiać warunki przeżywania rekolekcji. Członkowie DK systematycznie dokonują napraw, malują pomieszczenia, wyposażają ośrodek w potrzebne sprzęty. Również w tym roku odbyła się akcja przygotowania ośrodka do wakacyjnych rekolekcji. Powstała diakonia tego miejsca, której zadaniem jest dbałość o ośrodek od strony technicznej - porządkowanie, remontowanie, adaptacja pomieszczeń, troska o najmniejsze szczegóły, ale też budowanie dobrego klimatu, w którym łaska Boża może się rozszerzać w sercach korzystających z oaz wakacyjnych. W jej skład wchodzi siedem rodzin z gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie z całej diecezji.

 

Wokół Domu „Moria”

Ośrodek w Łukowie ma krótszą historię, jednak w odróżnieniu od Bobrownik rekolekcje odbywają się tu przez cały rok. Od początku istnienia Domu „Moria”, czyli od 2013 r., funkcjonuje przy nim diakonia domu. W jej skład wchodzi 13 rodzin z rejonu łukowskiego Domowego Kościoła.

Ważną kwestią pozostaje adaptacja pomieszczeń po dawnej szkole na ośrodek rekolekcyjny. Zakończyły się pracę remontowe kuchni, jednak trzeba ją doposażyć w niezbędne sprzęty. Przed pierwszą oazą należy jeszcze wyremontować kaplicę. W dalszej perspektywie niezbędna będzie termoizolacja stropodachu. Dopracowywana jest również kwestia zagospodarowania terenu wokół budynku na przestrzeń rekreacyjną, by rodziny z dziećmi mogły skorzystać i z duchowych nauk, i ze wspólnego wypoczynku na świeżym powietrzu. W tym celu powstał projekt na zagospodarowanie tej dużej przestrzeni na tereny zielone. Zainteresowani mogą zapoznać się z koncepcją na stronie: www.siedlce.oaza.pl.

W planach jest obsianie trawników, posadzenie krzewów ozdobnych, wykonanie ławek, stolików, altan, piaskownic i boiska, a także doprowadzenia systemu nawadniającego. W ramach pierwszego etapu prac zdemontowano stare ogrodzenie od strony wjazdu, postawiono na granicy działki (bliżej budynku) nowy płot z dodatkową bramą oraz wykonano opaskę budynku (od strony wjazdu). Koszty tego przedsięwzięcia są bardzo duże. Stąd też ogłoszona została tzw. Akcja - Rekreacja. Środki można wpłacać na konto bankowe: BGŻ SIEDLCE 72203000451110000000457910.

 

Wspólne dobro

Mimo że prace remontowo-inwestycyjne wymagają sporych nakładów finansowych, dzięki ludzkiej życzliwości i Bożemu błogosławieństwu udaje się je przeprowadzać. Oczywiście ciągle potrzebne są ręce i gotowość do pracy, wiele modlitwy, a także środków pieniężnych, by doprowadzić zaplanowane prace do końca. Każdy, kto bywa w Bobrownikach, bierze udział w różnych spotkaniach oraz rekolekcjach w „Morii”, widzi, ile przez lata udało się zrobić, ale też ile jest jeszcze do zrobienia. Stąd potrzeba ludzi o otwartych sercach i portfelach, by miejsca te w pełni dostosować do współczesnych wymagań i potrzeb.

Jak widać, przygotowania do rekolekcji wakacyjnych odbywają się na wielu płaszczyznach i wymagają zaangażowania. Korzyści z tego są nieporównywalnie większe - służenie Kościołowi w wychowaniu dojrzałych chrześcijan, którzy będą wzrastać w wierze i pociągać do niej innych, budując żywą wspólnotę Kościoła. Oby z Bożym błogosławieństwem dokonywało się to również w te wakacje, podczas letnich rekolekcji oazowych.

ANNA JÓŹWIK

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Wtorek XXV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 21, 1-6. 10-13; Ps 119 (118), 1 i 27. 30 i 34. 35 i 44 ;
Łk 8, 19-21

Ewangelia:
Łk 8, 19-21

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR