25 listopada 2017 r. Imieniny obchodzą: Katarzyna, Erazm, Klemens

Pogoda: Siedlce

Numer 47
23-29 listopada 2017r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kościół

 
 

Ruch Światło-Życie informuje

31 maja 2017 r.

Jeszcze przed wakacjami…


fot. ARCH. RŚŻ DS

Zakończyły się zgłoszenia na rekolekcje oazowe w diecezji siedleckiej. Na różne stopnie formacyjne i rekolekcje Domowego Kościoła wybiera się w te wakacje z naszej diecezji ok. 740 osób - dzieci, młodzież, dorośli oraz rodziny.

Jednak mimo że czekamy już na rekolekcje wakacyjne, w Ruchu nie ma tzw. martwego sezonu. Do końca czerwca w grupach i kręgach Domowego Kościoła prowadzona jest formacja oazowa, której szczytem są letnie rekolekcje. Duchowym przygotowaniem do oaz są z pewnością: diecezjalna pielgrzymka Ruchu Światło-Życie do grobu czcigodnego sługi Bożego ks. Franciszka Blachnickiego - założyciela ruchu, w związku z 30 rocznicą jego śmierci, oraz Centralna Oaza Matka (2-5 czerwca).

Miejscem obydwu tych przedsięwzięć jest Krościenko n. Dunajcem, gdzie mieści się Centrum Ruchu Światło-Życie.

Animatorzy oaz dziecięcych i młodzieżowych, którzy będą posługiwać na turnusach wakacyjnych, są zaproszeni na Oazę Jedności Animatorów do Domu Rekolekcyjnego „Moria” w Łukowie (9-11 czerwca). Będą to weekendowe rekolekcje połączone z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi prowadzenia małych grup podczas wakacji. Księża moderatorzy będą mieli w tym czasie możliwość spotkania się z diakonią posługującą, by jeszcze przed oazami wspólnie je przygotować. Na zakończenie animatorzy zostaną rozesłani do oaz wakacyjnych, czego znakiem będzie zapalona świeca - jako symbol Chrystusa, służąca później podczas spotkań małej grupy.

 

Wiele pracy i serca

Przygotowania do rekolekcji wymagają wiele pracy, nie tylko duchowej - zakupy, logistyka, dbałość o kadrę i ośrodki. Od strony prawnej ich organizacją zajmuje się Katolickie Stowarzyszenie „Moria”, którego zadaniem jest służyć RŚŻ w naszej diecezji. By rekolekcje były bezpieczne, dobrze zorganizowane i przyniosły ich uczestnikom błogosławione owoce duchowe, należy włożyć wiele pracy i serca. Wiedzą to doskonale ci, którzy bezpośrednio zajmują się organizacją rekolekcji oazowych - ks. Marek Andrzejuk, moderator Ruchu Światło-Życie diecezji siedleckiej, czy Ewa i Tadeusz Lipińscy, para diecezjalna Domowego Kościoła, którzy w tym roku formacyjnym kończą swą trzyletnią posługę.

Przygotowywane są miejsca, gdzie odbywać się będą rekolekcje oazowe. Dwa należy szczególnie wyróżnić; są to: ośrodek rekolekcyjny w Bobrownikach przy parafii Nawiedzenia NMP oraz Dom Rekolekcyjny „MORIA” w Łukowie, czyli centrum Ruchu Światło-Życie diecezji siedleckiej.

 

30 lat w Bobrownikach

W ubiegłym roku minęło 30 lat, od kiedy w Bobrownikach odbyła się pierwsza oaza Domowego Kościoła. Od 1986 r. tak co roku w wakacje Domowy Kościół organizuje tutaj rekolekcje: dłuższe - formacyjne oraz krótsze - tematyczne. Z propozycji korzystają nasi diecezjanie, ale w tym czasie duchowej odnowy i rozwoju uczestniczą też rodziny z innych diecezji naszego kraju, a nawet z Białorusi, Ukrainy czy Niemiec. Kolejne pary diecezjalne, dostrzegając zalety tego miejsca, dokładały starań, by systematycznie poprawiać warunki przeżywania rekolekcji. Członkowie DK systematycznie dokonują napraw, malują pomieszczenia, wyposażają ośrodek w potrzebne sprzęty. Również w tym roku odbyła się akcja przygotowania ośrodka do wakacyjnych rekolekcji. Powstała diakonia tego miejsca, której zadaniem jest dbałość o ośrodek od strony technicznej - porządkowanie, remontowanie, adaptacja pomieszczeń, troska o najmniejsze szczegóły, ale też budowanie dobrego klimatu, w którym łaska Boża może się rozszerzać w sercach korzystających z oaz wakacyjnych. W jej skład wchodzi siedem rodzin z gałęzi rodzinnej Ruchu Światło-Życie z całej diecezji.

 

Wokół Domu „Moria”

Ośrodek w Łukowie ma krótszą historię, jednak w odróżnieniu od Bobrownik rekolekcje odbywają się tu przez cały rok. Od początku istnienia Domu „Moria”, czyli od 2013 r., funkcjonuje przy nim diakonia domu. W jej skład wchodzi 13 rodzin z rejonu łukowskiego Domowego Kościoła.

Ważną kwestią pozostaje adaptacja pomieszczeń po dawnej szkole na ośrodek rekolekcyjny. Zakończyły się pracę remontowe kuchni, jednak trzeba ją doposażyć w niezbędne sprzęty. Przed pierwszą oazą należy jeszcze wyremontować kaplicę. W dalszej perspektywie niezbędna będzie termoizolacja stropodachu. Dopracowywana jest również kwestia zagospodarowania terenu wokół budynku na przestrzeń rekreacyjną, by rodziny z dziećmi mogły skorzystać i z duchowych nauk, i ze wspólnego wypoczynku na świeżym powietrzu. W tym celu powstał projekt na zagospodarowanie tej dużej przestrzeni na tereny zielone. Zainteresowani mogą zapoznać się z koncepcją na stronie: www.siedlce.oaza.pl.

W planach jest obsianie trawników, posadzenie krzewów ozdobnych, wykonanie ławek, stolików, altan, piaskownic i boiska, a także doprowadzenia systemu nawadniającego. W ramach pierwszego etapu prac zdemontowano stare ogrodzenie od strony wjazdu, postawiono na granicy działki (bliżej budynku) nowy płot z dodatkową bramą oraz wykonano opaskę budynku (od strony wjazdu). Koszty tego przedsięwzięcia są bardzo duże. Stąd też ogłoszona została tzw. Akcja - Rekreacja. Środki można wpłacać na konto bankowe: BGŻ SIEDLCE 72203000451110000000457910.

 

Wspólne dobro

Mimo że prace remontowo-inwestycyjne wymagają sporych nakładów finansowych, dzięki ludzkiej życzliwości i Bożemu błogosławieństwu udaje się je przeprowadzać. Oczywiście ciągle potrzebne są ręce i gotowość do pracy, wiele modlitwy, a także środków pieniężnych, by doprowadzić zaplanowane prace do końca. Każdy, kto bywa w Bobrownikach, bierze udział w różnych spotkaniach oraz rekolekcjach w „Morii”, widzi, ile przez lata udało się zrobić, ale też ile jest jeszcze do zrobienia. Stąd potrzeba ludzi o otwartych sercach i portfelach, by miejsca te w pełni dostosować do współczesnych wymagań i potrzeb.

Jak widać, przygotowania do rekolekcji wakacyjnych odbywają się na wielu płaszczyznach i wymagają zaangażowania. Korzyści z tego są nieporównywalnie większe - służenie Kościołowi w wychowaniu dojrzałych chrześcijan, którzy będą wzrastać w wierze i pociągać do niej innych, budując żywą wspólnotę Kościoła. Oby z Bożym błogosławieństwem dokonywało się to również w te wakacje, podczas letnich rekolekcji oazowych.

ANNA JÓŹWIK

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wernisaż fotografii


Do 5 grudnia w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach można oglądać wystawę fotografii „Siedlce - moje miasto” Jarosława Grudzińskiego. - Autor wystawy jest mistrzem w operowaniu światłem, a Siedlce na jego zdjęciach wyglądają przepięknie - podkreślił podczas wernisażu wiceprezydent miasta Jarosław Głowacki. [fot. KK]

FOTOGALERIA

Pogrzeb ostatniego wyklętego


W Trzebieszowie pochowano ostatniego żołnierza podziemia antykomunistycznego - chor. Antoniego Dołęgę, ps. Znicz. Wolna Polska to jego pośmiertne zwycięstwo - napisał w liście prezydent RP Andrzej Duda. Żołnierz AK i WiN ukrywał się aż do śmierci w 1982 r. Jego szczątki odnaleziono w czerwcu tego roku w miejscowości Popławy-Rogale w gminie Trzebieszów. Bp Kazimierz Gurda, który przewodniczył Mszy św. pogrzebowej A. Dołęgi 19 listopada, powiedział, że po 35 latach od jego śmierci nadzieje o wolności ojczyzny się spełniły. [fot. MG]

PATRONAT "ECHO"


Historia skarbnicą mądrości - konkurs
W związku z przygotowaniami do jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej, który obchodzić będziemy w 2018 r., Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkursy adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów.
więcej »
Tablica pamiątkowa
3 grudnia w Siedlcach odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy dedykowanej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu z okazji 150 rocznicy jego urodzin.
więcej »
Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017
NoveKino Siedlce organizuje Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017. Wydarzenie ukierunkowane jest na promocję filmów, które wpisując się w polską i światową kinematografię o wysokich walorach etycznych, artystycznych i filmowych, stanowią zapis historii i kultury.
więcej »
 

POLECAMY


Boży poradnik antydepresyjny
Słowa Jezusa dzieją się dzisiaj! On zajmuje się teraźniejszością! Bóg nie przyjdzie do ciebie kiedyś! On przychodzi teraz i tu, gdzie jesteś!
więcej »
Lekarstwo nieśmiertelności
Ojcowie Kościoła uważali Eucharystię za źródło wszystkiego: Kościoła, zbawienia naszego ciała, powołania stworzenia i materii.
więcej »
 

SONDA

 

Żołnierze wyklęci są dla mnie...

symbolem bezgranicznej miłości do ojczyzny

wyrazem świadomości, że komunizm zniewala

przykładem idealizmu, który prowadził do śmierci

dowodem na to, że prawda historyczna zawsze ujrzy światło dzienneLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
1 Mch 6,1-13; Ps 9,2-4.6.16.19
Ewangelia:
Łk 20 27-40

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR