18 czerwca 2018 r. Imieniny obchodzą: Elżbieta, Paula, Marek

Pogoda: Siedlce

Numer 24
14-20 czerwca 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z uroczystości jubileuszowych 200-lecia diecezji siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Jubileusz szkoły w Szpakach

31 maja 2017 r.

Piękne karty historii


fot. PRZEMYSŁAW PATRALSKI

27 maja odbyły się uroczystości upamiętniające setną rocznicę powstania polskiej szkoły w Szpakach. W myśl hasła: „Są miejsca, czasy i ludzie, których się nie zapomina…” - jubileusz połączony z pierwszym w historii zjazdem absolwentów placówki stał się okazją zarówno do wyrażenia wdzięczności, jak i wzruszających spotkań.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. sprawowana w miejscowej świątyni pod przewodnictwem ks. Jacka Nazaruka. Nie kryjąc radości z tak licznego grona reprezentantów szkolnej społeczności, proboszcz parafii wzywał do wdzięczności Panu Bogu i ludziom za wszelkie dobro zapisane na kartach stuletniej historii.

- Szkoła to miłość! - podkreślił w nawiązaniu do słów św. Jana Pawła II. - Szkoła i nauczyciele, zaraz po ojcu i matce, mają czynić człowieka odpowiedzialnym i dojrzałym - dodał. Skąd czerpać wzór? Ks. J. Nazaruk wskazał przykład Jezusa - „dobrego Nauczyciela”, w którym objawiła się pełnia Bożej pedagogii.

 

Odsłonięcie tablicy

Oficjalną część obchodów jubileuszowych zainaugurowało odsłonięcie w holu szkoły tablicy pamiątkowej, ufundowanej przez absolwentów i będącej wyrazem hołdu wobec tych, którzy na przestrzeni minionych dziesięcioleci tworzyli historię placówki. Do udziału w ceremonii zaproszono najstarszego absolwenta, a zarazem długoletniego pracownika administracji szkoły Franciszka Mazurka.

Po przejściu uczestników uroczystości do sali gimnastycznej i - jak na wydarzenie o tej randze przystało - odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrała dyrektor SP Marianna Patralska. Zanim w skrócie przybliżyła dzieje placówki, powitała serdecznie przybyłych gości, w tym absolwentów i byłych nauczycieli szkoły. Władze samorządowe i oświatowe reprezentowali m.in.: Janina Ewa Orzełowska - marszałek województwa mazowieckiego, Adam Skup - dyrektor siedleckiej delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie, Grażyna Sobiczewska - kierownik siedleckiego wydziału Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Dariusz Chomiuk - prezes oddziału ZNP w Łosicach, wójt gminy Stara Kornica Kazimierz Hawryluk, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół oraz przedstawiciele współpracujących z placówką instytucji.

 

Tworzyli jej historię

Szkoła w Szpakach - o czym wspomniała w przedstawionym rysie historycznym M. Patralska - początkowo miała charakter prywatny. Kolejne dziesięciolecia rozwoju placówki to sukcesywne zwiększanie stopnia jej organizacji zarówno w wymiarze poziomu edukacji, jak też zaplecza dydaktyczno-rekreacyjnego. Przybliżeniu kalendarium towarzyszył ukłon wobec ludzi, którzy na przestrzeni lat tworzyli szkołę. Bo jej historia - jak wyjaśniała M. Patralska - to nie tylko kolejne wydarzenia, ale przede wszystkim ofiarna codzienna praca kolejnych pokoleń... - To wielka troska rodziców o coraz lepsze warunki do nauki - podkreśliła z uwagą, iż dzięki inicjatywom podejmowanym przez lokalną społeczność szkoła trwa i jest postrzegana jako ważny ośrodek kulturotwórczy. - Za wszelkie dobro, którego autorami byli i są mieszkańcy tej szpakowskiej ziemi, za wspaniałą współpracę ze szkołą pragnę wszystkim serdecznie podziękować! - dodała.

Puentą wystąpienia pani dyrektor uczyniła myśl, że największymi sukcesami szkoły są… sukcesy jej absolwentów, którzy w dorosłym życiu pełnią ważne zadania, realizując się na niwie zawodowej, społecznej i rodzinnej.

 

Odświeżenie wspomnień

Formą komentarza - ilustracją do przedstawionych zdarzeń - obok projekcji multimedialnej stała się umieszczona na korytarzu wystawa zdjęć, na których reprezentanci poszczególnych roczników mieli okazję odnaleźć siebie. Odświeżeniu wspomnień absolwentów i nauczycieli służył także spektakl słowno-muzyczny wystawiony przez uczniów. W dalszej części artystycznego programu dzieci prezentowały grę na instrumentach i piękne tańce… Było wzruszająco, gdy kroczyły dumnie w rytmie poloneza, i do śmiechu, kiedy bawiły publiczność skeczem przybliżającym niełatwą drogę zdobywania wiedzy. Zwieńczeniem występów stał się recital w wykonaniu Marysieniek.

 

Za szczególne zasługi

Zanim na salę wjechał jubileuszowy tort, padło wiele ciepłych słów pod adresem dostojnej jubilatki. Głos zabrała m.in. J.E. Orzełowska, życząc absolwentom, by z wdzięcznością wspominali dawne lata, a dzieciom, aby nie bały się realizować swoich marzeń…

Ukoronowaniem jubileuszu stało się przekazanie na ręce dyrektor szkoły medalu pamiątkowego „Pro Masovia” przyznawanego - co podkreśliła pani marszałek - za szczególne zasługi dla województwa mazowieckiego. Wspólnie z wójtem K. Hawrylukiem J.E. Orzełowska wręczyła także dyplomy uznania, będące formą podziękowania za szczególną działalność na rzecz szkoły i lokalnej społeczności. Otrzymali je: Stanisław Patralski, kierujący placówką w latach 1988-92, Hieronim Sokołowski (1966-86), Bogumiła Szysz (1986-88), Franciszek Kałużny - długoletni wójt gm. Stara Kornica, Agnieszka Szpura i Urszula Jakimiuk - nauczycielki, a także - pełniąca funkcję dyrektora SP niezmiennie od 25 lat - M. Patralska.

Na zakończenie pani dyrektor przekazała podziękowania wszystkim sponsorom oraz współorganizatorom jubileuszowego wydarzenia. Zachęciła jednocześnie do zwiedzania szkolnych murów i przywoływania wspomnień z dawnych lat… Spotkanie przebiegało w serdecznej atmosferze przy pysznym poczęstunku przygotowanym przez miejscowe gospodynie. Na stoliku w holu wyłożona została natomiast nowa kronika szkoły z zachętą do wspólnego zapisywania dalszych kart jej historii…

Agnieszka Warecka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Jubileusz diecezji


7 czerwca kolegiatę janowską podniesiono do rangi bazyliki mniejszej. W Eucharystii wziął udział cały polski episkopat. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Jerycho Młodych


Za nami kolejne Jerycho Młodych. Tegorocznej edycji patronował św. Stanisław Kostka. Spotkanie, które minęło pod znakiem modlitwy i tańca, zgromadziło ok. 700 osób. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Kultura bez Granic
1 lipca na terenach rekreacyjnych przy kąpielisku w Kobylanach odbędzie się XV Przegląd Folklorystyczny „Kultura bez Granic”.
więcej »
Rocznica śmierci Orlika
24 czerwca w Rykach odbędą się uroczystości religijne i patriotyczne pod patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy w stulecie odzyskania niepodległości.
więcej »
 

POLECAMY


Sięgając do korzeni
Każdy jubileusz jest okazją do sięgnięcia do korzeni, do lepszego uświadomienia sobie fundamentów własnej tożsamości. Obchody 200-lecia diecezji siedleckiej stały się inspiracją do powstania i wydania wielu dzieł naukowych prezentujących i dokumentujących jej historię.
więcej »
Z troską o relacjach
Kolejny - po książkach: „Bóg, Biblia, Mesjasz” i „Kościół, Żydzi, Polska” - wywiad-rzeka przeprowadzony przez Grzegorza Górnego i Rafała Tichego z ks. prof. Waldemarem Chrostowskim to pozycja poświęcona zawiłościom w relacjach Kościoła z Żydami i judaizmem.
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec to dla mnie....

miesiąc poświęcony Najświętszemu Sercu Pana Jezusa

czas wyczekiwania wakacji

najpiękniejszy miesiąc w roku

okazja do refleksji nad szybko mijającym czasem

miesiąc jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
1 Krl 21, 1b-16; Ps 5, 2-3. 5-6a. 6b-7
Ewangelia:
Mt 5, 38-42

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR