24 września 2018 r. Imieniny obchodzą: Dora, Gerard, Teodor

Pogoda: Siedlce

Numer 38
20-26 września 2018r.

menu

NEWS

W numerze relacja z diecezjalnej pielgrzymki do Krakowa będącej dziękczynieniem za jubileusz 200-lecia diecezji!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Jubileusz szkoły w Szpakach

31 maja 2017 r.

Piękne karty historii


fot. PRZEMYSŁAW PATRALSKI

27 maja odbyły się uroczystości upamiętniające setną rocznicę powstania polskiej szkoły w Szpakach. W myśl hasła: „Są miejsca, czasy i ludzie, których się nie zapomina…” - jubileusz połączony z pierwszym w historii zjazdem absolwentów placówki stał się okazją zarówno do wyrażenia wdzięczności, jak i wzruszających spotkań.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. sprawowana w miejscowej świątyni pod przewodnictwem ks. Jacka Nazaruka. Nie kryjąc radości z tak licznego grona reprezentantów szkolnej społeczności, proboszcz parafii wzywał do wdzięczności Panu Bogu i ludziom za wszelkie dobro zapisane na kartach stuletniej historii.

- Szkoła to miłość! - podkreślił w nawiązaniu do słów św. Jana Pawła II. - Szkoła i nauczyciele, zaraz po ojcu i matce, mają czynić człowieka odpowiedzialnym i dojrzałym - dodał. Skąd czerpać wzór? Ks. J. Nazaruk wskazał przykład Jezusa - „dobrego Nauczyciela”, w którym objawiła się pełnia Bożej pedagogii.

 

Odsłonięcie tablicy

Oficjalną część obchodów jubileuszowych zainaugurowało odsłonięcie w holu szkoły tablicy pamiątkowej, ufundowanej przez absolwentów i będącej wyrazem hołdu wobec tych, którzy na przestrzeni minionych dziesięcioleci tworzyli historię placówki. Do udziału w ceremonii zaproszono najstarszego absolwenta, a zarazem długoletniego pracownika administracji szkoły Franciszka Mazurka.

Po przejściu uczestników uroczystości do sali gimnastycznej i - jak na wydarzenie o tej randze przystało - odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrała dyrektor SP Marianna Patralska. Zanim w skrócie przybliżyła dzieje placówki, powitała serdecznie przybyłych gości, w tym absolwentów i byłych nauczycieli szkoły. Władze samorządowe i oświatowe reprezentowali m.in.: Janina Ewa Orzełowska - marszałek województwa mazowieckiego, Adam Skup - dyrektor siedleckiej delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie, Grażyna Sobiczewska - kierownik siedleckiego wydziału Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Dariusz Chomiuk - prezes oddziału ZNP w Łosicach, wójt gminy Stara Kornica Kazimierz Hawryluk, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół oraz przedstawiciele współpracujących z placówką instytucji.

 

Tworzyli jej historię

Szkoła w Szpakach - o czym wspomniała w przedstawionym rysie historycznym M. Patralska - początkowo miała charakter prywatny. Kolejne dziesięciolecia rozwoju placówki to sukcesywne zwiększanie stopnia jej organizacji zarówno w wymiarze poziomu edukacji, jak też zaplecza dydaktyczno-rekreacyjnego. Przybliżeniu kalendarium towarzyszył ukłon wobec ludzi, którzy na przestrzeni lat tworzyli szkołę. Bo jej historia - jak wyjaśniała M. Patralska - to nie tylko kolejne wydarzenia, ale przede wszystkim ofiarna codzienna praca kolejnych pokoleń... - To wielka troska rodziców o coraz lepsze warunki do nauki - podkreśliła z uwagą, iż dzięki inicjatywom podejmowanym przez lokalną społeczność szkoła trwa i jest postrzegana jako ważny ośrodek kulturotwórczy. - Za wszelkie dobro, którego autorami byli i są mieszkańcy tej szpakowskiej ziemi, za wspaniałą współpracę ze szkołą pragnę wszystkim serdecznie podziękować! - dodała.

Puentą wystąpienia pani dyrektor uczyniła myśl, że największymi sukcesami szkoły są… sukcesy jej absolwentów, którzy w dorosłym życiu pełnią ważne zadania, realizując się na niwie zawodowej, społecznej i rodzinnej.

 

Odświeżenie wspomnień

Formą komentarza - ilustracją do przedstawionych zdarzeń - obok projekcji multimedialnej stała się umieszczona na korytarzu wystawa zdjęć, na których reprezentanci poszczególnych roczników mieli okazję odnaleźć siebie. Odświeżeniu wspomnień absolwentów i nauczycieli służył także spektakl słowno-muzyczny wystawiony przez uczniów. W dalszej części artystycznego programu dzieci prezentowały grę na instrumentach i piękne tańce… Było wzruszająco, gdy kroczyły dumnie w rytmie poloneza, i do śmiechu, kiedy bawiły publiczność skeczem przybliżającym niełatwą drogę zdobywania wiedzy. Zwieńczeniem występów stał się recital w wykonaniu Marysieniek.

 

Za szczególne zasługi

Zanim na salę wjechał jubileuszowy tort, padło wiele ciepłych słów pod adresem dostojnej jubilatki. Głos zabrała m.in. J.E. Orzełowska, życząc absolwentom, by z wdzięcznością wspominali dawne lata, a dzieciom, aby nie bały się realizować swoich marzeń…

Ukoronowaniem jubileuszu stało się przekazanie na ręce dyrektor szkoły medalu pamiątkowego „Pro Masovia” przyznawanego - co podkreśliła pani marszałek - za szczególne zasługi dla województwa mazowieckiego. Wspólnie z wójtem K. Hawrylukiem J.E. Orzełowska wręczyła także dyplomy uznania, będące formą podziękowania za szczególną działalność na rzecz szkoły i lokalnej społeczności. Otrzymali je: Stanisław Patralski, kierujący placówką w latach 1988-92, Hieronim Sokołowski (1966-86), Bogumiła Szysz (1986-88), Franciszek Kałużny - długoletni wójt gm. Stara Kornica, Agnieszka Szpura i Urszula Jakimiuk - nauczycielki, a także - pełniąca funkcję dyrektora SP niezmiennie od 25 lat - M. Patralska.

Na zakończenie pani dyrektor przekazała podziękowania wszystkim sponsorom oraz współorganizatorom jubileuszowego wydarzenia. Zachęciła jednocześnie do zwiedzania szkolnych murów i przywoływania wspomnień z dawnych lat… Spotkanie przebiegało w serdecznej atmosferze przy pysznym poczęstunku przygotowanym przez miejscowe gospodynie. Na stoliku w holu wyłożona została natomiast nowa kronika szkoły z zachętą do wspólnego zapisywania dalszych kart jej historii…

Agnieszka Warecka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto Wojsk Lądowych


9 września w Siedlcach gościł minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak. Podczas wizyty inaugurującej obchody Święta Wojsk Lądowych zapowiedział, że w mieście stacjonować będzie 18 „Żelazna” Dywizja Zmechanizowana stanowiąca czwarty tego typu związek taktyczny w Polsce. [fot. Leszek Sawicki]

FOTOGALERIA

Dożynki diecezjalne


W święto Narodzenia NMP rolnicy z diecezji przybyli do sanktuarium maryjnego w Woli Gułowskiej na swoje doroczne święto. Pod przewodnictwem biskupa siedleckiego przedstawiali Panu Bogu owoc tegorocznego trudu pracy. Główny punkt uroczystości - Eucharystię poprzedziło widowisko obrzędowe przygotowane przez miejscowy Dom Kultury w nawiązaniu do polskiej i chrześcijańskiej tradycji. Mszy św. w intencji rolników przewodniczył bp Kazimierz Gurda. Starostami tegorocznych dożynek byli Barbara i Krzysztof Komarowie z miejscowości Żurawiec. Na zakończenie Mszy św. dokonano błogosławieństwa ziarna siewnego. To wyraz upraszania Bożego błogosławieństwa na nowy rok pracy rolniczej. [fot. ks. Marek Weresa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Stadion Młodych
Kochani, z serca zapraszamy na rekolekcje STADION MŁODYCH: włącz pełnię wiary, które odbędą się 6 października na PGE Narodowym w Warszawie.
więcej »
Książka jako lekarstwo na samotność
„Książka dla Hospicjum” - finał akcji organizowanej przez Caritas Diecezji Siedleckiej planowany jest na 13 października, kiedy to przypada Światowy Dzień Hospicjów i Opieki Paliatywnej.
więcej »
Wychowanie - ważna sprawa
Pytanie „Jak skutecznie przeciwdziałać agresji?” stanie się centrum rozważań uczestników XXVII Siedleckiego Forum Nauczycieli, Rodziców i Wychowawców, które odbędzie się 29 września.
więcej »
20 lat I KLO
29 września I Katolickie Liceum Ogólnokształcące im. Świętej Rodziny w Siedlcach będzie obchodziło uroczystość 20-lecia swojego istnienia.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Polowanie na Matkę
To opowieść o odwiecznej walce zła z dobrem. O sile polskiej tożsamości, która sprawia, że naród jest nie do pokonania.
więcej »
Bez zafałszowań
Mówić dzisiaj o „chrześcijańskich fenomenach mistycznych” znaczy zapuścić się w tajemniczy i fascynujący teren naznaczony nadzwyczajną obecnością Boga, ale również narażony na oślepiający blask i zafałszowania.
więcej »
 

SONDA

 

Jak rozpoznać powołanie?

dużo się modlić, prosząc o światło Ducha Świętego

wypatrywać znaków

nie jest to możliwe - zawsze pozostaną wątpliwościLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek XXV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 3, 27-35; Ps 15 (14), 1b-2. 3 i 4b. 4c-5 ;
Łk 8, 16-18

Ewangelia:
Łk 8, 16-18

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR