25 listopada 2017 r. Imieniny obchodzą: Katarzyna, Erazm, Klemens

Pogoda: Siedlce

Numer 47
23-29 listopada 2017r.

menu

NEWS

Zachęcamy do lektury!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Jubileusz szkoły w Szpakach

31 maja 2017 r.

Piękne karty historii


fot. PRZEMYSŁAW PATRALSKI

27 maja odbyły się uroczystości upamiętniające setną rocznicę powstania polskiej szkoły w Szpakach. W myśl hasła: „Są miejsca, czasy i ludzie, których się nie zapomina…” - jubileusz połączony z pierwszym w historii zjazdem absolwentów placówki stał się okazją zarówno do wyrażenia wdzięczności, jak i wzruszających spotkań.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. sprawowana w miejscowej świątyni pod przewodnictwem ks. Jacka Nazaruka. Nie kryjąc radości z tak licznego grona reprezentantów szkolnej społeczności, proboszcz parafii wzywał do wdzięczności Panu Bogu i ludziom za wszelkie dobro zapisane na kartach stuletniej historii.

- Szkoła to miłość! - podkreślił w nawiązaniu do słów św. Jana Pawła II. - Szkoła i nauczyciele, zaraz po ojcu i matce, mają czynić człowieka odpowiedzialnym i dojrzałym - dodał. Skąd czerpać wzór? Ks. J. Nazaruk wskazał przykład Jezusa - „dobrego Nauczyciela”, w którym objawiła się pełnia Bożej pedagogii.

 

Odsłonięcie tablicy

Oficjalną część obchodów jubileuszowych zainaugurowało odsłonięcie w holu szkoły tablicy pamiątkowej, ufundowanej przez absolwentów i będącej wyrazem hołdu wobec tych, którzy na przestrzeni minionych dziesięcioleci tworzyli historię placówki. Do udziału w ceremonii zaproszono najstarszego absolwenta, a zarazem długoletniego pracownika administracji szkoły Franciszka Mazurka.

Po przejściu uczestników uroczystości do sali gimnastycznej i - jak na wydarzenie o tej randze przystało - odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrała dyrektor SP Marianna Patralska. Zanim w skrócie przybliżyła dzieje placówki, powitała serdecznie przybyłych gości, w tym absolwentów i byłych nauczycieli szkoły. Władze samorządowe i oświatowe reprezentowali m.in.: Janina Ewa Orzełowska - marszałek województwa mazowieckiego, Adam Skup - dyrektor siedleckiej delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie, Grażyna Sobiczewska - kierownik siedleckiego wydziału Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Dariusz Chomiuk - prezes oddziału ZNP w Łosicach, wójt gminy Stara Kornica Kazimierz Hawryluk, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół oraz przedstawiciele współpracujących z placówką instytucji.

 

Tworzyli jej historię

Szkoła w Szpakach - o czym wspomniała w przedstawionym rysie historycznym M. Patralska - początkowo miała charakter prywatny. Kolejne dziesięciolecia rozwoju placówki to sukcesywne zwiększanie stopnia jej organizacji zarówno w wymiarze poziomu edukacji, jak też zaplecza dydaktyczno-rekreacyjnego. Przybliżeniu kalendarium towarzyszył ukłon wobec ludzi, którzy na przestrzeni lat tworzyli szkołę. Bo jej historia - jak wyjaśniała M. Patralska - to nie tylko kolejne wydarzenia, ale przede wszystkim ofiarna codzienna praca kolejnych pokoleń... - To wielka troska rodziców o coraz lepsze warunki do nauki - podkreśliła z uwagą, iż dzięki inicjatywom podejmowanym przez lokalną społeczność szkoła trwa i jest postrzegana jako ważny ośrodek kulturotwórczy. - Za wszelkie dobro, którego autorami byli i są mieszkańcy tej szpakowskiej ziemi, za wspaniałą współpracę ze szkołą pragnę wszystkim serdecznie podziękować! - dodała.

Puentą wystąpienia pani dyrektor uczyniła myśl, że największymi sukcesami szkoły są… sukcesy jej absolwentów, którzy w dorosłym życiu pełnią ważne zadania, realizując się na niwie zawodowej, społecznej i rodzinnej.

 

Odświeżenie wspomnień

Formą komentarza - ilustracją do przedstawionych zdarzeń - obok projekcji multimedialnej stała się umieszczona na korytarzu wystawa zdjęć, na których reprezentanci poszczególnych roczników mieli okazję odnaleźć siebie. Odświeżeniu wspomnień absolwentów i nauczycieli służył także spektakl słowno-muzyczny wystawiony przez uczniów. W dalszej części artystycznego programu dzieci prezentowały grę na instrumentach i piękne tańce… Było wzruszająco, gdy kroczyły dumnie w rytmie poloneza, i do śmiechu, kiedy bawiły publiczność skeczem przybliżającym niełatwą drogę zdobywania wiedzy. Zwieńczeniem występów stał się recital w wykonaniu Marysieniek.

 

Za szczególne zasługi

Zanim na salę wjechał jubileuszowy tort, padło wiele ciepłych słów pod adresem dostojnej jubilatki. Głos zabrała m.in. J.E. Orzełowska, życząc absolwentom, by z wdzięcznością wspominali dawne lata, a dzieciom, aby nie bały się realizować swoich marzeń…

Ukoronowaniem jubileuszu stało się przekazanie na ręce dyrektor szkoły medalu pamiątkowego „Pro Masovia” przyznawanego - co podkreśliła pani marszałek - za szczególne zasługi dla województwa mazowieckiego. Wspólnie z wójtem K. Hawrylukiem J.E. Orzełowska wręczyła także dyplomy uznania, będące formą podziękowania za szczególną działalność na rzecz szkoły i lokalnej społeczności. Otrzymali je: Stanisław Patralski, kierujący placówką w latach 1988-92, Hieronim Sokołowski (1966-86), Bogumiła Szysz (1986-88), Franciszek Kałużny - długoletni wójt gm. Stara Kornica, Agnieszka Szpura i Urszula Jakimiuk - nauczycielki, a także - pełniąca funkcję dyrektora SP niezmiennie od 25 lat - M. Patralska.

Na zakończenie pani dyrektor przekazała podziękowania wszystkim sponsorom oraz współorganizatorom jubileuszowego wydarzenia. Zachęciła jednocześnie do zwiedzania szkolnych murów i przywoływania wspomnień z dawnych lat… Spotkanie przebiegało w serdecznej atmosferze przy pysznym poczęstunku przygotowanym przez miejscowe gospodynie. Na stoliku w holu wyłożona została natomiast nowa kronika szkoły z zachętą do wspólnego zapisywania dalszych kart jej historii…

Agnieszka Warecka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wernisaż fotografii


Do 5 grudnia w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach można oglądać wystawę fotografii „Siedlce - moje miasto” Jarosława Grudzińskiego. - Autor wystawy jest mistrzem w operowaniu światłem, a Siedlce na jego zdjęciach wyglądają przepięknie - podkreślił podczas wernisażu wiceprezydent miasta Jarosław Głowacki. [fot. KK]

FOTOGALERIA

Pogrzeb ostatniego wyklętego


W Trzebieszowie pochowano ostatniego żołnierza podziemia antykomunistycznego - chor. Antoniego Dołęgę, ps. Znicz. Wolna Polska to jego pośmiertne zwycięstwo - napisał w liście prezydent RP Andrzej Duda. Żołnierz AK i WiN ukrywał się aż do śmierci w 1982 r. Jego szczątki odnaleziono w czerwcu tego roku w miejscowości Popławy-Rogale w gminie Trzebieszów. Bp Kazimierz Gurda, który przewodniczył Mszy św. pogrzebowej A. Dołęgi 19 listopada, powiedział, że po 35 latach od jego śmierci nadzieje o wolności ojczyzny się spełniły. [fot. MG]

PATRONAT "ECHO"


Historia skarbnicą mądrości - konkurs
W związku z przygotowaniami do jubileuszu 200-lecia diecezji siedleckiej, który obchodzić będziemy w 2018 r., Wydział Nauczania Katechetycznego Kurii Diecezjalnej Siedleckiej organizuje konkursy adresowane do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz gimnazjów.
więcej »
Tablica pamiątkowa
3 grudnia w Siedlcach odbędzie się uroczyste odsłonięcie pamiątkowej tablicy dedykowanej marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu z okazji 150 rocznicy jego urodzin.
więcej »
Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017
NoveKino Siedlce organizuje Festiwal Filmów Chrześcijańskich Arka 2017. Wydarzenie ukierunkowane jest na promocję filmów, które wpisując się w polską i światową kinematografię o wysokich walorach etycznych, artystycznych i filmowych, stanowią zapis historii i kultury.
więcej »
 

POLECAMY


Boży poradnik antydepresyjny
Słowa Jezusa dzieją się dzisiaj! On zajmuje się teraźniejszością! Bóg nie przyjdzie do ciebie kiedyś! On przychodzi teraz i tu, gdzie jesteś!
więcej »
Lekarstwo nieśmiertelności
Ojcowie Kościoła uważali Eucharystię za źródło wszystkiego: Kościoła, zbawienia naszego ciała, powołania stworzenia i materii.
więcej »
 

SONDA

 

Żołnierze wyklęci są dla mnie...

symbolem bezgranicznej miłości do ojczyzny

wyrazem świadomości, że komunizm zniewala

przykładem idealizmu, który prowadził do śmierci

dowodem na to, że prawda historyczna zawsze ujrzy światło dzienneLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
1 Mch 6,1-13; Ps 9,2-4.6.16.19
Ewangelia:
Łk 20 27-40

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR