24 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Maciej, Bogusz, Modest

Pogoda: Siedlce

Numer 8
22-28 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Region

 
 

Jubileusz szkoły w Szpakach

31 maja 2017 r.

Piękne karty historii


fot. PRZEMYSŁAW PATRALSKI

27 maja odbyły się uroczystości upamiętniające setną rocznicę powstania polskiej szkoły w Szpakach. W myśl hasła: „Są miejsca, czasy i ludzie, których się nie zapomina…” - jubileusz połączony z pierwszym w historii zjazdem absolwentów placówki stał się okazją zarówno do wyrażenia wdzięczności, jak i wzruszających spotkań.

Uroczystości rozpoczęła Msza św. sprawowana w miejscowej świątyni pod przewodnictwem ks. Jacka Nazaruka. Nie kryjąc radości z tak licznego grona reprezentantów szkolnej społeczności, proboszcz parafii wzywał do wdzięczności Panu Bogu i ludziom za wszelkie dobro zapisane na kartach stuletniej historii.

- Szkoła to miłość! - podkreślił w nawiązaniu do słów św. Jana Pawła II. - Szkoła i nauczyciele, zaraz po ojcu i matce, mają czynić człowieka odpowiedzialnym i dojrzałym - dodał. Skąd czerpać wzór? Ks. J. Nazaruk wskazał przykład Jezusa - „dobrego Nauczyciela”, w którym objawiła się pełnia Bożej pedagogii.

 

Odsłonięcie tablicy

Oficjalną część obchodów jubileuszowych zainaugurowało odsłonięcie w holu szkoły tablicy pamiątkowej, ufundowanej przez absolwentów i będącej wyrazem hołdu wobec tych, którzy na przestrzeni minionych dziesięcioleci tworzyli historię placówki. Do udziału w ceremonii zaproszono najstarszego absolwenta, a zarazem długoletniego pracownika administracji szkoły Franciszka Mazurka.

Po przejściu uczestników uroczystości do sali gimnastycznej i - jak na wydarzenie o tej randze przystało - odśpiewaniu hymnu państwowego, głos zabrała dyrektor SP Marianna Patralska. Zanim w skrócie przybliżyła dzieje placówki, powitała serdecznie przybyłych gości, w tym absolwentów i byłych nauczycieli szkoły. Władze samorządowe i oświatowe reprezentowali m.in.: Janina Ewa Orzełowska - marszałek województwa mazowieckiego, Adam Skup - dyrektor siedleckiej delegatury Kuratorium Oświaty w Warszawie, Grażyna Sobiczewska - kierownik siedleckiego wydziału Mazowieckiego Samorządowego Centrum Doskonalenia Nauczycieli, Dariusz Chomiuk - prezes oddziału ZNP w Łosicach, wójt gminy Stara Kornica Kazimierz Hawryluk, dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół oraz przedstawiciele współpracujących z placówką instytucji.

 

Tworzyli jej historię

Szkoła w Szpakach - o czym wspomniała w przedstawionym rysie historycznym M. Patralska - początkowo miała charakter prywatny. Kolejne dziesięciolecia rozwoju placówki to sukcesywne zwiększanie stopnia jej organizacji zarówno w wymiarze poziomu edukacji, jak też zaplecza dydaktyczno-rekreacyjnego. Przybliżeniu kalendarium towarzyszył ukłon wobec ludzi, którzy na przestrzeni lat tworzyli szkołę. Bo jej historia - jak wyjaśniała M. Patralska - to nie tylko kolejne wydarzenia, ale przede wszystkim ofiarna codzienna praca kolejnych pokoleń... - To wielka troska rodziców o coraz lepsze warunki do nauki - podkreśliła z uwagą, iż dzięki inicjatywom podejmowanym przez lokalną społeczność szkoła trwa i jest postrzegana jako ważny ośrodek kulturotwórczy. - Za wszelkie dobro, którego autorami byli i są mieszkańcy tej szpakowskiej ziemi, za wspaniałą współpracę ze szkołą pragnę wszystkim serdecznie podziękować! - dodała.

Puentą wystąpienia pani dyrektor uczyniła myśl, że największymi sukcesami szkoły są… sukcesy jej absolwentów, którzy w dorosłym życiu pełnią ważne zadania, realizując się na niwie zawodowej, społecznej i rodzinnej.

 

Odświeżenie wspomnień

Formą komentarza - ilustracją do przedstawionych zdarzeń - obok projekcji multimedialnej stała się umieszczona na korytarzu wystawa zdjęć, na których reprezentanci poszczególnych roczników mieli okazję odnaleźć siebie. Odświeżeniu wspomnień absolwentów i nauczycieli służył także spektakl słowno-muzyczny wystawiony przez uczniów. W dalszej części artystycznego programu dzieci prezentowały grę na instrumentach i piękne tańce… Było wzruszająco, gdy kroczyły dumnie w rytmie poloneza, i do śmiechu, kiedy bawiły publiczność skeczem przybliżającym niełatwą drogę zdobywania wiedzy. Zwieńczeniem występów stał się recital w wykonaniu Marysieniek.

 

Za szczególne zasługi

Zanim na salę wjechał jubileuszowy tort, padło wiele ciepłych słów pod adresem dostojnej jubilatki. Głos zabrała m.in. J.E. Orzełowska, życząc absolwentom, by z wdzięcznością wspominali dawne lata, a dzieciom, aby nie bały się realizować swoich marzeń…

Ukoronowaniem jubileuszu stało się przekazanie na ręce dyrektor szkoły medalu pamiątkowego „Pro Masovia” przyznawanego - co podkreśliła pani marszałek - za szczególne zasługi dla województwa mazowieckiego. Wspólnie z wójtem K. Hawrylukiem J.E. Orzełowska wręczyła także dyplomy uznania, będące formą podziękowania za szczególną działalność na rzecz szkoły i lokalnej społeczności. Otrzymali je: Stanisław Patralski, kierujący placówką w latach 1988-92, Hieronim Sokołowski (1966-86), Bogumiła Szysz (1986-88), Franciszek Kałużny - długoletni wójt gm. Stara Kornica, Agnieszka Szpura i Urszula Jakimiuk - nauczycielki, a także - pełniąca funkcję dyrektora SP niezmiennie od 25 lat - M. Patralska.

Na zakończenie pani dyrektor przekazała podziękowania wszystkim sponsorom oraz współorganizatorom jubileuszowego wydarzenia. Zachęciła jednocześnie do zwiedzania szkolnych murów i przywoływania wspomnień z dawnych lat… Spotkanie przebiegało w serdecznej atmosferze przy pysznym poczęstunku przygotowanym przez miejscowe gospodynie. Na stoliku w holu wyłożona została natomiast nowa kronika szkoły z zachętą do wspólnego zapisywania dalszych kart jej historii…

Agnieszka Warecka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Pamięci niezłomnych
Prelekcją poświęconą niezłomnym zainaugurowane zostaną gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie uroczystości przewidzianej na 4 marca w Kobylanach jest także koncert i projekcja filmu.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Sobota
Czytania:
Pwt 26, 16-19; Ps 119 (118), 1-2. 4-5. 7-8
Ewangelia:
Mt 5, 43-48

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR