28 czerwca 2017 r. Imieniny obchodzą: Florentyna, Leon, Ireneusz

Pogoda: Siedlce

Numer 25
22-28 czerwca 2017r.

menu

NEWS

W niedzielę, 25 czerwca, będzie okazja do modlitwy za Ojczyznę. Jej sprawy zostaną powierzone w Mszy św. odprawionej o 13.00 w katedrze siedleckiej.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Benefis Marii Kazimiery Sarnackiej

7 czerwca 2017 r.

Twórczość sercem pisana


fot. JS

31 maja w Miejskiej Bibliotece Publicznej we Włodawie odbył się benefis 25-lecia debiutu poetyckiego M. K. Sarnackiej. Na spotkanie przybyli rodzina i przyjaciele jubilatki, a także przedstawiciele władz samorządowych i osoby, którym bliskie są kultura i tradycja regionu.

K. Sarnacka, która w dniu jubileuszu obchodziła również swoje urodziny, pochodzi z nadbużańskiej wsi Dołhobrody, gdzie przyszła na świat 31 maja 1939 r. To także jej miejsce życia i twórczości. W tej podlaskiej miejscowości powstały wiersze o pięknie przyrody, o miłości i sensie życia, tradycjach.

- Piszę przeważnie o przyrodzie, bo bardzo ją kocham, a najbardziej wiosnę. Jednak poruszam też inne tematy - podkreśliła skromnie.

 

Deszcz nagród

Pierwszy indywidualny tomik poetycki pt. „Wiersze” wydany został w 1992 r. przez Regionalny Ośrodek Kultury w Białej Podlaskiej. Kolejne publikacje w języku polskim noszą tytuły: „Wyrosły z chłopskich pól”, „Sercem pisane”, „Oddałam serce Bogu i wioskom”, „Poezja - dziecięcy świat - mój świat”, „Przez życie z poezją”, „U progu jesieni”, „Poezja. Lata wspomnień i nadziei”. W 2012 r. ukazał się jej pierwszy tomik z wierszami w języku ukraińskim „Pokłuniusia Swujuj Zymlii” wydany przez Towarzystwo Miłośników Kultury Materialnej Chełmszczyzny i Podlasia w Holi w tłumaczeniu Tadeusza Karabowicza. Twórczość M. Sarnackiej prezentowana była w wydawnictwach zbiorowych: tomiku poetyckim „Amatorska twórczość literacka Podlasia”; antologii wierszy o Podlasiu „Igliwia smak”; Arkuszach Literackich Duszpasterstwa Rolników we Włocławku „Kocham Cię”; antologii Stowarzyszenia Literackiego Białego Pasterza w Krakowie „Polska nam papieża dała”, a także w antologiach Podlaskiego Klubu Literackiego „Maksyma” z Białej Podlaski, grupy poetyckiej „Łączeń” przy Włodawskim Domu Kultury, albumie „Młodzi Twórcom”, Hanna 2009 i prasie regionalnej. W 2014 r. minister kultury uhonorował poetkę honorową odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej. W 2016 r. została laureatką Nagrody im. Oskara Kolberga Za zasługi dla kultury ludowej przyznawanej wybitnym przedstawicielom środowiska kultury tradycyjnej. Wyróżnienie to należy do najważniejszych, jakie może otrzymać twórca ludowy.

 

Człowiek wielu pasji i talentów

Jednak K. Sarnacka nie tylko pisze, ale także śpiewa, haftuje, wyrabia koronki i jest mistrzynią kuchni regionalnej. W konkursie „Nasze kulinarne dziedzictwo - smaki regionów” została laureatką nagrody „Perła 2003” za dołhobrodzki korowaj. Wykonuje także sękacze podlaskie, sołoduchę i kutiuchy. Znana jest również jej gra aktorska, szczególnie w widowiskach obrzędowych zespołu folklorystycznego „Jutrzenka”.

 

Duma regionu

Prowadząca benefis Małgorzata Zińczuk, starszy kustosz MBP we Włodawie, przypomniała, że oprócz 25-lecia debiutu poetyckiego Kazimiera Maria Sarnacka obchodzi w tym roku m.in. 15, czyli kryształową, rocznicę współpracy z miejscową książnicą.

Wiersze autorki odczytały wnuki M. Sarnackiej oraz zaprzyjaźniona młodzież - Gabriela, Katarzyna i Łukasz Sarnaccy oraz Weronika i Cyprian Mróz. Natomiast zespół Jutrzenka, do którego należy jubilatka, przygotował dla niej cztery muzyczne dedykacje. Nie zabrakło też życzeń. Dyrektor włodawskiej MBP Jacek Żurawski zdecydował się nawet na spontaniczną recytację i podarował pani Marii drobny upominek - filiżankę, w której twórczyni będzie mogła parzyć ulubioną herbatę, a przy niej spisywać kolejne strofy piórem przekazanym przez burmistrza Włodawy Wiesława Muszyńskiego.

Wicestarosta powiatu włodawskiego Adam Panasiuk przyznał, że dość krotko zna M. Sarnacką, lecz jest dumny, że takie osoby działają i tworzą, promując powiat.

Z kolei poeta i krytyk literacki dr Tadeusz Karabowicz zaprezentował artykuły z analizą twórczości jubilatki autorstwa studentów z Ukrainy. Wspominano też Czesława Sarnackiego, zmarłego męża Marii Kazimiery, który zajmował się plecionkarstwem.

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto młodzieży


16 czerwca w pratulińskim sanktuarium odbyło się Jerycho Młodych. Spotkanie minęło pod hasłem „Buty i kanapa!”; nawiązywało też do 100-rocznicy objawień fatimskich. [fot. AWAW]

FOTOGALERIA

Bóg jest wielki!


W ubiegły czwartek, 15 czerwca, w uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, na miejskim lodowisku odbył się koncert uwielbieniowy „Siedlce dla Jezusa 2017”. [fot. Monika Król]

PATRONAT "ECHO"


Festyn w Pratulinie
W niedzielę, 9 lipca, w Pratulinie odbędzie się festyn rodzinno-myśliwski. W programie m.in. Msza św. i atrakcje dla dzieci.
więcej »
 

POLECAMY


Wielka tajemnica
Objawienia w Fatimie od 100 lat budzą nie tylko zdumienie, ale przede wszystkim wielką nadzieję katolików na całym świecie na triumf Niepokalanego Serca Maryi.
więcej »
Cierpienie przychodzi znienacka
Nie można uciec przed cierpieniem… Starą jak świat prawdę potwierdza życie. Jak jednak żyć w cierpieniu, nie tracąc godności?
więcej »
 

SONDA

 

Czerwiec jest dla mnie...

początkiem lata

ostatnim miesiącem nauki

ulubioną porą rekreacji

miesiącem czci Serca Jezusowego

czasem jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
Rdz 15,1-12.17-18; Ps 105,1-4.6-9
Ewangelia:
Mt 7,15-20

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR