19 lipca 2018 r. Imieniny obchodzą: Alfred, Wincenty, Włodzisław

Pogoda: Siedlce

Numer 29
19-25 lipca 2018r.

menu

NEWS

A najnowszym numerze pielgrzymkowe ABC!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

14 czerwca 2017 r.

Obywatele/lki

Powiało grozą. Oto obywatel Władysław Frasyniuk zadeklarował, że poczuł się jak w stanie wojennym. Nieco zapomniany opozycjonista w stanie spoczynku znowu ma swoje pięć minut. Błyskają flesze, uwieczniają kamery. Władysław Frasyniuk buńczucznie odpowiada policjantowi, że Janem Kowalskim jest. Zachowuje się, jakby pytanie o personalia go obrażało. Przecież wszyscy go znają.

Władysław Frasyniuk został przez policjantów wyniesiony z Krakowskiego Przedmieścia na podwórze przy ulicy Miodowej. Świat obiegło zdjęcie pokazujące męczeństwo Władysława Frasyniuka. Zmaterializowała się tęsknota za minionymi dniami chwały.

Władysław Frasyniuk wraz z innymi niezwykle odpowiedzialnymi za losy udręczonej rządami nierządnego PIS ojczyzny po prostu przysiadł sobie na ulicy. Bo zmęczony tymi rządami był. A nie byle jaką ulicę, tylko warszawskie Krakowskie Przedmieście sobie na tę refleksję obrał. W geście solidarności z innymi obywatelami usiadł w poprzek ulicy, coby trudowi i zmęczeniu nieobywateli, którzy od 86 miesięcy czczą pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej, zapobiec. Taki ludzko-patriotyczno-empatyczny gest. Bo Władysław Frasyniuk i podobni jemu zatroskani obywatele wiedzą, że nawet Lech Kaczyński po ich stronie by był. Toteż z przekonaniem blokują trasę smoleńskiego marszu. Epatując hasłem: „Nie damy zabić demonstracji”, mają na myśli, oczywiście, tylko te „słuszne” demonstracje. Czyli ich.

Bez ogródek przyznać należy, że siadanie na ulicy przy ponaddwudziestostopniowym upale pewnego rodzaju bohaterstwem jest. Wszak asfalt grzeje. Nie wiadomo, jak bez uszczerbku na honorze siedzenie od miejsca siedzenia oderwać. A tu hop-siup - z pomocą przychodzi policja. I od przyklejenia się do asfaltu uwalnia, i w mediach zaistnieć pozwala. „Wszystkich nas wzięli siłą” - buduje dramatyzm zrekonstruowany opozycjonista Frasyniuk. I w świat tragiczną wiadomość, że „w Polsce Polaków biją!” w oczekiwaniu na pomoc wysyła.

Bezprzykładnemu bohaterstwu obywateli nie ustępują obywatelki. Bo oto dopiero co pięć dzielnych kobiet protestowało przeciwko niszczeniu w ich ojczyźnie środowiska naturalnego. Ostatniego europejskiego bastionu przyrody wszelakiej. Do samego papieża, do Watykanu, w obronie zagrożonych (nie tylko) białowieskich drzew się udały. Pełen ekspresji tytuł Matek Polek Na Wyrębie przybrały, a żeby dramatyzmu swojemu protestowi dodać, wszystkie pięć z maleńkimi dzieciątkami na rękach wystąpiły. I jeszcze transparent, list od wspierających duchowo „matek Polek”, pamiątkowe zdjęcie i książkę z wielkim na okładce napisem: „Powietrze, woda, drzewa. Polska przyroda w zagrożeniu” dla papieża miały. Sprytne usytuowanie się podczas audiencji zaowocowało, jak twierdzą, oddaniem ekologicznych gadżetów. Tylko z transparentem był problem, bo nie przewidziały, że w Watykanie zakaz przeprowadzania manifestacji obowiązuje. Ale i tak są z siebie bardzo dumne. Wierzą, że papież-ekolog pozna się na ich miłości do kraju i natury i nie pozwoli wyciąć ostatniej polskiej - europejskiej - puszczy.

Mogłoby wzruszać przeogromne zatroskanie obywateli o losy kraju. Mogłoby też się skojarzyć z wypowiedzią klasyka, że nie zginie Rzeczpospolita, która ma takie córy.

I takich synów.

Anna Wolańska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Ojciec Mateusz w Siedlcach


Na kilka dni planem zdjęciowym serialu „Ojciec Mateusz” stały się Siedlce. To właśnie w tym mieście ksiądz z Sandomierza rozwiąże zagadkę kryminalną związaną z Muzeum Diecezjalnym. [fot. KO]

FOTOGALERIA

600 lat parafii


Na skwerze 600-lecia w zegarze słonecznym ukryta została kapsuła czasu zawierająca m.in. list do przyszłych pokoleń. Poświęcono pomnik św. Jana Pawła II, a w kościele intronizowano relikwie Papieża Polaka. W ten sposób zbuczynianie uczcili 600 lat istnienia parafii i miejscowości. [fot. LA]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Dni Łosic
Koncerty gwiazd, kabaret, kino plenerowe, potańcówka i moc innych atrakcji czekają na wszystkich, którzy wezmą udział w tegorocznych Dniach Łosic. Impreza odbędzie się w dniach 20-22 lipca na targowicy miejskiej.
więcej »
 

POLECAMY


Książka na trudne czasy
Czego możemy nauczyć się od benedyktyńskich mnichów? Jak w dzisiejszym, coraz bardziej zeświecczonym świecie zachować więź z Chrystusem i głosić Dobrą Nowinę? Na te pytania odpowiada Rod Dreher w książce „Opcja Benedykta”.
więcej »
Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

I znowu wakacje...

to czas wypoczynku i ładowania akumulatorów

spędzam je w ruchu - kocham sport!

planuję wyjazd na własną rękę - nie ufam biurom podróży

nie lubię wakacji - nudzę się latem

czas jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Czwartek XV tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Iz 26,7-9.12.16-19; Ps 102 (101), 13-14b. 15-16. 17-19. 20-21 ;
Mt 11,28-30

Ewangelia:
Mt 11,28-30

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR