19 kwietnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Adolf, Leon, Tymon

Pogoda: Siedlce

Numer 16
19-25 kwietnia 2018r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze Echa Katolickiego - m.in. relacja z powtórnego pogrzebu pierwszych biskupów naszej diecezji w Janowie Podlaskim. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

14 czerwca 2017 r.

Obywatele/lki

Powiało grozą. Oto obywatel Władysław Frasyniuk zadeklarował, że poczuł się jak w stanie wojennym. Nieco zapomniany opozycjonista w stanie spoczynku znowu ma swoje pięć minut. Błyskają flesze, uwieczniają kamery. Władysław Frasyniuk buńczucznie odpowiada policjantowi, że Janem Kowalskim jest. Zachowuje się, jakby pytanie o personalia go obrażało. Przecież wszyscy go znają.

Władysław Frasyniuk został przez policjantów wyniesiony z Krakowskiego Przedmieścia na podwórze przy ulicy Miodowej. Świat obiegło zdjęcie pokazujące męczeństwo Władysława Frasyniuka. Zmaterializowała się tęsknota za minionymi dniami chwały.

Władysław Frasyniuk wraz z innymi niezwykle odpowiedzialnymi za losy udręczonej rządami nierządnego PIS ojczyzny po prostu przysiadł sobie na ulicy. Bo zmęczony tymi rządami był. A nie byle jaką ulicę, tylko warszawskie Krakowskie Przedmieście sobie na tę refleksję obrał. W geście solidarności z innymi obywatelami usiadł w poprzek ulicy, coby trudowi i zmęczeniu nieobywateli, którzy od 86 miesięcy czczą pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej, zapobiec. Taki ludzko-patriotyczno-empatyczny gest. Bo Władysław Frasyniuk i podobni jemu zatroskani obywatele wiedzą, że nawet Lech Kaczyński po ich stronie by był. Toteż z przekonaniem blokują trasę smoleńskiego marszu. Epatując hasłem: „Nie damy zabić demonstracji”, mają na myśli, oczywiście, tylko te „słuszne” demonstracje. Czyli ich.

Bez ogródek przyznać należy, że siadanie na ulicy przy ponaddwudziestostopniowym upale pewnego rodzaju bohaterstwem jest. Wszak asfalt grzeje. Nie wiadomo, jak bez uszczerbku na honorze siedzenie od miejsca siedzenia oderwać. A tu hop-siup - z pomocą przychodzi policja. I od przyklejenia się do asfaltu uwalnia, i w mediach zaistnieć pozwala. „Wszystkich nas wzięli siłą” - buduje dramatyzm zrekonstruowany opozycjonista Frasyniuk. I w świat tragiczną wiadomość, że „w Polsce Polaków biją!” w oczekiwaniu na pomoc wysyła.

Bezprzykładnemu bohaterstwu obywateli nie ustępują obywatelki. Bo oto dopiero co pięć dzielnych kobiet protestowało przeciwko niszczeniu w ich ojczyźnie środowiska naturalnego. Ostatniego europejskiego bastionu przyrody wszelakiej. Do samego papieża, do Watykanu, w obronie zagrożonych (nie tylko) białowieskich drzew się udały. Pełen ekspresji tytuł Matek Polek Na Wyrębie przybrały, a żeby dramatyzmu swojemu protestowi dodać, wszystkie pięć z maleńkimi dzieciątkami na rękach wystąpiły. I jeszcze transparent, list od wspierających duchowo „matek Polek”, pamiątkowe zdjęcie i książkę z wielkim na okładce napisem: „Powietrze, woda, drzewa. Polska przyroda w zagrożeniu” dla papieża miały. Sprytne usytuowanie się podczas audiencji zaowocowało, jak twierdzą, oddaniem ekologicznych gadżetów. Tylko z transparentem był problem, bo nie przewidziały, że w Watykanie zakaz przeprowadzania manifestacji obowiązuje. Ale i tak są z siebie bardzo dumne. Wierzą, że papież-ekolog pozna się na ich miłości do kraju i natury i nie pozwoli wyciąć ostatniej polskiej - europejskiej - puszczy.

Mogłoby wzruszać przeogromne zatroskanie obywateli o losy kraju. Mogłoby też się skojarzyć z wypowiedzią klasyka, że nie zginie Rzeczpospolita, która ma takie córy.

I takich synów.

Anna Wolańska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

W rocznicę katastrofy smoleńskiej


10 kwietnia minęło osiem lat od katastrofy samolotu Tu-154M, którym w 2010 r. polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele leciała na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Mieszkańcy regionu uczcili pamięć poległych - 96 osób, przedstawicieli najwyższych władz państwowych, parlamentarzystów, dowódców wojskowych, duchownych, kombatantów, ludzi świata kultury. W programie obchodów były apele pamięci, składanie wieńców i przemówienia włodarzy.

FOTOGALERIA

Powtórny pochówek biskupów


14 kwietnia w krypcie janowskiej kolegiaty odbyło się uroczyste złożenie szczątków bp. Piotra Pawła Szymańskiego i ziemi z grobu bp. Marcelego Gutkowskiego. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Turniej tańca towarzyskiego
22 kwietnia w Zespole Oświatowym w Kąkolewnicy odbędzie się VI Otwarty Turniej Tańca Towarzyskiego Powiatu Radzyńskiego Par Początkujących.
więcej »
Podlasze
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zachęca do obejrzenia wystawy zdjęć Konrada Węsaka.
więcej »
Ojcowski Poligon Duchowy
Już po raz drugi Klub Ojca działający przy Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach wraz z Klubem Ojca z Łukowa zapraszają ojców z diecezji siedleckiej na Ojcowski Poligon Duchowy. Odbędzie się on w sobotę 21 kwietnia. Tym razem spotkamy się w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Szpakach - szczególnym miejscu kultu św. Józefa.
więcej »
Ten cenny czas
„Ten cenny czas” - to tytuł projektu Fundacji DONUM złożony w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w drugiej edycji Programu Wsparcia Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
więcej »
Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
 

POLECAMY


Papież o „Ojcze nasz”
Papież Franciszek koryguje modlitwę „Ojcze nasz” - donosiły w grudniu ubiegłego roku media. Czy rzeczywiście? Ukazała się za to książka, która wyjaśnia medialne zamieszanie.
więcej »
Tajemnica ks. Dolindo
Aleksandra Zapotoczny podąża śladami ks. Dolindo Ruotolo. Odwiedza jego ukochane miasto - Neapol. Prowadzi nas do miejsc związanych z życiem i działalnością tego świętego kapłana.
więcej »
Warunkiem jest zaufanie
Od wielu lat otrzymywane przez pielgrzymów łaski skrupulatnie notowane są przez ojców paulinów. Na nowo postanowiła się im przyjrzeć i opisać Anita Czupryn.
więcej »
Tam, gdzie mieszka Bóg
Pierwszy w historii film z udziałem papieża Franciszka - już w kinach!
więcej »
Kolejówka mówi NIE bezrobociu !
25 kwietnia siedlecka „Kolejówki”, tj. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6, organizuje Dzień Otwarty dla wszystkich tegorocznych absolwentów gimnazjów.
więcej »
 

SONDA

 

Biblia w moim życiu....

jest najważniejszą książką, po którą często sięgam

stanowi drogowskaz, jak nie zagubić się w labiryncie życia

to księga, w której znajduję odpowiedzi na wszelkie nurtujące mnie pytania

czuję, że nie dorosłem/am do lektury Pisma Świętego

jest żywym słowem BogaLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
Dz 8, 26-40; Ps 66 (65), 8-9. 16-17. 19-20
Ewangelia:
J 6, 44-51

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR