17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Zwierzenie kontrolowane

14 czerwca 2017 r.

Obywatele/lki

Powiało grozą. Oto obywatel Władysław Frasyniuk zadeklarował, że poczuł się jak w stanie wojennym. Nieco zapomniany opozycjonista w stanie spoczynku znowu ma swoje pięć minut. Błyskają flesze, uwieczniają kamery. Władysław Frasyniuk buńczucznie odpowiada policjantowi, że Janem Kowalskim jest. Zachowuje się, jakby pytanie o personalia go obrażało. Przecież wszyscy go znają.

Władysław Frasyniuk został przez policjantów wyniesiony z Krakowskiego Przedmieścia na podwórze przy ulicy Miodowej. Świat obiegło zdjęcie pokazujące męczeństwo Władysława Frasyniuka. Zmaterializowała się tęsknota za minionymi dniami chwały.

Władysław Frasyniuk wraz z innymi niezwykle odpowiedzialnymi za losy udręczonej rządami nierządnego PIS ojczyzny po prostu przysiadł sobie na ulicy. Bo zmęczony tymi rządami był. A nie byle jaką ulicę, tylko warszawskie Krakowskie Przedmieście sobie na tę refleksję obrał. W geście solidarności z innymi obywatelami usiadł w poprzek ulicy, coby trudowi i zmęczeniu nieobywateli, którzy od 86 miesięcy czczą pamięć ofiar katastrofy smoleńskiej, zapobiec. Taki ludzko-patriotyczno-empatyczny gest. Bo Władysław Frasyniuk i podobni jemu zatroskani obywatele wiedzą, że nawet Lech Kaczyński po ich stronie by był. Toteż z przekonaniem blokują trasę smoleńskiego marszu. Epatując hasłem: „Nie damy zabić demonstracji”, mają na myśli, oczywiście, tylko te „słuszne” demonstracje. Czyli ich.

Bez ogródek przyznać należy, że siadanie na ulicy przy ponaddwudziestostopniowym upale pewnego rodzaju bohaterstwem jest. Wszak asfalt grzeje. Nie wiadomo, jak bez uszczerbku na honorze siedzenie od miejsca siedzenia oderwać. A tu hop-siup - z pomocą przychodzi policja. I od przyklejenia się do asfaltu uwalnia, i w mediach zaistnieć pozwala. „Wszystkich nas wzięli siłą” - buduje dramatyzm zrekonstruowany opozycjonista Frasyniuk. I w świat tragiczną wiadomość, że „w Polsce Polaków biją!” w oczekiwaniu na pomoc wysyła.

Bezprzykładnemu bohaterstwu obywateli nie ustępują obywatelki. Bo oto dopiero co pięć dzielnych kobiet protestowało przeciwko niszczeniu w ich ojczyźnie środowiska naturalnego. Ostatniego europejskiego bastionu przyrody wszelakiej. Do samego papieża, do Watykanu, w obronie zagrożonych (nie tylko) białowieskich drzew się udały. Pełen ekspresji tytuł Matek Polek Na Wyrębie przybrały, a żeby dramatyzmu swojemu protestowi dodać, wszystkie pięć z maleńkimi dzieciątkami na rękach wystąpiły. I jeszcze transparent, list od wspierających duchowo „matek Polek”, pamiątkowe zdjęcie i książkę z wielkim na okładce napisem: „Powietrze, woda, drzewa. Polska przyroda w zagrożeniu” dla papieża miały. Sprytne usytuowanie się podczas audiencji zaowocowało, jak twierdzą, oddaniem ekologicznych gadżetów. Tylko z transparentem był problem, bo nie przewidziały, że w Watykanie zakaz przeprowadzania manifestacji obowiązuje. Ale i tak są z siebie bardzo dumne. Wierzą, że papież-ekolog pozna się na ich miłości do kraju i natury i nie pozwoli wyciąć ostatniej polskiej - europejskiej - puszczy.

Mogłoby wzruszać przeogromne zatroskanie obywateli o losy kraju. Mogłoby też się skojarzyć z wypowiedzią klasyka, że nie zginie Rzeczpospolita, która ma takie córy.

I takich synów.

Anna Wolańska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR