25 maja 2018 r. Imieniny obchodzą: Grzegorz, Urban, Magda

Pogoda: Siedlce

Numer 21
24-30 maja 2018r.

menu

NEWS

W niedzielę 27 maja pod hasłem Kobieta - Życie+ w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Spotkanie autorskie

14 czerwca 2017 r.

Życie z artystyczną pasją


fot. TK

30 lat temu pracowała na planie serialu „Zmiennicy”. Dziś zajmuje się publicystyką, malarstwem i poezją. Choć na co dzień mieszka w Piastowie, stale pamięta o rodzinnych stronach. Ryki odwiedziła Jadwiga Pilińska.

Artystka przybyła na zaproszenie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Rykach. Jako gość wieczoru wzięła udział w spotkaniu autorskim z cyklu „Ryki słowem malowane”. Wydarzenie miało związek z przypadającą w tym roku 60 rocznicą nadania miejscowości praw miejskich.

Na spotkanie z J. Pilińską przybyło kilkadziesiąt osób. Byli wśród nich znajomi, przyjaciele i członkowie rodziny. Z tej okazji pałacowa sala przeistoczyła się w galerię. Na sztalugach wystawiono obrazy artystki, a na stole tomiki jej poezji. Jedno z malarskich dzieł w dowód wdzięczności autorka ofiarowała centrum kultury.

Spotkanie poprowadziła Bogumiła Porowska, dyrektor MGCK. Ważnym elementem wieczoru były recytacje wierszy i opowiadań napisanych przez J. Pilińską. Deklamowali je uczniowie ryckich szkół: Emilia i Dorota Walasek, Jakub Grzelak oraz pracownik centrum kultury Iwona Jaroń. Nie zabrakło nastrojowych i lirycznych wierszy, ale też życiowych aforyzmów. Niektóre utwory były dedykowane pamięci wybitnych postaci, np. św. Janowi Pawłowi II lub lokalnym bohaterom. Tym ostatnim pisarka oddała hołd, pisząc opowiadania. W przerwach czas słuchaczom umilał Chór Seniora Relaks.

 

Osiągnięcia i zaszczyty

J. Pilińska urodziła się 1935 r. w Julinie k. Ryk. Uzyskała wykształcenie ekonomiczne. Pierwszą pracę podjęła w jednostce wojskowej w Stawach. W następnych latach przeniosła się do Warszawy, gdzie pozostała aż do emerytury. Życie w stolicy umożliwiło jej rozwój kariery i zainteresowań. Znalazła zatrudnienie w centrali Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego. Z czasem otrzymała posadę w Wytwórni Filmów Telewizyjnych „POLTEL” jako sekretarz grupy produkcyjnej serialu „Zmiennicy”.

Zajęła się też publicystyką. Jej artykuły były drukowane m. in. w „Zielonym Sztandarze”, „Dzienniku Ludowym”, „Słowie Powszechnym”, „Twórczości Robotniczej” i „Głosie Ursusa”.

Od czasu przejścia na emeryturę J. Pilińska poświęciła się sztuce.

W 1991 r. zaczęła malować, a cztery lata później napisała pierwsze utwory poetyckie. W efekcie jej prace malarskie były prezentowane na ponad 100 wystawach. Wiersze natomiast weszły w skład siedmiu tomików, 18 antologii i almanachów. Dokonania artystyczne J. Pilińskiej dostrzegł minister kultury i dziedzictwa narodowego, przyznając pisarce dwa odznaczenia.

Tomasz Kępka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto rodziny


W niedzielę 13 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Rodzina drogą Kościoła”. [fot. K. Ochnio]

FOTOGALERIA

Jarmark św. Stanisława


Ponad 200 wystawców, występy artystyczne, a przede wszystkim słoneczna pogoda - tak wyglądał XI Jarmark św. Stanisława w Siedlcach, który odbywał się 11 i 12 maja. [fot. J. Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Odbędzie się już po raz trzeci w Pratulinie 27 maja.
więcej »
Na Bożą chwałę
27 maja w parafii pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się II Festiwal Pieśni Maryjnej.
więcej »
Znów zagrają dla Jezusa
W gronie polskich miast, które w Boże Ciało zagrają dla Jezusa, po raz drugi znajdą się także Siedlce. Koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa” ph. „Bądźcie mocni w Panu - siłą Jego Ducha” odbędzie się 31 maja, o 19.00, na płycie miejskiego lodowiska przy ul. B. Prusa 6.
więcej »
W jednym miejscu
Jednego dnia w jednym miejscu spotkają się wszyscy, którzy chcą robić coś dla swojego otoczenia. Mowa o II Dniu Siedleckich Organizacji Pozarządowych, który odbędzie się 25 maja na pl. im. gen Sikorskiego.
więcej »
 

POLECAMY


Bóg nie umarł
Monolith Films przedstawia „Bóg nie umarł. Światło w ciemności”. Film w kinach od 18 maja!
więcej »
Grają o plac zabaw!
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach gra o nowy plac zabaw. Głosowanie trwa!
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
Jk 5, 9-12; Ps 103 (102), 1b-2. 3-4. 8-9. 11-12
Ewangelia:
Mk 10, 1-12

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR