15 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Amelia, Albert, Leopold

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Spotkanie autorskie

14 czerwca 2017 r.

Życie z artystyczną pasją


fot. TK

30 lat temu pracowała na planie serialu „Zmiennicy”. Dziś zajmuje się publicystyką, malarstwem i poezją. Choć na co dzień mieszka w Piastowie, stale pamięta o rodzinnych stronach. Ryki odwiedziła Jadwiga Pilińska.

Artystka przybyła na zaproszenie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Rykach. Jako gość wieczoru wzięła udział w spotkaniu autorskim z cyklu „Ryki słowem malowane”. Wydarzenie miało związek z przypadającą w tym roku 60 rocznicą nadania miejscowości praw miejskich.

Na spotkanie z J. Pilińską przybyło kilkadziesiąt osób. Byli wśród nich znajomi, przyjaciele i członkowie rodziny. Z tej okazji pałacowa sala przeistoczyła się w galerię. Na sztalugach wystawiono obrazy artystki, a na stole tomiki jej poezji. Jedno z malarskich dzieł w dowód wdzięczności autorka ofiarowała centrum kultury.

Spotkanie poprowadziła Bogumiła Porowska, dyrektor MGCK. Ważnym elementem wieczoru były recytacje wierszy i opowiadań napisanych przez J. Pilińską. Deklamowali je uczniowie ryckich szkół: Emilia i Dorota Walasek, Jakub Grzelak oraz pracownik centrum kultury Iwona Jaroń. Nie zabrakło nastrojowych i lirycznych wierszy, ale też życiowych aforyzmów. Niektóre utwory były dedykowane pamięci wybitnych postaci, np. św. Janowi Pawłowi II lub lokalnym bohaterom. Tym ostatnim pisarka oddała hołd, pisząc opowiadania. W przerwach czas słuchaczom umilał Chór Seniora Relaks.

 

Osiągnięcia i zaszczyty

J. Pilińska urodziła się 1935 r. w Julinie k. Ryk. Uzyskała wykształcenie ekonomiczne. Pierwszą pracę podjęła w jednostce wojskowej w Stawach. W następnych latach przeniosła się do Warszawy, gdzie pozostała aż do emerytury. Życie w stolicy umożliwiło jej rozwój kariery i zainteresowań. Znalazła zatrudnienie w centrali Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego. Z czasem otrzymała posadę w Wytwórni Filmów Telewizyjnych „POLTEL” jako sekretarz grupy produkcyjnej serialu „Zmiennicy”.

Zajęła się też publicystyką. Jej artykuły były drukowane m. in. w „Zielonym Sztandarze”, „Dzienniku Ludowym”, „Słowie Powszechnym”, „Twórczości Robotniczej” i „Głosie Ursusa”.

Od czasu przejścia na emeryturę J. Pilińska poświęciła się sztuce.

W 1991 r. zaczęła malować, a cztery lata później napisała pierwsze utwory poetyckie. W efekcie jej prace malarskie były prezentowane na ponad 100 wystawach. Wiersze natomiast weszły w skład siedmiu tomików, 18 antologii i almanachów. Dokonania artystyczne J. Pilińskiej dostrzegł minister kultury i dziedzictwa narodowego, przyznając pisarce dwa odznaczenia.

Tomasz Kępka

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR