19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Spotkanie autorskie

14 czerwca 2017 r.

Życie z artystyczną pasją


fot. TK

30 lat temu pracowała na planie serialu „Zmiennicy”. Dziś zajmuje się publicystyką, malarstwem i poezją. Choć na co dzień mieszka w Piastowie, stale pamięta o rodzinnych stronach. Ryki odwiedziła Jadwiga Pilińska.

Artystka przybyła na zaproszenie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Rykach. Jako gość wieczoru wzięła udział w spotkaniu autorskim z cyklu „Ryki słowem malowane”. Wydarzenie miało związek z przypadającą w tym roku 60 rocznicą nadania miejscowości praw miejskich.

Na spotkanie z J. Pilińską przybyło kilkadziesiąt osób. Byli wśród nich znajomi, przyjaciele i członkowie rodziny. Z tej okazji pałacowa sala przeistoczyła się w galerię. Na sztalugach wystawiono obrazy artystki, a na stole tomiki jej poezji. Jedno z malarskich dzieł w dowód wdzięczności autorka ofiarowała centrum kultury.

Spotkanie poprowadziła Bogumiła Porowska, dyrektor MGCK. Ważnym elementem wieczoru były recytacje wierszy i opowiadań napisanych przez J. Pilińską. Deklamowali je uczniowie ryckich szkół: Emilia i Dorota Walasek, Jakub Grzelak oraz pracownik centrum kultury Iwona Jaroń. Nie zabrakło nastrojowych i lirycznych wierszy, ale też życiowych aforyzmów. Niektóre utwory były dedykowane pamięci wybitnych postaci, np. św. Janowi Pawłowi II lub lokalnym bohaterom. Tym ostatnim pisarka oddała hołd, pisząc opowiadania. W przerwach czas słuchaczom umilał Chór Seniora Relaks.

 

Osiągnięcia i zaszczyty

J. Pilińska urodziła się 1935 r. w Julinie k. Ryk. Uzyskała wykształcenie ekonomiczne. Pierwszą pracę podjęła w jednostce wojskowej w Stawach. W następnych latach przeniosła się do Warszawy, gdzie pozostała aż do emerytury. Życie w stolicy umożliwiło jej rozwój kariery i zainteresowań. Znalazła zatrudnienie w centrali Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego. Z czasem otrzymała posadę w Wytwórni Filmów Telewizyjnych „POLTEL” jako sekretarz grupy produkcyjnej serialu „Zmiennicy”.

Zajęła się też publicystyką. Jej artykuły były drukowane m. in. w „Zielonym Sztandarze”, „Dzienniku Ludowym”, „Słowie Powszechnym”, „Twórczości Robotniczej” i „Głosie Ursusa”.

Od czasu przejścia na emeryturę J. Pilińska poświęciła się sztuce.

W 1991 r. zaczęła malować, a cztery lata później napisała pierwsze utwory poetyckie. W efekcie jej prace malarskie były prezentowane na ponad 100 wystawach. Wiersze natomiast weszły w skład siedmiu tomików, 18 antologii i almanachów. Dokonania artystyczne J. Pilińskiej dostrzegł minister kultury i dziedzictwa narodowego, przyznając pisarce dwa odznaczenia.

Tomasz Kępka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR