21 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 7
15-21 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Spotkanie autorskie

14 czerwca 2017 r.

Życie z artystyczną pasją


fot. TK

30 lat temu pracowała na planie serialu „Zmiennicy”. Dziś zajmuje się publicystyką, malarstwem i poezją. Choć na co dzień mieszka w Piastowie, stale pamięta o rodzinnych stronach. Ryki odwiedziła Jadwiga Pilińska.

Artystka przybyła na zaproszenie Miejsko-Gminnego Centrum Kultury w Rykach. Jako gość wieczoru wzięła udział w spotkaniu autorskim z cyklu „Ryki słowem malowane”. Wydarzenie miało związek z przypadającą w tym roku 60 rocznicą nadania miejscowości praw miejskich.

Na spotkanie z J. Pilińską przybyło kilkadziesiąt osób. Byli wśród nich znajomi, przyjaciele i członkowie rodziny. Z tej okazji pałacowa sala przeistoczyła się w galerię. Na sztalugach wystawiono obrazy artystki, a na stole tomiki jej poezji. Jedno z malarskich dzieł w dowód wdzięczności autorka ofiarowała centrum kultury.

Spotkanie poprowadziła Bogumiła Porowska, dyrektor MGCK. Ważnym elementem wieczoru były recytacje wierszy i opowiadań napisanych przez J. Pilińską. Deklamowali je uczniowie ryckich szkół: Emilia i Dorota Walasek, Jakub Grzelak oraz pracownik centrum kultury Iwona Jaroń. Nie zabrakło nastrojowych i lirycznych wierszy, ale też życiowych aforyzmów. Niektóre utwory były dedykowane pamięci wybitnych postaci, np. św. Janowi Pawłowi II lub lokalnym bohaterom. Tym ostatnim pisarka oddała hołd, pisząc opowiadania. W przerwach czas słuchaczom umilał Chór Seniora Relaks.

 

Osiągnięcia i zaszczyty

J. Pilińska urodziła się 1935 r. w Julinie k. Ryk. Uzyskała wykształcenie ekonomiczne. Pierwszą pracę podjęła w jednostce wojskowej w Stawach. W następnych latach przeniosła się do Warszawy, gdzie pozostała aż do emerytury. Życie w stolicy umożliwiło jej rozwój kariery i zainteresowań. Znalazła zatrudnienie w centrali Przemysłu Zbożowo-Młynarskiego. Z czasem otrzymała posadę w Wytwórni Filmów Telewizyjnych „POLTEL” jako sekretarz grupy produkcyjnej serialu „Zmiennicy”.

Zajęła się też publicystyką. Jej artykuły były drukowane m. in. w „Zielonym Sztandarze”, „Dzienniku Ludowym”, „Słowie Powszechnym”, „Twórczości Robotniczej” i „Głosie Ursusa”.

Od czasu przejścia na emeryturę J. Pilińska poświęciła się sztuce.

W 1991 r. zaczęła malować, a cztery lata później napisała pierwsze utwory poetyckie. W efekcie jej prace malarskie były prezentowane na ponad 100 wystawach. Wiersze natomiast weszły w skład siedmiu tomików, 18 antologii i almanachów. Dokonania artystyczne J. Pilińskiej dostrzegł minister kultury i dziedzictwa narodowego, przyznając pisarce dwa odznaczenia.

Tomasz Kępka

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
Jon 3, 1-10; Ps 51 (50), 3-4. 12-13. 18-19
Ewangelia:
Łk 11, 29-32

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR