25 maja 2018 r. Imieniny obchodzą: Grzegorz, Urban, Magda

Pogoda: Siedlce

Numer 21
24-30 maja 2018r.

menu

NEWS

W niedzielę 27 maja pod hasłem Kobieta - Życie+ w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Wawrzyny przyznane

14 czerwca 2017 r.

Działacze kultury uhonorowani


fot. J. KURZAWA

Beata Gulati, Edyta Wójcik, Anna Harke, Małgorzata Trzaskalik- Wyrwa oraz Jarosław Skrobecki to tegoroczni laureaci Wawrzynów Siedleckich. Nagroda prezydenta miasta przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianiu i ochronie kultury.

Statuetki wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się 8 czerwca w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury. - To państwo - radni, artyści, ludzie wrażliwi na kulturę, odbiorcy tego, co twórcy mają do zaoferowania - decydujecie o kondycji kultury w naszym mieście - stwierdził prezydent Wojciech Kudelski.

- Nieskromnie mówiąc, w Siedlcach jest całkiem nieźle. Corocznie spotykamy się, by wyróżnić ludzi, którzy w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju życia kulturalnego w mieście. Gdyby nie oni, to te piękne sale, jakie z takim trudem wyremontowaliśmy i wyposażyliśmy, stałyby puste. Dzisiaj chylimy czoło i chcemy skromnie, ale życzliwie wyróżnić i podziękować - dodał włodarz.

 

Praca z dziećmi

Nagrodzona B. Gulati jest wykładowcą i jednocześnie dyrektorem Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, a także prezesem Stowarzyszenia Popierania Edukacji Niepełnosprawnych „Hefajstos”. Z jej inicjatywy corocznie organizowane są Dni Integracji, które stały się wzorem dla siedleckich szkół integracyjnych i uczelni w całej Polsce. Towarzyszą im różnorodne wydarzenia artystyczne. - Jestem szczęśliwa i zaszczycona, a czuję się tak, jakbym otrzymała Oscara - przyznała laureatka. - Miłość i twórcze życie są dla mnie najważniejsze. Dziękuję władzom miasta i wszystkim moim najbliższym za wsparcie - dodała B. Gulati.

Wokalistka, instruktor wokalny i pedagog E. Wójcik od lat związana jest z MOK, gdzie pracuje z dziećmi i młodzieżą. Podopieczni laureatki reprezentują miasto w konkursach i festiwalach piosenki. - Dziękuję za docenienie mojej pracy artystycznej i osoby. Składam również podziękowania MOK za współpracę, a koleżankom i kolegom za pomoc w realizacji projektów muzycznych - powiedziała po odebraniu „Wawrzyna”. - Nie byłoby sukcesów, gdyby nie uzdolnione wokalnie dzieci i młodzież, którym tym samym dziękuję - podkreśliła E. Wójcik.

Z Centrum Kultury i Sztuki związana jest A. Harke - instruktor, kierownik produkcji, aktorka, inspicjentka, suflerka, a także kostiumolog. Artystyczną przygodę zaczynała od działalności w Teatrze ES i Studiu Teatralnym im. Jacka Woszczerowicza. W ciągu zaledwie siedmiu lat wyprodukowała 14 spektakli. - Szczególne podziękowania kieruję dla dyrektora CKiS Waldemara Koperkiewicza za pracę, w której mogę łączyć pasję z wychowywaniem młodych adeptów - powiedziała A. Harke.

 

Oswajanie muzyki klasycznej

M. Trzaskalik-Wyrwa jest wybitną ekspertką w dziedzinie sztuk muzycznych, popularyzatorką muzyki organowej i instrumentów, animatorką koncertów organowych. W kwietniu album z sonatami Bacha - nagrany na zabytkowych siedleckich organach Wagnera i wydany przez Stowarzyszenie Pro Musica Organa, którego jest prezesem - został uznany albumem 2017 r. i uhonorowany prestiżową nagrodą Fryderyk w kategorii muzyki poważnej. - Wawrzyn traktuję jako wyróżnienie dla siedleckich organów. Z Siedlcami jestem związana od 17 lat i zawsze spotykałam się z życzliwością zarówno władz kościelnych i samorządowych, jak i mecenasów oraz publiczności. W tym mieście udało się zgromadzić cenne instrumentarium, które docenili fachowcy z całej Europy i słuchacze - stwierdziła laureatka.

 

Pasjonat kina

J. Skrobecki od 26 lat zawodowo związany jest Centrum Kultury i Sztuki. W 1991 r. stworzył od podstaw Kino Studyjne „Centrum”, którym kierował przez 18 lat. Swoją pasję kontynuuje w Novym Kinie, gdzie współtworzy popularne cykle filmowe dla mieszkańców miasta i regionu. - - Dziękuję za docenienie niełatwej pracy, bardzo często nienormowanej, w której staramy się realizować satysfakcjonujące i ambitne projekty artystyczne - zaznaczył laureat.

Statuetki i tytuły wręczono także osobom i przedsiębiorstwom wspierającym finansowo i rzeczowo siedleckich pomysłodawców i animatorów kultury. Wśród wyróżnionych znaleźli się: firma Sawo-met, Arche S.A., Frezdrom Grzegorz Kazimierczak, PGE Polska Grupa Energetyczna S.A, Zakład Utylizacji Odpadów, BMK Broker Ubezpieczeniowy Spółka z o.o.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto rodziny


W niedzielę 13 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Rodzina drogą Kościoła”. [fot. K. Ochnio]

FOTOGALERIA

Jarmark św. Stanisława


Ponad 200 wystawców, występy artystyczne, a przede wszystkim słoneczna pogoda - tak wyglądał XI Jarmark św. Stanisława w Siedlcach, który odbywał się 11 i 12 maja. [fot. J. Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Odbędzie się już po raz trzeci w Pratulinie 27 maja.
więcej »
Na Bożą chwałę
27 maja w parafii pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się II Festiwal Pieśni Maryjnej.
więcej »
Znów zagrają dla Jezusa
W gronie polskich miast, które w Boże Ciało zagrają dla Jezusa, po raz drugi znajdą się także Siedlce. Koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa” ph. „Bądźcie mocni w Panu - siłą Jego Ducha” odbędzie się 31 maja, o 19.00, na płycie miejskiego lodowiska przy ul. B. Prusa 6.
więcej »
W jednym miejscu
Jednego dnia w jednym miejscu spotkają się wszyscy, którzy chcą robić coś dla swojego otoczenia. Mowa o II Dniu Siedleckich Organizacji Pozarządowych, który odbędzie się 25 maja na pl. im. gen Sikorskiego.
więcej »
 

POLECAMY


Bóg nie umarł
Monolith Films przedstawia „Bóg nie umarł. Światło w ciemności”. Film w kinach od 18 maja!
więcej »
Grają o plac zabaw!
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach gra o nowy plac zabaw. Głosowanie trwa!
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
Jk 5, 9-12; Ps 103 (102), 1b-2. 3-4. 8-9. 11-12
Ewangelia:
Mk 10, 1-12

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR