15 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Amelia, Albert, Leopold

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Wawrzyny przyznane

14 czerwca 2017 r.

Działacze kultury uhonorowani


fot. J. KURZAWA

Beata Gulati, Edyta Wójcik, Anna Harke, Małgorzata Trzaskalik- Wyrwa oraz Jarosław Skrobecki to tegoroczni laureaci Wawrzynów Siedleckich. Nagroda prezydenta miasta przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianiu i ochronie kultury.

Statuetki wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się 8 czerwca w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury. - To państwo - radni, artyści, ludzie wrażliwi na kulturę, odbiorcy tego, co twórcy mają do zaoferowania - decydujecie o kondycji kultury w naszym mieście - stwierdził prezydent Wojciech Kudelski.

- Nieskromnie mówiąc, w Siedlcach jest całkiem nieźle. Corocznie spotykamy się, by wyróżnić ludzi, którzy w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju życia kulturalnego w mieście. Gdyby nie oni, to te piękne sale, jakie z takim trudem wyremontowaliśmy i wyposażyliśmy, stałyby puste. Dzisiaj chylimy czoło i chcemy skromnie, ale życzliwie wyróżnić i podziękować - dodał włodarz.

 

Praca z dziećmi

Nagrodzona B. Gulati jest wykładowcą i jednocześnie dyrektorem Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, a także prezesem Stowarzyszenia Popierania Edukacji Niepełnosprawnych „Hefajstos”. Z jej inicjatywy corocznie organizowane są Dni Integracji, które stały się wzorem dla siedleckich szkół integracyjnych i uczelni w całej Polsce. Towarzyszą im różnorodne wydarzenia artystyczne. - Jestem szczęśliwa i zaszczycona, a czuję się tak, jakbym otrzymała Oscara - przyznała laureatka. - Miłość i twórcze życie są dla mnie najważniejsze. Dziękuję władzom miasta i wszystkim moim najbliższym za wsparcie - dodała B. Gulati.

Wokalistka, instruktor wokalny i pedagog E. Wójcik od lat związana jest z MOK, gdzie pracuje z dziećmi i młodzieżą. Podopieczni laureatki reprezentują miasto w konkursach i festiwalach piosenki. - Dziękuję za docenienie mojej pracy artystycznej i osoby. Składam również podziękowania MOK za współpracę, a koleżankom i kolegom za pomoc w realizacji projektów muzycznych - powiedziała po odebraniu „Wawrzyna”. - Nie byłoby sukcesów, gdyby nie uzdolnione wokalnie dzieci i młodzież, którym tym samym dziękuję - podkreśliła E. Wójcik.

Z Centrum Kultury i Sztuki związana jest A. Harke - instruktor, kierownik produkcji, aktorka, inspicjentka, suflerka, a także kostiumolog. Artystyczną przygodę zaczynała od działalności w Teatrze ES i Studiu Teatralnym im. Jacka Woszczerowicza. W ciągu zaledwie siedmiu lat wyprodukowała 14 spektakli. - Szczególne podziękowania kieruję dla dyrektora CKiS Waldemara Koperkiewicza za pracę, w której mogę łączyć pasję z wychowywaniem młodych adeptów - powiedziała A. Harke.

 

Oswajanie muzyki klasycznej

M. Trzaskalik-Wyrwa jest wybitną ekspertką w dziedzinie sztuk muzycznych, popularyzatorką muzyki organowej i instrumentów, animatorką koncertów organowych. W kwietniu album z sonatami Bacha - nagrany na zabytkowych siedleckich organach Wagnera i wydany przez Stowarzyszenie Pro Musica Organa, którego jest prezesem - został uznany albumem 2017 r. i uhonorowany prestiżową nagrodą Fryderyk w kategorii muzyki poważnej. - Wawrzyn traktuję jako wyróżnienie dla siedleckich organów. Z Siedlcami jestem związana od 17 lat i zawsze spotykałam się z życzliwością zarówno władz kościelnych i samorządowych, jak i mecenasów oraz publiczności. W tym mieście udało się zgromadzić cenne instrumentarium, które docenili fachowcy z całej Europy i słuchacze - stwierdziła laureatka.

 

Pasjonat kina

J. Skrobecki od 26 lat zawodowo związany jest Centrum Kultury i Sztuki. W 1991 r. stworzył od podstaw Kino Studyjne „Centrum”, którym kierował przez 18 lat. Swoją pasję kontynuuje w Novym Kinie, gdzie współtworzy popularne cykle filmowe dla mieszkańców miasta i regionu. - - Dziękuję za docenienie niełatwej pracy, bardzo często nienormowanej, w której staramy się realizować satysfakcjonujące i ambitne projekty artystyczne - zaznaczył laureat.

Statuetki i tytuły wręczono także osobom i przedsiębiorstwom wspierającym finansowo i rzeczowo siedleckich pomysłodawców i animatorów kultury. Wśród wyróżnionych znaleźli się: firma Sawo-met, Arche S.A., Frezdrom Grzegorz Kazimierczak, PGE Polska Grupa Energetyczna S.A, Zakład Utylizacji Odpadów, BMK Broker Ubezpieczeniowy Spółka z o.o.

HAH

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR