21 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Eleonora, Feliks, Kiejstus

Pogoda: Siedlce

Numer 7
15-21 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Wawrzyny przyznane

14 czerwca 2017 r.

Działacze kultury uhonorowani


fot. J. KURZAWA

Beata Gulati, Edyta Wójcik, Anna Harke, Małgorzata Trzaskalik- Wyrwa oraz Jarosław Skrobecki to tegoroczni laureaci Wawrzynów Siedleckich. Nagroda prezydenta miasta przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianiu i ochronie kultury.

Statuetki wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się 8 czerwca w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury. - To państwo - radni, artyści, ludzie wrażliwi na kulturę, odbiorcy tego, co twórcy mają do zaoferowania - decydujecie o kondycji kultury w naszym mieście - stwierdził prezydent Wojciech Kudelski.

- Nieskromnie mówiąc, w Siedlcach jest całkiem nieźle. Corocznie spotykamy się, by wyróżnić ludzi, którzy w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju życia kulturalnego w mieście. Gdyby nie oni, to te piękne sale, jakie z takim trudem wyremontowaliśmy i wyposażyliśmy, stałyby puste. Dzisiaj chylimy czoło i chcemy skromnie, ale życzliwie wyróżnić i podziękować - dodał włodarz.

 

Praca z dziećmi

Nagrodzona B. Gulati jest wykładowcą i jednocześnie dyrektorem Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, a także prezesem Stowarzyszenia Popierania Edukacji Niepełnosprawnych „Hefajstos”. Z jej inicjatywy corocznie organizowane są Dni Integracji, które stały się wzorem dla siedleckich szkół integracyjnych i uczelni w całej Polsce. Towarzyszą im różnorodne wydarzenia artystyczne. - Jestem szczęśliwa i zaszczycona, a czuję się tak, jakbym otrzymała Oscara - przyznała laureatka. - Miłość i twórcze życie są dla mnie najważniejsze. Dziękuję władzom miasta i wszystkim moim najbliższym za wsparcie - dodała B. Gulati.

Wokalistka, instruktor wokalny i pedagog E. Wójcik od lat związana jest z MOK, gdzie pracuje z dziećmi i młodzieżą. Podopieczni laureatki reprezentują miasto w konkursach i festiwalach piosenki. - Dziękuję za docenienie mojej pracy artystycznej i osoby. Składam również podziękowania MOK za współpracę, a koleżankom i kolegom za pomoc w realizacji projektów muzycznych - powiedziała po odebraniu „Wawrzyna”. - Nie byłoby sukcesów, gdyby nie uzdolnione wokalnie dzieci i młodzież, którym tym samym dziękuję - podkreśliła E. Wójcik.

Z Centrum Kultury i Sztuki związana jest A. Harke - instruktor, kierownik produkcji, aktorka, inspicjentka, suflerka, a także kostiumolog. Artystyczną przygodę zaczynała od działalności w Teatrze ES i Studiu Teatralnym im. Jacka Woszczerowicza. W ciągu zaledwie siedmiu lat wyprodukowała 14 spektakli. - Szczególne podziękowania kieruję dla dyrektora CKiS Waldemara Koperkiewicza za pracę, w której mogę łączyć pasję z wychowywaniem młodych adeptów - powiedziała A. Harke.

 

Oswajanie muzyki klasycznej

M. Trzaskalik-Wyrwa jest wybitną ekspertką w dziedzinie sztuk muzycznych, popularyzatorką muzyki organowej i instrumentów, animatorką koncertów organowych. W kwietniu album z sonatami Bacha - nagrany na zabytkowych siedleckich organach Wagnera i wydany przez Stowarzyszenie Pro Musica Organa, którego jest prezesem - został uznany albumem 2017 r. i uhonorowany prestiżową nagrodą Fryderyk w kategorii muzyki poważnej. - Wawrzyn traktuję jako wyróżnienie dla siedleckich organów. Z Siedlcami jestem związana od 17 lat i zawsze spotykałam się z życzliwością zarówno władz kościelnych i samorządowych, jak i mecenasów oraz publiczności. W tym mieście udało się zgromadzić cenne instrumentarium, które docenili fachowcy z całej Europy i słuchacze - stwierdziła laureatka.

 

Pasjonat kina

J. Skrobecki od 26 lat zawodowo związany jest Centrum Kultury i Sztuki. W 1991 r. stworzył od podstaw Kino Studyjne „Centrum”, którym kierował przez 18 lat. Swoją pasję kontynuuje w Novym Kinie, gdzie współtworzy popularne cykle filmowe dla mieszkańców miasta i regionu. - - Dziękuję za docenienie niełatwej pracy, bardzo często nienormowanej, w której staramy się realizować satysfakcjonujące i ambitne projekty artystyczne - zaznaczył laureat.

Statuetki i tytuły wręczono także osobom i przedsiębiorstwom wspierającym finansowo i rzeczowo siedleckich pomysłodawców i animatorów kultury. Wśród wyróżnionych znaleźli się: firma Sawo-met, Arche S.A., Frezdrom Grzegorz Kazimierczak, PGE Polska Grupa Energetyczna S.A, Zakład Utylizacji Odpadów, BMK Broker Ubezpieczeniowy Spółka z o.o.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Środa
Czytania:
Jon 3, 1-10; Ps 51 (50), 3-4. 12-13. 18-19
Ewangelia:
Łk 11, 29-32

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR