19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Wawrzyny przyznane

14 czerwca 2017 r.

Działacze kultury uhonorowani


fot. J. KURZAWA

Beata Gulati, Edyta Wójcik, Anna Harke, Małgorzata Trzaskalik- Wyrwa oraz Jarosław Skrobecki to tegoroczni laureaci Wawrzynów Siedleckich. Nagroda prezydenta miasta przyznawana jest za wybitne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechnianiu i ochronie kultury.

Statuetki wręczono podczas uroczystej gali, która odbyła się 8 czerwca w Sali Białej Miejskiego Ośrodka Kultury. - To państwo - radni, artyści, ludzie wrażliwi na kulturę, odbiorcy tego, co twórcy mają do zaoferowania - decydujecie o kondycji kultury w naszym mieście - stwierdził prezydent Wojciech Kudelski.

- Nieskromnie mówiąc, w Siedlcach jest całkiem nieźle. Corocznie spotykamy się, by wyróżnić ludzi, którzy w sposób szczególny przyczynili się do rozwoju życia kulturalnego w mieście. Gdyby nie oni, to te piękne sale, jakie z takim trudem wyremontowaliśmy i wyposażyliśmy, stałyby puste. Dzisiaj chylimy czoło i chcemy skromnie, ale życzliwie wyróżnić i podziękować - dodał włodarz.

 

Praca z dziećmi

Nagrodzona B. Gulati jest wykładowcą i jednocześnie dyrektorem Centrum Kształcenia i Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego, a także prezesem Stowarzyszenia Popierania Edukacji Niepełnosprawnych „Hefajstos”. Z jej inicjatywy corocznie organizowane są Dni Integracji, które stały się wzorem dla siedleckich szkół integracyjnych i uczelni w całej Polsce. Towarzyszą im różnorodne wydarzenia artystyczne. - Jestem szczęśliwa i zaszczycona, a czuję się tak, jakbym otrzymała Oscara - przyznała laureatka. - Miłość i twórcze życie są dla mnie najważniejsze. Dziękuję władzom miasta i wszystkim moim najbliższym za wsparcie - dodała B. Gulati.

Wokalistka, instruktor wokalny i pedagog E. Wójcik od lat związana jest z MOK, gdzie pracuje z dziećmi i młodzieżą. Podopieczni laureatki reprezentują miasto w konkursach i festiwalach piosenki. - Dziękuję za docenienie mojej pracy artystycznej i osoby. Składam również podziękowania MOK za współpracę, a koleżankom i kolegom za pomoc w realizacji projektów muzycznych - powiedziała po odebraniu „Wawrzyna”. - Nie byłoby sukcesów, gdyby nie uzdolnione wokalnie dzieci i młodzież, którym tym samym dziękuję - podkreśliła E. Wójcik.

Z Centrum Kultury i Sztuki związana jest A. Harke - instruktor, kierownik produkcji, aktorka, inspicjentka, suflerka, a także kostiumolog. Artystyczną przygodę zaczynała od działalności w Teatrze ES i Studiu Teatralnym im. Jacka Woszczerowicza. W ciągu zaledwie siedmiu lat wyprodukowała 14 spektakli. - Szczególne podziękowania kieruję dla dyrektora CKiS Waldemara Koperkiewicza za pracę, w której mogę łączyć pasję z wychowywaniem młodych adeptów - powiedziała A. Harke.

 

Oswajanie muzyki klasycznej

M. Trzaskalik-Wyrwa jest wybitną ekspertką w dziedzinie sztuk muzycznych, popularyzatorką muzyki organowej i instrumentów, animatorką koncertów organowych. W kwietniu album z sonatami Bacha - nagrany na zabytkowych siedleckich organach Wagnera i wydany przez Stowarzyszenie Pro Musica Organa, którego jest prezesem - został uznany albumem 2017 r. i uhonorowany prestiżową nagrodą Fryderyk w kategorii muzyki poważnej. - Wawrzyn traktuję jako wyróżnienie dla siedleckich organów. Z Siedlcami jestem związana od 17 lat i zawsze spotykałam się z życzliwością zarówno władz kościelnych i samorządowych, jak i mecenasów oraz publiczności. W tym mieście udało się zgromadzić cenne instrumentarium, które docenili fachowcy z całej Europy i słuchacze - stwierdziła laureatka.

 

Pasjonat kina

J. Skrobecki od 26 lat zawodowo związany jest Centrum Kultury i Sztuki. W 1991 r. stworzył od podstaw Kino Studyjne „Centrum”, którym kierował przez 18 lat. Swoją pasję kontynuuje w Novym Kinie, gdzie współtworzy popularne cykle filmowe dla mieszkańców miasta i regionu. - - Dziękuję za docenienie niełatwej pracy, bardzo często nienormowanej, w której staramy się realizować satysfakcjonujące i ambitne projekty artystyczne - zaznaczył laureat.

Statuetki i tytuły wręczono także osobom i przedsiębiorstwom wspierającym finansowo i rzeczowo siedleckich pomysłodawców i animatorów kultury. Wśród wyróżnionych znaleźli się: firma Sawo-met, Arche S.A., Frezdrom Grzegorz Kazimierczak, PGE Polska Grupa Energetyczna S.A, Zakład Utylizacji Odpadów, BMK Broker Ubezpieczeniowy Spółka z o.o.

HAH

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR