23 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Romana, Izabela, Damian

Pogoda: Siedlce

Numer 8
22-28 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Specjalista radzi

14 czerwca 2017 r.

Jaskra - podstępna choroba oczu


fot. PIXABAY.COM

Jaskra to grupa schorzeń charakteryzujących się postępującym niszczeniem nerwu wzrokowego. Destrukcja ta prowadzi do powstania ubytków w polu widzenia, a w konsekwencji do ślepoty. W Polsce leczy się na nią około 65 tys. osób, a przyjmuje się, że choruje ok. 600 -700 tys., co stanowi 3,5% populacji.

Terapii poddaje się zatem tylko 10% chorych, reszta nieświadomie traci wzrok. Powyżej 40 roku życia choruje ok. 1,5% ludzi, a po 80 r. życia co dziesiąta osoba. Wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego jest jedną z głównych przyczyn rozwoju tej choroby.

Do czynników ryzyka wystąpienia jaskry zalicza się: wiek powyżej 40 r. życia, obciążenie dziedziczne (jaskra u krewnych), niskie ciśnienie tętnicze, nadciśnienie tętnicze ze spadkiem ciśnienia w nocy, migrenowe bóle głowy, zimne dłonie, stopy, krótkowzroczność (powyżej - 4,0 dioptrii), cukrzyca, stres, niektóre leki (preparaty sterydowe).

W początkowym okresie choroby objawy są niezauważalne, przebiega skrycie i nie daje dolegliwości bólowych. Dotyczy obu oczu, jest chorobą postępującą i nieuleczalną. Pacjent zauważa pogorszenie widzenia w zaawansowanym stadium choroby, gdy dochodzi do zaniku centrum pola widzenia. Wśród objawów występują również: zmiany w polu widzenia (ujawniają się w wyniku potykania się o przedmioty), stopniowe obniżanie się ostrości wzroku do bliży, przewlekłe zapalenie spojówek, zaczerwienienie oczu, bóle głowy, zmiany na tarczy nerwu wzrokowego lub podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe stwierdzone podczas badania okulistycznego. W przebiegu choroby może dojść do ostrego ataku jaskry, który jest poprzedzony wystąpieniem objawów miejscowych i ogólnych, takich jak: nagłe obniżenie ostrości wzroku, tęczowe koła wokół źródeł światła, bardzo silny ból oka i głowy, zaczerwienienie i łzawienie oka oraz światłowstręt, nudności, wymioty, poty, czasami zwolnienie tętna.

Wybór leczenia zależy od typu i zaawansowania choroby. Wyróżnia się trzy metody leczenia jaskry: farmakologiczne - jest długotrwałe i trwa zazwyczaj do końca życia (leki stosowane są głównie w postaci kropli zmniejszają produkcję cieczy wodnistej i zwiększają jej odpływ z gałki ocznej); laserowe - wykonuje się, gdy nie pomagają krople lub ich przyjmowanie jest niewskazane; chirurgiczne - wykonuje się, gdy leczenie farmakologiczne i terapia laserem nie przynoszą rezultatów.

W przypadku rozpoznanej jaskry kontrolne wizyty powinny odbywać się co trzy, sześć miesięcy w celu dokonania pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego, sprawdzenia efektywności terapii i powtórzenia badań monitorujących jaskrę.

Podstawą profilaktyki w jaskrze jest wczesne jej wykrycie i objęcie leczeniem. Podstawę zapobiegania chorobie stanowi edukacja na temat zdrowego trybu życia. Dieta powinna być bogata w witaminy zwłaszcza A i E (np. marchew, brokuły, ziemniaki, szpinak, kapusta, oleje roślinne, orzechy, jaja) i uboga w tłuszcze zwierzęce (np. masło, smalec, słonina). Ważne jest spożywanie pokarmów obfitujących w kwasy omega 3, luteinę, cynk, selen (np. oleje roślinne, szpinak, sałata, brokuły, brukselka, wątroba, kasza, jaja, fasola, chude mięso, drób, ryby). Należy ograniczać stres, unikać palenia papierosów oraz kontrolować masę ciała. Konieczne jest leczenie choroby podstawowej (np. cukrzycy) i kontrola ciśnienia tętniczego krwi. Przeprowadzanie okresowych badań okulistycznych co trzy, cztery lata, a po ukończeniu 40 lat raz w roku sprzyja wczesnemu wykryciu choroby. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zaburzeń widzenia należy od razu zgłosić się do okulisty.

Aneta Dmowska-Pycka - mgr pielęgniarstwa/ Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach „Medyk”

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Pamięci niezłomnych
Prelekcją poświęconą niezłomnym zainaugurowane zostaną gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie uroczystości przewidzianej na 4 marca w Kobylanach jest także koncert i projekcja filmu.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
Ez 18, 21-28; Ps 130 (129), 1b-2. 3-4. 5-7a. 7b-8
Ewangelia:
Mt 5, 20-26

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR