21 maja 2018 r. Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Pogoda: Siedlce

Numer 20
17-23 maja 2018r.

menu

NEWS

W niedzielę 27 maja pod hasłem Kobieta - Życie+ w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Specjalista radzi

14 czerwca 2017 r.

Jaskra - podstępna choroba oczu


fot. PIXABAY.COM

Jaskra to grupa schorzeń charakteryzujących się postępującym niszczeniem nerwu wzrokowego. Destrukcja ta prowadzi do powstania ubytków w polu widzenia, a w konsekwencji do ślepoty. W Polsce leczy się na nią około 65 tys. osób, a przyjmuje się, że choruje ok. 600 -700 tys., co stanowi 3,5% populacji.

Terapii poddaje się zatem tylko 10% chorych, reszta nieświadomie traci wzrok. Powyżej 40 roku życia choruje ok. 1,5% ludzi, a po 80 r. życia co dziesiąta osoba. Wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego jest jedną z głównych przyczyn rozwoju tej choroby.

Do czynników ryzyka wystąpienia jaskry zalicza się: wiek powyżej 40 r. życia, obciążenie dziedziczne (jaskra u krewnych), niskie ciśnienie tętnicze, nadciśnienie tętnicze ze spadkiem ciśnienia w nocy, migrenowe bóle głowy, zimne dłonie, stopy, krótkowzroczność (powyżej - 4,0 dioptrii), cukrzyca, stres, niektóre leki (preparaty sterydowe).

W początkowym okresie choroby objawy są niezauważalne, przebiega skrycie i nie daje dolegliwości bólowych. Dotyczy obu oczu, jest chorobą postępującą i nieuleczalną. Pacjent zauważa pogorszenie widzenia w zaawansowanym stadium choroby, gdy dochodzi do zaniku centrum pola widzenia. Wśród objawów występują również: zmiany w polu widzenia (ujawniają się w wyniku potykania się o przedmioty), stopniowe obniżanie się ostrości wzroku do bliży, przewlekłe zapalenie spojówek, zaczerwienienie oczu, bóle głowy, zmiany na tarczy nerwu wzrokowego lub podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe stwierdzone podczas badania okulistycznego. W przebiegu choroby może dojść do ostrego ataku jaskry, który jest poprzedzony wystąpieniem objawów miejscowych i ogólnych, takich jak: nagłe obniżenie ostrości wzroku, tęczowe koła wokół źródeł światła, bardzo silny ból oka i głowy, zaczerwienienie i łzawienie oka oraz światłowstręt, nudności, wymioty, poty, czasami zwolnienie tętna.

Wybór leczenia zależy od typu i zaawansowania choroby. Wyróżnia się trzy metody leczenia jaskry: farmakologiczne - jest długotrwałe i trwa zazwyczaj do końca życia (leki stosowane są głównie w postaci kropli zmniejszają produkcję cieczy wodnistej i zwiększają jej odpływ z gałki ocznej); laserowe - wykonuje się, gdy nie pomagają krople lub ich przyjmowanie jest niewskazane; chirurgiczne - wykonuje się, gdy leczenie farmakologiczne i terapia laserem nie przynoszą rezultatów.

W przypadku rozpoznanej jaskry kontrolne wizyty powinny odbywać się co trzy, sześć miesięcy w celu dokonania pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego, sprawdzenia efektywności terapii i powtórzenia badań monitorujących jaskrę.

Podstawą profilaktyki w jaskrze jest wczesne jej wykrycie i objęcie leczeniem. Podstawę zapobiegania chorobie stanowi edukacja na temat zdrowego trybu życia. Dieta powinna być bogata w witaminy zwłaszcza A i E (np. marchew, brokuły, ziemniaki, szpinak, kapusta, oleje roślinne, orzechy, jaja) i uboga w tłuszcze zwierzęce (np. masło, smalec, słonina). Ważne jest spożywanie pokarmów obfitujących w kwasy omega 3, luteinę, cynk, selen (np. oleje roślinne, szpinak, sałata, brokuły, brukselka, wątroba, kasza, jaja, fasola, chude mięso, drób, ryby). Należy ograniczać stres, unikać palenia papierosów oraz kontrolować masę ciała. Konieczne jest leczenie choroby podstawowej (np. cukrzycy) i kontrola ciśnienia tętniczego krwi. Przeprowadzanie okresowych badań okulistycznych co trzy, cztery lata, a po ukończeniu 40 lat raz w roku sprzyja wczesnemu wykryciu choroby. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zaburzeń widzenia należy od razu zgłosić się do okulisty.

Aneta Dmowska-Pycka - mgr pielęgniarstwa/ Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach „Medyk”

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto rodziny


W niedzielę 13 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Rodzina drogą Kościoła”. [fot. K. Ochnio]

FOTOGALERIA

Jarmark św. Stanisława


Ponad 200 wystawców, występy artystyczne, a przede wszystkim słoneczna pogoda - tak wyglądał XI Jarmark św. Stanisława w Siedlcach, który odbywał się 11 i 12 maja. [fot. J. Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Odbędzie się już po raz trzeci w Pratulinie 27 maja.
więcej »
Na Bożą chwałę
27 maja w parafii pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się II Festiwal Pieśni Maryjnej.
więcej »
Znów zagrają dla Jezusa
W gronie polskich miast, które w Boże Ciało zagrają dla Jezusa, po raz drugi znajdą się także Siedlce. Koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa” ph. „Bądźcie mocni w Panu - siłą Jego Ducha” odbędzie się 31 maja, o 19.00, na płycie miejskiego lodowiska przy ul. B. Prusa 6.
więcej »
 

POLECAMY


Bóg nie umarł
Monolith Films przedstawia „Bóg nie umarł. Światło w ciemności”. Film w kinach od 18 maja!
więcej »
Grają o plac zabaw!
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach gra o nowy plac zabaw. Głosowanie trwa!
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
Rdz 3, 9-15. 20; Ps 87, 1-3. 5-6
Ewangelia:
J 2, 1-11 albo J 19, 25-27 albo Łk 1, 26-38

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR