20 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Sabina, Sobiesław, Bernard

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Specjalista radzi

14 czerwca 2017 r.

Jaskra - podstępna choroba oczu


fot. PIXABAY.COM

Jaskra to grupa schorzeń charakteryzujących się postępującym niszczeniem nerwu wzrokowego. Destrukcja ta prowadzi do powstania ubytków w polu widzenia, a w konsekwencji do ślepoty. W Polsce leczy się na nią około 65 tys. osób, a przyjmuje się, że choruje ok. 600 -700 tys., co stanowi 3,5% populacji.

Terapii poddaje się zatem tylko 10% chorych, reszta nieświadomie traci wzrok. Powyżej 40 roku życia choruje ok. 1,5% ludzi, a po 80 r. życia co dziesiąta osoba. Wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego jest jedną z głównych przyczyn rozwoju tej choroby.

Do czynników ryzyka wystąpienia jaskry zalicza się: wiek powyżej 40 r. życia, obciążenie dziedziczne (jaskra u krewnych), niskie ciśnienie tętnicze, nadciśnienie tętnicze ze spadkiem ciśnienia w nocy, migrenowe bóle głowy, zimne dłonie, stopy, krótkowzroczność (powyżej - 4,0 dioptrii), cukrzyca, stres, niektóre leki (preparaty sterydowe).

W początkowym okresie choroby objawy są niezauważalne, przebiega skrycie i nie daje dolegliwości bólowych. Dotyczy obu oczu, jest chorobą postępującą i nieuleczalną. Pacjent zauważa pogorszenie widzenia w zaawansowanym stadium choroby, gdy dochodzi do zaniku centrum pola widzenia. Wśród objawów występują również: zmiany w polu widzenia (ujawniają się w wyniku potykania się o przedmioty), stopniowe obniżanie się ostrości wzroku do bliży, przewlekłe zapalenie spojówek, zaczerwienienie oczu, bóle głowy, zmiany na tarczy nerwu wzrokowego lub podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe stwierdzone podczas badania okulistycznego. W przebiegu choroby może dojść do ostrego ataku jaskry, który jest poprzedzony wystąpieniem objawów miejscowych i ogólnych, takich jak: nagłe obniżenie ostrości wzroku, tęczowe koła wokół źródeł światła, bardzo silny ból oka i głowy, zaczerwienienie i łzawienie oka oraz światłowstręt, nudności, wymioty, poty, czasami zwolnienie tętna.

Wybór leczenia zależy od typu i zaawansowania choroby. Wyróżnia się trzy metody leczenia jaskry: farmakologiczne - jest długotrwałe i trwa zazwyczaj do końca życia (leki stosowane są głównie w postaci kropli zmniejszają produkcję cieczy wodnistej i zwiększają jej odpływ z gałki ocznej); laserowe - wykonuje się, gdy nie pomagają krople lub ich przyjmowanie jest niewskazane; chirurgiczne - wykonuje się, gdy leczenie farmakologiczne i terapia laserem nie przynoszą rezultatów.

W przypadku rozpoznanej jaskry kontrolne wizyty powinny odbywać się co trzy, sześć miesięcy w celu dokonania pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego, sprawdzenia efektywności terapii i powtórzenia badań monitorujących jaskrę.

Podstawą profilaktyki w jaskrze jest wczesne jej wykrycie i objęcie leczeniem. Podstawę zapobiegania chorobie stanowi edukacja na temat zdrowego trybu życia. Dieta powinna być bogata w witaminy zwłaszcza A i E (np. marchew, brokuły, ziemniaki, szpinak, kapusta, oleje roślinne, orzechy, jaja) i uboga w tłuszcze zwierzęce (np. masło, smalec, słonina). Ważne jest spożywanie pokarmów obfitujących w kwasy omega 3, luteinę, cynk, selen (np. oleje roślinne, szpinak, sałata, brokuły, brukselka, wątroba, kasza, jaja, fasola, chude mięso, drób, ryby). Należy ograniczać stres, unikać palenia papierosów oraz kontrolować masę ciała. Konieczne jest leczenie choroby podstawowej (np. cukrzycy) i kontrola ciśnienia tętniczego krwi. Przeprowadzanie okresowych badań okulistycznych co trzy, cztery lata, a po ukończeniu 40 lat raz w roku sprzyja wczesnemu wykryciu choroby. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek zaburzeń widzenia należy od razu zgłosić się do okulisty.

Aneta Dmowska-Pycka - mgr pielęgniarstwa/ Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Siedlcach „Medyk”

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 24, 15-24; Pwt 32, 18-19. 20. 21 ;
Mt 19, 16-22

Ewangelia:
Mt 19, 16-22

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR