20 kwietnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław

Pogoda: Siedlce

Numer 16
19-25 kwietnia 2018r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze Echa Katolickiego - m.in. relacja z powtórnego pogrzebu pierwszych biskupów naszej diecezji w Janowie Podlaskim. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Opinie

 
 

Jerycho Młodych

21 czerwca 2017 r.

W nadbużańskiej Fatimie


fot. AWAW

16 czerwca w pratulińskim sanktuarium odbyło się Jerycho Młodych. Spotkanie minęło pod hasłem „Buty i kanapa!”. Nawiązywało też do 100 rocznicy objawień fatimskich.

Autokary, które wiozły młodych na Jerycho, zatrzymywały się w miejscowości Derło. Młodzi musieli dojść do Pratulina pieszo - przez las i łąki. Po drodze zatrzymywali się przy miejscu, gdzie pierwotnie pogrzebano pratulińskich męczenników. Całe spotkanie odbyło się przy ołtarzu polowym. Jerycho rozpoczęło się od wspólnych tańców.

Do zabawy zapraszali instruktorka zumby i ks. Grzegorz Suwała z Radzynia Podlaskiego, znany z pamiętnych tańców podczas ŚDM. Młodzi na przemian tańczyli w rytm folkowych melodii i piosenek uwielbienia. Potem w uroczystej procesji przynieśli na ołtarz figurę Matki Bożej Fatimskiej przysłaną z Portugalii.

 

Działy się maleńkie cuda

Kolejnym punktem spotkania było świadectwo Eweliny i Łukasza Czerwińskich, którzy stanowią nietypowe małżeństwo. Ona jest w pełni sprawna, on zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym.

Jako pierwszy wypowiadał się Łukasz. Zrobił to za pomocą syntezatora mowy, ponieważ z powodu choroby nie tylko nie może mówić, ale też chodzić i być samodzielnym. Opowiedział o trudnym dzieciństwie, o tym, jak był poniżany przez kolegów, o buncie i trudnościach w pogodzeniu się ze swoją odmiennością.

- Miałem dobre wyniki w nauce, ale nie odczuwałem radości życia. Kiedyś coś we mnie pękło. Jakiś wewnętrzny głos mówił we mnie: masz do wyboru dwie opcje: poddać się i dalej biadolić, jaki jesteś nieszczęśliwy, lub ruszyć swoje cztery litery, aby coś zmienić, by twoje życie było takie, jak pragniesz. Zacząłem wracać do Boga, uczyć się na nowo wierzyć w Niego, a On pomógł mi uwierzyć w siebie; w moim życiu zaczęły się dziać maleńkie cuda - opowiadał Łukasz. Podkreślał, że wreszcie poznał ludzi, którzy tchnęli w niego świeżą energię, przekonali, że nie trzeba być idealnym, aby być wartościowym i szczęśliwym człowiekiem.

 

Przeciwieństwa się dopełniają

Ewelina usłyszała o Łukaszu od kolegi. Była wtedy w klasie maturalnej. Zaczęli do siebie pisać na gadu-gadu. Po jakimś czasie zdecydowali, aby spotkać się w świecie realnym. Ona mieszkała w Poznaniu, on w Lublinie. Zaczęła go odwiedzać. Po maturze zamieszkali razem, zaręczyli się. Od roku są małżeństwem. Ona pracuje jako opiekunka dzieci, on przebywa w domu i zarabia jako informatyk.

- Wiem, że to nasze mieszkanie przed ślubem nie było czymś zgodnym z Bożym prawem, ale gdybym nie posmakowała codziennego życia z Łukaszem, nie przekonała się, że można godzić szkołę, pracę, opiekę nad ukochanym i dom, nie zawarłabym z nim związku; to wszystko by mnie przerosło. Mieliśmy też wiele problemów ze ślubem. Łukasz nie mógł sam się podpisać i wypowiedzieć słów przysięgi, ale na wszystko znalazł się sposób. Jeden z kapłanów odmówił pobłogosławienia naszego związku, bo nie chciał brać za niego odpowiedzialności. Nie wystarczyło, że my byliśmy gotowi podjąć się tej odpowiedzialności. Na szczęście inni duchowni nie robili problemów - wspominała Ewelina. Wyznała, że w najtrudniejszych momentach szukają siły i pokoju serca u Boga.

- Ja jestem cierpliwa, a Łukasz wręcz odwrotnie, ja jestem impulsywna, a on wszystko tłumi w sobie i dopiero potem wybucha, jemu łatwiej przychodzi nauka języków, a ja jestem w tej dziedzinie bardzo oporna. Doświadczamy na sobie, że przeciwieństwa nie tylko się przyciągają, ale i dopełniają. W życiu nie trzeba być perfekcyjnym - podkreślała Ewelina.

 

Moc z modlitwy

Do młodych swoje słowo skierował także o. Ryszard Sierański OMI. Po konferencji rozpoczął się koncert zespołu „40 synów i 30 wnuków jeżdżących na 70 oślętach”. Po przerwie nastąpiła część modlitewna. Młodzi wzięli udział w niecodziennym nabożeństwie różańcowym. W każdą tajemnicę światła wprowadzani byli nie tylko rozważaniem i pieśnią, ale także dającymi do myślenia filmikami i scenkami przywołującymi objawienia w Fatimie. Śpiew poszczególnych dziesiątków był animowany przez zespół ŚDM Band z Radzynia Podlaskiego.

Po Różańcu rozpoczęła się Msza św. pod przewodnictwem bp. Kazimierza Gurdy. Słowo Boże wygłosił bp Piotr Sawczuk. Przypominał, że dzieci z Fatimy były bardzo rozmodlone. - Kto regularnie się modli, ten otwiera się na łaskę, ten czuwa nad sobą, by nie zwyciężyła go słabość, by nie pochłonął go mrok; kto się modli, ten chce być blisko Jezusa i Jego Matki - zauważył hierarcha. Za wzór modlitwy stawiał też młodym św. Jana Pawła II. Przypominał, że Papież Polak nie traktował jej z wyrachowaniem, nie wyznaczał czasu, ale zawsze dawał jej pierwszeństwo przed odpoczynkiem, rozmowami z przyjaciółmi, a nawet jedzeniem.

 

Między butami a kanapą

Bp P. Sawczuk nawiązał także do pamiętnych słów papieża Franciszka o butach i kanapie. - Papież chciał zwrócić uwagę, że od bierności koniecznie trzeba przejść do działania. Fatima mówi nam jednak, że między kanapą a butami jest skrawek podłogi, na którym trzeba uklęknąć. Nie można pozostać na kanapie, ale też nie da się od razy wskakiwać w buty; działanie musi być poprzedzone rozmową z Bogiem. Jeśli mamy zanieść komuś Jezusa, to jakże to zrobimy, nie otwierając się wcześniej na Jego bliskość i nie zabierając ze sobą Jego łaski? - pytał.

Następnie biskup zachęcał młodych do odmawiania Różańca. - Czy ta modlitwa jest obecna w naszym życiu? Niektórzy mówią, że to dobre dla babć. Matka Boża nie objawiła się jednak babciom siedzącym na kanapie z różańcem, ale dzieciom przebywającym na pastwisku. Wyznaczyła im trudną misję. Mieli przekonać dorosłych do Różańca, powiedzieć im o niebie i piekle. Bogu bardzo podoba się posługiwać ludźmi „nieodpowiednimi”. Jeśli jednak są oni otwarci na łaskę i posłuszni, to stają się odpowiedni - zauważył bp P. Sawczuk. Na koniec mówił w imieniu młodych: „Dziś prosimy o pomoc w zamocowaniu naszego życia na Chrystusie, w ocenianiu wszystkiego w świetle Jego Ewangelii i zgłaszamy swoją gotowość służby i zaangażowania się w pracę Jezusowej drużyny!”.

Po Eucharystii odbył się koncert uwielbienia, podczas którego organizatorzy zachęcali młodych do praktykowania pięciu pierwszych sobót miesiąca. Na zachętę wszyscy dostali specjalne zdrapki mające ułatwić wypełnienie prośby Matki z Fatimy…

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

W rocznicę katastrofy smoleńskiej


10 kwietnia minęło osiem lat od katastrofy samolotu Tu-154M, którym w 2010 r. polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele leciała na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Mieszkańcy regionu uczcili pamięć poległych - 96 osób, przedstawicieli najwyższych władz państwowych, parlamentarzystów, dowódców wojskowych, duchownych, kombatantów, ludzi świata kultury. W programie obchodów były apele pamięci, składanie wieńców i przemówienia włodarzy.

FOTOGALERIA

Powtórny pochówek biskupów


14 kwietnia w krypcie janowskiej kolegiaty odbyło się uroczyste złożenie szczątków bp. Piotra Pawła Szymańskiego i ziemi z grobu bp. Marcelego Gutkowskiego. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Turniej tańca towarzyskiego
22 kwietnia w Zespole Oświatowym w Kąkolewnicy odbędzie się VI Otwarty Turniej Tańca Towarzyskiego Powiatu Radzyńskiego Par Początkujących.
więcej »
Podlasze
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zachęca do obejrzenia wystawy zdjęć Konrada Węsaka.
więcej »
Ojcowski Poligon Duchowy
Już po raz drugi Klub Ojca działający przy Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach wraz z Klubem Ojca z Łukowa zapraszają ojców z diecezji siedleckiej na Ojcowski Poligon Duchowy. Odbędzie się on w sobotę 21 kwietnia. Tym razem spotkamy się w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Szpakach - szczególnym miejscu kultu św. Józefa.
więcej »
Ten cenny czas
„Ten cenny czas” - to tytuł projektu Fundacji DONUM złożony w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w drugiej edycji Programu Wsparcia Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
więcej »
Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
 

POLECAMY


Papież o „Ojcze nasz”
Papież Franciszek koryguje modlitwę „Ojcze nasz” - donosiły w grudniu ubiegłego roku media. Czy rzeczywiście? Ukazała się za to książka, która wyjaśnia medialne zamieszanie.
więcej »
Tajemnica ks. Dolindo
Aleksandra Zapotoczny podąża śladami ks. Dolindo Ruotolo. Odwiedza jego ukochane miasto - Neapol. Prowadzi nas do miejsc związanych z życiem i działalnością tego świętego kapłana.
więcej »
Warunkiem jest zaufanie
Od wielu lat otrzymywane przez pielgrzymów łaski skrupulatnie notowane są przez ojców paulinów. Na nowo postanowiła się im przyjrzeć i opisać Anita Czupryn.
więcej »
Tam, gdzie mieszka Bóg
Pierwszy w historii film z udziałem papieża Franciszka - już w kinach!
więcej »
Kolejówka mówi NIE bezrobociu !
25 kwietnia siedlecka „Kolejówki”, tj. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6, organizuje Dzień Otwarty dla wszystkich tegorocznych absolwentów gimnazjów.
więcej »
 

SONDA

 

Biblia w moim życiu....

jest najważniejszą książką, po którą często sięgam

stanowi drogowskaz, jak nie zagubić się w labiryncie życia

to księga, w której znajduję odpowiedzi na wszelkie nurtujące mnie pytania

czuję, że nie dorosłem/am do lektury Pisma Świętego

jest żywym słowem BogaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
Dz 9, 1-20; Ps 117 (116), 1b-2
Ewangelia:
J 6, 52-59

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR