25 maja 2018 r. Imieniny obchodzą: Grzegorz, Urban, Magda

Pogoda: Siedlce

Numer 21
24-30 maja 2018r.

menu

NEWS

W niedzielę 27 maja pod hasłem Kobieta - Życie+ w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Wieczór teatralny w ROK

28 czerwca 2017 r.

Spektakle z przesłaniem


fot. KN

Cztery spektakle zaprezentowane podczas wieczoru teatralnego „Dziwny jest ten świat” w radzyńskim ośrodku kultury skłaniały do refleksji nad kondycją współczesnego świata.

Młodzieżowy teatr Enigma wystawił „Świat niedoskonały” oraz „Jej portret”. Debiutująca grupa dziecięca ROK-owe Figielki wystąpiła w „Baśniowym ambarasie”, a działająca przy Radzyńskim Ośrodku Kultury grupa teatralna Pod ścianą zaprezentowała sztukę „Dzwonek”.

Tłem spektaklu „Świat niedoskonały” wg scenariusza Bogumiły Janickiej był tłum ubranych na czarno ludzi dążących gdzieś w pośpiechu. Poszczególne postacie w miniscenkach mówiły o swoich problemach, wyrażając emocje - gniew, złość, ból. Ilustracją muzyczną ich słów stanowiły fragmenty piosenki Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”. Jednak w tym ciemnym i zdawałoby się beznadziejnym świecie pojawiło się światło. Przyniósł je anioł przypominający o istnieniu Boga, który nadaje wszystkiemu sens: „On zawsze cię kocha” - padły ze sceny słowa. W finale przedstawienia widzowie usłyszeli piosenkę Stanisława Soyki „Tolerancja”, gdzie padają słowa „Na miły Bóg, życie nie tylko po to jest, by brać”. Aktorzy schodzili ze sceny, podając - na znak otwarcia na drugiego człowieka, chęci niesienia pomoc, przyjaźni - widzom ręce.

 

Baśniowy galimatias

Drugi spektakl pokazał ambaras, jaki wynikł w baśniowej krainie wskutek tego, że dzieci nie czytają bajek, więc te umierają. W przedstawieniu bohaterowie najbardziej popularnych baśni przechodzą na realną stronę życia i przystosowują się do nowej rzeczywistości: Baba Jaga (obecnie pani Jadwiga) zajmuje się biznesem, krasnoludki porzucają leśną chatę i zamieszkują w bloku. Na szczęście Wielki Baj przerywa urlop, wzywa na pomoc Fantazję, która swą mocą przywraca baśniowy porządek rzeczy...

 

Dla mam

W swoim drugim spektaklu, przygotowanym na Dzień Matki, Enigma w krótkich, ale bardzo emocjonalnych scenach pokazała radości i trudy macierzyństwa na różnych etapach życia dzieci - od niemowlęctwa przez dorastanie, młodzieńczy bunt, opuszczanie domu rodzinnego. Przedstawieniu towarzyszyły utwory: „Żałuję każdej łzy” oraz „Dla mamy” w wykonaniu Gabrieli Warwas.

 

Zapatrzeni w ekran

Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego, tabletu, komputera. Trudno też znaleźć miejsce, gdzie nie byłoby ludzi wpatrzonych w ekrany smartfonów i niezwracających uwagi na otoczenie. Nowoczesne urządzenia ułatwiają czy utrudniają życie? Upraszczają czy komplikują kontakty miedzy ludźmi? Na te pytania próbowała odpowiedzieć sztuka „Dzwonek” w wykonaniu prowadzonej przez Janusza Szymańskiego grupy Pod ścianą. W tle pokazywane były dawne zdjęcia, na których widać szczęśliwe, roześmiane i bawiące się razem dzieci. Natomiast spowitą w ciemności scenę rozświetlały jedynie światełka ekranów telefonów, w które wpatrzeni byli aktorzy powtarzający mechanicznymi głosami encyklopedyczne definicje smartfonu i innych pojęć z nim związanych, a emocje wyrażający za pomocą emotikonów. 

KN

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto rodziny


W niedzielę 13 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Rodzina drogą Kościoła”. [fot. K. Ochnio]

FOTOGALERIA

Jarmark św. Stanisława


Ponad 200 wystawców, występy artystyczne, a przede wszystkim słoneczna pogoda - tak wyglądał XI Jarmark św. Stanisława w Siedlcach, który odbywał się 11 i 12 maja. [fot. J. Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Odbędzie się już po raz trzeci w Pratulinie 27 maja.
więcej »
Na Bożą chwałę
27 maja w parafii pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się II Festiwal Pieśni Maryjnej.
więcej »
Znów zagrają dla Jezusa
W gronie polskich miast, które w Boże Ciało zagrają dla Jezusa, po raz drugi znajdą się także Siedlce. Koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa” ph. „Bądźcie mocni w Panu - siłą Jego Ducha” odbędzie się 31 maja, o 19.00, na płycie miejskiego lodowiska przy ul. B. Prusa 6.
więcej »
W jednym miejscu
Jednego dnia w jednym miejscu spotkają się wszyscy, którzy chcą robić coś dla swojego otoczenia. Mowa o II Dniu Siedleckich Organizacji Pozarządowych, który odbędzie się 25 maja na pl. im. gen Sikorskiego.
więcej »
 

POLECAMY


Bóg nie umarł
Monolith Films przedstawia „Bóg nie umarł. Światło w ciemności”. Film w kinach od 18 maja!
więcej »
Grają o plac zabaw!
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach gra o nowy plac zabaw. Głosowanie trwa!
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
Jk 5, 9-12; Ps 103 (102), 1b-2. 3-4. 8-9. 11-12
Ewangelia:
Mk 10, 1-12

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR