19 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Konstancja, Emilia, Julian

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Wieczór teatralny w ROK

28 czerwca 2017 r.

Spektakle z przesłaniem


fot. KN

Cztery spektakle zaprezentowane podczas wieczoru teatralnego „Dziwny jest ten świat” w radzyńskim ośrodku kultury skłaniały do refleksji nad kondycją współczesnego świata.

Młodzieżowy teatr Enigma wystawił „Świat niedoskonały” oraz „Jej portret”. Debiutująca grupa dziecięca ROK-owe Figielki wystąpiła w „Baśniowym ambarasie”, a działająca przy Radzyńskim Ośrodku Kultury grupa teatralna Pod ścianą zaprezentowała sztukę „Dzwonek”.

Tłem spektaklu „Świat niedoskonały” wg scenariusza Bogumiły Janickiej był tłum ubranych na czarno ludzi dążących gdzieś w pośpiechu. Poszczególne postacie w miniscenkach mówiły o swoich problemach, wyrażając emocje - gniew, złość, ból. Ilustracją muzyczną ich słów stanowiły fragmenty piosenki Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”. Jednak w tym ciemnym i zdawałoby się beznadziejnym świecie pojawiło się światło. Przyniósł je anioł przypominający o istnieniu Boga, który nadaje wszystkiemu sens: „On zawsze cię kocha” - padły ze sceny słowa. W finale przedstawienia widzowie usłyszeli piosenkę Stanisława Soyki „Tolerancja”, gdzie padają słowa „Na miły Bóg, życie nie tylko po to jest, by brać”. Aktorzy schodzili ze sceny, podając - na znak otwarcia na drugiego człowieka, chęci niesienia pomoc, przyjaźni - widzom ręce.

 

Baśniowy galimatias

Drugi spektakl pokazał ambaras, jaki wynikł w baśniowej krainie wskutek tego, że dzieci nie czytają bajek, więc te umierają. W przedstawieniu bohaterowie najbardziej popularnych baśni przechodzą na realną stronę życia i przystosowują się do nowej rzeczywistości: Baba Jaga (obecnie pani Jadwiga) zajmuje się biznesem, krasnoludki porzucają leśną chatę i zamieszkują w bloku. Na szczęście Wielki Baj przerywa urlop, wzywa na pomoc Fantazję, która swą mocą przywraca baśniowy porządek rzeczy...

 

Dla mam

W swoim drugim spektaklu, przygotowanym na Dzień Matki, Enigma w krótkich, ale bardzo emocjonalnych scenach pokazała radości i trudy macierzyństwa na różnych etapach życia dzieci - od niemowlęctwa przez dorastanie, młodzieńczy bunt, opuszczanie domu rodzinnego. Przedstawieniu towarzyszyły utwory: „Żałuję każdej łzy” oraz „Dla mamy” w wykonaniu Gabrieli Warwas.

 

Zapatrzeni w ekran

Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego, tabletu, komputera. Trudno też znaleźć miejsce, gdzie nie byłoby ludzi wpatrzonych w ekrany smartfonów i niezwracających uwagi na otoczenie. Nowoczesne urządzenia ułatwiają czy utrudniają życie? Upraszczają czy komplikują kontakty miedzy ludźmi? Na te pytania próbowała odpowiedzieć sztuka „Dzwonek” w wykonaniu prowadzonej przez Janusza Szymańskiego grupy Pod ścianą. W tle pokazywane były dawne zdjęcia, na których widać szczęśliwe, roześmiane i bawiące się razem dzieci. Natomiast spowitą w ciemności scenę rozświetlały jedynie światełka ekranów telefonów, w które wpatrzeni byli aktorzy powtarzający mechanicznymi głosami encyklopedyczne definicje smartfonu i innych pojęć z nim związanych, a emocje wyrażający za pomocą emotikonów. 

KN

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Niedziela XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Prz 9, 1-6; Ps 34 (33), 2-3. 10-11. 12-13. 14-15 ;
Ef 5, 15-20

Ewangelia:
J 6, 51-58

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR