15 listopada 2018 r. Imieniny obchodzą: Amelia, Albert, Leopold

Pogoda: Siedlce

Numer 46
15-21 listopada 2018r.

menu

NEWS

Jak świętowaliśmy 11 listopada? Przegląd relacji w bieżącym wydaniu ECHA!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Kultura

 
 

Wieczór teatralny w ROK

28 czerwca 2017 r.

Spektakle z przesłaniem


fot. KN

Cztery spektakle zaprezentowane podczas wieczoru teatralnego „Dziwny jest ten świat” w radzyńskim ośrodku kultury skłaniały do refleksji nad kondycją współczesnego świata.

Młodzieżowy teatr Enigma wystawił „Świat niedoskonały” oraz „Jej portret”. Debiutująca grupa dziecięca ROK-owe Figielki wystąpiła w „Baśniowym ambarasie”, a działająca przy Radzyńskim Ośrodku Kultury grupa teatralna Pod ścianą zaprezentowała sztukę „Dzwonek”.

Tłem spektaklu „Świat niedoskonały” wg scenariusza Bogumiły Janickiej był tłum ubranych na czarno ludzi dążących gdzieś w pośpiechu. Poszczególne postacie w miniscenkach mówiły o swoich problemach, wyrażając emocje - gniew, złość, ból. Ilustracją muzyczną ich słów stanowiły fragmenty piosenki Czesława Niemena „Dziwny jest ten świat”. Jednak w tym ciemnym i zdawałoby się beznadziejnym świecie pojawiło się światło. Przyniósł je anioł przypominający o istnieniu Boga, który nadaje wszystkiemu sens: „On zawsze cię kocha” - padły ze sceny słowa. W finale przedstawienia widzowie usłyszeli piosenkę Stanisława Soyki „Tolerancja”, gdzie padają słowa „Na miły Bóg, życie nie tylko po to jest, by brać”. Aktorzy schodzili ze sceny, podając - na znak otwarcia na drugiego człowieka, chęci niesienia pomoc, przyjaźni - widzom ręce.

 

Baśniowy galimatias

Drugi spektakl pokazał ambaras, jaki wynikł w baśniowej krainie wskutek tego, że dzieci nie czytają bajek, więc te umierają. W przedstawieniu bohaterowie najbardziej popularnych baśni przechodzą na realną stronę życia i przystosowują się do nowej rzeczywistości: Baba Jaga (obecnie pani Jadwiga) zajmuje się biznesem, krasnoludki porzucają leśną chatę i zamieszkują w bloku. Na szczęście Wielki Baj przerywa urlop, wzywa na pomoc Fantazję, która swą mocą przywraca baśniowy porządek rzeczy...

 

Dla mam

W swoim drugim spektaklu, przygotowanym na Dzień Matki, Enigma w krótkich, ale bardzo emocjonalnych scenach pokazała radości i trudy macierzyństwa na różnych etapach życia dzieci - od niemowlęctwa przez dorastanie, młodzieńczy bunt, opuszczanie domu rodzinnego. Przedstawieniu towarzyszyły utwory: „Żałuję każdej łzy” oraz „Dla mamy” w wykonaniu Gabrieli Warwas.

 

Zapatrzeni w ekran

Trudno dziś wyobrazić sobie życie bez telefonu komórkowego, tabletu, komputera. Trudno też znaleźć miejsce, gdzie nie byłoby ludzi wpatrzonych w ekrany smartfonów i niezwracających uwagi na otoczenie. Nowoczesne urządzenia ułatwiają czy utrudniają życie? Upraszczają czy komplikują kontakty miedzy ludźmi? Na te pytania próbowała odpowiedzieć sztuka „Dzwonek” w wykonaniu prowadzonej przez Janusza Szymańskiego grupy Pod ścianą. W tle pokazywane były dawne zdjęcia, na których widać szczęśliwe, roześmiane i bawiące się razem dzieci. Natomiast spowitą w ciemności scenę rozświetlały jedynie światełka ekranów telefonów, w które wpatrzeni byli aktorzy powtarzający mechanicznymi głosami encyklopedyczne definicje smartfonu i innych pojęć z nim związanych, a emocje wyrażający za pomocą emotikonów. 

KN

Powrót

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie
Dodatek Echo Leśne

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wolność tańcem malowana


„Polskie DNA - wolność tańcem malowana” - widowisko muzyczne Alternatywnego Teatru Tańca LUZ - zainaugurowało cykl wydarzeń wpisujących się w obchody 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Muzyczny spektakl został wystawiony w sali „Podlasie” Miejskiego Ośrodka Kultury w Siedlcach 8 listopada. Chętnie będą mogli obejrzeć go także 11 i 27 listopad. [fot. Jarosław Grudziński]

FOTOGALERIA

100 lat Niepodległej


Siedleckie uroczystości z okazji 100 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości zainaugurowała Msza św. w intencji ojczyzny sprawowana w kościele pw. św. Józefa. Uczestniczyli w niej mieszkańcy miasta, organizacje społeczne, szkoły, służby mundurowe i samorządowcy. Po zakończeniu Eucharystii uroczyście odsłonięto i poświęcono tablicę upamiętniającą 100-lecie odzyskania niepodległości. Jest ona umiejscowiona na obelisku, który powstał staraniem wszystkich siedleckich parafii. Następnie uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Wolności, gdzie miał miejsce dalszy ciąg jubileuszowych obchodów. [fot. Witold Bobryk]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
 

POLECAMY


Otwórz się na cud uzdrowienia
Współczesny świat różni się od tego, któremu stawiał czoło za czasów swojego ziemskiego życia Jezus. Osiągnęliśmy ogromne postępy w dziedzinie medycyny, psychologii oraz opieki zdrowotnej. Jednak zdobycze te nie pozwoliły rozwiązać wszystkich problemów, z jakimi borykają się ludzie.
więcej »
Na tak!
Brak właściwych granic ochronnych w życiu każdego to poważny problem, a ból spowodowany agresją ze strony innych jest ogromny.
więcej »
Rekolekcje dla małżeństw
W dniach 16-18 listopada w diecezjalnym domu rekolekcyjnym w Siedlanowie odbędą się rekolekcje dla małżeństw ph. Świętość w codziennym życiu.
więcej »
Przegląd Teatrów Obrzędowych
17 listopada, o 10.00, w sali teatralnej Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Mordach odbędzie się II Regionalny Przegląd Teatrów Obrzędowych.
więcej »
 

SONDA

 

Światowy Dzień Ubogich jest okazją do...

pomocy potrzebujących

uświadomienia sobie, że bieda ma różne twarze

lekcją dzielenia się z drugim człowiekiem

przypomnienie, że miłosierdzie można czynić gestem i słowem

naukę, że czasem mniej znaczy więcejLITURGIA SŁOWA


Czwartek
Czytania:
;
Ewangelia:


Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR