20 kwietnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Agnieszka, Teodor, Czesław

Pogoda: Siedlce

Numer 16
19-25 kwietnia 2018r.

menu

NEWS

W bieżącym numerze Echa Katolickiego - m.in. relacja z powtórnego pogrzebu pierwszych biskupów naszej diecezji w Janowie Podlaskim. Polecamy!

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Felieton

12 lipca 2017 r.

Słowa rzucane na wiatr


fot. PIXABAY.COM

Ostatni tydzień obfitował w wiele wypowiedzianych słów. Tych, które dotarły do opinii społecznej, i tych, które cokolwiek zostały przemilczane. Być może ze wstydu, być może z zażenowania, a być może również i dlatego, że trzeba z nich byłoby się bardzo usilnie tłumaczyć.

Jednak ze słowami jest ten problem, że wypowiedziane nawet szeptem znajdują pożywkę w umysłach tych, do których docierają. Nie ma słów obojętnych. Jest to zasada stara jak świat. Niemen, śpiewając swój song „Dziwny jest ten świat”, nie bez kozery mówił o słowach zabijających jak cięcie ostrego noża. Dlatego słowom należy się dokładnie przysłuchiwać i poszukiwać dla nich odnośnika w rzeczywistości.

Nie można przechodzić obok nich. Trzeba je osądzać, niezależnie od tego, kto jest ich autorem i kto je wypowiada.

 

Kilka świateł zbłąkanych zostało

Przyznaję, że trudno nie wspomnieć o przemówieniu prezydenta USA, Donalda Trumpa, wygłoszonym przez niego w Warszawie, na placu Krasińskich, pod pomnikiem Powstania Warszawskiego. Analiz tego wystąpienia było już wiele i zapewne niejeden jeszcze zapragnie wypowiedzieć swoje zdanie na temat słów, które padły wówczas na polskiej ziemi. I doszukiwać się w nich będziemy zapewnienia Polsce gwarancji bezpieczeństwa ze strony największego sojusznika lub też zapowiedzi wzmożenia relacji gospodarczych. Być może dla niejednego ważnym będzie usadzenie zarówno Rosji, jak i Niemiec przez dosadne wypowiedzi prezydenta Stanów Zjednoczonych. Inni będą - zapewne w kontekście napływu „uchodźców” lub w konfrontacji z terroryzmem tzw. Państwa Islamskiego - zwracać uwagę na wątki cywilizacyjne, przez które rozumieć będą silną państwowość i sojusz cokolwiek jak pod Wiedniem w 1683 r. Ja tylko krótko powiem, że właśnie diagnoza cywilizacyjna wydaje mi się owym historycznym momentem w przemówieniu Donalda Trumpa. Lecz od razu muszę przejść na trochę inny poziom. Mówiąc o cywilizacji, prezydent Stanów Zjednoczonych dość jasno wskazał jej podstawę. Jest nią Bóg, jako przyczyna ładu cywilizacyjnego, i człowiek, który swoją wolność opiera na płynących z jego wnętrza, z jego konstytucji bytowej wartościach. Gdy w swoim wystąpieniu doszedł do opisu wydarzeń z placu Zwycięstwa z 1979 r., zapewne słuchacze oczekiwali powtórki frazy papieskiej o zstąpieniu Ducha Świętego. Trump jednak zwrócił uwagę na zasadniczą dla cywilizacji zachodniej interakcję pomiędzy św. Janem Pawłem II a zgromadzonymi wiernymi. Ta interakcja zawarta była w stanięciu naprzeciw siebie dwóch zasadniczych stwierdzeń: wołania ludzi: „My chcemy Boga!” i odczytania przez następcę św. Piotra struktury ducha wolnych ludzi. Przestrzeń między tymi dwoma biegunami wytworzyła możliwość wybuchu ludzkiej wolności. I, co ciekawe, poza tą przestrzenią nie można mówić o wolności człowieka. I pomiędzy tymi biegunami znajduje się życiodajny krwiobieg cywilizacyjny, rozpisany na rodzinę, więzy kultury, wiary i tradycji, poszanowanie każdego człowieka i jego praw, rozumienie świata i pamięć o przeszłości. Jeżeli Donald Trump zadał pytanie o chęć cywilizacji zachodniej do przeżycia, to zadał je w tym kontekście. I w kontekście nie tylko zagrożenia zewnętrznego, ale przede wszystkim wewnętrznego. Pozwolę sobie zacytować dwie frazy: „Musimy pracować razem, aby stawić czoła siłom niezależnie od tego, czy wewnętrznym czy zewnętrznym, z południa czy z północy, czy ze wschodu, które chcą podkopać nasze wartości i zniszczyć więzi kultury, wiary i tradycji, które czynią nas tymi, którymi jesteśmy” i „Nasza walka o Zachód nie zaczyna się na polu walki, zaczyna się w umyśle, w duszy i woli do walki”. Sapienti sat.

 

Mgły na drzewach jak komże podarte

Jednakże napotkałem w tym tygodniu również i inne słowa. Od razu zastrzec muszę, że ich ocena nie wynika z chęci skrytykowania hierarchii kościelnej czy też nauczania współczesnego Kościoła, i to nie tego nauczania, które związane jest z depozytem wiary, ale doraźnych ocen bieżącej sytuacji społecznej. Przeczytałem w „La Repubblica” felieton Eugenio Scalfariego, stanowiący jego przemyślenia po kolejnej już rozmowie z papieżem Franciszkiem. Być może nie należy traktować go jako bezpośredniej wypowiedzi samego papieża, a jedynie jako domniemania autora. Jednakże brak reakcji ze strony Watykanu, a dodatkowo zacytowanie fragmentów w wieczornej audycji Radia Watykańskiego sprawia, że nie można także odrzucić wspólnoty myśli papieża z autorem. W całej tej rozmowie zwróciłem uwagę na dwa łączące się ze sobą wątki: propozycję beatyfikacji B. Pascala i wypowiedź o konieczności federalizacji Unii Europejskiej. Oba one łączą się z tematem migrantów napływających do Europy. Ciekawym jest powód, dla którego Franciszek zdaje się przychylać do projektu beatyfikacji Pascala. Jest nim gest wykonany przez niego na łożu śmierci, gdy poprosił, by położyć przy nim jakiegoś biedaka, w którego obecności chce odejść z tego świata. Problem w tym, że do śmierci Pascal tkwił w błędnych naukach jansenizmu, potępionego przynajmniej w części za jego życia. Zresztą w swoich pismach przeciwstawiał się jawnie nauczaniu Stolicy Apostolskiej w tej kwestii. Niestety, trzeba powiedzieć wprost, że nie może podstawą do uznania czyjejś świętości być jego działanie, choćby najwspanialsze, ale wierność prawdzie. Wprowadzenie wątku woluntarystycznego oznacza funkcjonalne traktowanie prawdy, tzn. dostosowywanie jej do bieżących sytuacji. A tego nawet w poetyckich wypowiedziach nie powinno być u następcy św. Piotra. Ten sam funkcjonalizm leży u podstaw innego stwierdzenia - o federalizacji Unii Europejskiej. Papież zdaje się mówić o tym w kontekście wzmożenia wysiłków dla opanowania fali migracji. Problem jest jednak w tym, na czym owa federalizacja miałaby się osadzać? Czy na wartościach św. Benedykta, czy też na „wartościach” Cohn-Bendita, który jest dość znaczącą postacią dzisiejszej Unii Europejskiej, związaną z rewolucją 1968 r. Czy dla doraźnego rozwiązania nawet najbardziej palącego problemu społecznego można poświęcać strukturę zasadniczą?

 

Prawda, która boli głęboko

Mój dzisiejszy felieton mógłbym zakończyć krótką frazą: czasem prezydent USA powie prawdę i nie zawsze papież ma rację w sprawach politycznych. Ale to byłoby za proste. Swego czasu komentatorzy zwrócili uwagę, że Benedykt XVI nie często zabiera głos, ale jeśli już zabierze, to słowa jego mają wagę. Myślę, że każdy z nas powinien zwrócić uwagę na słowa. One nie są tylko zapełniaczami pustki ciszy, ale niosą ze sobą jakąś treść. Warto o tym pamiętać. A skoro tak, to i ja już zamilknę.

Ks. Jacek Świątek

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

W rocznicę katastrofy smoleńskiej


10 kwietnia minęło osiem lat od katastrofy samolotu Tu-154M, którym w 2010 r. polska delegacja z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele leciała na obchody 70 rocznicy zbrodni katyńskiej. Mieszkańcy regionu uczcili pamięć poległych - 96 osób, przedstawicieli najwyższych władz państwowych, parlamentarzystów, dowódców wojskowych, duchownych, kombatantów, ludzi świata kultury. W programie obchodów były apele pamięci, składanie wieńców i przemówienia włodarzy.

FOTOGALERIA

Powtórny pochówek biskupów


14 kwietnia w krypcie janowskiej kolegiaty odbyło się uroczyste złożenie szczątków bp. Piotra Pawła Szymańskiego i ziemi z grobu bp. Marcelego Gutkowskiego. [fot. AWAW]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Turniej tańca towarzyskiego
22 kwietnia w Zespole Oświatowym w Kąkolewnicy odbędzie się VI Otwarty Turniej Tańca Towarzyskiego Powiatu Radzyńskiego Par Początkujących.
więcej »
Podlasze
Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury w Mordach zachęca do obejrzenia wystawy zdjęć Konrada Węsaka.
więcej »
Ojcowski Poligon Duchowy
Już po raz drugi Klub Ojca działający przy Katolickiej Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Siedlcach wraz z Klubem Ojca z Łukowa zapraszają ojców z diecezji siedleckiej na Ojcowski Poligon Duchowy. Odbędzie się on w sobotę 21 kwietnia. Tym razem spotkamy się w parafii Matki Bożej Częstochowskiej w Szpakach - szczególnym miejscu kultu św. Józefa.
więcej »
Ten cenny czas
„Ten cenny czas” - to tytuł projektu Fundacji DONUM złożony w konkursie ogłoszonym przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego w drugiej edycji Programu Wsparcia Uniwersytetów Trzeciego Wieku.
więcej »
Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
 

POLECAMY


Papież o „Ojcze nasz”
Papież Franciszek koryguje modlitwę „Ojcze nasz” - donosiły w grudniu ubiegłego roku media. Czy rzeczywiście? Ukazała się za to książka, która wyjaśnia medialne zamieszanie.
więcej »
Tajemnica ks. Dolindo
Aleksandra Zapotoczny podąża śladami ks. Dolindo Ruotolo. Odwiedza jego ukochane miasto - Neapol. Prowadzi nas do miejsc związanych z życiem i działalnością tego świętego kapłana.
więcej »
Warunkiem jest zaufanie
Od wielu lat otrzymywane przez pielgrzymów łaski skrupulatnie notowane są przez ojców paulinów. Na nowo postanowiła się im przyjrzeć i opisać Anita Czupryn.
więcej »
Tam, gdzie mieszka Bóg
Pierwszy w historii film z udziałem papieża Franciszka - już w kinach!
więcej »
Kolejówka mówi NIE bezrobociu !
25 kwietnia siedlecka „Kolejówki”, tj. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 6, organizuje Dzień Otwarty dla wszystkich tegorocznych absolwentów gimnazjów.
więcej »
 

SONDA

 

Biblia w moim życiu....

jest najważniejszą książką, po którą często sięgam

stanowi drogowskaz, jak nie zagubić się w labiryncie życia

to księga, w której znajduję odpowiedzi na wszelkie nurtujące mnie pytania

czuję, że nie dorosłem/am do lektury Pisma Świętego

jest żywym słowem BogaLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
Dz 9, 1-20; Ps 117 (116), 1b-2
Ewangelia:
J 6, 52-59

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR