17 października 2018 r. Imieniny obchodzą: Lucyny, Małgorzaty, Wiktora

Pogoda: Siedlce

Numer 42
18-24 października 2018r.

menu

NEWS

Dlaczego tegoroczne wybory będą inne od tych sprzed czterech lat? W bieżącym wydaniu ECHA podajemy informacje o zmianach w zasadach głosowania.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Komentarze

 
 

Słowo do słowa

12 lipca 2017 r.

Wokół demokracji, pomyłek i gościnności

Demokracja to trochę dziwny ustrój: niby taki prosty i oczywisty, że aż banalny, a jednak strasznie zawiły i - jak się okazuje - nie zawsze sprawiedliwy. Tak naprawdę to ja się z tą tezą zgadzam, ale z zupełnie innych powodów niż wielu manifestujących dzisiaj swoje rozczarowanie wynikami demokratycznych wyborów.

Okazuje się bowiem, że demokracja i zgodne z jej duchem rozstrzygnięcia są ważne niezwykle, ale przy spełnieniu jednego podstawowego warunku: nasi mają wygrać. Znała ten warunek nawet babcia z „Samych swoich”, wyposażając jadącego do sądu Pawlaka w granat, bo przecież „sąd sądem, ale sprawiedliwość musi być po naszej stronie”.

Dzisiaj podobne kwestie słyszymy od opłakujących los naszego biednego kraju i dogorywającej w nim wolności i upadającej demokracji. No bo, kto to słyszał, żeby wybrać innych kandydatów, niż podpowiadają najmądrzejsze i wszechwiedzące media, a właściwie ci, którzy w tych mediach piszą scenariusze i pociągają za sznurki? Straszne, po prostu straszne… Jaki niewdzięczny ten naród, który wybiera zgodnie z własną wolą… Jaki oszukany, przekupiony, naiwny, ciemny i ślepy…

Trochę pocieszający może być dla nas fakt, że podobno Amerykanie też się pomylili. Tak przynajmniej twierdzą politycy opozycji wspierani przez media i niektórych gitarzystów. A my, nie bacząc na to, gościliśmy ostatnio wynik tej pomyłki: prezydenta Donalda Trumpa wraz z żoną Melanią i córką Ivanką. Pierwszy wniosek: ma facet dobry gust, a zapewne i pieniądze. Można też ciekawą zbieżność zauważyć: Trump jest starszy od swojej żony o 24 lata, czyli dokładnie o tyle samo, o ile Brigitte Macron jest starsza od swojego męża Emmanuela, prezydenta Francji zresztą. A niedawno jakiś portal ogłosił psychologiczne odkrycie, że związki, w których różnica wieku przekracza sześć lat, to podobno „związki wysokiego ryzyka”. Ryzykanci z tych prezydentów jednym słowem, i to ich łączy. Tyle że podobno Macron nie jest „pomyłką” demokracji.

Zostawmy jednak już te ploteczki i skoncentrujmy się na słowie „gościliśmy”. Gościnność to w końcu nasza cecha narodowa, można powiedzieć dziedziczna. No i wyglądała ta gościna podniośle, uroczyście i profesjonalnie. Niewątpliwie tak, jak powinna wyglądać, chociaż w Hamburgu zaproponowano nieco odmienne rozwiązania. Cóż: w końcu co kraj, to obyczaj. Wprawdzie i u nas nie zabrakło głosów krytycznych, których źródłem jest ostatnio przede wszystkim zwykła, ludzka zazdrość. Gdyby komu innemu przyszło Trumpa gościć, to by było jeszcze jako tako, a tak to rzeczywiście trudno ten drugi plan znieść. Skoro jednak kura znosi jajka i żyje, to może i nasza opozycja przetrwa. Na marginesie: ciekawe jest to, że partie dostrzegają i cenią rolę opozycji dopiero wtedy, gdy same tą opozycją zostają.

We wspomnianym Hamburgu najciężej mieli jednak policjanci. Nie dość, że przyszło im toczyć regularną bitwę, to jeszcze spali na podłodze. Taki to szacunek dla ludzi służby i munduru. U nas też nie najlepiej z tym szacunkiem, bo pewien znany męczennik z Wrocławia kilka razy, przy rechocie tłumku, przedstawiał się będącemu na służbie policjantowi wymyślonym nazwiskiem, poklepując go przy tym protekcjonalnie po plecach. W końcu jemu wolno więcej.

A demokracji u nas już nie ma… Tak ogłosił jeden pan z białą różą na Krakowskim Przedmieściu, gdy zobaczył przygotowania do kolejnej miesięcznicy i barierki ustawione wzdłuż ulicy. Dodał jeszcze, że w Polsce jest teraz gorzej jak za Hitlera i Stalina. Na pozór mocna teza, ale pozory mylą: pan sam tę tezę obalił, bo… przeżył i spokojnie pospacerował dalej. I nikt go nie gonił, i nie aresztował… A demokracja, chociaż nie zawsze sprawiedliwa i zawiłe jej ścieżki, ma się chyba jednak u nas całkiem dobrze.

Janusz Eleryk

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

VIII Diecezjalna Pielgrzymka Mężczyzn


Hasło „Bóg - Honor - Ojczyzna” towarzyszyło uczestnikom Diecezjalnej Pielgrzymki Mężczyzn, zgromadzonym w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich. [fot. Jarosław Kurzawa]

FOTOGALERIA

Ars sacra El Greca


Siedem obrazów pędzla hiszpańskiego mistrza z XVI w. - El Greca, które przyjechały do Siedlec z katedry w Toledo oraz muzeów w Wiedniu i Walencji, można oglądać w siedleckim Muzeum Diecezjalnym. Otwarcie wystawy „Ars sacra El Greca” poprzedziła uroczysta gala zorganizowana w Centrum Kultury i Sztuki w Siedlcach 4 października. Na wystawie czynnej do końca listopada - obok „naszej” „Ekstazy św. Franciszka” - prezentowane są dzieła: „Św. Weronikę z chustą”, „Ukrzyżowanie z widokiem Toledo”, „Św. Franciszek w ekstazie”, „Ukrzyżowanie”, „Św. Franciszek z bratem Leonem medytujący o śmierci” czy „Św. Franciszek z bratem Leonem”. Wystawę przygotowano w związku z setnymi rocznicami: odzyskania niepodległości i erygowania MD w Siedlcach. [fot. Urząd Miasta]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
OSG 2018
IV edycja Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018 odbędzie się w dniach 18-19 października br. w Siedlcach na Uniwersytecie Przyrodniczo-Humanistycznym. Temat przewodni Szczytu brzmi: „Państwo – Gospodarka – Bezpieczeństwo: Filary polskiej gospodarki przyszłości”.
więcej »
Przed Orszakiem św. Mikołaja
„Aby podobać się Bogu i ludziom - św. Mikołaj i św. Stanisław Kostka w oczach dzieci i młodzieży” - to hasło ogólnopolskiego konkursu literacko-plastycznego ogłoszonego przez parafię pw. św. Mikołaja w Lublinie.
więcej »
Ten cenny czas
18 października, o 12.00, w Sokołowskim Ośrodku Kultury odbędzie się konferencja podsumowująca projekt TEN CENNY CZAS.
więcej »
 

POLECAMY


Dzielimy się słowem
Za kilka miesięcy odbędzie się setne Nocne Czuwanie Młodych. Z tej okazji organizatorzy przygotowują specjalną książkę.
więcej »
Papiestwo było mu pisane?
W tym roku mija 40 lat od wyboru Karola Wojtyły na papieża. Czego nie wiemy o kulisach konklawe, które dało światu Jana Pawła II? Dlaczego kardynał z Krakowa został wybrany akurat w 1978 r.?
więcej »
 

SONDA

 

Różaniec w moim życiu...

to modlitwa, która dodaje mi sił

jest wyrazem dziecięcej ufności we wstawiennictwo Maryi

to modlitwa, bez której nie wyobrażam już sobie życia

jest sposobem na przedstawianie Bogu próśb i podziękowań

piękno i sens tej modlitwy odkrywam każdego dniaLITURGIA SŁOWA


Środa XXVII tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ga 5, 18-25; Ps 1, 1-2. 3. 4 i 6 ;
Łk 11, 42-46

Ewangelia:
Łk 11, 42-46

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR