27 maja 2018 r. Imieniny obchodzą: Juliusz, Magdalena, Jan

Pogoda: Siedlce

Numer 21
24-30 maja 2018r.

menu

NEWS

W niedzielę 27 maja pod hasłem Kobieta - Życie+ w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Magnacka przeszłość

12 lipca 2017 r.

Historia w obrazach


fot. AWAW

W Muzeum Południowego Podlasia w Białej Podlaskiej wciąż można oglądać wystawę poświęconą rodowi Radziwiłłów. Ekspozycja prezentowana jest w odnowionej oficynie zachodniej.

Wystawę uroczyście otwarto podczas tegorocznej Nocy Muzeów. Składa się przede wszystkim z portretów poszczególnych hrabiów będących właścicielami Białej Podlaskiej. - Warto zobaczyć również dwie tkaniny pochodzące z wytwórni radziwiłłowskiej w Słucku, która produkowała słynne pasy kontuszowe - zachęca Małgorzata Nikolska, dyrektor Muzeum Południowego Podlasia.

 Pokazujemy wybijane z przeróżnych okazji medale oraz kilka publikacji drukowanych. Wśród nich jest dzieło związane z peregrynacją Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła „Sierotki” do Ziemi Świętej z początku XVII w. Mamy też drukowane wydanie komedii napisanej przez Franciszkę Urszulę z Wiśniowieckich. Tę sztukę wystawiano na zamku w Nieświeżu - wyliczała podczas wernisażu wystawy Małgorzata Nikolska, dyrektor Muzeum Południowego Podlasia.

Eksponaty pochodzą z prywatnej kolekcji księcia Macieja Radziwiłła, syna Alberta Hieronima Mikołaja Radziwiłła i Anny z Czartoryskich, polskiego finansisty, działacza społecznego i biznesmena od lat gromadzącego dzieła sztuki i pamiątki historyczne związane z dziejami swojej słynnej rodziny.

 

Ślady Radziwiłłów

- To jedna z najważniejszych wystaw, jakie do tej pory gościły w naszym muzeum. Dotyczy miejsca, w którym jest prezentowana. Nikt nie zaprzeczy, że większości mieszkańcom naszego miasta Biała Podlaska kojarzy się właśnie z Radziwiłłami. To, co jest tu cennego i pięknego, powstało dzięki temu rodowi, np. wzniesiony przez Michała Radziwiłła „Sierotkę” kościół pw. św. Anny i kościół św. Antoniego, na sklepieniu którego do dziś zachowały się czarne orły i herb Trąby. Także obecny kościół Narodzenia NMP powstał dzięki dawnym właścicielom miasta. Jego budowę zawdzięczamy Annie z Sanguszków Radziwiłłowej i jej synowi. Zbudowano go specjalnie dla relikwii św. Jozafata Kuncewicza. Kolejną poradziwiłłowską pamiątką jest dawna Akademia Bialska. Powstała ona w budynku byłego szpitala. Obiekt został podarowany przed Aleksandra Ludwika Radziwiłła. Bialscy magnaci wspierali akademię finansowo, ofiarując jej księgozbiór i opłacając wykładowców. Dziś funkcjonuje tam I Liceum Ogólnokształcące im. J. I. Kraszewskiego - opowiadała M. Nikolska. Wspominała też o dawnym szpitalu szarytek ufundowanym przez Radziwiłłów, gdzie obecnie mieści się siedziba Caritas i o parku Zofii Las, który utworzono na terenie dawnej letniej rezydencji Zofii Radziwiłłowej. - Dziś każde z tych miejsc żyje swoim życiem i ciągle służy mieszkańcom. Nawet nagroda przyznawana przez miasto w dziedzinie kultury nosi imię Anny z Sanguszków Radziwiłłowej - podkreślała dyrektor muzeum.


Miasto - wiano

Wystawa „Radziwiłłowie. Biała. Podlasie” prezentuje wizerunki protoplastów rodu, począwszy od Mikołaja Radziwiłła „Starego” i Jana „Brodatego”, poprzez słynne postacie, m.in. Mikołaja Radziwiłła Rudego, Barbarę Radziwiłłówną czy też Bogusława Radziwiłła. Znaczna część ekspozycji poświęcona jest właścicielom Białej - od Mikołaja Krzysztofa Radziwiłła „Sierotki” po zmarłego w 1813 r. napoleońskiego pułkownika księcia Dominika Radziwiłła. Na wystawie można obejrzeć nie tylko portrety wszystkich „hrabiów na Białej”, lecz także piękne wizerunki ich znanych żon i córek, a wśród nich prawdziwe dzieła sztuki portretowej autorstwa m.in. Bacciarellego czy też Jana Chrzciciela Lampiego. Ekspozycję uzupełniają medale portretowe, ryciny z przedstawieniami dawnych rezydencji, starodruki, mapy i tkaniny pochodzące z manufaktur radziwiłłowskich oraz wykonane współcześnie tablice przedstawiające genealogię rodu od czasów najdawniejszych po współczesne. - Ta wystawa to wielka radość. Nasza rodzina była związana z Białą Podlaską przez blisko 300 lat. To miasto miało szczególnie znaczenie dla żon Radziwiłłów, ponieważ stanowiło ich tzw. wiano. Myślę tu m.in. o Katarzynie z Sobieskich Radziwiłłowej, Annie z Sanguszków Radziwiłłowej, Franciszce Urszuli z Wiśniowieckich i Annie z Mycielskich, które poważnie zapisały się w historii tej miejscowości. Główną siedzibą Radziwiłłów był Nieśwież, ale kiedy tamtejszy zamek ulegał kilkukrotnym zniszczeniom wojennym (m.in. podczas potopu i wojny północnej), jego mieszkańcy zawsze zatrzymywali się w Białej - przypominał podczas wernisażu M. Radziwiłł.

 

Z pałacowych ścian

Pytany o najcenniejsze obrazy właściciel kolekcji wskazał na portret kard. Jerzego Radziwiłła (z XVI w., malowany w Rzymie), a także na trumienne malowidło przedstawiające Karola Stanisława Radziwiłła, kanclerza Wielkiego Księstwa Litewskiego, oraz na podobiznę Barbary Radziwiłłowej.

- O każdym z eksponatów mógłbym opowiadać bardzo długo i to zarówno o historii osób przedstawionych na portretach, jak i o samych obrazach, bo niektóre z nich mają bogatą, a czasami wręcz dramatyczną historię. Na wystawie są także obrazy pochodzące z samego Podlasia. Kilka z nich wisiało w pałacu książąt Sapiehów w Kodniu. Mamy też portrety, które najprawdopodobniej wisiały w bialskim pałacu, m.in. dwa wizerunki Karola Stanisława Radziwiłła. Prezentowany tu obraz trumienny był wymieniany w inwentarzu pałacu. Dzięki ekspozycji niektóre obiekty nie tylko symbolicznie, ale i faktycznie powróciły do Białej Podlaskiej - zauważył M. Radziwiłł.

 

Kontynuowanie tradycji

Portrety prezentowane w bialskim muzeum wcześniej gościły na Białorusi: w Narodowym Muzeum Sztuki w Mińsku oraz w muzeum w Homlu. - Mają one dla mnie wielką wartość. Szczególnie mam na myśli te obrazy, które są w naszej rodzinie od dawna. Patrzyłem na te twarze, kiedy byłem małym chłopcem. Te oczy patrzyły na mnie, teraz spoglądają na moje dzieci i myślę, że będą zerkać na przyszłe pokolenia. Jestem potomkiem księżnej Izabeli z Flemingów Czartoryskiej, która założyła pierwszą publiczną kolekcję, nazywając ją „Przeszłość przyszłości”. Doskonale wyczuwała, że sztuka, piękno, pamiątki historyczne nabierają wartości wtedy, gdy są pokazywane i dlatego warto je gromadzić. Na Białorusi wystawę tę obejrzało ponad 30 tys. osób - wspominał M. Radziwiłł, podkreślając, że rodzina Radziwiłłów była związana z Białą Podlaską przez 11 pokoleń. To miasto miało szczególne znaczenie dla żon Radziwiłłów. Kiedy mężczyźni zajmowali się wyprawami wojennymi, polityką albo polowaniem, majątkiem zawsze zarządzały kobiety.

 

Księżna dobrodziejka

W prezentowej kolekcji można znaleźć m.in. portret Katarzyny z Sobieskich Radziwiłłowej. - Była osobą bardzo niejednoznaczną, początkowo poddaną woli matki, brata i dwóch kolejnych mężów. Kiedy owdowiała, spadły na nią liczne zadania i obowiązki. Scaliła na nowo dobra bialskie i uporządkowała ich sytuację prawną. Potem stworzyła szereg fundacji. Wyposażyła świątynię św. Anny, wykończyła kościół reformatów, wystawiła klasztor i sprowadziła zakonników. Utworzyła też tzw. dom panien dewotek, który był schronieniem dla kobiet należących wcześniej do dworu. Przypisuje się jej powstanie klasztoru szarytek. Wiemy, że wykupywała niewolników. Praktykowała ascezę i uczynki miłosierdzia. Była aktywna na polu społecznym, politycznym, gospodarczym i kulturalnym. Jej metamorfoza była czymś naprawdę zaskakującym - stwierdził dr Jarosław Pietrzak, autor książki „Księżna dobrodziejka”.

Wystawa radziwiłłowska będzie czynna do 5 listopada. Muzeum w czasie wakacji jest otwarte od wtorku do niedzieli. 

AWAW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto rodziny


W niedzielę 13 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Rodzina drogą Kościoła”. [fot. K. Ochnio]

FOTOGALERIA

Jarmark św. Stanisława


Ponad 200 wystawców, występy artystyczne, a przede wszystkim słoneczna pogoda - tak wyglądał XI Jarmark św. Stanisława w Siedlcach, który odbywał się 11 i 12 maja. [fot. J. Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Odbędzie się już po raz trzeci w Pratulinie 27 maja.
więcej »
Na Bożą chwałę
27 maja w parafii pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się II Festiwal Pieśni Maryjnej.
więcej »
Znów zagrają dla Jezusa
W gronie polskich miast, które w Boże Ciało zagrają dla Jezusa, po raz drugi znajdą się także Siedlce. Koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa” ph. „Bądźcie mocni w Panu - siłą Jego Ducha” odbędzie się 31 maja, o 19.00, na płycie miejskiego lodowiska przy ul. B. Prusa 6.
więcej »
W jednym miejscu
Jednego dnia w jednym miejscu spotkają się wszyscy, którzy chcą robić coś dla swojego otoczenia. Mowa o II Dniu Siedleckich Organizacji Pozarządowych, który odbędzie się 25 maja na pl. im. gen Sikorskiego.
więcej »
 

POLECAMY


Bóg nie umarł
Monolith Films przedstawia „Bóg nie umarł. Światło w ciemności”. Film w kinach od 18 maja!
więcej »
Grają o plac zabaw!
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach gra o nowy plac zabaw. Głosowanie trwa!
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Niedziela
Czytania:
Pwt 4, 32-34. 39-40; Ps 33 (32), 4-5. 6 i 9. 18-19. 20 i 22 ;
Rz 8, 14-17

Ewangelia:
Mt 28, 16-20

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR