21 maja 2018 r. Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Pogoda: Siedlce

Numer 20
17-23 maja 2018r.

menu

NEWS

W niedzielę 27 maja pod hasłem Kobieta - Życie+ w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Krwiodawstwo

12 lipca 2017 r.

Ratuj życie!


fot. PIXABAY.COM

Potrzebujemy jej codziennie i to w dużych ilościach! Krew, bo o niej mowa, jest bezcennym lekiem, gdyż - jak dotąd - nie udało się wytworzyć jej syntetycznie. Czas wakacji wymusza tym pilniejsze apele o podzielenie się darem ratującym ludzkie zdrowie i życie.

Przetaczana podczas transfuzji bądź podawana w postaci przetworzonych preparatów służy zarówno ofiarom wypadków, jak też cierpiącym na szereg poważnych chorób. Dorosły człowiek posiada ok. 5-6 l krwi, a jednorazowo oddaje 450 ml. W przypadku mężczyzn krew może być pobierana nie częściej niż sześć razy w roku, a kobiet - cztery, przy czym przerwa między kolejnymi donacjami nie może być krótsza niż osiem tygodni.

Oddawanie krwi jest bezbolesne, ale przede wszystkim - bezpieczne! Lek. med. Janina Wójcikowska, kierownik siedleckiego oddziału terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, podkreśla, iż mając na uwadze cel zasadniczy, tj. bezpieczeństwo w leczeniu krwią, każdej donacji towarzyszy szczegółowy wywiad dotyczący stanu zdrowia krwiodawcy. - Sprzęt do poboru jest jednorazowy, warunki są sterylne. Każdy dawca jest badany i przez lekarza, i laboratoryjnie - potwierdza z uwagą, iż krew analizowana jest m.in. pod kątem obecności zarazków chorób wenerycznych, AIDS, żółtaczki zakaźnej...

Dawcami - o czym przypomina kierownik siedleckiego oddziału RCKiK - mogą być osoby od 18 do 65 roku życia, ważące co najmniej 50 kg, które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie przechodziły diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych (np. gastroskopii, laparoskopii), nie były leczone krwią bądź jej składnikami. Półroczny zakaz dotyczy także osób, u których w tym czasie wykonano tatuaż, przekłucie uszu itp. - W związku ze zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną 28-dniowy okres kwarantanny, tj. niemożność oddania krwi, obejmuje również osoby, które przebywały co najmniej dobę w krajach, gdzie stwierdzono występowanie wirusów Zika i Zachodniego Nilu - wyjaśnia.

Przedstawicielka służby krwi potwierdza tym samym, iż nadal obowiązuje zasada, że krew można oddać po sześciu miesiącach od przejścia zabiegu chirurgicznego, dwa tygodnie po przebyciu grypy lub infekcji z gorączką powyżej 38°C, dwa tygodnie po zakończeniu leczenia antybiotykami, 48 godzin po szczepieniu przeciwko grypie i żółtaczce, trzy dni po zakończeniu miesiączki itd. Wcześniej na liście bezwzględnych przeciwwskazań do oddawania krwi była m.in. gruźlica. Obecnie - jak wyjaśnia lek. J. Wójcikowska - krew można oddać po dwóch latach od wyleczenia choroby oraz przedłożeniu potwierdzającego je zaświadczenia od lekarza ftyzjatry.

 

…i odpowiedzialności

Jaka krew jest najbardziej potrzebna? - Każda. Niezależnie od częstości jej występowania - lekarka nie ma wątpliwości.

Honorowy dawca - jak tłumaczy - otrzymuje zaświadczenie celem usprawiedliwienia nieobecności w miejscu pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia oraz posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4,5 tys. kalorii, tj. ekwiwalent w postaci ośmiu czekolad i batona.

Kierownik RCKiK zaznacza jednocześnie, iż w ciągu doby poprzedzającej donację należy odpowiednio nawodnić organizm. Trzeba być wyspanym i spożyć lekki posiłek. - W centrum stawiamy się z dowodem osobistym - przypomina. I uwrażliwia: - Pamiętajmy, że krwiodawca to osoba zdrowa - bez przeziębień, opryszczek, zmian skórnych, zwłaszcza w zgięciach łokciowych…

Lek. J. Wójcikowska wskazując tym samym na rangę uświadomienia dawcom, iż krew to lek, który „idzie” do żył chorego. - Stąd dana osoba musi mieć świadomość, iż oddając krew odpowiedzialnie, ratuje ludzkie życie! - akcentuje.


Dyskwalifikacja stała

Wśród bezwzględnych przeciwwskazań do oddania krwi są m.in. choroby układu krążenia, wady serca, choroba niedokrwienna mięśnia sercowego, stan po zawale, niewydolność krążenia, miażdżyca znacznego stopnia, stany po udarze mózgu, choroby tętnic, nawracające zapalenia żył. Dyskwalifikuje występowanie chorób zakaźnych, np. WZW typu B i C, żółtaczki pokarmowej, poważnych chorób układu pokarmowego, oddechowego, moczowego, nerwowego, chorób skórnych, w tym łuszczycy, nowotworów złośliwych, cukrzycy, chorób tarczycy, nadnerczy, przebycie malarii. Dyskwalifikuje także przynależność do grup, które ze względu na zachowania seksualne są szczególnie narażone na zakażenie poważnymi chorobami mogącymi przenosić się drogą krwi (narkomani, osoby uprawiające prostytucję), ale też lekozależność i alkoholizm.


Gdzie oddać krew?

Oddziały terenowe Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w naszym regionie:

- Biała Podlaska - ul. Terebelska 57/65, tel.  83-342-83-76;

- Łuków - ul. Rogalińskiego 3, tel. 25-798-22-37;

- Włodawa - ul. Piłsudskiego 66, tel. 82-572-39-55;

- Siedlce - ul. Formińskiego 12, tel. 25-632-74-61;

- Garwolin - ul. Lubelska 50, tel. 25-682-46-17.

AW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto rodziny


W niedzielę 13 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Rodzina drogą Kościoła”. [fot. K. Ochnio]

FOTOGALERIA

Jarmark św. Stanisława


Ponad 200 wystawców, występy artystyczne, a przede wszystkim słoneczna pogoda - tak wyglądał XI Jarmark św. Stanisława w Siedlcach, który odbywał się 11 i 12 maja. [fot. J. Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Odbędzie się już po raz trzeci w Pratulinie 27 maja.
więcej »
Na Bożą chwałę
27 maja w parafii pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się II Festiwal Pieśni Maryjnej.
więcej »
Znów zagrają dla Jezusa
W gronie polskich miast, które w Boże Ciało zagrają dla Jezusa, po raz drugi znajdą się także Siedlce. Koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa” ph. „Bądźcie mocni w Panu - siłą Jego Ducha” odbędzie się 31 maja, o 19.00, na płycie miejskiego lodowiska przy ul. B. Prusa 6.
więcej »
 

POLECAMY


Bóg nie umarł
Monolith Films przedstawia „Bóg nie umarł. Światło w ciemności”. Film w kinach od 18 maja!
więcej »
Grają o plac zabaw!
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach gra o nowy plac zabaw. Głosowanie trwa!
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
Rdz 3, 9-15. 20; Ps 87, 1-3. 5-6
Ewangelia:
J 2, 1-11 albo J 19, 25-27 albo Łk 1, 26-38

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR