20 sierpnia 2018 r. Imieniny obchodzą: Sabina, Sobiesław, Bernard

Pogoda: Siedlce

Numer 33
16-22 sierpnia 2018r.

menu

NEWS

Centrum przesiadkowe w Siedlcach - od września! Szczegóły w bieżącym wydaniu naszego tygodnika.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

Krwiodawstwo

12 lipca 2017 r.

Ratuj życie!


fot. PIXABAY.COM

Potrzebujemy jej codziennie i to w dużych ilościach! Krew, bo o niej mowa, jest bezcennym lekiem, gdyż - jak dotąd - nie udało się wytworzyć jej syntetycznie. Czas wakacji wymusza tym pilniejsze apele o podzielenie się darem ratującym ludzkie zdrowie i życie.

Przetaczana podczas transfuzji bądź podawana w postaci przetworzonych preparatów służy zarówno ofiarom wypadków, jak też cierpiącym na szereg poważnych chorób. Dorosły człowiek posiada ok. 5-6 l krwi, a jednorazowo oddaje 450 ml. W przypadku mężczyzn krew może być pobierana nie częściej niż sześć razy w roku, a kobiet - cztery, przy czym przerwa między kolejnymi donacjami nie może być krótsza niż osiem tygodni.

Oddawanie krwi jest bezbolesne, ale przede wszystkim - bezpieczne! Lek. med. Janina Wójcikowska, kierownik siedleckiego oddziału terenowego Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie, podkreśla, iż mając na uwadze cel zasadniczy, tj. bezpieczeństwo w leczeniu krwią, każdej donacji towarzyszy szczegółowy wywiad dotyczący stanu zdrowia krwiodawcy. - Sprzęt do poboru jest jednorazowy, warunki są sterylne. Każdy dawca jest badany i przez lekarza, i laboratoryjnie - potwierdza z uwagą, iż krew analizowana jest m.in. pod kątem obecności zarazków chorób wenerycznych, AIDS, żółtaczki zakaźnej...

Dawcami - o czym przypomina kierownik siedleckiego oddziału RCKiK - mogą być osoby od 18 do 65 roku życia, ważące co najmniej 50 kg, które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy nie przechodziły diagnostycznych badań i zabiegów endoskopowych (np. gastroskopii, laparoskopii), nie były leczone krwią bądź jej składnikami. Półroczny zakaz dotyczy także osób, u których w tym czasie wykonano tatuaż, przekłucie uszu itp. - W związku ze zmieniającą się sytuacją epidemiologiczną 28-dniowy okres kwarantanny, tj. niemożność oddania krwi, obejmuje również osoby, które przebywały co najmniej dobę w krajach, gdzie stwierdzono występowanie wirusów Zika i Zachodniego Nilu - wyjaśnia.

Przedstawicielka służby krwi potwierdza tym samym, iż nadal obowiązuje zasada, że krew można oddać po sześciu miesiącach od przejścia zabiegu chirurgicznego, dwa tygodnie po przebyciu grypy lub infekcji z gorączką powyżej 38°C, dwa tygodnie po zakończeniu leczenia antybiotykami, 48 godzin po szczepieniu przeciwko grypie i żółtaczce, trzy dni po zakończeniu miesiączki itd. Wcześniej na liście bezwzględnych przeciwwskazań do oddawania krwi była m.in. gruźlica. Obecnie - jak wyjaśnia lek. J. Wójcikowska - krew można oddać po dwóch latach od wyleczenia choroby oraz przedłożeniu potwierdzającego je zaświadczenia od lekarza ftyzjatry.

 

…i odpowiedzialności

Jaka krew jest najbardziej potrzebna? - Każda. Niezależnie od częstości jej występowania - lekarka nie ma wątpliwości.

Honorowy dawca - jak tłumaczy - otrzymuje zaświadczenie celem usprawiedliwienia nieobecności w miejscu pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia oraz posiłek regeneracyjny o wartości kalorycznej 4,5 tys. kalorii, tj. ekwiwalent w postaci ośmiu czekolad i batona.

Kierownik RCKiK zaznacza jednocześnie, iż w ciągu doby poprzedzającej donację należy odpowiednio nawodnić organizm. Trzeba być wyspanym i spożyć lekki posiłek. - W centrum stawiamy się z dowodem osobistym - przypomina. I uwrażliwia: - Pamiętajmy, że krwiodawca to osoba zdrowa - bez przeziębień, opryszczek, zmian skórnych, zwłaszcza w zgięciach łokciowych…

Lek. J. Wójcikowska wskazując tym samym na rangę uświadomienia dawcom, iż krew to lek, który „idzie” do żył chorego. - Stąd dana osoba musi mieć świadomość, iż oddając krew odpowiedzialnie, ratuje ludzkie życie! - akcentuje.


Dyskwalifikacja stała

Wśród bezwzględnych przeciwwskazań do oddania krwi są m.in. choroby układu krążenia, wady serca, choroba niedokrwienna mięśnia sercowego, stan po zawale, niewydolność krążenia, miażdżyca znacznego stopnia, stany po udarze mózgu, choroby tętnic, nawracające zapalenia żył. Dyskwalifikuje występowanie chorób zakaźnych, np. WZW typu B i C, żółtaczki pokarmowej, poważnych chorób układu pokarmowego, oddechowego, moczowego, nerwowego, chorób skórnych, w tym łuszczycy, nowotworów złośliwych, cukrzycy, chorób tarczycy, nadnerczy, przebycie malarii. Dyskwalifikuje także przynależność do grup, które ze względu na zachowania seksualne są szczególnie narażone na zakażenie poważnymi chorobami mogącymi przenosić się drogą krwi (narkomani, osoby uprawiające prostytucję), ale też lekozależność i alkoholizm.


Gdzie oddać krew?

Oddziały terenowe Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w naszym regionie:

- Biała Podlaska - ul. Terebelska 57/65, tel.  83-342-83-76;

- Łuków - ul. Rogalińskiego 3, tel. 25-798-22-37;

- Włodawa - ul. Piłsudskiego 66, tel. 82-572-39-55;

- Siedlce - ul. Formińskiego 12, tel. 25-632-74-61;

- Garwolin - ul. Lubelska 50, tel. 25-682-46-17.

AW

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Wprowadzenie relikwii św. Jana Pawła II


W czwartek 26 lipca parafia św. Anny w Wohyniu przeżywała odpust parafialny, podczas którego wprowadzono do kościoła relikwie św. Jana Pawła II. Eucharystii przewodniczył i homilię wygłosił kard. Stanisław Dziwisz.(Fot. Adam Tokarski)

FOTOGALERIA

Na pątniczym szlaku


Obdarowani Duchem Świętym - z tym hasłem idą do Matki, by dziękować, przepraszać, prosić i uczyć się od Maryi zaufania Bogu. 38 Piesza Pielgrzymka Podlaska na Jasną Górę wyruszyła! (Fot. Joanna Szubstarska, Iza Chajkaluk)

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Hosanna Festival
Chcesz spędzić rewelacyjnie ostatni weekend wakacji? Mamy coś dla Ciebie! Dwa dni wypełnione brzmieniem muzyki z przesłaniem, radością i tańcem razem ze wspaniałymi ludźmi, dla których Chrystus jest Drogą, Prawdą i Życiem! A może jesteś uzdolniony muzycznie: grasz lub śpiewasz?
więcej »
OSG 2018
Europejskie Centrum Biznesu oraz Prezydent Miasta Siedlce, mają zaszczyt i przyjemność zaprosić do udziału w IV edycji Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego OSG 2018.
więcej »
Złota jesień
19 sierpnia w Suchożebrach już po raz 11 odbędzie się festyn rodzinny „Złota jesień” połączony z Gminnymi Dożynkami.
więcej »
Święto plonów
19 sierpnia w Mokobodach odbędą się Gminne Dożynki na terenach zielonych za kościołem. Podczas dożynek na scenie wystąpi Andrzej Rybiński oraz gwiazda wieczoru - zespół Basta, a także zespół Skolim i dzieci z jednostek oświatowych.
więcej »
Dożynki parafialne
26 sierpnia, po raz piąty parafia pw. św. Bartłomieja w Grębkowie zaprasza na Dożynkowy Festyn Parafialny.
więcej »
Dożynki gminne
26 sierpnia w Rzeczycy odbędą się Gminne Dożynki w gminie Międzyrzec Podlaski. Po Mszy św. o 13.00 nastąpi oficjalne otwarcie dożynek na placu przy remizie OSP.
więcej »
Powiatowe święto plonów
26 sierpnia w Wodyniach odbędą się Dożynki Powiatu Siedleckiego. Oficjalne otwarcie i ceremonia dzielenia chleba odbędą się o 13.15, a poprzedzone będą uroczystą Mszą św.
więcej »
Dni Ryk i gminne dożynki
Główną atrakcją Dni Ryk 2018 będzie zespół Zakopower. Doroczne święto miasta poprzedzi obchody gminnych dożynek.
więcej »
Wrota wolności
W niedzielę 9 września, o 13.00, na terenie przy prochowni w Kobylanach odbędzie się VI Letni Festiwal Biegów WROTA WOLNOŚCI.
więcej »
Dni z Doradztwem Rolniczym
W dniach 1-2 września na terenach Agencji Rozwoju Miasta w Siedlcach odbędą się XXV Jubileuszowe Międzynarodowe Dni z Doradztwem Rolniczym połączone z XIV Regionalną Wystawą Zwierząt Hodowlanych.
więcej »
 

POLECAMY


Drzwi do Bożej prawdy
Jeśli nasze próby lektury Pisma Świętego kończyły się niepowodzeniem, możemy zacząć w inny sposób. Autorzy „Biblii opowiedzianej” postanowili swoimi słowami zrelacjonować tę trudną księgę.
więcej »
Piękno uwiecznione
Zwiedzenie wiecznego miasta to pragnienie wielu osób. Tym, dla których pozostaje w sferze marzeń, polecamy albumy w szczególny sposób przybliżające piękno i majestat Watykanu.
więcej »
 

SONDA

 

100 dni abstynencji na 100-lecie niepodległości

Propozycja polskich biskupów pięknie wpisuje się w obchody odzyskania niepodległości.

Obawiam się, że to zadanie, które przerośnie Polaków.

Jeśli ktoś podejmuje abstynencję w konkretnej intencji, wytrzyma 100 dni bez alkoholu.

Nie podejmuję takich zobowiązań, bo nie piję.LITURGIA SŁOWA


Poniedziałek XX tygodnia okresu zwykłego
Czytania:
Ez 24, 15-24; Pwt 32, 18-19. 20. 21 ;
Mt 19, 16-22

Ewangelia:
Mt 19, 16-22

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR