21 maja 2018 r. Imieniny obchodzą: Tymoteusz, Wiktor, Kryspin

Pogoda: Siedlce

Numer 20
17-23 maja 2018r.

menu

NEWS

W niedzielę 27 maja pod hasłem Kobieta - Życie+ w sanktuarium bł. Męczenników Podlaskich w Pratulinie odbędzie się III Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Rozmaitości

 
 

O starości słów kilka…

12 lipca 2017 r.

Jak najdłużej „na chodzie


fot. PIXABAY.COM

Aktywność fizyczna jest bardzo ważna dla utrzymania wysokiej jakości życia osób starszych. Umożliwia utrzymanie samodzielności i niezależności. Jednak w miarę upływu czasu sprawność ruchowa maleje. Związane jest to z utratą siły, masy mięśniowej i ze starzeniem się całego organizmu. Kiedy poruszanie się o własnych siłach staje się niemożliwe, pomocny jest sprzęt rehabilitacyjny.

Istnieje bardzo dużo różnych urządzeń pomocniczych, które ułatwiają funkcjonowanie osobom starszym w ich środowisku domowym. Sprzęt wspomaga samodzielność i pomaga ją utrzymać, sprzyja zachowaniu zdrowia.

Należy używać go świadomie i konsekwentnie. Sprzęt musi być bezpieczny i łatwy w użyciu; ważne, by był dostosowany indywidualnie, dla każdego pacjenta.

Sprzęt ułatwiający chodzenie ułatwia lub umożliwia chodzenie.

Balkonik rehabilitacyjny - jest przeznaczony dla osób ze schorzeniami narządów ruchu, z problemami pionizacji lub mających problem z utrzymaniem równowagi w czasie chodzenia. Zaletą jest lekka aluminiowa, składana rama, stabilna i wytrzymała konstrukcja, nóżki zakończone gumowymi zabezpieczeniami antypoślizgowymi. Schemat poruszania się na balkoniku jest bardzo prosty: ustawiamy balkonik w pozycji wyjściowej, podnosimy balkonik i przenosimy go przed siebie. Po postawieniu balkoniku poruszamy się w pożądanym kierunku.

Podpórka trójkołowa - służy do podparcia się w warunkach zaburzonej stabilności ciała wywołanej przez czynniki zewnętrzne lub wewnętrzne. Podpórka przeznaczona jest dla osób, które potrzebują stabilnego wsparcia podczas nauki chodzenia, po urazach kończyn dolnych, do utrzymania równowagi i przenoszenia ciężaru ciała w schorzeniach urazowo-ortopedycznych. Także dla osób starszych - jako pomoc w utrzymaniu równowagi podczas chodzenia.

Konstrukcja z trzema kółkami zapewnia dużą stabilność i łatwiejsze, bezpieczniejsze poruszanie się. Podpórka może być użytkowana na powierzchniach płaskich zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz pomieszczeń. Użytkowanie nie powinno sprawiać trudności. Podpórka składa się ze stalowej ramy, dwóch rękojeści z uchwytami o regulowanej wysokości, dwóch kół tylnych wyposażonych w uruchamiane ręcznie hamulce oraz z samonastawnego kółka przedniego. Standardowo podpórka wyposażona jest w torbę. Walorem jest możliwość złożenia jej, co sprawia, że jest łatwa w przechowywaniu i transporcie.

Kule łokciowe - są stosowane, gdy chora kończyna, np. przy złamaniu kości szyjki udowej, może być obciążana tylko w niewielkim stopniu lub nie powinna być obciążana wcale.

Chwytak praktyczny - rozwiąże znaczną część problemów użytkownika mającego problem z mobilnością i siłą rąk. Posiada magnes, jedną ruchomą szczękę, hak na główce. Służy do chwytania i przemieszczania przedmiotów.

Sprzęt rehabilitacyjny jest łatwo dostępny na rynku. Można go kupić w sklepach medycznych lub wypożyczyć.

mgr Alicja Karasińska - specjalista pielęgniarstwa geriatrycznego

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Święto rodziny


W niedzielę 13 maja do sanktuarium Matki Bożej Królowej Rodzin przybyli narzeczeni, małżeństwa i rodziny z dziećmi z całej diecezji. Tegoroczne spotkanie odbyło się pod hasłem „Rodzina drogą Kościoła”. [fot. K. Ochnio]

FOTOGALERIA

Jarmark św. Stanisława


Ponad 200 wystawców, występy artystyczne, a przede wszystkim słoneczna pogoda - tak wyglądał XI Jarmark św. Stanisława w Siedlcach, który odbywał się 11 i 12 maja. [fot. J. Kurzawa]

PATRONAT "ECHO"


Rok o. Pio
Dwa okrągłe jubileusze: 100 lat od otrzymania stygmatów i 50 lat od przejścia do domu Ojca - ten rok z pewnością będzie należał do św. o. Pio.
więcej »
Diecezjalna Pielgrzymka Kobiet
Odbędzie się już po raz trzeci w Pratulinie 27 maja.
więcej »
Na Bożą chwałę
27 maja w parafii pw. św. Małgorzaty w Ulanie odbędzie się II Festiwal Pieśni Maryjnej.
więcej »
Znów zagrają dla Jezusa
W gronie polskich miast, które w Boże Ciało zagrają dla Jezusa, po raz drugi znajdą się także Siedlce. Koncert uwielbienia „Siedlce dla Jezusa” ph. „Bądźcie mocni w Panu - siłą Jego Ducha” odbędzie się 31 maja, o 19.00, na płycie miejskiego lodowiska przy ul. B. Prusa 6.
więcej »
 

POLECAMY


Bóg nie umarł
Monolith Films przedstawia „Bóg nie umarł. Światło w ciemności”. Film w kinach od 18 maja!
więcej »
Grają o plac zabaw!
Szkoła Podstawowa z Oddziałami Integracyjnymi nr 6 im. Władysława Broniewskiego w Siedlcach gra o nowy plac zabaw. Głosowanie trwa!
więcej »
 

SONDA

 

Miesiąc z Maryją...

uczestniczę w nabożeństwach majowych

kojarzy mi się z wiosną

odmawiam Litanię loretańską

nabożeństwo do Maryi nie powinno ograniczać się do jednego miesiąca

jest jak każdy innyLITURGIA SŁOWA


Poniedziałek
Czytania:
Rdz 3, 9-15. 20; Ps 87, 1-3. 5-6
Ewangelia:
J 2, 1-11 albo J 19, 25-27 albo Łk 1, 26-38

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR