23 lutego 2018 r. Imieniny obchodzą: Romana, Izabela, Damian

Pogoda: Siedlce

Numer 8
22-28 lutego 2018r.

menu

NEWS

24 lutego w Radzyniu Podlaskim odbędzie się III Diecezjalny Kongres Różańcowy.

STRONA GŁÓWNAArchiwum jedynek
Pobierz pełne wydanie

Kultura

 
 

Włodawa

25 lipca 2017 r.

Jubileuszowe święto folkloru


fot. JS

We Włodawie gościły zespoły folklorystyczne z różnych stron świata. Po raz 25 odbyło się Międzynarodowe Poleskie Lato z Folklorem.

Otwarciu imprezy towarzyszył miły akcent. Burmistrz Włodawy Wiesław Muszyński i dyrektor Włodawskiego Domu Kultury Łukasz Zdolski - w obecności wicemarszałka województwa lubelskiego Krzysztofa Grabuczka, starosty Andrzeja Romańczuka, dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie Tadeusza Sławeckiego i rektora Wyższej Szkoły Stosunków Międzynarodowych i Komunikacji Społecznej w Chełmie dr. Michała Gołosia, a także dyrektora Domu Kultury w Szacku Niny Wyrowycz - złożyli podziękowania i dyplomy na ręce burmistrzów miasta, za których kadencji odbywał się festiwal.

Minutą ciszy uczczono pamięć śp. Janusza Kalinowskiego i Stanisława Leszczyńskiego, inicjatorów tej wyjątkowej imprezy.

 

W międzynarodowych rytmach

 

Prezentację zespołów rozpoczął założony w 1953 r. przez choreografa S. Leszczyńskiego lubelski Zespół Tańca Ludowego Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej. W przeszłości należało do niego wielu włodawian. Artyści wykonali tańce oraz pieśni - zarówno narodowe, jak i regionalne.

Następnie wystąpiła Rosna kitka, założony w 1946 r. w Sofii i stanowi pierwszy tego typu dziecięcy zespół folklorystyczny w Bułgarii. W swoim repertuarze ma ponad 40 tańców ze wszystkich regionów kraju. Równie bogate jest instrumentarium grupy z akordeonem, fletem, skrzypcami, bębnem i dudami.

Długą historią, bo sięgającą 1949 r., może poszczycić się także macedoński Mirce acev, który zagrał na tradycyjnych ludowych instrumentach i zaprezentował tańce oraz pieśni regionalne.

Pięknymi strojami i występem z wykorzystaniem maczet zachwycili publiczność także Meksykanie. Z kolei grupa z Białorusi wykonała tańce regionalne: rosyjskie, ukraińskie i mołdawskie.

Hawajski zespołu AhunaOhana zaprezentował kulturę polinezyjską oraz kulturę rdzennych amerykańskich Indian Nawaho. Szczególnie widowiskowym punktem programu był „taniec śmierci” z użyciem płonących pochodni. Podczas występu hawajskiej grupy na scenę zostały zaproszone dziewczęta z publiczności.

Po prezentacji zespołu ze Słowacji zapytano kierownika grupy, czy Janosik był Polakiem, czy Słowakiem. Spór w tej kwestii trwa bowiem o wielu edycji festiwalu. Jednak i tym razem nie został rozstrzygnięty.

Zaśpiewali i zatańczyli również artyści z Izraela, Hiszpanii, Turcji i Węgier oraz, oczywiście, Zespół Tańca Ludowego „Włodawiacy” i Zespół Tańca Ludowego „Polesie”, którym kieruje Mirosław Megla, oraz Vlodaviensis pod kierunkiem Marcina Obuchowskiego.

 

Zespół z tradycjami

 

Zespół Tańca Ludowego „Polesie” powstał w 1974 r. przy WDK. Założycielami byli Janusz Kalinowski i Jerzy Tyszkiewicz. Podstawę repertuaru stanowią narodowe tańce polskie, a także regionalne i ludowe przyśpiewki oraz piosenki z różnych stron Polski.

Małgorzata Dejneka, która kiedyś tańczyła w „Polesiu”, wciąż czuje się jego częścią. Na festiwal przyprowadziła swoją sześcioletnią letnią córkę, która również zapragnęła od nowego roku szkolnego dołączyć do dziecięcej grupy tanecznej. - Zaczynałam pod kierownictwem wspaniałego J. Kalinowskiego. Miałam wtedy cztery lata. Mama przyprowadzała mnie na zajęcia, które odbywały się w domu kultury. Trzy razy w tygodniu spotykaliśmy się na półtoragodzinnych próbach. Były też niezapomniane wyjazdy na występy najpierw m.in. do Łucka, a potem do Europy. Zagraniczne wyjazdy stanowiły dla niektórych motywacje do uczestniczenia w próbach - opowiada M. Dejneka, podkreślając, iż występy - początkowo w grupie tanecznej, potem jako wokalistka z kapelą - dawały jej zawsze dużo radości. - Kiedy wyjechała na studia, zawsze wracałam latem na festiwal do Włodawy, wręcz czekałam na to wydarzenie i angażowałam się jako tzw. opiekun grup, które przyjeżdżały z zagranicy - wspomina.

 

Wspomnienia na całe życie

 

M. Dejneka zaznacza, iż chwile spędzone w „Polesiu” na zawsze pozostaną w jej pamięci. - Nigdy nie zapomnę wakacyjnych wyjazdów, które organizowano dla członków zespołu. Pamiętam, jak pojechaliśmy do Francji, gdzie podczas festiwalu prezentowało się 27 zespołów. Przed występem na scenie paradowały w tanecznym orszaku ulicami miast. Mieliśmy wówczas na sobie stroje łowickie. Dziewczęta obowiązkowo - doczepione warkocze, za które pociągała zgromadzona na ulicach publiczność. W identycznej fryzurze pojawiłyśmy się również następnego dnia podczas tzw. wieczorku zapoznawczego. Kiedy odczepiłyśmy warkocze, pojawiły się pytania: „Gdzie się podziały?”. W pamięci mam tez wyjazd do Włoch, kiedy były wyjątkowe upały, tymczasem w autokarze popsuła się klimatyzacja. Musieliśmy sobie jednak radzić. Jechaliśmy nakryci mokrymi ręcznikami, które na każdym postoju wsadzaliśmy pod kran - mówi.

M. Dejneka podkreśla, że czuje się bardzo mocno związana z kulturą pogranicza. Sposobem na kontynuację tej fascynacji jest jej kolekcja porcelanowych lalek w strojach ludowych. - Stoją na specjalnych drewnianych półeczkach. Obecnie ma ich 49, ale z pewnością dołączą do nich kolejne - zapewnia.

 

Joanna Szubstarska

Powrót

Aktualności

Więcej artykułów z tej kategorii »

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

FOTOGALERIA

Spektakl o unitach


Już po raz 16 w Gminnym Centrum Kultury w Drelowie odbyła się premiera spektaklu nawiązującego do prześladowań i męczeństwa unitów, zatytułowanego „Są obok nas”. Jego scenariusz przygotowała Ewa Strok, która też wyreżyserowała spektakl. [fot. P. Stefaniuk]

FOTOGALERIA

Festiwal Kolęd i Szczodrywek nad Bugiem


Na deskach sceny Włodawskiego Domu Kultury zaprezentowało się 19 zespołów w tym dwa z Białorusi i cztery z Ukrainy. Przyjechali śpiewacy m.in. z Wyryk, Woli Uhruskiej, Zabłocia, Kamienia czy Dorohuska. Organizatorami wydarzenia kulturalnego było starostwo powiatowe, WDK, a także Fundacja Wrota Europy. [fot. JS]

PATRONAT "ECHO"


„Pielgrzym pokoju”
Rozpoczął się pierwszy etap Konkursu Papieskiego organizowanego przez Instytut Tertio Millennio. Hasło tegorocznej, 14 już rywalizacji brzmi „Jan Paweł II - Pielgrzym pokoju”.
więcej »
Pamięci niezłomnych
Prelekcją poświęconą niezłomnym zainaugurowane zostaną gminne obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W programie uroczystości przewidzianej na 4 marca w Kobylanach jest także koncert i projekcja filmu.
więcej »
 

POLECAMY


Być sobą
Kazania bp. Antoniego Pacyfika Dydycza OFM Cap nieodmiennie od lat przyciągają swoją lekkością, a zarazem szczerą troską, żarliwością, miłością do Kościoła i ojczyzny, wyrażanymi w prosty, bezpośredni sposób.
więcej »
Prawdziwa historia
Film pt. „Moją miłość” - fabularna opowieść o Rachel Joy Scott, pierwszej spośród 13 ofiar strzelaniny w Columbine High School - w kinach od 2 marca!
więcej »
Trudne miejsca w Ewangelii
Książka Gianfranco Ravasiego „Trudne miejsca w Ewangelii. Skandalizujące słowa Jezusa” jest znakomitą podpowiedzią dla ludzi pragnących czytać słowo Boże, rozumieć je i żyć nim na co dzień!
więcej »
Doświadczanie krzyża
Siedem rozważań drogi krzyżowej na siedem tygodni Wielkiego Postu. Krótkie, trafne i zróżnicowane medytacje do wspólnego i indywidualnego rozważania, dla dorosłych i młodzieży.
więcej »
 

SONDA

 

Czas Wielkiego Postu jest okazją do...

nawrócenia, czyli przemiany swojego życia

głębszego zaufania Bogu i szukania Jego woli

powzięcia dobrych postanowień

udziału w nabożeństwach wielkopostnych, jak Gorzkie żale czy Droga Krzyżowa

żarliwszej modlitwy i częstszej lektury Pisma ŚwiętegoLITURGIA SŁOWA


Piątek
Czytania:
Ez 18, 21-28; Ps 130 (129), 1b-2. 3-4. 5-7a. 7b-8
Ewangelia:
Mt 5, 20-26

Czytania na dzień dzisiejszy - www.mateusz.pl

PROMOCJA

 

 
statystyka

NASI PARTNERZY

Copyright 2008 Echo Katolickie

Realizacja KREATOR